Jdi na obsah Jdi na menu
 


85% párů se dočká dítěte do roka.  Za neplodnost se obecně pokládá doba přibližněObrazek jednoho roku pravidelného, nechráněného pohlavního styku - do té doby by se pár neměl stresovat. V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Příčiny mužské neplodnosti jsou:

  • poruchy tvorby a zrání spermií
  • problémy s pohyblivostí spermií
  • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
  • potíže s přenosem a uložením spermíí

Vyšetřením muže by se vždy mělo začínat, protože vyšetření jsou mnohem jednodušší, míň invazivní a bolestivá. První krok by tedy měl být tzv. spermiogram (vyšetření množství, kvality a pohyblivosti spermatu). Může následovat rozbor krve kvůli stanovení hormonálních hladin (např. nízká hladina mužského hormonu testosteronu může být přímo úměrná malému počtu spermií), přítomnosti infekce (např. chlamydiová infekce nesnižuje plodnost pouze v případě žen, ale i mužů) a vyšetření zevních pohlavních orgánů, aby se třeba vyloučila varikokéla (poměrně častý případ, jedná se o jakousi křečovou žílu v šourku). Ve většině případů bohužel není léčba možná, protože příčina nekvalitního sperma zůstává často neznámá. V ostatních případech je možné přeléčení infekce, podávání hormonu, operace na odstranění varikokély.

Příčiny ženské neplodnosti jsou:

  • hormonální problémy ( zapříčiněné např.nádory nebo cysty, anorexie a bulimie, užívání drog a alkoholu, problémy se štítnou žlázou, nadváha a podváha, stres, intenzivní cvičení, špatná strava)
  • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu
  • pánevní nebo mechanické problémy (srůsty a různá poškození vaječníků a dělohy mohou být zapříčiněny zánětem v pánevní oblasti, infekcí jako chlamydie, polypami v děloze, endometriozou, zjizvenou tkání, chronickou nemocí, zákrokem při odstranění mimoděložního těhoteství když zůstal zachován vaječník, nebo může být příčinou vrozená vada)

Jednou z příčin může být také abnormální poševní sekret, který zabraňuje spermiím, aby se dostali k vajíčku nebo do něho pronikli. Vyšetření ženy je mnohem komplikovanější než tomu je u muže. Provádí se vyšetření krve a moče k diagnostice hormonálních problémů a infekce, mikrobiologický stěr z hrdla děložního,ultrazvukové vyšetření (stanovení ovulace a případných cyst na vaječníkách), hysterosalpingografie(rentgenové vyšetření, při kterém se do dělohy vstříkne kontrastní látka a stanoví se průchodnost vaječníků), případně i laparoskopie, při které je nejlépe vidět stav vnitřních orgánů a zároveň se můžou různé srůsty zprůchodnit. Léčba spočívá podle jednotlivých potíží v podávání hormonů, léků na podporu ovulace, antibiotik, chirurgickém zákroku.

Společné příčiny neplodnosti jsou:

  • imunulogiská neplodnost (jeden z partnerů či oba parneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

Tato příčina se zjistí tzv.postkoitálním testem - tato procedura odhalí, jak na sebe reagují spermie a děložní hlen. Do 24 hodin po styku odebere doktor vzorek hlenu a zjišťuje protilátky proti spermiím

Příčiny opakovaných potratů

Odhaduje se, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.ZnepokojovatObrazek by se žena měla až po třetím nebo čtvrtém potratu jdoucím po sobě. K většině potratů dochází v prvním až dvanáctém týdnu a nejčastější příčinou bývají hormonální problémy (např. hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) a genetické vady (poruchy buněčného dělení hned v počátku těhotenství). Potraty po 12. týdnu mají většinou příčinu v strukturální poruše dělohy (vazivové nádory, zjizvení tkáně), další příčinou je děložní hrdlo, které se samovolně otevírá vahou rostoucího plodu.

Riziko potratu je větší u žen po čtyřicítce, u žen, které třikrát a vícetkrát po sobě potratily a u párů, které mají potíže s početím. Jako další rizikové faktory jsou alkohol, kouření, drogy, velké dávky kofeinu, chemické preparáty, infekce jako zarděnky, opar, toxoplazmóza. Existují také imunologické příčiny - tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, anebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

(Zdroj Pragma - Co dělat při neplodnosti)

Pro více informací navštivte např. stránky http://www.neplodnost.cz

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90 000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9 000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. První dítě ze zkumavky na světe se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.Léčbou neplodnosti metodami asistované reprodukce se v Česku zabývá několik pracovišť. Až na ojedinělé výjimky lze léčit úspěšně metodami asistované reprodukce prakticky všechny neplodné páry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mám podvas vaječníků

(Michaela čergeova 32, 16. 8. 2018 17:10)

Chtěla sem se zeptat jestli se dá udělat aby žena mohla otěhotnět normálně jestli je možné malá operace aby to bylo zas průchozí abych mohla normálně otěhotnět už 7 let sem podvázání a už sem Skusil a vše a nevislo nic naki info prosím děkuju

Neplodnost

(Mausi, 18. 11. 2010 17:52)

S manzelem jsme se snazili o miminko 4 roky a nic. Dnes prisel od lekare s velmi spatnou zpravou. Ty "male mrsky" jsou vsechny mrtve. Jako maly kluk prodelal ruzne detske nemoci a nektera zpusobila neplodnost (nevime jaka zardenky, spala, nestovice???) Nema nekdo zkusenosti s umelym oplodnenim s cizim darcem. Nevim zda by jsme to s manzelem psychicky zvladli. Budeme se muset smirit s tim, ze zustaneme bez deti. Jinak preji Vam vsem snazilkam a cekatelkam hoooodne moc stesti.

