Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím je podmíněno pohlaví dítěte?

Obrazek

Všechny informace určující genetickou sklatbu jedince jsou uloženy v chromozomech. Člověk má za normálních okolností dva pohlavní chromozomy - X nebo Y Pokud má oba chromozomy X (XX), pak je ženského pohlaví, při kombinaci XY je pohlaví mužského. Vajíčko obsahuje vždy pouze chromozom X, spermie však mohou obsahovat buď X nebo Y, proto pohlaví budoucího dítěte závisí na spermii a je určeno v momentě, kdy spermie pronikne do vajíčka.

Lze ovlivnit pohlaví dítěte?

Existuje několik metod, více méně diskutabilních. Některá je položena na vědeckém základě, ostatní nemají ani logické vysvětlení. Všechny prý fungují, ovšem žádná na sto procent...Obrazek

1. Jonášova metoda. Astrologická metoda výpočtu nejlepších termínů pro početí zdravého dítěte. Jako bonus je možné si vybrat i pohlaví miminka, ovšem až druhorozeného. Více o tomto způsobu najdete v sekci Jonášova metoda.

2. Benendova metoda. Franciszek Benendo, polský venkovský lékař, který objevilObrazek souvislost mezi fází ženina cyklu, v níž došlo k pohlavnímu styku, a pohlavím dítěte. Jeho teorie se zakládá na faktu, že mužské spermie ( Y) jsou pohyblivější než spermie X, ale rychleji umírají. Nastane-li ejakulace mezi pátým a třetím dnem před ovulací, je vysoce pravděpodobné, že se narodí holčička, jelikož chromozomy X jsou odolnější a déle přežívají. Jestliže spermie proniknou do ženy těsně kolem ovulace (v den ovulace, den před ní nebo po ní) je vysoká pravděpodobnost, že dítě bude chlapec. Chromozomy Y, jakožto silnější a rychlejší získají převahu nad chromozomy X. Druhý den před ovulací je neutrální - spermie X a Y jsou v tomto dni v rovnováze, tudíž dojde k početí stejného počtu dívek i chlapců. Pravděpodobnost je udávána ve více jak 85 procentech. (upraveno podle článku Jolany Čechové)

Obrazek

Benendova práce se shoduje s výsledky některých vědeckých výzkumů, proto rozhodně stojí za povšimnutí.

3. Papyho metoda. Autorem této metody je Francouz, gynekolog dr. Francois Papy. Jestliže matka před početím konzumuje v potravě co nejvíc hořčíku a vápníku a co nejméně draslíku a sodíku a téměř nesolí, narodí se holčička. Jestliže naopak strava obsahuje co největší množství sodíku a draslíku a co nejméně vápníku a hořčíku a je hodně osolená, měl by se narodit chlapeček. Začátek diety je 2 až 3 měsíce před plánovaným početím. ( narazila jsem kdesi v diskuzi na příspěvek paní, která tuto drastickou dietu držela téměř rok, než se dočkala početí vytoužené holčičky. V praxi dieta totiž obnáší třeba vyloučení masa, vajec,soli a dokonce i chleba. Takže opravdu pro silné nátury nebo vegetariány a to ani nezmiňuji dopad na zdraví. Více informací lze údajně najít v knize Holku nebo kluka?, která vyšla kdysi dávno a seženete ji už nejspíš jenom v knihovnách nebo antikvariátech)

4. Čínský kalendář, starý několik tisíc let. Pohlaví dítěte lze dohledat i zpětně, a tak si ověřit jeho účinnost ( v levém sloupci je aktuální věk ženy, vpravo pak číslo měsíce. Průsečík těchto hodnot vám dá výsledek chlapeček - děvčátko)

Obrazek

5. Rocheova metoda. Novozélandský vědec John Roche z organizace Dexcel zabývající se výzkumem mléka, společně s irskými kolegy studoval dvanáct set krav během osmnáctiletého projektu. Zjistil mimo jiné, že nárůst váhy před oplodněním vedl k narození býčka, zatímco během shazování váhy se narodila jalovička. "Je to vědecky podložená metoda. Netušíme, proč tomu tak je, ale funguje to. Nevidíme jediný důvod, proč by podobná věc nemohla být účínná i u jiných savců včetně člověka." ( mějte na paměti, že před početím byste rozhodně neměly držet dietu, pokud zrovna nepatříte k obézním. Leda, že byste kila shodily správnou životosprávou a ne hladověním)

6. Ostatní metody,tzv.babské rady.Známá je teorie o kyselosti prostředí, v kterém se nedaří mužským spermiím. Pokud si přejeme holčičku, doporučuje se před stykem dát si pár skleniček vína. Obdobou je přímé vložení kousku citrónu nebo jeho šťávy do pochvy (na zdravotní následky takového počínání se raději předem informujte u svého gynekologa). Lze použít i ocet.

Sečtěte aktuální věk budoucí maminky s kalendářním měsícem. Sudý výsledek znamená holčičku a lichý chlapečka. Metoda podobná čínskému kalendáři, pochází však údajně z českých luhů a hájů.

V podstatě jediná stoprocentní možnost zjištění a výběru pohlaví je teoreticky možná jenom na klinikách asistované reprodukce při genetickém testu lidského embrya. Píšu teoreticky, jelikož český zákon výběr pohlaví embrya zakazuje a je možný pouze z lékařských příčin (např.existují choroby, které přenášejí ženy ve svém genetickém kódu, postihnou však jenom muže. Proto je v takovém případě dobré přistoupit k umělému oplodnění a vybrat k zavedení  do dělohy embrya pouze ženského pohlaví, které nemocí nebudou ohroženy). V USA téměř polovina klinik pro umělé oplodnění dává rodičům možnost si pohlaví svého dítěte vybrat.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

katce

(martin, 17. 4. 2010 20:27)

Shodou okolností jsem se dostal na tyto stránky a velmi mě šokoval váš příspěvek k tématu Výběr pohlaví. Chápu, že už Vás doma chlapci asi otravují a nudí a holčička by Vám domácnost jistě zpestřila. Nerozumím ale způsobu, jak se snažíte tuto životní situaci řešit. Dítě není kus salámu v obchodě, který když nemá správnou váhu, hodíme zpět do regálu. Co když Vás vaši synové omrzí? Tak je taky pujdete zabít? Uvědomte si, že ten zabitý tvor mohl být jeden z nich. Když jste se jednou rozhodla darovat život, nesete za něj odpovědnost.

Re: katce

(Michaela, 6. 6. 2018 15:10)

Bože a dost! Tak byl další kluk. Na jednu stranu tu melete, co vše vám to způsobilo a nezpůsobilo. Na stranu druhou tu dalším nasazujete psi hlavu, že v jejich případě byste na potrat nešla. Doktoři vám byli napomocní? A co jste do háje čekala? Fakt jsze se domnivala, ze vas nazvou pravymi jmény? Sorry, i pro ty tupý je dost politický vysvětleno, co ovlivňuje pohlaví dítěte! Dokonce to učí již na základní škole. I byt v tom příroda namočená vic, tak věřím, že tu nechce vaší minikopii ve formě ženské... Sorry, nechcete zas podobné trápení? Metody jak meotehotnet jsou a jsou spolehlivé. Nebo prostě už nesexujte, vy jste přesně ta hysterka, co vše musí být po ní a vůbec si neuvědomujete, že v zásadě jdete doslova přes mrtvoly. Celkem ny me zajimalo, kolik lidi ksze tím vysírala v okolí a v rodine nez ohledu na to, jak se mohou citit oni. Otci nezavidim ani fň, natož klukům, kteří ocividně nevoní ani dorotě, která si je udělala. Už chápu, proč příroda zařídila nemožnost poznat pohlaví potomka. Je to kvůli takovým jako vy. To vaše poslední těhotenství muselo být pro blízké fakt zážitek. Vy budete pěkný dáreček i bez tohoto tématu...

Re: katce

(Michaela, 6. 6. 2018 15:17)

Prostě hysterka, která vše diriguje a běda, když není po jejím... Me dostala s tím, jak zbytek těhotenství prořvala. Ten její, okolí a ti kluci musí mít na hlavě svatozář a pěkně silné nervy. Jsem to tu našla náhodou, ale co si budeme povídat, dnes jsou mimibazary a emimina plný takovýchto slušně řečeno exotek. Druhá vec, článek je o možnostech jak co snad ovlivnit, takže ten její počáteční komentář je mimo mísu a jediné, že už tím potřebovala prudit i po netech a nejen doma. Tahle by se neměla množit vůbec...

... co dodat?

(Kat, 17. 4. 2010 16:18)

Vidim, ze muj lonsky prispevek rozvinul velkou debatu. Verim, ze tahle stranka "Výběr pohlaví" z celeho celku Jak na miminko... dovede byt nepochopitlna pro ty, kteri se snazi otehotnet. Nemely by holky co neumi otehotnet cist jine rubriky nez tuhle jak ovlivnit pohlavi? Pokud se zactu do diskuse o tom jak dlouho se nektere holky snazi otehotnet, je mi u toho taky tezko. Ale muj osobni problem byl proste jiny. I ja tvrdim to, ze radeji mit 5 zdravych synu nez jedno postizene, ale ... je to opravdu individualni. Asi bych nemela pochopeni pro holky, ktere si uzivaji, nedaji si pozor a otehotni a jen tak se rozhodnou jit na potrat. Nebo dokonce vyspela zena , ktera uprednostni karieru, nebot se ji dite nehodi do blizke budoucnosti. Ja jsem byla o mem jednani pred pocetim rozhodnuta, bylo to o to snadnejsi. Nerikam lehke, ALE snadnejsi. Verte mi, ze i psycholog a doktor mi byli dost napomocni. Kazdy problem je osobni a mel by se i tak vnimat... hodne veci je schovanych za dvermi a pokud se nekdo rozhodne sverit druhym, zvlast neznamym, tak musi ocekavat zaporne nazory. Kdybych se jen zminila, ze jsem po trech detech sla na potrat z financich duvodu, tak by to pro vetsinu nebyla takova tragedie jako tak, kdyz jsem tady rozepsala me prave duvody. Tem co mi prejete zlo a vycitky z meho cinu a ostatni slataniny... nevim co dodat...bylo by to na delsi psani...A ze tam moje vysnena holcicka nemusi byt to co jsem ocekavala?..Plati to i na ty co tak moc sni o diteti a podstoupi i nemozne procedury, IVF. atd...? co az jednou jejich deti odrostou a nebude z nich to co ocekavali?..Takze vsem co tady maji touhu o vysnenem pohlavi, drzim palce... a tem co touzi proste po miminku, drzim dvojnasobek... Vemte si z meho prispevku co chcete, vase nazory me nijak neovlivni. Stojim pevne na nohou, vim jak zivot dovede byt nekdy kruty. Tem co maji obavy jaky vztah mam k mym synum.. miluji je nade vse! Kat

Re: ... co dodat?

(Michaela, 6. 6. 2018 15:09)

Bože a dost! Tak byl další kluk. Na jednu stranu tu melete, co vše vám to způsobilo a nezpůsobilo. Na stranu druhou tu dalším nasazujete psi hlavu, že v jejich případě byste na potrat nešla. Doktoři vám byli napomocní? A co jste do háje čekala? Fakt jsze se domnivala, ze vas nazvou pravymi jmény? Sorry, i pro ty tupý je dost politický vysvětleno, co ovlivňuje pohlaví dítěte! Dokonce to učí již na základní škole. I byt v tom příroda namočená vic, tak věřím, že tu nechce vaší minikopii ve formě ženské... Sorry, nechcete zas podobné trápení? Metody jak meotehotnet jsou a jsou spolehlivé. Nebo prostě už nesexujte, vy jste přesně ta hysterka, co vše musí být po ní a vůbec si neuvědomujete, že v zásadě jdete doslova přes mrtvoly. Celkem ny me zajimalo, kolik lidi ksze tím vysírala v okolí a v rodine nez ohledu na to, jak se mohou citit oni. Otci nezavidim ani fň, natož klukům, kteří ocividně nevoní ani dorotě, která si je udělala. Už chápu, proč příroda zařídila nemožnost poznat pohlaví potomka. Je to kvůli takovým jako vy. To vaše poslední těhotenství muselo být pro blízké fakt zážitek. Vy budete pěkný dáreček i bez tohoto tématu...

Pro Katku a snažilky.

