Jdi na obsah Jdi na menu
 


85% párů se dočká dítěte do roka.  Za neplodnost se obecně pokládá doba přibližněObrazek jednoho roku pravidelného, nechráněného pohlavního styku - do té doby by se pár neměl stresovat. V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Příčiny mužské neplodnosti jsou:

  • poruchy tvorby a zrání spermií
  • problémy s pohyblivostí spermií
  • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
  • potíže s přenosem a uložením spermíí

Vyšetřením muže by se vždy mělo začínat, protože vyšetření jsou mnohem jednodušší, míň invazivní a bolestivá. První krok by tedy měl být tzv. spermiogram (vyšetření množství, kvality a pohyblivosti spermatu). Může následovat rozbor krve kvůli stanovení hormonálních hladin (např. nízká hladina mužského hormonu testosteronu může být přímo úměrná malému počtu spermií), přítomnosti infekce (např. chlamydiová infekce nesnižuje plodnost pouze v případě žen, ale i mužů) a vyšetření zevních pohlavních orgánů, aby se třeba vyloučila varikokéla (poměrně častý případ, jedná se o jakousi křečovou žílu v šourku). Ve většině případů bohužel není léčba možná, protože příčina nekvalitního sperma zůstává často neznámá. V ostatních případech je možné přeléčení infekce, podávání hormonu, operace na odstranění varikokély.

Příčiny ženské neplodnosti jsou:

  • hormonální problémy ( zapříčiněné např.nádory nebo cysty, anorexie a bulimie, užívání drog a alkoholu, problémy se štítnou žlázou, nadváha a podváha, stres, intenzivní cvičení, špatná strava)
  • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu
  • pánevní nebo mechanické problémy (srůsty a různá poškození vaječníků a dělohy mohou být zapříčiněny zánětem v pánevní oblasti, infekcí jako chlamydie, polypami v děloze, endometriozou, zjizvenou tkání, chronickou nemocí, zákrokem při odstranění mimoděložního těhoteství když zůstal zachován vaječník, nebo může být příčinou vrozená vada)

Jednou z příčin může být také abnormální poševní sekret, který zabraňuje spermiím, aby se dostali k vajíčku nebo do něho pronikli. Vyšetření ženy je mnohem komplikovanější než tomu je u muže. Provádí se vyšetření krve a moče k diagnostice hormonálních problémů a infekce, mikrobiologický stěr z hrdla děložního,ultrazvukové vyšetření (stanovení ovulace a případných cyst na vaječníkách), hysterosalpingografie(rentgenové vyšetření, při kterém se do dělohy vstříkne kontrastní látka a stanoví se průchodnost vaječníků), případně i laparoskopie, při které je nejlépe vidět stav vnitřních orgánů a zároveň se můžou různé srůsty zprůchodnit. Léčba spočívá podle jednotlivých potíží v podávání hormonů, léků na podporu ovulace, antibiotik, chirurgickém zákroku.

Společné příčiny neplodnosti jsou:

  • imunulogiská neplodnost (jeden z partnerů či oba parneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

Tato příčina se zjistí tzv.postkoitálním testem - tato procedura odhalí, jak na sebe reagují spermie a děložní hlen. Do 24 hodin po styku odebere doktor vzorek hlenu a zjišťuje protilátky proti spermiím

Příčiny opakovaných potratů

Odhaduje se, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.ZnepokojovatObrazek by se žena měla až po třetím nebo čtvrtém potratu jdoucím po sobě. K většině potratů dochází v prvním až dvanáctém týdnu a nejčastější příčinou bývají hormonální problémy (např. hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) a genetické vady (poruchy buněčného dělení hned v počátku těhotenství). Potraty po 12. týdnu mají většinou příčinu v strukturální poruše dělohy (vazivové nádory, zjizvení tkáně), další příčinou je děložní hrdlo, které se samovolně otevírá vahou rostoucího plodu.

Riziko potratu je větší u žen po čtyřicítce, u žen, které třikrát a vícetkrát po sobě potratily a u párů, které mají potíže s početím. Jako další rizikové faktory jsou alkohol, kouření, drogy, velké dávky kofeinu, chemické preparáty, infekce jako zarděnky, opar, toxoplazmóza. Existují také imunologické příčiny - tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, anebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

(Zdroj Pragma - Co dělat při neplodnosti)

Pro více informací navštivte např. stránky http://www.neplodnost.cz

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90 000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9 000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. První dítě ze zkumavky na světe se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.Léčbou neplodnosti metodami asistované reprodukce se v Česku zabývá několik pracovišť. Až na ojedinělé výjimky lze léčit úspěšně metodami asistované reprodukce prakticky všechny neplodné páry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

špinění

(Irena, 30. 3. 2009 13:12)

ahoj, jsem Irena z dotazu níže na téma ovulace.
Po té neprokázané ovu se mi cca po 10 dnech objevilo špinění - je slabé ob den a trvá 4den. začínám mít obavy, co by to mohlo být. Jinak mě pekelně bolí hlava. Nevíte někdo, co by to mohlo být? V první půlce cyklu beru Clostilbegyt, v druhé Utrogestan.Děkuji. Irena

vitamínky

(petra, 29. 3. 2009 21:36)

nedaří se vám stále otěhotnět? zkuste vitafonik a fytonik. v případě zájmu pište na p.temiakova@seznam.cz

ovulace

(Ireně, 27. 3. 2009 13:52)

ahoj, ovu test je pozitivní, jen když druhá čárka stejně silná nebo silnější než kontrolní, mě se ukázala hned, ještě dřív než kontrolní a byla hodně silná, vyhodila jsem za ovu testy už hodně peněz a vždy předtím se druhá čárka objevila pozdě a byla jen nepatrná, teď už vím jak má vypadat, pro jistotu si zkus měřit k tomu bazální teplotu a sledovat čípek a hlen (tzv. symptotermální metoda)
Hodně štěstí!!!

ovulace?

(Irena, 23. 3. 2009 11:56)

Ahoj,snazim se pul roku otehotnet, primcemz mam poruchy ovulace. Beru utrogestan na srovnani cyklu a clostilbegyt. V min. cyklu s clos. ovu byla, nyni ji ovu testy neprokazaly, nicmene bolesti jako pri ovu, 17 den cyklu ultrazvuk - nepravidelny folikul 16mm, volna tekutina. Lekarka rika, ze mohla byt ovu, ale zjistit se to neda. Mate nekdo zkusenosti s ovu testy? Ukazuji mi druhou carku, ale slabsi? Diky za odpoved.

Míšo,

(webmaster, 17. 3. 2009 0:46)

s miminkem bych určitě počkala do úplného vyléčení. Zlepšení není ještě vyléčení, vše se může vrátit a někdy je v tomto případě třeba předepsat i antibiotika, což v těhotenství opravdu není ideální! Tvůj manžel mít infekci vůbec nemusí, v opačném případě je možnost přenosu, stejně tak jako třeba u kvasinek. O důvod víc, proč ještě chvíli se snažením počkat. Jinak výplachem si případné oplozené vajíčko z dělohy nevyplavíš, neboj :-) Přeju brzké uzdravení.

gardnerella

(Míša, 12. 3. 2009 18:44)

Dobrý den,
nevím, do které rubriky svůj dotaz zařadit, ale koncem listopadu 2008 mi doktor ze stěrů zjistil přítomnost gardnerelly, měla jsem nepříjemné výtoky.Z toho důvodu jsme s manželem odložili naše snažení o miminko. Léčila jsem se prováděním výplachů z DragsImun.Minulý týden jsem byla na kontrole a doktor říkal, že jsem se na 90% vyléčila, že je tam velké zlepšení i když to není stoprocentní, ale že ve snažení o otěhotnění můžeme začít pokračovat. Mám se něčeho obávat, když ještě nejsem úplně vyléčena?A nemůže mi manžel vrátit infekci zpět (neléčil se, neměl žádné problémy)? Mám strach, aby to případně nějak plodu neublížilo.A ještě jeden možná hloupý dotaz - doktor mi doporučil, že i přes snažení si občas mohu výplach znova udělat (drugsImun je přírodní pryskyřice) - ředí se do půllitru vody, ale nemohu si z dělohy případné oplodněné vajíčko vsříknutím vody např. vyplavit? Moc děkuji a řeji pěkný den

Petře a barce

(webmaster, 1. 2. 2009 20:00)

Myslím, že rad jak otěhotnět, vitamíny apod tu už bylo napsáno dost a není třeba znovu všechno vypisovat. Iveto, zajdi k doktorovi.

mam takovy problem

(iveta, 30. 1. 2009 14:15)

dobry den,
uz sem to nedostala asi pres mesic ale mam ruzovy vytok co to muze znamenat??? Delala sem si test ale ten mi ukazal jednu carku silnou a druhou jako by nebyla ale ukazala se po 10 min.moc prosim co to muze znamenat?????

stitna zlaza

(barka24let, 28. 1. 2009 18:28)

v roce 2007 v listopadu jsem byla na operaci se stitnou zlazou (sebrali mi ji celou)ted beru prasky,a v prosinci minuliho roku jsme se rozhodli o miminko a porad se nedari.poradte mi prosim jak co nejdriv otehotnet,jestli mam brat nejaky vitaminy(beru kyselinu listovou)a porad nic

Nedaří se mi otěhotnět

(Petra, 26. 1. 2009 12:00)

Rok se snažíme o miminko.Je mi 37let.V září jsem prodělala konizaci děl.čípku a moje menstruace po konizaci byla skoro za 50dní,když mi Dr.předepsala Clostilbegyt a Utrogestan menstrua.byla za 34dní.Každý den si měřím bazální teplotu,piju čaj od báby Radnické a beru calibrum baby plan.Nyní mě čeká laparoskop.Prosím ještě o nějaké rady.Děkuji

Ireno

(webmaster, 25. 1. 2009 16:56)

ve vašem případě by homeopatika určitě byla na místě. Ženy, které nemůžou otěhotnět, mají často v sobě i nevědomé psychické bloky, které těhotenství brání. Homeopatika tyto bloky dokáží dost úspěšně odléčit. Pozor ale na praktikující homeopaty - ne každý toto dokáže. S takovými potížemi je nutné vyhledat homeopata, který praktikuje KONSTITUČNÍ homeopatii a vybere vám lék na míru, vyptá se vás na podrobnosti (pohovor trvá hodinu až dvě). Pokud byste měla zájem o více info, ozvěte se na mail futurebaby@seznam.cz , pomůžu vám kdyžtak dohledat dobrého homeopata v okruhu vašeho bydliště.

Lenko,

(webmaster, 25. 1. 2009 16:49)

ano, teoreticky bys těhotná být mohla, hnědavý výtok k začátkům těhotenství někdy patří. Stejně dobře to ale může znamenat, že se blíží menstruace. Test si zopakuj a objednej se k doktorovi.

muzu bejt tehotna????

(lenka, 24. 1. 2009 14:04)

dobry den,
ja sem se chtela zeptat jestli muzu bejt tehotna protoze sem to tento mesic nedostala ale asi 3 den mam takovi hojny ,hnedavy vytok.
test byl pred 3 negativni ale porad sem to nedostala.ja uz mam zasebou jeden potrat a tak se snazime z manzelem o mimi. prosim o radu co to muze znamenat. diky

jedna z vás

(irena, 18. 1. 2009 12:41)

Dobrý den, velice mě zaujala diskuse na těchto stránkách. Sama jsem "jednou z vás", o mimi se snažíme 6let, je dobré vědět, že je takových párů víc. Mám za sebou inseminaci, IVF(2cykly) i KET, různá vyšetření a stále nic. Asi by to opravdu chtělo nechtít, proto mě zaujala zmínka o homeopatiku na psychiku. Můžete mi napsat něco bližšího? Děkuji

Věro,

(webmaster, 11. 1. 2009 0:51)

ne všechny obézní ženy budou mít problémy, ale hodně z nich ano, záleží také, kolik kilo nadváhy mají. Proč - to si přečti třeba tady http://www.meridia.cz/obezita-v-gynekologii.html
Tvůj dotaz je asi stejného ražení jako otázka, proč někdo kouřil celý život krabičku cigaret a neumřel na rakovinu. Někdo holt neumře a někdo otěhotní i s velkou nadváhou - v obou případech ale můžeme mluvit spíš o štěstí.

Mám dotaz

(Věra, 10. 1. 2009 18:56)

Ahoj! Už od mých 18 let se snažíme s přítelem o miminko.Je mi 22 a přítelovi je 27. Četla jsem tu ženské příčiny neplodnosti.Stojí tam že v těhotenství brání nadváha.Tak nevim. Moje teta je silnější postavy a teď má dvě děti.Všude kam se poohlédnu vidím několik žen kteří jsou silnější postavy a přesto maj děti.Tak jakto že příčinou neplodnosti je nadváha ale přesto někteří otěhotní i přesto že maj nadváhu.Jak je to možný? Děkuji za odpověď.Můj E-mail stranskavera@ttnet.cz

Problem

(Radana, 30. 12. 2008 23:18)

Ahojte vsichni co tu pisete, tak si procitam ty vase problemy protoze mam taky podobne. snazime se o mimi uz 8 let podstoupili jsme vsechna mozna i nemozna vysetreni i zakroky at je to inseminace nebo um.oplodneni ale mimco porad nic. na dalsi uz nam dosli penize tak nam vsichni rikaji ze musime cekat ale ja si myslim ze uz jsme se nacekali dost a proto uz neverim ze by se to podarilo taky mam uz roky utekaji ale neda se nic delat.tak preju vsem co se smazi at se to podari je to fakt zazrak ja jsem ho zazila protoze uz mam 13 dceru a su rada ze mame aspon ju.druhe uz asi nebude hodne me to mrzi no co se da delat tak se mejte a preju vsem hodne stesti

Radostná novina

(Bára, 16. 12. 2008 12:53)

Tak mám pro vás holky radostnou novinu. Říkala jsem, že se 16.12 dozvím ortel a je to tady. Test je s //, sice je ta druhá slabá, ale zkoušela jsem to dnes, kdy jsem měla dostat MS. Mám strašnou radost, ale nechce se mi tomu moc věřit. Teď jen, aby to bylo v děloze a donosila jsem to bez komplikací. Držte mi palečky!!!

seery,

(webmaster, 9. 12. 2008 23:11)

je to mnohem víc zapeklitější..tady na stránkách najdeš všechno o měření ovulace. Příště prosím dotaz do příslušné rubriky.

Nedaří se mi otěhotnět

(seery, 9. 12. 2008 15:50)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někdo ví jak se pozná ovulace? Já se domnívám, že se měsíc musí měřit teplota v pochvě a ten den, kdy je nejvyšší je ovulace? Nevím zda to tak přesně je, nebo jestli je to ještě zapeklitější. Děkuji předem...