Jdi na obsah Jdi na menu
 


85% párů se dočká dítěte do roka.  Za neplodnost se obecně pokládá doba přibližněObrazek jednoho roku pravidelného, nechráněného pohlavního styku - do té doby by se pár neměl stresovat. V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Příčiny mužské neplodnosti jsou:

  • poruchy tvorby a zrání spermií
  • problémy s pohyblivostí spermií
  • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
  • potíže s přenosem a uložením spermíí

Vyšetřením muže by se vždy mělo začínat, protože vyšetření jsou mnohem jednodušší, míň invazivní a bolestivá. První krok by tedy měl být tzv. spermiogram (vyšetření množství, kvality a pohyblivosti spermatu). Může následovat rozbor krve kvůli stanovení hormonálních hladin (např. nízká hladina mužského hormonu testosteronu může být přímo úměrná malému počtu spermií), přítomnosti infekce (např. chlamydiová infekce nesnižuje plodnost pouze v případě žen, ale i mužů) a vyšetření zevních pohlavních orgánů, aby se třeba vyloučila varikokéla (poměrně častý případ, jedná se o jakousi křečovou žílu v šourku). Ve většině případů bohužel není léčba možná, protože příčina nekvalitního sperma zůstává často neznámá. V ostatních případech je možné přeléčení infekce, podávání hormonu, operace na odstranění varikokély.

Příčiny ženské neplodnosti jsou:

  • hormonální problémy ( zapříčiněné např.nádory nebo cysty, anorexie a bulimie, užívání drog a alkoholu, problémy se štítnou žlázou, nadváha a podváha, stres, intenzivní cvičení, špatná strava)
  • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu
  • pánevní nebo mechanické problémy (srůsty a různá poškození vaječníků a dělohy mohou být zapříčiněny zánětem v pánevní oblasti, infekcí jako chlamydie, polypami v děloze, endometriozou, zjizvenou tkání, chronickou nemocí, zákrokem při odstranění mimoděložního těhoteství když zůstal zachován vaječník, nebo může být příčinou vrozená vada)

Jednou z příčin může být také abnormální poševní sekret, který zabraňuje spermiím, aby se dostali k vajíčku nebo do něho pronikli. Vyšetření ženy je mnohem komplikovanější než tomu je u muže. Provádí se vyšetření krve a moče k diagnostice hormonálních problémů a infekce, mikrobiologický stěr z hrdla děložního,ultrazvukové vyšetření (stanovení ovulace a případných cyst na vaječníkách), hysterosalpingografie(rentgenové vyšetření, při kterém se do dělohy vstříkne kontrastní látka a stanoví se průchodnost vaječníků), případně i laparoskopie, při které je nejlépe vidět stav vnitřních orgánů a zároveň se můžou různé srůsty zprůchodnit. Léčba spočívá podle jednotlivých potíží v podávání hormonů, léků na podporu ovulace, antibiotik, chirurgickém zákroku.

Společné příčiny neplodnosti jsou:

  • imunulogiská neplodnost (jeden z partnerů či oba parneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

Tato příčina se zjistí tzv.postkoitálním testem - tato procedura odhalí, jak na sebe reagují spermie a děložní hlen. Do 24 hodin po styku odebere doktor vzorek hlenu a zjišťuje protilátky proti spermiím

Příčiny opakovaných potratů

Odhaduje se, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.ZnepokojovatObrazek by se žena měla až po třetím nebo čtvrtém potratu jdoucím po sobě. K většině potratů dochází v prvním až dvanáctém týdnu a nejčastější příčinou bývají hormonální problémy (např. hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) a genetické vady (poruchy buněčného dělení hned v počátku těhotenství). Potraty po 12. týdnu mají většinou příčinu v strukturální poruše dělohy (vazivové nádory, zjizvení tkáně), další příčinou je děložní hrdlo, které se samovolně otevírá vahou rostoucího plodu.

Riziko potratu je větší u žen po čtyřicítce, u žen, které třikrát a vícetkrát po sobě potratily a u párů, které mají potíže s početím. Jako další rizikové faktory jsou alkohol, kouření, drogy, velké dávky kofeinu, chemické preparáty, infekce jako zarděnky, opar, toxoplazmóza. Existují také imunologické příčiny - tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, anebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

(Zdroj Pragma - Co dělat při neplodnosti)

Pro více informací navštivte např. stránky http://www.neplodnost.cz

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90 000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9 000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. První dítě ze zkumavky na světe se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.Léčbou neplodnosti metodami asistované reprodukce se v Česku zabývá několik pracovišť. Až na ojedinělé výjimky lze léčit úspěšně metodami asistované reprodukce prakticky všechny neplodné páry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lindo,

