Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Voda z kohoutku a mikrovlnka

(webmaster, 21. 10. 2007 19:40)

Radime, tu studii o vodě klidně vidět můžete, pokud vládnete angličtinou, stačí zadat do vyhledávače pár klíčových slov a máte čtení na celý večer. Je to seriózní studie, tedy žádný nesmysl, kterou provedl California Department of Health Services na několika tisíci ženách. Hodně se o tom mluvilo.Příčinou zvýšeného rizika potratů je látka trihalometan, kterou obsahuje chlorovaná voda.
Co se týče mikrovlnné trouby, tak o té se provádělo a stále provádí bezpočet studií, které se ve výsledku bohužel diametrálně liší. Ono asi záleží, kdo tu studii provádí, pro koho ji provádí a za jakým účelem - podle toho výsledky. Pro mě byla směrodatná informace, že se jedná o umělé mikrovlny, které jídlo ozařují a dost podstatně mění jeho chemické složení a strukturu. Když to vezmu čistě selským rozumem, tak pití "sajrajtu" z kohoutku plného chlóru, hormonů a další chemie, stejně tak ohřívání (vaření) jídla mikrovlnami na zdraví rozhodně nepřidá, když už ho neohrozí. Nejsem kompetentní se tady vyjadřovat k výsledkům výzkumů, jenom jsem chtěla upozornit na nějaká možná rizika. Ostatní ať si pak vyberou, co z toho budou aplikovat a nad čím mávnou rukou.

Mikro-vlny

(Radim, 21. 10. 2007 10:55)

Nektere informace v tomto clanku mi prisly zajimave, ale jine, jsou minimalne dost pochybne. Chtel bych videt tu studii ohledne souvislosti piti vody z kouhoutku a rizika potratu. Take nazor ohledne pouzivani mikrovlne trouby je zjevny nesmysl. Ano, mikrovlny by byly skodlive, kdydbyste se jimy nechaly ozarovat. Ovsem jidlo, ktere z mikrovlnky vyndate v sobe uz zadne "mikro-vlny" nema. Pripadnym rizikum spojenym s timto druhem ohrevu se venuje mnoho vedeckych studii.

Pro Magdu

(webmaster, 14. 9. 2007 13:13)

Magdo, dopídila jsem se těchto informací: v současné době byla u nás lhůta očkování proti tetanu prodloužena z původních 10 let na 10 - 15, tzn, že do 15 let byste měla být přeočkovaná a stačí k tomu jedna dávka, později už jsou potřeba 3 v několikaměsíčním intervalu. Vaše lhůta vyprší za 2 roky, kdy dítě třeba ještě budete kojit a většina doktorů očkování odmítá, pokud žena kojí. Takže by vás potom místo jedné dávky čekaly tři. Ikdybyste už nekojila, tak na tetanovku by měl člověk jít, pokud je v perfektním zdravotním stavu a může si dovolit zůstat pár dní v klidu. Což si moc dobře nedovedu přestavit s malinkým dítětem, kdy v noci stáváte, nevyspíte se apod. Takže já bych se jednoznačně nechala naočkovat teď a třeba za měsíc, dva se začala pokoušet o miminko. Na těhle stránkách najdete taky nějaké informace, ikdyž, jako na hodně věcí, se informace z různých zdrojů různí http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_DTP.htm

Tetanovka

(Magda, 14. 9. 2007 9:58)

Naposled jsem byla na očkování proti tetanu v roce 1994. Plánujeme s manželem miminko, tak nevím, jestli je vhodné jít před otěhotněním na přeočkování nebo počkat až po miminku? Děkuji za odpověď.

Pro Lucku

(webmaster, 23. 8. 2007 22:36)

Co se může stát? Vůbec nic nebo se můžou narodit děti náchylní k různým nemocem - mohou mít srdeční vady, různá mentální i fyzická postižení nebo třeba jen astma nebo cukrovku. U bratranců a sestřenic je riziko různých genetických chorob skoro dvojnásobně větší. V tomto případě bude asi na místě genetické vyšetření, hradí ho pojišťovna a doporučení vám může dát třeba obvodní doktor. U ostatních příbuzných je riziko mnohem menší a pokud se chcete objednat na genetické testy, hradíte je z vlastní kapsy (objednat se můžete např. tady - www.gennet.cz). Osobně bych na testy určitě šla, pro klid duše.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10