Jdi na obsah Jdi na menu
 


85% párů se dočká dítěte do roka.  Za neplodnost se obecně pokládá doba přibližněObrazek jednoho roku pravidelného, nechráněného pohlavního styku - do té doby by se pár neměl stresovat. V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Příčiny mužské neplodnosti jsou:

  • poruchy tvorby a zrání spermií
  • problémy s pohyblivostí spermií
  • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
  • potíže s přenosem a uložením spermíí

Vyšetřením muže by se vždy mělo začínat, protože vyšetření jsou mnohem jednodušší, míň invazivní a bolestivá. První krok by tedy měl být tzv. spermiogram (vyšetření množství, kvality a pohyblivosti spermatu). Může následovat rozbor krve kvůli stanovení hormonálních hladin (např. nízká hladina mužského hormonu testosteronu může být přímo úměrná malému počtu spermií), přítomnosti infekce (např. chlamydiová infekce nesnižuje plodnost pouze v případě žen, ale i mužů) a vyšetření zevních pohlavních orgánů, aby se třeba vyloučila varikokéla (poměrně častý případ, jedná se o jakousi křečovou žílu v šourku). Ve většině případů bohužel není léčba možná, protože příčina nekvalitního sperma zůstává často neznámá. V ostatních případech je možné přeléčení infekce, podávání hormonu, operace na odstranění varikokély.

Příčiny ženské neplodnosti jsou:

  • hormonální problémy ( zapříčiněné např.nádory nebo cysty, anorexie a bulimie, užívání drog a alkoholu, problémy se štítnou žlázou, nadváha a podváha, stres, intenzivní cvičení, špatná strava)
  • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu
  • pánevní nebo mechanické problémy (srůsty a různá poškození vaječníků a dělohy mohou být zapříčiněny zánětem v pánevní oblasti, infekcí jako chlamydie, polypami v děloze, endometriozou, zjizvenou tkání, chronickou nemocí, zákrokem při odstranění mimoděložního těhoteství když zůstal zachován vaječník, nebo může být příčinou vrozená vada)

Jednou z příčin může být také abnormální poševní sekret, který zabraňuje spermiím, aby se dostali k vajíčku nebo do něho pronikli. Vyšetření ženy je mnohem komplikovanější než tomu je u muže. Provádí se vyšetření krve a moče k diagnostice hormonálních problémů a infekce, mikrobiologický stěr z hrdla děložního,ultrazvukové vyšetření (stanovení ovulace a případných cyst na vaječníkách), hysterosalpingografie(rentgenové vyšetření, při kterém se do dělohy vstříkne kontrastní látka a stanoví se průchodnost vaječníků), případně i laparoskopie, při které je nejlépe vidět stav vnitřních orgánů a zároveň se můžou různé srůsty zprůchodnit. Léčba spočívá podle jednotlivých potíží v podávání hormonů, léků na podporu ovulace, antibiotik, chirurgickém zákroku.

Společné příčiny neplodnosti jsou:

  • imunulogiská neplodnost (jeden z partnerů či oba parneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

Tato příčina se zjistí tzv.postkoitálním testem - tato procedura odhalí, jak na sebe reagují spermie a děložní hlen. Do 24 hodin po styku odebere doktor vzorek hlenu a zjišťuje protilátky proti spermiím

Příčiny opakovaných potratů

Odhaduje se, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.ZnepokojovatObrazek by se žena měla až po třetím nebo čtvrtém potratu jdoucím po sobě. K většině potratů dochází v prvním až dvanáctém týdnu a nejčastější příčinou bývají hormonální problémy (např. hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) a genetické vady (poruchy buněčného dělení hned v počátku těhotenství). Potraty po 12. týdnu mají většinou příčinu v strukturální poruše dělohy (vazivové nádory, zjizvení tkáně), další příčinou je děložní hrdlo, které se samovolně otevírá vahou rostoucího plodu.

Riziko potratu je větší u žen po čtyřicítce, u žen, které třikrát a vícetkrát po sobě potratily a u párů, které mají potíže s početím. Jako další rizikové faktory jsou alkohol, kouření, drogy, velké dávky kofeinu, chemické preparáty, infekce jako zarděnky, opar, toxoplazmóza. Existují také imunologické příčiny - tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, anebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

(Zdroj Pragma - Co dělat při neplodnosti)

Pro více informací navštivte např. stránky http://www.neplodnost.cz

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90 000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9 000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. První dítě ze zkumavky na světe se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.Léčbou neplodnosti metodami asistované reprodukce se v Česku zabývá několik pracovišť. Až na ojedinělé výjimky lze léčit úspěšně metodami asistované reprodukce prakticky všechny neplodné páry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KET

(svetlana, 29. 5. 2008 10:42)

Dobri den,jsem po 1IVF,2KET neuspešni,co bych mnela udelat abych zistila kde je problem,jaki vyšetřeni mam podstoupit? Dekuji předem.

Pavlo

(Lucie, 5. 5. 2008 18:40)

ty se ptáš jak malá, všude se můžeš dočíst, že pravděpodobnost KETu je kolem 30%, jestli budeš ležet nebo ne, ti tu pravděpodobnost nezvýší. Je třeba vydržet. Vím, že je to těžké, sama jsem IVF absolvovala.

ket

(pavla, 1. 5. 2008 16:22)

ahoj,jsem 4 dny po Ket, ještě zítra budu poctivě ležet, jaká je pravděpodobnost,že to tentokrát výjde?

Jde to

(webmaster, 8. 4. 2008 13:41)

Otěhotnět lze i při menstruaci. Přečti si článek Trochu techniky, abys věděla proč.

Otěhotnění přes menstruaci

(Lucie, 7. 4. 2008 18:15)

Může mi prosím někdo říci,mohu-li otěhotnět i během menstruace?Pokoušíme se s partnerem o miminko a bylo nám porazeno aby jsme to zkusili právě během menstruace.

Ahoj Rendo,

(webmaster, 4. 4. 2008 14:38)

Provera je derivát progesteronu, takže je to určitě na tvůj problém správná léčba. Otázka je, jestli dostačující. V prvé řadě bys měla zjistit, jestli u tebe opravdu dochází k ovulaci nebo ne. Měření bazální teploty je často zavádějící, takže zkus radši ovulační testy nebo požádej svého doktora, aby ti ovulaci zjistil na ultrazvuku.

Otěhotnění a nízká hodnota progesteronu

(Renda, 4. 4. 2008 12:52)

Dobrý den, v září 07 jsem po 10ti letech užívání vysadila antikoncepci a nedostavila se menstruace. Brala jsem estrofem + provera a poté se menstruace dostavila. Byl proveden hormonální profil s výsledkem nedostatečné hladiny progesteronu. Nyní beru 6-16 den menstruačního cyklu pouze proveru. Je možné s touto léčbou otěhotnět? Měřím si pravidelně bazální teplotu, ale křivka se pohybuje +- na stejné úrovni, takže zřejmě nedochází k ovulaci. Můžete prosím poradit, jak bych měla v léčbě postupovat a zda je léčba pouze proverou dostatečná? Předem děkuji.

Ahoj Kristýno,

(webmaster, 3. 4. 2008 14:26)

Pokud nemáš menstruaci, tak neprobíhá ani ovulace, tudíž nemůžeš otěhotnět. Doktor ti předepsal tyto léky právě na srovnání cyklu a podporu ovulace, cyklus by měl být pak dobře fungující a pravidelný a tím se samozřejmě zvyšuje i šance na těhotenství. K tvé poslední poznámce - pročti si tyhle stránky a nauč se poznávat svoje tělo, opakovala bych už jen to, co bylo podrobně napsáno na jiné stránce.

Moc toužím po miminku

(Kristýna, 2. 4. 2008 21:47)

Na začátku prosince jsem doužívala HA a od té doby se s manželem pokoušíme o 3 miminko.Poslední menstruaci jsem však měla 20.12.07 a od té doby nic,a těhotná nejsem.Lékař mi íchl vyvolávačku a předepsal tyto léky:Clostilbegyt 5-9 den menstruace,Orgametril 16-25 den menstruace,chtěla bych tudíž vědět,mám po těchto lécích větší šanci na otěhotnění a k čemu obecně tyto léky slouží?Pozn:menstruaci jsem nikdy neměla pravidelnou,za jak dlouho mohu poznat,zda-li jsem těhotná?Děkuji předem za vyčerpávající odpověd.