(webmaster, 22. 12. 2009 10:29)

pokud už jedno dítě máte, tak je vysoká šance, že se povede i to druhé. Nicméně tři roky je dlouhá doba, tvůj doktor by to měl už začít řešit a pokud nechce, tak jdi k jinému

Debo,

(webmaster, 22. 12. 2009 10:26)

profuk vejcovodů se provádí, ovšem žádný doktor se do toho moc nehrne - výsledek je totiž nejistý a převažují rizika operace. Lékaři, kterých ses ptala, pravděpodobně znali tvoji diagnózu a pravděpodobně usoudili, že to v tvém případě nemá cenu. Jsi teď ve složité situaci. Já osobně bych v tvém případě našla doktora, který ti bude ochoten zákrok provést. Rozhodně bych se zaměřila na psychiku, protože srostlý vejcovod je jedna věc a 4 neúspěšná IVF věc druhá. Nejlépe vyhledej konstitučního homeopata, zkus čínskou medicínu, obě věci ti rozhodně nemůžou být ke škodě. Na závěr uvádím link na jednu směs, která by měla údajně napomoci srostlým vejcovodům. http://www.felopio.com/Narazila jsem na to nedávno a absolutně netuším, jestli to může nějak fungovat nebo je to podvod, takže prosím brát s rezervou. Nicméně v tvé situaci bych asi zkusila všechno. Měj se hezky a pěkné Vánoce.

chtela bih otehotnet

(linda, 20. 12. 2009 20:02)

dobrý den mam takovi zaje oradu uš tři roky se snažime o dite jedno us mam 4roki a chtěli bisme poradit jsem silna prosim o radu u lekaře mi řikaji to chce čas ale 3roky toje dlouha doba jso nejake prasky nebo rada dekuji moc linda

profuk vejcovodů

(debo, 13. 12. 2009 18:41)

dobrý den,chci se jen zeptat,jestli se dělá profuk vejcovodů.Ptala jsem se 3lékařů a ač mi každý odpověděl neurčitě,tak se shodli na tom,že se to nedělá.Moc to nechápu,když čtu na netu,že ta či ona na to byla.O dítě se snažíme přes 3 roky.mám jen jeden vejcovod a pravděpodobně je srostlý(byla jsem na rentgenu).Mám za sebou už 4 neúspěšné IVF.Další mi už nehradí pojištovna a tak hledám jiné cesty.Budu vděčná za odpověd.

Vaci,

(webmaster, 11. 11. 2009 12:13)

příčinu bolestí musí stanovit doktoři, vyběhej si vyšetření, aby se vyloučilo něco vážnějšího. Začni cvičit metodu Mojžíšové - na takové bolesti je jako dělaná. Více info o tomto cvičení najdeš tady na stránkách.

Zdenko,

(webmaster, 11. 11. 2009 12:10)

pokud máš podvázané vaječníky, tak jedině umělé oplodnění.

KOSTRC

(VACI, 9. 11. 2009 22:41)

PROSIM O RADU.MIVAM NEPŘÍJEMNÉ BOLESTI OKOLO KOSTRČE BĚHĚM MZ. V PSLEDNÍ DOBĚ UŽ TO JE SKORO CELÝ MĚSÍC AJSEM VDĚČNÁ ZA DEN BEZ BOLESTÍ.ZHORŠILO SE MI TO PO 1. IVF -NEUSPĚŠNÉ.JSEM MĚSÍC PO LAP.OPERACI SRUSTŮ+ENDOMETRIOZA ALE BOLESTI JSOU JEŠTĚ NESNESITELNĚJŠÍ A BEZ PRÁŠKŮ NEFUNGUJU.NIKDO SI STIM NEVI RADY.DĚKUJI ZA POMOC.

chtela bych otehotnet

(zdenka, 9. 11. 2009 20:08)

Dobri den mam podvazane vajecniky , mam dve deti a jemi 36 let mohlo byse stim jeste neco delat? mam pritele a moc bysme chteli detatko. dekuji.

podvazane vajecniky

(stratilova miloslava, 24. 10. 2009 15:53)

dobry den.chci se zeptat,jestli muzu otehotnet po 17 letech kdyz mam podvazane vajecniky.je mi 40 let.druhy dotaz,i kdyby to nebylo mozne,slo by to nejak?mam noveho pritele a on si preje miminko a nevim zda by to bylo mozne.mam 2 deti z prvniho manzelstvi cisarskym rezem.problemi jsem nemela jen sem mela pri prvnim uzkou panev a druhe muselo stejne protoze kdyz je prvni cisar musi aj druhe.pritom me ve 24letech pri cisaru podvazali vajecniky.pritel si moc preja dite ale nevim zda by to slo.dekuji moc za odpoved.muj i-meil.stratilovamilka@seznam.cznebo tel.777988333dekuji

snažíme se

(Milágros, 17. 10. 2009 15:36)

Ahoj všem snažilkám.
Snažíme se už 11 měsíců. Přítel byl na spermigramu a dopadl dobře, já na folikulometrii taky dobrý... Dostala jsem utrogestan na srovnání cyklu - utrogestan (nasazeno jen jedno balení)zvyšuje šance na otěhotnění, tak mi doktorka řekla, že teď by to už mohlo vyjít a pokud ne tak mám přijít a nasadí léčbu. Poslední M jsem měla 23.9 po dobrání utrogestanu, ovulace proběhla 7.10 (sledováno ovulačními testy) v tomto dni jsme se pokoušeli o mimi po 4denní sexuální abstinenci- použila tzv.prstíčkovou metodu, zvedla nožičky a podložila zadeček polštářkem. Jelikoš jsem to nevydržela čekat na další M udělala jsem si dne ráno t.j.17.10. těhotenský test - RapiClear - citlivost10mlU/ml, test je prý možno použít již 5.den po oplodnění (uvedeno v příbalovém letáku). Od 7.10 uběhlo 10dní, tak si myslím, že kdybych byla těhotná tak by to ten test už asi ukázal, nebo ne?? Je nějaká šance, že jsem těhotná??? již 3 dny mám dost citlivá a zvětšená prsa, pobolívá mě na pravé straně v podbřišku. Očekávaná M by měla být 20.10. (to čekání je děsné). Moc děkuji za odpověď.

Lenco,

(webmaster, 13. 10. 2009 9:21)

určitě neovlivní

Kombinace clostilbelgyt a baby plan

(Lenča, 13. 10. 2009 0:58)

Dobry den.Chtela bych se zeptat,5.den cyklu mam zacit brat clostilbelgyt na podporu otehotneni....je mozno k tomu brat i calibrum baby plan.....neovlivni to nejakym zpusobem ucinost tbl clostilbelgytu? Diky za odpoved....Lenca

Lucí

(webmaster, 6. 9. 2009 23:01)

jak dlouho máš ještě brát Utrogestan ti může poradit jedině a pouze tvůj doktor, tvůj dotaz bys měla směřovat jemu

...

(Lucí, 31. 8. 2009 12:31)

Dobrý den, chtela bych se zeptat, jestli nevite, jak dlouho se muze brat Utrogestan? Jestli musite vysadit treba na mesic nebo ho muzete brat porad dokud bude potreba??? Uz jsem zoufala, snazime se s pritelem 2 roky a porad nic. Dokud jsem brala UTG, tak jsem menstruaci dostala - prvni mesic teda az po 34dnech, ale potom 3 mesice na 22dnu, ted jsem vysadila a mens. nikde a tehot. test negativni...

Chci miminko

(Zaneta, 25. 8. 2009 10:18)

dobry den je mi 26 let a 4 roky se marne snazime o miminko,priteli je 33 let a z prvniho manzelstvi ma dve deti,takze jeho chyba to asi nebude.Uz si nevim rady jak na to,kdyz vidim male dite tak mi to vhani slzy do oci,co mam delat prosim poradte!!!

miminko

(jarca, 13. 8. 2009 18:41)

ahoj je mi teprve 20 let a memu priteli je 24,uz rok apul spolu spime bez jakekoliv ochrany,chceme miminnko ale nejak se nedari,prosim poradte co delat

Bohunko,

(webmaster, 30. 7. 2009 0:14)

oboje detoxikuje organismus, takže apriori na neplodnost nejsou, ale určitě to není špatná věc

Chlorela

(Bohunka, 24. 7. 2009 14:49)

Mate nejakou zkušenost s mladym ječmenem a sladkovodní řase chlorele na neplodnost

miminko

(Andrea, 12. 7. 2009 21:49)

Dobry den,je mi 24let.V 19ti letech sem byla na laparoskopii a zjistili mi endometriozu.Po diteti moc touzim a proto sem vysadila a odjela pracovat do ciziny.Ale porad nic.Muzete mi poradit co muzu udelat pro vetsi sanci.Mam knihu Cviceni podle p.Mojzisove,nevite jestli cviveni funguje?Dekuji mail andreamachu84@seznam.cz

ovulace

(Katka, 17. 4. 2009 12:07)

Irčo, pokud tam máš druhý slabší, buď ti roste hodnota a nebo klesá.Ale o ovulaci jako takové, té, kdy tam rupne folikul a vyplaví se vajíčko,o té mluvíme až když je ta čárka fakt silná či silnější než kontrolní.Mám druhou slabší dva dny před samotnou ovulací..Pak nevím, protože pak už se nesleduji.