Jdi na obsah Jdi na menu
 


METODA MOJŽÍŠOVÉ

Jde o metodu, jejíž autorkou je dnes už zesnulá paní Ludmila Mojžíšová. Rehabilitační sestra, která kromě toho, že pomohla stovkám lidí od problémů s páteří, dokázala také pomoct stovkám do té doby neplodných žen ( a mužů ) k vytouženému dítěti. ObrazekMetoda se skládá z mobilizace páteře a řady cviků, při kterých se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna. Právě tyto obtíže mají často za příčinu neplodnost, opakované potraty nebo různé gynekologické problémy. Laicky vysvětleno - pokud naše držení těla není optimální, může se stát, že se část páteře zablokuje. Dojde k podráždění nervů, které může mít pak za následek svalové křeče vejcovodů a  dělohy. Svalová křeč vejcovodu se může projevit na ultrazvuku jako srůst, a ikdyž se o skutečný srůst nejedná, následky jsou stejné - neplodnost. Při svalové křeči dělohy pak vznikají obtíže jako bolestivá menstruace, neschopnost uhnízdění oplodněného vajíčka nebo jeho udržení . Metoda je tedy určena ženám s funkční sterilitou, tzn. ženy, které nemohou otěhotnět, ikdyž po gynekologické stránce jsou v pořádku. Úspěšnost metody u žen je 34%, u mužů dochází ke zlepšení spermiogramu ve 37 procentech. Pokud má žena skutečné srůsty, různé poruchy zrání vajíčka nebo jiný čistě gynekologický problém znemožňující otěhotnění, metoda Mojžíšové jí k přirozenému početí bohužel příliš nepomůže. Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, neboť kromě těhotenství má spoustu dalších blahodárných účinkůObrazek. Seznam, kdy je metoda efektivní:

 • bolesti zad (úspěšnost 100 %)
 • vyhřezlé plotýnky, skolióza, Bechtěrev ( 70 - 80 %)
 • artróza kyčlí (cvičení pomáhá od bolestí)
 • bolesti kostrče, zevních pohlavních orgánů
 • bolesti při pohlavním styku, absence orgasmu
 • absence menses u mladých dívek (úspěšnost 60% )
 • nepravidelná menstruace
 • bolestivá menstruace
 • neprůchodnost vejcovodů způsobená svalovou křečí
 • obrácená děloha
 • malá, nevyvinutá děloha (hypoplazie, úspěšnost 100% )
 • opakované potraty
 • snaha o početí
 • zlepšení nálezu patologického spermiogramu
 • zácpa
 • inkontinence (úspěšnost 100% )
 • upravené cvičení v době těhotenství usnadňuje porod a ovlivňuje jeho rychlý a zdárný průběh

ObrazekVíce o této metodě včetně toho, jak vypadají cviky se dozvíte zde nebo ještě lépe v knize Olgy Struskové a Jarmily Novotné Metoda Ludmily Mojžíšové, z které jsem čerpala.

Léčebný cyklus trvá 6 až 7 měsíců, během kterých se nedoporučuje otěhotnění. Nemá smysl stát se "samocvičitelkou", jednak proto, ze pokud vám cviky neukáže fyzioterapeut, těžko je budete dělat dobře jenom na základě obrázku. Další podstatná věc -  cviky jsou neúčinné bez mobilizace páteře, kterouž může udělat zase jenom fyzioterapeut, a to pouze ten, který byl náležitě proškolen v metodě L. Mojžíšové. Takže v praxi léčba vypadá takto - navštívíte terapeuta, který vám ukáže cviky. Sama pak budete cvičit několik týdnů denně doma, potom vám fyzioterapeut provede mobilizaci páteře, která by dřív neměla smysl, protože svaly, které jsou ochablé by neudržely "novou" polohu srovnané páteře. Poté budete znovu několik týdnů cvičit. Podle potřeby se postup opakuje. Váš gynekolog vám může dát kontakt na fyzioterapeuta, který se věnuje této metodě. Nebo můžete zajít sem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kontakt na fyzioterapeuty

(webmaster, 11. 6. 2009 23:44)

Centrum Mateřská naděje disponuje seznamem fyzioterapeutů dle místa bydliště, cituji" Nadace má aktualizovaný adresář fyzioterapeutek a fyzioterapeutů v metodě Mojžíšové vyškolených. Telefonicky (tel. 235 364 682) nebo mailem (info@materska-nadeje.cz) vám rádi poskytneme kontakt nejblíž vašemu bydlišti."

mojžíšova metoda

(Jana Hebelková , Česká Lípa, 29. 4. 2009 15:10)

Dobrý den , nevíte o někom kdo cvičí tuto metodu v České Lípě a okolí . Děkuji za odpověď Jana - jhvw@seznam.cz

v Českých budějovicích

(Víťa, 29. 3. 2009 21:37)

Prosím nevíte o někom kdo cvičí tuto metodu? Děkuji. Beru estrofen a duhaston na vyvolání menstruace, nechtějí se mi dělat vajíčka.Myslejí, že jsem v přechodu a to je mi 26. A změny moc nejsou a proto mi doporučili známý tuto metodu.A já pěvně doufám, že nebudu muset na darovaný Děkuji zevi@seznam.cz

cvičení podle paní Mojžíšové

(Petra, 26. 1. 2009 9:19)

