Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak otěhotnět

(Zuza, 16. 3. 2010 9:10)

Po dvou letech marného snažení jsem otěhotněla ve svých 33 letech. Vyhrožovali nám, že jediná možnost bude umělé oplodnění. Zkusili jsme s přítelem léčitelku - bylinkářku a taky pomohl masér s odblokováním páteře. Přítel léčitelům nevěří, ale svolil - za pokus to prý stojí. A po třech měsících léčby se zadařilo. Sice jsem v 7. týdnu potratila, ale teď už vím, že to jde i bez IFV, tak se opět svěřuji do rukou paní léčitelky a věřím, že do vánoc budu mít bříško :-)Pomohlo mě kombinovat čistící čaj a řebříček a taky jsem byla příležitosný kuřák a s tím jsem přestala úplně. Na masáži jsem se stala závislá, pan masér má zlaté ruce. Přítel dostal bylinný preparát Speman.

nedaří se nám o miminko

(Janča, 3. 3. 2010 11:52)

Dobrý den,mám problém otěhotněn.Už sem byla na veškerejch vyšetření s partnerem a zjistili u mě že nemohu normální cestou otěhotnět.A tak sem už 2 krát podstoupila umělé oplodnění a na po druhé zase nic co stím máme dělat dál a nebo na koho se opravdu obrátit aby už do třetice to tak nedopadlo?? děkuji moc Janča

re: je mozne ze bych byla tehotna???

(Martina, 21. 2. 2010 17:31)

...ježiš to by bylo super...asi si první zkusím zítra udělat ještě jednou test...a uvidim mam strach že by my doktor řekl že nejsem takhle pořád doufám a dokonce i přítel se začal chovat jako by jsem byla 100% těhotná...tak uvidíme...ale děkuju :-)

chtela bych otehotnet

(petka, 20. 2. 2010 18:54)

dobry večer snezim se s pritelem uz rok a pul o dite ale porad nam to nejde co mam pro to udelat aby se to podarilo.je to snad vekem je mi 19a priteli je 25.dekuji peta

ano, je možné, že jsi těhotná :)

(Tes, 19. 2. 2010 22:21)

ale taky nemusíš, negativní test nemusí nic znamenat. zbývá ti jedno: počkat nebo si zajít k Dr.

je možné že bych byla těhotná???

(Martina, 19. 2. 2010 17:51)

Ahoj, s přítelem jsme se začali snažit o miminko... 3.2 sice 5.2 jsem dostala MS, ale byla mnohem slabší... a teď je my už pár dní pořád blbě- jako nazvracení, hrozně se my zlepšil čich a taky cokoliv jim je takový bez chuti, i když dřív my to hrozně chutnalo, taky jsem hrozně unavená, bolí mě hlava a pupík...sice to zní divně :-) ale je to tak. ale když jsem si zkoušela udělat test tak vychází negativně. Dívala jsem se tu na tu tabulku tak je asi ještě brzo, ale jsem hrooozně netrpělivá :-/ děkuji za radu

Pro Lucii

(webmaster, 16. 2. 2010 8:30)

vyšetření průchodnosti vejcovodů je určitě na místě, není ale třeba dělat ho laparoskopicky pokud máš strach z narkózy. Existuje vyšetření, tzv. HSP (hysterosalpingogram),kde není narkóza potřeba.

Zvýšená hladina prolaktinu

(Lucie, 10. 2. 2010 12:40)

Ahoj,lékař mi dnes oznámila,že při jednom ze 3odběrů,byla zvýšená hl.prolaktinu(22).Vše ostatní o.k.,vč.spermiogramu.Snažíme se otěhotnět 1,5 roku.Lékař mi posílá na laparoskopii(zjištění průchodnosti vejcovodů).Je tohle standadní postup?Hladina prolaktinu mi nepřijde příliš vysoká a navíc odběry byly prováděny do hodiny od probuzení,kdy je údajně hladina vyšší.Je nutná laparoskopie?Jaké máte zkušenosti?Děsí mě zbytečná úplná narkóza.Díky moc,jsem předem vděčná za názory.

pro Moniku

(Milli, 6. 2. 2010 15:43)

ahoj Moniko, hlavně na to nemyslet (i když ono se to řekne). Kup si vitamíny (já si kupuji CALIBRUM baby plan. Jsou to vitamíny pro plánované těhotenství a období prvního trimestru)a ovu testy (ty ti řeknou, kdy máš přesně ovulaci. Rada: (mazlete se ještě ten den, a pak další dva dny potom, co se ti objeví test pozitivní, ať mají spermíci dostatek času doplout tam kam mají). A ono se to určitě povede. Když se to povedlo před dvěma lety, tak proč né teď. Přejí hodně štěstí!!! :)

Co udělat, aby se mi povedlo otěhotnět?

(Monika, 4. 2. 2010 1:09)

Chtěla bych se zeptat co mám ačít brát za vitamíny a jak postupovat, abych co nejdříve otěhotněla? Nejsem už nejmladší /4O/ Mám dvě děti a obě jsem počala okamžitě hned první měsíc snažení. Prostě to vyšlo. Ale teď mám strach, že to tak rychle už zdaleka nepůjde. Chceme ještě jedno miminko. Poslední porod jsem měla před 2 roky a početí vyšlo taky okamžitě. Nikdy jsem si s tím hlavu nedělala. Poraďte co brát a jak nejlépe..... Chceme se začít už snažit. Nikdy jsem nemyslela, že budu mít nekdy takovýto dotaz. Ale čas je neúprostný a tak by člověk udělal cokoli a přemýšlí taky jinak. Děkuji

pro Alici

(Milli, 3. 2. 2010 16:57)

GRATULUJI !!!

MIMI

(alice, 2. 2. 2010 21:29)

tak je to možný! =o) dneska sem byla u DR. a jsem v 5tt =o)

MIMI

(alice , 20. 1. 2010 0:02)

zdrawím, mám hloupý dotaz: když mě bude přítel denně ,,napouštět,, ,mohla bych do půl roku otěhotnět? za předpokladu, že jsme oba zdrawí...díky

annie

(webmaster, 18. 1. 2010 14:06)

interval mezi porodem císařským řezem a následným otěhotněním by měl být rok. Někdy ještě dýl, to už je individuální. Odpověď na tvoji otázku ti dá gynekolog, který jako jediný může posoudit tvůj zdravotní stav. Obecně je lépe počkat o něco déle než zbytečně kvůli neochotě čekat pár měsíců navíc ohrozit život svůj i dítěte. Přeji hodně štěstí v příštím těhotenství.

miminko

(annie, 17. 1. 2010 21:53)

dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy mohu otěhotnět, když jsem v únoru 2009 porodila císařským řezem , porod proběhl ve 25 týdnu těhotenství. Bohužel miminka zemřela. Toužím po dítěti,děkuji

Nicol,

(webmaster, 17. 1. 2010 17:02)

nízký věk v tom roli nehraje - naopak byl měla být mnohem plodnější než třeba ženy po třicítce. Pokud se miminko už rok a půl nedaří, tak se neboj navštívit gynekologa, máš právo na veškerá vyšetření.

Jak otěhotnět?

(Nicol, 8. 1. 2010 17:44)

Dobrý den, mám velký problém s oplodněním.Je mi teprve 20 let, s přítelem jsme spolu 3 roky a už rok a půl se nám nepodařilo otěhotnět.Chci se zeptat, jestli v tom hraje velikou roli i můj věk?Mám strach, že nebudu moci mít děti, ale ke gynekoložce se bojím jít vzhledem ke svému věku.Předem moc děkuji za odpověď.

potrebuju poradit

(zuzka, 3. 1. 2010 11:22)

ahojek,vcera sme s pritelem mely sex a oba jsme se domluvily ze uz chceme miminko.tak ze se do mě vystřikal.a meby zajimalo jesli mohu otehotnet,kdyz sem vcera brala prasky a dneska kdyz si ho uz nevemu.nebo kdy bych tak mohla otehotnet.menstruaci mam dostat ve ctvrtek.prosim poradte.dekuji mooooc

Ahoj Petro,

(webmaster, 14. 12. 2009 18:39)

vždycky když člověku něco je, je potřeba se zaměřit na příčinu. Sama správně tušíš, že za tvoje bolesti hlavy může HA, konkrétně tedy vysazení HA, což způsobilo tělu hormonální nerovnováhu. V tvém případě bude tedy potřeba hormonální nerovnováhu obnovit a pak zmizí i bolesti hlavy. Najdi si tady na webu stránku o bylinkách a vyzkoušej některou ze směsí. Nebude to ale učinkovat hned jako Ibalgin, bohužel. Na bolesti hlavy se doporučuje výtažek z kopretiny řimbaby, údajně výborně funguje. Kup si tinkturu a užívej podle návodu. Funguje nárazově jako prášky proti bolesti, ale zároveň léčí i příčinu migrén, které by měly postupně vymizet. Potíž je v tom, že kopretina řimbaba se nesmí užívat v těhotenství, takže užívej pouze do ovulace nebo prostě nějaký čas nesmíš otěhotnět. Pokud tuto tinkturu budeš kombinovat i s bylinkovými čaji, tak se bolestí hlavy určitě brzy zbavíš.

Ibalgin?

(Petra, 10. 12. 2009 15:18)

Ahoj, v posledních 6 měsících od vysazení HA (po 13 letech) mívám často velké bolesti hlavy. Nikdy dřív jsem ani nevěděla, co to bolest hlavy je, teď mě bolí obden. Minulý pátek mě bolela tak, že nezabaraly ani 4 Ibalginy!!! Většinou si to vytrpím bez léků, ale někdy se to fakt nedá vydržet. Poté, co jsem si přečetla, že Ibalgin se nemá brát ani týden před a po ovulaci (což znamená raději nikdy), chci se zeptat, co bych mohla brát na tu příšernou bolest hlavy? Doktor mi sice řekl, že můžu v rozumném množství jíst a pít všechno, úpravy jídelníčku jsou na místě prý až po potvrzení těhotenství. Ale snažíme se o miminko neúspěšně už šestý měsíc, tak bych si nerada snižovala šance na početí užíváním léků. Co byste mi doporučily? Díky.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »