Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím je podmíněno pohlaví dítěte?

Obrazek

Všechny informace určující genetickou sklatbu jedince jsou uloženy v chromozomech. Člověk má za normálních okolností dva pohlavní chromozomy - X nebo Y Pokud má oba chromozomy X (XX), pak je ženského pohlaví, při kombinaci XY je pohlaví mužského. Vajíčko obsahuje vždy pouze chromozom X, spermie však mohou obsahovat buď X nebo Y, proto pohlaví budoucího dítěte závisí na spermii a je určeno v momentě, kdy spermie pronikne do vajíčka.

Lze ovlivnit pohlaví dítěte?

Existuje několik metod, více méně diskutabilních. Některá je položena na vědeckém základě, ostatní nemají ani logické vysvětlení. Všechny prý fungují, ovšem žádná na sto procent...Obrazek

1. Jonášova metoda. Astrologická metoda výpočtu nejlepších termínů pro početí zdravého dítěte. Jako bonus je možné si vybrat i pohlaví miminka, ovšem až druhorozeného. Více o tomto způsobu najdete v sekci Jonášova metoda.

2. Benendova metoda. Franciszek Benendo, polský venkovský lékař, který objevilObrazek souvislost mezi fází ženina cyklu, v níž došlo k pohlavnímu styku, a pohlavím dítěte. Jeho teorie se zakládá na faktu, že mužské spermie ( Y) jsou pohyblivější než spermie X, ale rychleji umírají. Nastane-li ejakulace mezi pátým a třetím dnem před ovulací, je vysoce pravděpodobné, že se narodí holčička, jelikož chromozomy X jsou odolnější a déle přežívají. Jestliže spermie proniknou do ženy těsně kolem ovulace (v den ovulace, den před ní nebo po ní) je vysoká pravděpodobnost, že dítě bude chlapec. Chromozomy Y, jakožto silnější a rychlejší získají převahu nad chromozomy X. Druhý den před ovulací je neutrální - spermie X a Y jsou v tomto dni v rovnováze, tudíž dojde k početí stejného počtu dívek i chlapců. Pravděpodobnost je udávána ve více jak 85 procentech. (upraveno podle článku Jolany Čechové)

Obrazek

Benendova práce se shoduje s výsledky některých vědeckých výzkumů, proto rozhodně stojí za povšimnutí.

3. Papyho metoda. Autorem této metody je Francouz, gynekolog dr. Francois Papy. Jestliže matka před početím konzumuje v potravě co nejvíc hořčíku a vápníku a co nejméně draslíku a sodíku a téměř nesolí, narodí se holčička. Jestliže naopak strava obsahuje co největší množství sodíku a draslíku a co nejméně vápníku a hořčíku a je hodně osolená, měl by se narodit chlapeček. Začátek diety je 2 až 3 měsíce před plánovaným početím. ( narazila jsem kdesi v diskuzi na příspěvek paní, která tuto drastickou dietu držela téměř rok, než se dočkala početí vytoužené holčičky. V praxi dieta totiž obnáší třeba vyloučení masa, vajec,soli a dokonce i chleba. Takže opravdu pro silné nátury nebo vegetariány a to ani nezmiňuji dopad na zdraví. Více informací lze údajně najít v knize Holku nebo kluka?, která vyšla kdysi dávno a seženete ji už nejspíš jenom v knihovnách nebo antikvariátech)

4. Čínský kalendář, starý několik tisíc let. Pohlaví dítěte lze dohledat i zpětně, a tak si ověřit jeho účinnost ( v levém sloupci je aktuální věk ženy, vpravo pak číslo měsíce. Průsečík těchto hodnot vám dá výsledek chlapeček - děvčátko)

Obrazek

5. Rocheova metoda. Novozélandský vědec John Roche z organizace Dexcel zabývající se výzkumem mléka, společně s irskými kolegy studoval dvanáct set krav během osmnáctiletého projektu. Zjistil mimo jiné, že nárůst váhy před oplodněním vedl k narození býčka, zatímco během shazování váhy se narodila jalovička. "Je to vědecky podložená metoda. Netušíme, proč tomu tak je, ale funguje to. Nevidíme jediný důvod, proč by podobná věc nemohla být účínná i u jiných savců včetně člověka." ( mějte na paměti, že před početím byste rozhodně neměly držet dietu, pokud zrovna nepatříte k obézním. Leda, že byste kila shodily správnou životosprávou a ne hladověním)

6. Ostatní metody,tzv.babské rady.Známá je teorie o kyselosti prostředí, v kterém se nedaří mužským spermiím. Pokud si přejeme holčičku, doporučuje se před stykem dát si pár skleniček vína. Obdobou je přímé vložení kousku citrónu nebo jeho šťávy do pochvy (na zdravotní následky takového počínání se raději předem informujte u svého gynekologa). Lze použít i ocet.

Sečtěte aktuální věk budoucí maminky s kalendářním měsícem. Sudý výsledek znamená holčičku a lichý chlapečka. Metoda podobná čínskému kalendáři, pochází však údajně z českých luhů a hájů.

V podstatě jediná stoprocentní možnost zjištění a výběru pohlaví je teoreticky možná jenom na klinikách asistované reprodukce při genetickém testu lidského embrya. Píšu teoreticky, jelikož český zákon výběr pohlaví embrya zakazuje a je možný pouze z lékařských příčin (např.existují choroby, které přenášejí ženy ve svém genetickém kódu, postihnou však jenom muže. Proto je v takovém případě dobré přistoupit k umělému oplodnění a vybrat k zavedení  do dělohy embrya pouze ženského pohlaví, které nemocí nebudou ohroženy). V USA téměř polovina klinik pro umělé oplodnění dává rodičům možnost si pohlaví svého dítěte vybrat.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

početí

(Andrea, 12. 6. 2008 15:50)

dobrý den mužete mi poslat kontakt na onu kliniku v Brně. andreah7@seznam.cz.děkuji

Výběr pohlaví

(Adri, 8. 5. 2008 15:32)

Anno,posílám adresu,nedala jsem ji k odkazu.Díky.
Mickey197@seznam.cz

Výběr pohlaví

(Adri, 8. 5. 2008 15:30)

Anno můžeš mi prosím také poslat odkaz na tu kliniku v Brně?Strašně by mi to pomohlo,určitě to nikde zveřejňovat nebudu,díky.

Výběr pohlaví

(Andy, 8. 5. 2008 15:01)

Dobrý den Anno, můžeš mi prosím zaslat kontakt na onu kliniku v Brně na andyp@post.cz? Děkuji

Anno,

(webmaster, 5. 5. 2008 17:33)

to je opravdu zajímavá informace. Nevadilo by ti, kdybys mi mohla kontakt na onu kliniku poslat na mail futurebaby@seznam.cz ? Zveřejňovat to nikde nebudu, ostatně je to nezákoná praktika, ale někomu by tahle informace třeba mohla hodně pomoct. Díky

Výběr pohlaví

(Anna, 2. 5. 2008 10:40)

Vím o jedné klinice v Brně, kde za peníze udělají vše...Bylo nám v rámci IVF naznačeno, že pokud si necháme udělat PGD - diagnostiku embrya na dědičné choroby, při které se zjistí i pohlaví, klidně nám vloží embrya dle našeho přání. Cca za 30 tis... Takže netřeba jezdit do USA či do Indie...

Dotaz na Michaelu K.

(Dáša, 12. 3. 2008 14:29)

Gratuluji k holčičce. Chtěla jsem se zeptat, zda jste užívala i bylinné směsi doporučované Mudr. Hofmannem v průběhu těhotenství. S tradiční čínskou medicínou rovnež sympatizuji, ale s užíváním v takto citlivé době, bych byla moc ráda, kdyby se se mnou někdo podělil o zkušenosti. Miminko plánujeme příští rok. Děkuji za případnou odpověď.

Michaela (pohl.plodu)

(Michaela Kolářová, 8. 3. 2008 18:47)

Dobrý den,doporučuji si přečíst tabulku od Petra Hoffmana v knize Na frekvenci čínské medicíny.
Já jsem praktikovala dle něj,a máme vytouženou holčičku.

Odpověď

(webmaster, 29. 1. 2008 12:12)

Oficiálně se s takovými praktikami žádná klinika nechlubí, alespoň ne na internetu, ale běžně se výběr pohlaví provádí v USA, Anglii, Austrálii a v některých částech Asie. Ve většině zemí je jinak tato procedura zakázána. V USA tato legrace stojí 20 - 50 000 dolarů. V Aglii netuším, ale zato mám pro vás název kliniky, kde to provádějí - London Gender Clinics, popřípadě její sesterské pobočky v Glasgow a Birminghamu. Obecně asi bude levnější udělat si výlet na některou kliniku v Indii nebo Číně, kvete jim tam dost lukrativní byznys. Pokud se chcete pídit dál po informacích, tak zadejte do vyhledávače třeba heslo Gender selection.

Tomáš

(Pohlaví plodu, 29. 1. 2008 11:56)

Dobrý den,
velmi mě zaujali Vaše stránky a především odkaz "Výběr pohlaví", několik studií o možnosti výběru pohlaví sem už četl a také vím, že v ČR je výběr pohlaví miminka pomocí umělého oplodnění mimo zákon, ale velmi mě zaujala poslední věta "V USA téměř polovina klinik pro umělé oplodnění dává rodičům možnost si pohlaví svého dítěte vybrat.". To je pro mě novinka a hrozně rád bych se na toto téma dozvěděl víc, např. ve kterých dalších zemích je něco podobného možné, popř. jestli je to možné přímo v USA - kolik by to asi stálo apod. Prosím, pokud o tomto víte více informací popř. o nějakých stránkách (např. nějakého amerického centra pro asistenční reprodukci kde je toto možné), byl bych velmi vděčný za Vaši odpověď. Předem děkuji.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4