Dobrý den,prosím o radu,zda někdo nevíte,zda v Plzni někdo vyučuje metodu paní Mojžíšové.Rok se snažím otěhotnět.V září jsem byla na konizaci děl.čípku což dopadlo dobře.Dr.mi,pak předepsala Clostilbegyt na vyvolání ovulace a Utrogestan.Začala jsem také pít čaj od báby Radnické.Už jednou mi její čaj velmi pomohl na pročistění krve asi v šestnácti.Je mi 37 let a ještě jsem těhotná nebyla.Nyní mě ještě čeká laparoskop.zda nemám srůsty a jestli mám průchodné vejcovody.Děkuji moc,snažím se o všechny možnosti.

cvičení podle Mojžíšové

(Vlasta, 29. 11. 2008 14:45)

Dobrý den, nemáte někdo info na cvičení podle Mojžíšové v Uh.Hradišti a okolí? Děkuji moc za odpovědi. marsalkova.v@email.cz

už cvičí i v Třebíči v nemocnici

(Liduš, 5. 11. 2008 21:02)

metodu p.Mojžíšové už cvičí i v Třebíčské nemocnici na odd. rehabilitace

cviky dle metody p. Mojzisove

(Kata, 21. 10. 2008 12:57)

Jedna z aktualnich adres je tato:
http://www.cakry.cz/cviceni-akce/

cesta k miminku

(zuzana, 12. 10. 2008 9:49)

já nedostala po vysazení HA menzes a proto mi Dr. nasadila uměle estrogen i progesteron. tyto jsem brala 5 měsíců, ale ani v té době neotěhotněla, proto jsem je, bez porady s Dr., vysadila (a menzes zase neměla) a začala cvičit mojžíšovu metodu. ke konci už jsem to hodně odrbávala a cvičila jen cviky na posílení pánevního dna. od vysazení umělých hormonů to bylo 5 měsíců a od začátku cvičení 6, co jsem otěhotněla.
cvičila jsem z fyzioterapeutkou. je mi příjemnější, když se na mě někdo podívá a řekne co jak cvičím špatně a na co si dávat pozor.určitě jde cvičit i bez ní, ale nedoporučovala bych už kvůli mobilizaci páteře, kterou dělá. a taky se způsoby dýchání nebo maličkosti ve cvicích, které mi říkala, lišily od knížky. když jsem se na to ptala, říkala, že kniha je starší a podle nových průzkumů se ukázaly nové poznatky.
tak ať vám pomůže! k miminku nebo jen pro radost. já cvičila hrozně ráda, bylo mi potom dobře a záda nebolela.

cviky dle Metody paní Mojžíšové

(Pavlína, 8. 10. 2008 12:31)

Bohužel je stránka s nazorným zobrazením cviků , jak nabízíte v předcházejícím článku, neaktuální. Kdepak je mohu nalézt? Žiji v SRN, je tato metoda užívána i zde?? Děkuji za odpovědi. Pavlína

Jihlava

(Kamila, 2. 9. 2008 14:42)

Dobrý den, nemáte někdo kontakt na fyzioterapeuta v Jihlavě nebo okolí ? Nemůžu nikoho najít. Děkuji

zkušenost

(Hana, 19. 5. 2008 15:08)

metodu cvičím asi půl roku,mohu doporučit.K těhotenství mi zatím nepomohla, ale od bolesti zad a menstruačních bolestí už ano. Dalšímu cvičení se moc věnovat nedá, protože tyhle i když jednoduché cviky zaberou denně tak 1,5 až 2hodiny času.

Kontakt

(webmaster, 10. 3. 2008 13:29)

Marie, zkuste popátrat na internetu. Já jsem našla hned jako první tento odkaz
MUDr. Antonín Koukal - Centrum léčebné rehabilitaceSoučasné spektrum péče zahrnuje všechny základní složky rehabilitace jako fyzikální terapii, vodoléčbu, léčebnou těl. výchovu i specializované techniky - metody Mojžíšové, techniky dle Brügera, metodu McKenzie, laserovou terapii, plynové injekce.
Adresa: Viniční 4049/235, 615 00 Brno-Židenice
tel.: 533306376


brno

(marie, 10. 3. 2008 11:26)

dobry den, nemate kontakt na fyzioterapeuta v brne, ktery umi tuto metodu ?
Diky

Ještě dodatek

(webmaster, 29. 1. 2008 11:12)

Oprava - bez fyzioterapeutky cvičit můžete, ale bude to k ničemu. Je třeba mobilizovat také páteř

Pro Marcelu

(webmaster, 29. 1. 2008 11:09)

Marcelo, Pilates se běžně cvičí v těhotenství i pro podporu otěhotnění (stejně jako metoda Mojžíšové posiluje svaly pánevního dna). Ovšem nejsem si jistá, jestli by obě metody už nebyly trochu moc najednou. Je nutné se zeptat fyzioterapeutky na odborný názor, bez ní metodu Mojžíšové stejně cvičit nemůžete.

kombinace s cvicenim Pilate

(Marcela, 25. 1. 2008 11:42)

Dobry den, chtela jsem se zeptat jestli je mozno u cviceni Mojzisove, cvicit i Pilates. Dekuji