(Vaška, 12. 4. 2018 5:19)

Teda chudák Katka. Já osobně bych na potrat nešla a zatím ani nevím co bude mé první dítě. A z vlastní zkušenosti vím, že je jedno jestli kluk či holka. Se sestrou jsme pořád vyváděly nějaké lumpárny a to mamce všichni říkali jaké má hodné holčičky a jak kluci zlobí. No, já vedla partu kluků. Ale aby tady schytávala takové kletby od vás ostatních? Třeba má důvod. Já taky nevím jak se budu tvářit na to když budu mít 4. dítě stejného pohlaví. I když já vím jak si ho zajistit. Jsem od mala vychovávána v souladu s psychosomatickými principy tak, že se mi plní má přání. A pomocí psychosomatiky, eft, nlp se dá také např. vyřešit Katky problém i odstranit případné kletby které na sebe sama nabrala nebo které schytala. I když ona už to má asi vyřešené. Jinak snažilky, chce to hlavně klid a nestresovat se. Já vím, ono se to řekne, když to u nás s přítelem byl tak trochu fail. Ale asistovaná reprodukce je podle mě stejné zlo jako potrat. Beru to z biologického hlediska. Když už vám to přirozeně nejde tak něco adoptujte. Jinak hrozí že svou neschopnost splodit potomka přenesete ještě v horší formě dál.

Pre Katku aj pre ostatné...

(monia, 4. 1. 2011 17:17)

Ja som zhrozená, ba pohoršená, ako v dnešnej dobe može niekto takto zmýšľať. Ja mám doma 3 zdravých synčekov, teraz som znova tehotná, v 16.tt a pohlavie ešte neviem. Samozrejme, že by som už konečne chcela dievčatko, ale ak to je chlapček, aj tak budem šťastná. Len nech je zdravé...Bože, ja toto nechápem... Ako može rozhodovať pohlavie bábetka o tom, či si ho vlastná matka nechá, alebo si ho dá jednoducho vziať? Škoda Katka, že žiješ v tejto dobe, takýmto ženám by nemali dopredu povedať, čo čakajú....Mala si žiť skor a hádam, keby si už porodila aj 4. chlapčeka, tak by si ho nezabila, či?

Femigard

(Lucka, 1. 4. 2010 13:28)

Holky nám k miminku moc pomohl přírodní přípravek Femigard... od firmy hemman. Brali jsme to oba a po měsíci a půl se zadařilo, a před tím ani ťuk. Máme doma už 6 letou holčičku, ta se teda povedla první měsíc :-) měl to být na 98% kluk...a i když jsme chtěli více holčinu, byli jsme moc rádi :-) nakonec se místo klučiny narodila holčička. Druhé... jsme si přáli taky holčinu, ale bude to klučík, už jsme to viděli na čtyřech UTZ :-)))) Moc se na něj těšíme.. Ať Vám to všem brzy vyjde... :-)

Re: Femigard

(Andrea, 12. 12. 2010 10:54)

tak trochu skrytá reklama ne?

Katce

(Ella, 4. 11. 2010 13:19)

Je to hnus!!Je mi líto miminka co jste splodily a teď se ho zbavíš jen proto že to neni tvé vytoužené pohlaví :( Nechtěla jsem tě odsuzovat, ale nemůžu si pomoct - možná je to tím že mám postiženého chlapečka a prioritou je u mě zdraví a ne pohlaví. Sama jsem teď těhotná a ještě nevím co to bude, a popravdě je mi to úplně putna. Ženská seber se a buď ráda že máš zdravý dětičky :/

pro Katku a ostatní

(gartep, 2. 10. 2010 8:28)

Sorry, ale Katku fakt nechápu. Máme doma chlapečka a teď čekáme druhé dítě. Jasně, že bych si přála holčičku, ale pokud to bude další zdravý chlapeček, tak je to přece jedno. Syn se nám narodil ve 28 tt, takže pro mě je podstatnější dítě porodit pokud možno pozdějí (ideálně v řádném termínu) a aby bylo zdravé. Sakra, přece nemůžete si vymýšlet! Prostě to tak je, že někdo má hromadu kluků a někdo holek. Důležitější je zdraví a jak ty človíčky vychováte....

