Jdi na obsah Jdi na menu
 


85% párů se dočká dítěte do roka.  Za neplodnost se obecně pokládá doba přibližněObrazek jednoho roku pravidelného, nechráněného pohlavního styku - do té doby by se pár neměl stresovat. V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Příčiny mužské neplodnosti jsou:

  • poruchy tvorby a zrání spermií
  • problémy s pohyblivostí spermií
  • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
  • potíže s přenosem a uložením spermíí

Vyšetřením muže by se vždy mělo začínat, protože vyšetření jsou mnohem jednodušší, míň invazivní a bolestivá. První krok by tedy měl být tzv. spermiogram (vyšetření množství, kvality a pohyblivosti spermatu). Může následovat rozbor krve kvůli stanovení hormonálních hladin (např. nízká hladina mužského hormonu testosteronu může být přímo úměrná malému počtu spermií), přítomnosti infekce (např. chlamydiová infekce nesnižuje plodnost pouze v případě žen, ale i mužů) a vyšetření zevních pohlavních orgánů, aby se třeba vyloučila varikokéla (poměrně častý případ, jedná se o jakousi křečovou žílu v šourku). Ve většině případů bohužel není léčba možná, protože příčina nekvalitního sperma zůstává často neznámá. V ostatních případech je možné přeléčení infekce, podávání hormonu, operace na odstranění varikokély.

Příčiny ženské neplodnosti jsou:

  • hormonální problémy ( zapříčiněné např.nádory nebo cysty, anorexie a bulimie, užívání drog a alkoholu, problémy se štítnou žlázou, nadváha a podváha, stres, intenzivní cvičení, špatná strava)
  • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu
  • pánevní nebo mechanické problémy (srůsty a různá poškození vaječníků a dělohy mohou být zapříčiněny zánětem v pánevní oblasti, infekcí jako chlamydie, polypami v děloze, endometriozou, zjizvenou tkání, chronickou nemocí, zákrokem při odstranění mimoděložního těhoteství když zůstal zachován vaječník, nebo může být příčinou vrozená vada)

Jednou z příčin může být také abnormální poševní sekret, který zabraňuje spermiím, aby se dostali k vajíčku nebo do něho pronikli. Vyšetření ženy je mnohem komplikovanější než tomu je u muže. Provádí se vyšetření krve a moče k diagnostice hormonálních problémů a infekce, mikrobiologický stěr z hrdla děložního,ultrazvukové vyšetření (stanovení ovulace a případných cyst na vaječníkách), hysterosalpingografie(rentgenové vyšetření, při kterém se do dělohy vstříkne kontrastní látka a stanoví se průchodnost vaječníků), případně i laparoskopie, při které je nejlépe vidět stav vnitřních orgánů a zároveň se můžou různé srůsty zprůchodnit. Léčba spočívá podle jednotlivých potíží v podávání hormonů, léků na podporu ovulace, antibiotik, chirurgickém zákroku.

Společné příčiny neplodnosti jsou:

  • imunulogiská neplodnost (jeden z partnerů či oba parneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

Tato příčina se zjistí tzv.postkoitálním testem - tato procedura odhalí, jak na sebe reagují spermie a děložní hlen. Do 24 hodin po styku odebere doktor vzorek hlenu a zjišťuje protilátky proti spermiím

Příčiny opakovaných potratů

Odhaduje se, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.ZnepokojovatObrazek by se žena měla až po třetím nebo čtvrtém potratu jdoucím po sobě. K většině potratů dochází v prvním až dvanáctém týdnu a nejčastější příčinou bývají hormonální problémy (např. hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) a genetické vady (poruchy buněčného dělení hned v počátku těhotenství). Potraty po 12. týdnu mají většinou příčinu v strukturální poruše dělohy (vazivové nádory, zjizvení tkáně), další příčinou je děložní hrdlo, které se samovolně otevírá vahou rostoucího plodu.

Riziko potratu je větší u žen po čtyřicítce, u žen, které třikrát a vícetkrát po sobě potratily a u párů, které mají potíže s početím. Jako další rizikové faktory jsou alkohol, kouření, drogy, velké dávky kofeinu, chemické preparáty, infekce jako zarděnky, opar, toxoplazmóza. Existují také imunologické příčiny - tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, anebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

(Zdroj Pragma - Co dělat při neplodnosti)

Pro více informací navštivte např. stránky http://www.neplodnost.cz

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90 000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9 000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. První dítě ze zkumavky na světe se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.Léčbou neplodnosti metodami asistované reprodukce se v Česku zabývá několik pracovišť. Až na ojedinělé výjimky lze léčit úspěšně metodami asistované reprodukce prakticky všechny neplodné páry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Alenu

(Bára, 7. 12. 2008 19:51)

No víš je to možný, ať si přečteš jakýkoliv článek o neplodnosti ženy, tak ti tam udají mezi možnými důvody neplodnosti zvětšenou štítnou žlázu. Takže je to defakto možné, ale na to by ti nejlépe odpověděl tvůj gynekolog a řekl by ti jak postupovat a jak tento problém odstranit, takže hlavu vzhůru a nevzdávej se!