Pro Marii

(webmaster, 1. 4. 2008 21:20)

pokud Vám nevadí vyšetření zaplatit a jste z Prahy, tak se podívejte na www.gynecology.cz
Mám velmi dobrou osobní zkušenost.

Silvinko,

(webmaster, 1. 4. 2008 21:17)

podobný dotaz tady už byl. Možné to je

vysetreni neplodnosti

(marie, 31. 3. 2008 15:13)

Dobry den, nevite o nejakem (i nestatnim) zdravotnickem stredisku, kde by nabizeli vysetreni zenske neplodnosti? Jsem ochotna vysetreni zaplatit. Diky.

Chtěla bych miminko

(Silvinka, 29. 3. 2008 20:34)

Ráda bych otěhotněla.Mám tedy otázku,je možné otěhotnět tak,že si mužské sperma vsunu sama do dělohy,nebo přímo hlouběji do dírky čípku pomocí injekční stříkačky a trubičky?Jaká je pravděpodobnost otěhotnění???

Držím palce

(webmaster, 20. 2. 2008 23:14)

Uvidíš, jestli něco najde při vyšetření doktor. Jinak bude opravdu problém v psychické rovině, tam bývá to malé procento případů, kdy jsou oba partneři naprosto zdraví a přesto se dítě nedaří. Porod, ikdyž proběhl dobře, je velkým zásahem do psychiky a může odstartovat řadu problémů. Doporučila bych ti ty zmiňovaná homeopatika - psychickou neplodnost prý léčí dost úspěšně.

nemohu otěhotnět

(Renča, 9. 2. 2008 15:00)

Zdravíčko,
porod byl v pořádku,manžel na spermiogramu už byl a vše je v pořádku.Uvidíme co se dá dělat,každopádně jsem už objednaná ke svému lékaři.

Renčo,

(webmaster, 8. 2. 2008 13:53)

Renčo, je to prý dost častá věc, že první dítě se povede bez problémů a poté je už pár neplodný. Jaký jste měla porod? Ten vás může blokovat psychicky, při těžkém porodu může dojít i k fyzickým změnám, které pak neumožňují těhotenství. Být vámi, začnu důkladnou prohlídkou u lékaře - hormonálním rozborem, průchodností vejcovodů. Pokud bude vše v pořádku, začněte se léčit na psychické rovině. Výborná jsou k tomuto účelu třeba homeopatika. A ze všeho nejdřív pošlete manžela na spermiogram. To, že byl schopen před čtyřmi lety splodit dítě neznamená, že je toho schopen i dnes.

Nemohu otěhotnět

(Renča, 7. 2. 2008 20:47)

Chci se zeptat,skoro dva roky se s manželem snažíme o druhé dítě,syn už má 4 roky a rozhodli jsme se mu pořídit bratříčka ale nějak to nejde,manžel je v pořádku,já loni v létě byla na hystereskopii a nic,ted jsem brala dva měsíce léky na podporu clostilbelgyt 5-9 den a 20-25den proveru a nic.Jsem už trochu (dost) bezradná,ale před manželem se snažím nic nedat najevo ale při každé menstruaci mám slzy v očích.Nevím jestli mi mužete nějak poradit,ale určitě bych byla ráda.

Pro Janičku

(webmaster, 29. 1. 2008 11:05)

Otěhotnět možné tímto způsobem je a pravděpodobnost je poměrně velká. Sperma přežívá mimo tělo ženy asi hodinu. Tvůj způsob "jak přijít k dítěti" se mi ale dost nelíbí, dítě by měli chtít oba a být na něj připravení. Abys pak nebyla překvapená, kdyby se ti to povedlo a partner dítě ani potom nechtěl.

chtěla bych otěhotnět

(Janička, 25. 1. 2008 3:03)

potřebuji jen pár odpovědí na své otázky a nevím na koho se mám obrátit. Ráda bych otěhotněla, ale problém je v partnerovi. Zatím se k tomu nemá a je opatrný. Mám tedy otázku, je možné otěhotnět tak, že si mužské sperma vsunu sama do dělohy? Jaká je pravděpodobnost otěhotnění?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7