Katce

(Romana, 1. 10. 2010 12:43)

nad Katkou mi zůstává rozum stát!!!!!! mám doma dva kluky, prvního jsme si přáli, po druhé jsme chtěli holčičku. když mi na ultrazvuku doktor řekl, že je to zase kluk, byla jsem hrozně zklamaná, obrečela jsem to. zamávalo to se mnou. mému druhému synovi je rok a je to moje sluníčko!!!!! nechápu, proč jsem byla tenkrát tak zklamaná. dnes bych ho nedala ani za nic. nedokážu si představit, že by nebyl. je mi úplně jedno, že je to kluk. holčičku bych si přála pořád a určitě se o ni ještě někdy pokusím, když to ale bude další kluk, rozhodně se mi svět nezboří.... budu štastná, že je.... dítě je dar a my by jsme si toho měli vážit.

astrologická metoda

(markéta, 23. 8. 2010 17:02)

Ještě jsem četla o astrologické metodě, že bez ohledu na cyklus, je žena plodná v té měsíční fázi, ve které se narodila. Výpočet online můžete najít zde: http://astro.wendys.cz/plodne_dny1.php

IVF pro RYKA

(Beruška, 4. 8. 2010 23:17)

Ja taky nemluvim o nasem state...jsou zeme, kde to legalni je. A neni jich malo.

Re: ... co dodat?

(brekeke2, 20. 7. 2010 14:26)

vidim, ze ani po roce katka sveho psychologa nevymenila a stale je otrokem svych tuzeb. jiste jste si vsimla, ze velka vetsina diskutujicich povazuje vase konani za zavrzenihodne. nikdo vam nebere pravo na poceti a pobiti takoveho mnozstvi plodu, jake uznate za vhodne. ale snad se doziteje dne, kdy se vam v hlave rozjasni a pochopite vyznam slova 'pokora'.

IVF

(RYKA, 29. 6. 2010 15:12)

Klidně na IVF jděte, ale v našem státě vám umožní výběr pohlaví pouze při genetických vadách vázaných na pohlaví......

pro Berušku

(Mates, 28. 6. 2010 23:55)

Souhlasím s vámi. A je mi Katky líto jak je tu lynčována...nikdo neví jak se cítí, co ji k tomu vedlo a hlavně nikdo ji nemá právo soudit. Berusko vas poprosim muzete se mi prosim ozvat na mail: ms.km@centrum.cz dekuji.. M.

vyber pohlavi

(jana, 12. 6. 2010 23:50)

ahoj holky,
ja mela problem otehotnet a tak na radu kamaradky jsem se obratila na Dr.Jonasa a ten mi zaslal kalendar a po 2 mesicich jsem zustala tehotna..po 5 letech snazeni to byl pro mne zazrak.a kdyz jsem pomyslela nad druhym baby, tak jsem mu napsala a po klukovi si vybrala termin pro holcicku..pred mesicem mi bylo na sone potvrzeno, ze to bude holka.

po Armandu

(Beruška, 3. 6. 2010 23:27)

K vašemu příspěvku - asi byste totéž neřekla ženě, která nemůže otěhotnět a podstoupí umělé oplodnění, že? Také by se asi našel někdo, kdo by řekl - když vám "kdokoli nahoře" nechce dát dítě, tak ho nemáte mít. Jak kruté pro někoho kdo touží po dítěti. To není můj názor, jen mi to nepřijde příliš daleko od toho vašeho...jak víte, proč někdo touží zrovna po holčičce? Jaký - možná i velmi tragický - důvod k tomu může mít? Tak nestrašte lidi a hleďte si svého. Kolik chlapů je naštvaných, když jejich žena "nedodá" syna a nad tím se prakticky nikdo nepozastavuje....a kolik z nich by rádo využilo nějakého řešení, kdyby to šlo...potrat je pro mě také silné kafe, ale rozhodne nebudu odsuzovat druhého - nemám patent na pravdu!

pro Katku

(Beruška, 3. 6. 2010 23:12)

Katko, jak se tu do vás všichni pustili - vím, co si prožíváte, prožila jsem to samé u druhého syna. Akorát bych ten potrat nezvládla, takže jdu rovnou na IVF tam, kde je to legální. Tečka. Komentáře si nechte, nikdo neví, co prožívá druhý a možná máte v životě každá něco, co by jiná "nikdy neudělala", pokud ne, tak si toho važte a nekritizujte, co neznáte.