Pro holky

(Bára, 7. 12. 2008 19:44)

Holky je normální, že mám dostat MS až 16.12 a je mi nějak divně, bolí mě strašně bradavky a pořad něco jim? Teplota mi neklesá pod 37. Mám to brát jako možné těhotenství? Nebo si ze mě dělá moje tělo legraci? Prosím řekněte mi Váš názor. Díky

Prosím o radu

(Alena, 3. 12. 2008 13:47)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat je mi 19 let a s přítelem se snažíme půl roku o dítě. Mám zvětšenou štítnou žlázu, ale chodím na pravidelné prohlídky a mám vše v pořádku. Je možné že nemohu otěhotnět kvůli té štítné žláze? Děkuji za odpověd.

Pro Petru

(Bára, 2. 12. 2008 14:19)

Ahoj Peťo, tak 16.12 se dozvím ortel, buď ta ošklivá teta z červený lhoty přijede nebo ne. Můj manžel říká, že si tam má zůstat, že jí tady nikdo vítat nebude. Už jsem blázen, už se mi o tom i zdá, byl by to ten nejkrášnější vánoční dárek pod sluncem. Víš co je zvláštní? Znám spousty holek, který jsou na rodičovství opravdu moc mladé cca 18let a vůbec si toho neváží a ani neví co mají. Já jsem nikdy neužívala drogy, jsem skoro abstinent, občas si dám sklenku červenýho vína, žije relativně zdravě a nic. No třeba jednou...děkuji moc za podporu, asi už se hroutim a potřebuji nějakou naději!

Pro Báru

(Lucka, 1. 12. 2008 18:43)

Barunko, děkuji Ti za útěchu a povzbuzení!!! Neboj se, brzy vám to vyjde a bude vše v pořádku, uvidíš! Hlavu vzhůru :-) Vím, že se to snáz řekne, než udělá, ale aspoň to zkus. Nemyslet na to, že se to může opakovat. Zkus se zabavit něčím, co máš ráda. A ono to pak přijde samo a když to budeš nejmíň čekat a hlavně to bude určitě v pořádku!!! Já jsem se radši k dr. přece jen objednala na příští pondělí. Chtěla bych mít jistotu, že to není třeba mimoděložní. Čím dýl bych čekala, tím horší by to pak mohlo mít následky. Já jsem zase taková, že půjdu radši zavčas. I když podle mých předešlých zkušeností, už vím, že první kontrola ultrazvukem, ještě vůbec nic neznamená. Jen, aby to bylo tam, kde to má být (v děloze) a ne mimo a pak taky, aby to tam zůstalo 9 měsíců. Takže: věřím, že to bude v pořádku a držím mě, Tobě, Ivet a vůbec všem holčinám palečky a přeju hodně štěstí!!! :-))))))))

Pro Ivet

(Bára, 28. 11. 2008 10:55)

Tak to je mi opravdu moc líto, pochopila jsem to, že už jedno máš a snažíte se o druhý. Omlouvám se! Obdivuju tě, že to dokážeš řešit a postavit se tomu sama. Já nemít manžela tak jsem už na psychiatrii, ale zase na druhou stranu, i když se strašně snaží, tak mě nemůže pochopit, jedno zdravý dítě už má, který mu říká tati. Chodím pravidelně na tenis a do posilovny, tam se vybiju a ten vztek na mě samotnou se nějak zmenší a jsem klidnější. Moc ti držím palečky, aby se ti to podařilo!!!

Pro Lucku

(Bára, 28. 11. 2008 10:50)

Budu ti držet palečky, aby vše bylo o.k.Já jsem ten tip, kterej by si vše vypočítal sám a šla bych k doktorovi až kolem 12.týdne, jen abych věděla, že je vše v pořádku a miminko donosim. Chápu tě a v dnešní době je pořád těžší otěhotnět a donosit zdravý mimčo. Začnu asi věřit na babský pověry. Vše bude o.k. Zkus tomu věřit!!!

pro Báru

(Ivet, 28. 11. 2008 9:00)

právě že žádné mimčo nemám, přišla jsem o něj ve 12 týdnu a od té doby to nejde, ze začátku to byla hrůza nedokázala jsem se z toho dostat, navíc mám partnera, který mě neumí podržet, dostala jsem se z toho sama a navíc pschika dělá divy, až na tom budeš psych. dobře, tak to půjde, zajdi si třeba na jogu, fakt dobrý, psychicky tě to srovná jak nic

pro Báru

(Lucka, 27. 11. 2008 16:49)

Naprosto s Tebou bohužel musím souhlasit Báro. Myslím, s tím, že když otěhotníš po zamlklém potratu, tak se stejně bojíš, že se situace bude opakovat! Nejde na to nemyslet!!!! Zkouším to, ale nejde to. Jsem po zamlklém cca půl roku. Teď jsem podle těh. testu znovu těhotná, ještě jsem u dr. ale nebyla. Mám hrozný strach, že to zase dopadne špatně. I když vím, že bych měla myslet pozitivně. Už mi táhne na třicet-je mi 28. Ráda bych měla první dítě do třicítky, jenže člověk míní a život mění. Nezbývá než nám všem držet móóóc palečky!:-)

Pro Ivet

(Bára, 27. 11. 2008 16:07)

No víš, ono to neni tak jednoduchý, ty už jedno dítě máš a víš jaký je být s ním, slyšet jak ti říká mami, držíš ho v náručí. Jenže, i když ta menstruace nepříjde, jsi těhotná a pak se zase bojíš, aby se neopakovala předchozí situace. Je to začarovaný kruh. Právě proto, že jsem mladá by to mělo jít snáz, ale někde je asi nějaký háček a netuším kde:-((((

pro Báru

(Ivet, 27. 11. 2008 10:01)

je to nepříjemné, ale říká se, že se má začít stresovat až u třetího, nebo čtvrtého zamlklého potratu. Určitě hlavu vzhůru, já jsem taky v minulosti otěhotněla v pohodě, pak přišel zamlklý potrat a od té doby nám to nešlo, ve finále mi bylo zjištěno, že neovuluji a mám alergii na sperma a stejně nevěším hlavu,až to bude mět přijít tak to příjde, popřípadě lze tomu v dnešní době pomoci a mě táhne na třicet, ty si ještě v klidku!

Jsem zoufalá

(Bára, 26. 11. 2008 14:34)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možnost normálně otěhotnět, když mám za sebou již 2 zamlklé potraty. S manželem jsme absolvovali genetické testy a vše bylo v pořádku, ale snažíme se již přes rok a pořád nic. Užívám jen kys.listovou. Je mi 24 a všichni mi jen říkají, že jsem mladá a že to příjde. Bojím se, že se bude opakovat předchozí situace. Děkuji za odpověď!

naprostá zmatenost

(Klárka, 22. 11. 2008 13:03)

Zdravím všechny, rozhodla jsem se přidat svůj příspěvek, s přítelem se rok snažíme o miminko, v loni v září jsem otěhotněla, ale ve 12 týdnu samovolně potratila, od té doby se snažíme a nic, byla jsem na vyšetřeních, testech nakonec mi bylo zjištěno, že neovuluji, po nasazení costylbegytu, jsem ovulovat začalo, řekl mi, kdy na to skočit a nic po dalších testech lékař zjistil, že mé tělo vytváří protilátky proti spermiím, ale jsou prý i takové případy, kdy páry i přes tyto komplikace otěhotněli, poslal mě na vyšetření do Prahy kam jedu až 17.2. 09, jsem z toho všeho zmatená, nejdříve ovuluji, otěhotním bez problémů, pak samovolný potrat a pak tyhle ty komplikace, můžete mi prosím někdo napsat svůj názor??? Moc děkuji

progesteron

(marie, 12. 11. 2008 15:35)

Dobry den,

zjistila jsem, ze mam malo progesteronu. Nevite nekdo, co zpusobuje nekdo proc ma zena malo progesteronu? Je to stravou, zivotospravou a tak, nebo je to neovlivnitelne?
Diky
Marie

Máco,

(webmaster, 3. 11. 2008 23:26)

palce držíme!Hodně štěstí!

Tak to ne,

(Máca, 3. 11. 2008 21:09)

já zůstanu zatim jen u toho co teď beru.Nejsem zrovna zastánce ničeho chemického... Doufám, že ten čaj a kys. list. pozitivně ovlivní další pokus. Jdu už zítra!!! Držte mi palečky a moc děkuju za radu a názor:)

Máco,

(webmaster, 30. 10. 2008 22:51)

přírodní vitamíny jsou vždycky lepší než chemické. Ten Vitotonik ale nevím, nemám zkušenost, co jsem o něm našla spíš působí jako cílená reklama jednoho a samého člověka, který všude píše o tom, jak je báječný. Mě by to asi odradilo.

Ilono,

(webmaster, 30. 10. 2008 22:48)

to je spíš otázka na tvého doktora, ne,předpokládám, že ti řekl, jak lék užívat a jestli ne, tak za ním znovu zajdi. Normálně se během MS nebere.

utrogestan

(Ilona, 30. 10. 2008 11:54)

dobrý den, beru utrogestan asi 10 dní a dostavila se MS. Protože je utrogestan vlastně progesteron, nevím, jestli ho mám brát i v době MS? Prosím o radu. Děkuji

taky chci mimčo

(Máca, 28. 10. 2008 18:01)

Všechny moc zdravim.Chtěla bych vás taky poprosit o radu. Snažíme se už rok a byla jsem už na první inseminaci (prý jsme oba v pořádku), ale pořád nic. Piju kontryhel, začla jsem brát kys.listovou... máte někdo zkušenosti s tím vitotonikem? Šla bych do toho, už nevim jak tomu pomoct. Prosím,poraďte. Dekuju