Dornova metoda.

(Eva Švecová, 8. 11. 2010 13:18)

Dobrý den,
při nemožnosti otěhotnění už mnoha párům (jsou to už stovky v ČR) pomohla Dornova metoda. Je to jemná manuální metoda, která rovná klouby a obratle v těle. Nejvíce pomáhá srovnání kostrče (stejně jako u metody p. Mojžíšové), dále srovnání kyčlí a bederní páteře. Více informací najdete na www.dornova-metoda.com, kde si můžete v sekci Doporučení terapeuté vybrat odborníka, který je nejblíže Vašemu bydlišti. Přeji hodně úspěchů. Eva

jak se používá čaj Gravozen?

(Ajka, 14. 10. 2010 12:49)

koupila jsem si čaj Gravozen ale nevím jak se pije jestli pořád nebo mám dělat nějaké pauzy při MS
a co přípravek Gynex může se užívat současně s Gravozenem?
nemám ovu pomohly by mi tyto přípravky?
nebo co by ste mi doporučili?
napište mi prosím děkuji

šestnást let a pořád nic

(Markéta, 26. 9. 2010 8:54)

s manželem čekáme na mimi 16 let a pořád se nedaří, nejhorší na tom je, že jsme oba 100% v pořádku, máme zasebou všechny vyšetření, které existují, nepomohlo ani umělé oplodnění :( jsme smířený, že budeme bezdětný...

ctyri roky marne cekam ze otehotnim

(samanta , 16. 9. 2010 16:38)

mam velky strach ze jsem neplodna ctyri roky mam parnera a snazime se o miminko ale furt nic stydim se jit k doktorovy protoze mi je jen 18 let ale tak si to miminko prej ze bysme za to dali cokoliv.jestli nam muze nekdo poradit. napiste dekuji.

snaha o miminko

(Gabriela , 22. 8. 2010 16:02)

ahoj chtela bch poradit uz 7 mesicu se snazime o miminko mame pravidelny nechraneny sex a porad nic moc by jsme miminko chteli ja uz dite mam za svobodna ale manzel ne poradte prosim

gynex

(sarka, 17. 8. 2010 12:38)

zatim ho beru měsíc, tak uvidíme kdy se zadaří :)

gynex

(arka, 12. 8. 2010 18:34)

a po gynexu se ti zadarilo???

estrozin

(sarka, 12. 8. 2010 10:14)

mě estrozin nemohl k otěhu jak sem psala, ten gynex mi příde lepší....

estrozin

(arka, 5. 8. 2010 13:17)

a napomáhá otěhotnění???

Estrozin

(Sarka, 5. 8. 2010 12:33)

Estrozin jsem brala, ale nepomohl mě, ted beru gynex (2tydny) a ms mi přišla dřív než měla, první účinek který se u mě projevil, gynex je o proti estrozinu víc hustší a bere se v míň kapkách. Já doporučim gynex.

estrozin

(Arka, 5. 8. 2010 11:31)

Máte někdo zkušenosti s estrozinem?? vysadila jsem a chtěla bych co nejdříve otěhotnět, prý tomu pomáha. je to pravda?

estrozin

(Arka, 5. 8. 2010 11:31)

Máte někdo zkušenosti s estrozinem?? vysadila jsem a chtěla bych co nejdříve otěhotnět, prý tomu pomáha. je to pravda?

PCO

(Sarka, 4. 8. 2010 10:42)

Ahoj holky, zjistili mi syndrom polyc.vaječníků, budou mi nasazovat clostilbegyt na otěhotnění, chci se zeptat jestli s tím někdo nemáte zkušenost při pco, jestli vám pomohl ? díky

Pro Lenku

(Lucajda, 28. 7. 2010 19:22)

Navštivte centrum pro léčbu neplodnosti.

nemuzu votehotnet

(lenka, 14. 7. 2010 15:41)

Jsem spritelem uz 4 a pokousime se o miminko ale nejdedo muzete poradit dekuji

FSH 19,4

(Markéta, 8. 7. 2010 11:23)

Dobrý den,již 2 roky se snažíme o miminko,neúspěšně,byla jsem v poradně,kde mi udělali 3x po sobě hormonální vyšetření a folikulometrii. První měsíc progesteron 21.dc 2,4nmol/l,glukosa 4,5,T4f 16,2,TSH 2,032. 2. měsíc FSH 16,5,LH 1,6,prolaktin 243,3,testosteron 1,73,estradiol 143,3. měsíc kontrola FSH 19,4,LH 4,5,estradiol 326. Doktor mě odkázal na CAR U Apolináře s tím že ještě zkusíme nasadit clostibelgyt ale je nepravděpodobné že zabere s tak vysokým fsh a že pravděpodobně bude jediným řešením dárcovství oocytů. Moc vás prosím o podrobnější vysvětlení těchto výsledků,co může být příčinou tak vysokého fsh? Před rokem jsem fsh měla 6,2,je možné že se jedná o náhodný stav,nebo už jeto nejspíš trvalé? Je mi 22 let a moc bych chtěla děťátko a ještě víc kdyby bylo mé myslím z genetického hlediska.Děkuji moc za odpověď.

Můžu být něhotná?

(zlatko, 3. 6. 2010 16:12)

dobrý den,jsem 14 den po ketu a mám negativní test,ale menstruaci jsem ještě nedostala.Mohu být těhotná?Mohou se embria uhnízdit třeba až po 10dnech?

nemuzu otehotnet

(nikola ahgnruabzdova, 13. 5. 2010 17:25)

dobry den chtela bych jsem se zeptat nebo bych chtela poradit jak otehotnet jsem z pritelem uz 5 let a nejde nam to a tak by jsme chtely


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »