Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

utrogestan

(jarmila, 29. 11. 2009 14:36)

Pardon neni to ultrogestan,ale utrogestan

ultrogestan

(Jarmila, 29. 11. 2009 14:35)

Ahojky. Včera jsem začla brát ultrogestan.Měla jsem vždy 5-7 dní před ms špinění.
Snažíme se s manželem už 5měs. o miminko.
Doktorka mi řekla,že ultrogestan mi upraví ms,měla bych přestat špinit,a pomůže otěhotnět.jak mi pomůžr otěhotnět a za jak dlouhou dobu to může být.napsala mi ho na 2měsíce od 18-26den cyklu 2x deně?Piju k tomu ještě kontryhelový čaj a beru centrum materna.

Díky

(Rita, 14. 11. 2009 17:05)

Děkuji vám mockrát za odpovědi a rady! Už jsem objednaná, tak pevně doufám, že se dají věci do pohybu.
Ještě jednou díky!R.

Utrogestan

(Lenka, 12. 11. 2009 21:37)

Ahojky.Doktor mi předepsal utrogestan,ale bohužel nevím,kdy ho mám začít brát.Sice mi napsal protokol,ale já se v něm nějak nevyznám.Tak bych prosila o radu a o odpověď.A prosila bych brzy.Jsem z toho dost mimo,že se nám nedaří miminko.Děkuji.

miminko

(Anet, 12. 11. 2009 12:52)

Rita 28.10
Ahoj Rito četla jsem si tvůj článek,Mě doktorka řekla že pokud se o miminko budem snažit rok a já neotěhotním,tak bude muset partner na vyšetření.Páč já jsem byla v pořádku.TAk myslím že pokud si ještě nebyla od toho článku u ginekoložky tak by si tam mělajít co nejdřív a ona ti řekne co dál..Neboj se..
Držím palečky..
Ahoj

Miminko

(Alena, 10. 11. 2009 13:28)

Ahoj Rito, myslím si, že po 16 měsících neúspěchu bys možná měla začít něco řešit. Dojdi si na gynekologii, ať ti udělají nějaký rozbor, hormonální profil a ať tě prohlédne, jestli máš ovulaci a tak. To je zatím základ, pak byste kdyžtam měli jít na genetiku a partner na spermiogram.

miminko

(Rita, 28. 10. 2009 20:09)

Hezký večer, taky patřím k těm méně šťastným-k těm, co se snaží a stále nic:-( Snažíme se s partnerem 16měsíců a stále nic. Samozřejmě mám strach, jestli nejde o něco vážného... myslíte že už bych mohla jít ke gynekoložce a požadovat nějaká odbornější vyšetření, abychom přišli na důvod, proč se stále nic neděje? Je mi 24, vím že věk mě tlačit nemusí, ale kvůli vrozeným poruchám krvetvorby mi doporučili lékaři mít miminko okolo 25roku... a já bych je ráda poslechla, navíc mám toho nejlepšího chlapa na světě...
Teď zrovna netrpělivě očekávám ms (jako pokaždé), mám ji veelice nepravidelnou- od 35dnů třeba i do 50, brala jsem duphaston, který mi to trošku srovnal. Antikoncepci mám kontraindikovanou. Bolí mě prsa a cítím uzliny-krk, pod čelistí, v podpaží...což je asi nezvyklé...?
Jsem z toho dost zmatená a bojím se... děkuji za jakoukoli odpověď...

hoz

(jan, 28. 9. 2009 14:05)

jemi 7 let nechci vam nic řikat

Pro Lenku

(Olina, 7. 9. 2009 11:29)

Podívej se o článek dál, píše se tam o vysazení antikoncepce

vysazení aktikoncepce

(Lenka, 7. 9. 2009 10:28)

Dobrý den, dobírám poslední antikoncepci a chtěla jsem se zeptat jestli je potřeba po vysazení vyčkat nějaký měsíc než se budu snažit otěhotnět a nebo jestli je to jedno. Dřív se říkalo, že po vysazení prášků by se mělo tak měsíc dva počkat.Stále toto platí?? Děkuji za odpověď. Nashledanou

Mirko,

(webmaster, 24. 8. 2009 20:45)

Ascorutin bývá v těhotenství běžně předepisován. Držím palce, ať to příště vyjde :-)

Ascorutin v těhotenství

(Mirka, 21. 8. 2009 15:52)

Dobrý den, ctěla jsem se zeptat jaký má lék Ascorutin vliv v těhotenství. Předepsala mi ho má gynekoložka v 6tt, kdy jsme už viděli na utz i srdeční akci. V příbalovém letáku se sice píše, že se v těhotenství nesmí užívat, ale ona říkala, že je běžně užíván. Předepsala mi ho užívat v dávkách 2-2-2. Potom ale v 8tt mi zjistila, že plod již nevykazuje srdeční akci. Prodělala jsem tedy zamlklý potrat a musela na revizi dělohy. Jednalo se již o druhý zamlklý potrat. Poprvé se to stalo před 8 měsíci. Tenkrát jsem měla jiného gynekologa a žádné podobné léky jsem nebrala. Pravděpodobně tedy potrat s Ascorutinem nesouvisí, ale zajímal by mne jeho vliv. Je mi 27 a žádné děti ještě nemám. Chtěli bychom s manželem mimi, ale věřím, že se to jednou podaří. Zatím se tím nijak psychicky neznepokojuji, i když to vždy chvíli bolí. Máme teď slíbená od paní doktorky některá vyšetření, která by mohla odhalit příčiny. O spoustě podobných případech jsem četla a taky nakonec dopadly dobře. Chce to jen se moc na mimi neupnout a nechat to přírodě.

Májinko,

(webmaster, 30. 7. 2009 0:08)

dobrá zpráva je, že jsi ještě hodně mladá a tak nejsi v časové tísni jako někdo, komu je už třeba přes třicet. Na druhou stranu snažení se 14 měsíců není v tvém věku a vlastně v žádném věku už normální, jako limit je brán 1 rok a poté by se mělo přikročit k vyšetřením. Začíná se vždy vyšetřením partnera, respektive jeho spermií. Píšeš, že jsi byla v listopadu na gynekologii na kontrole, během jedné kontroly se ale nepozná, jestli je žena v pořádku, na to je potřeba docela dost různých vyšetření, tvoje gynekoložka tě jistě doporučí někam, kde ti je udělají. Jinak - menstruaci po 25 - 28 dnech je naprosto v pořádku, plodné dny budeš mít pravděpodobně někde uprostřed cyklu, ikdyž to tak být nemusí. Přečti si článek Trocha techniky a začni si měřit bazální teplotu nebo kup ovulační testy a budeš mít hned jasno. V plodných dnech je lepší souložit obden, po zbytek měsíce se nemusíte omezovat.

přejeme si moc miminko

(Májinka, 25. 7. 2009 22:30)

Dobrý den, v květnu 2008 jsem prestala brát HA.Brala jsem ji 6let. Je mi 22 let a moc si s pritelem prejeme miminko. Snažíme se o něj tedy už 14 měsíců a stále nic. Snažím se na to i nemyslet.Už jsem si dělala hodně testů a stále nic.Jsem zoufala:-(V listopadu jsem byla na gynekologii a zkontrolovala me zda mam vsechno v poradku. Rekla mi ze mam a muzu se snazit o miminko,ale tak rok to potrva nez se mi strovnaji hormony.Uz mi padali i vlasy,mela sem bolesti hlavy naladova atd. Ted je uz vse v poradku akorat mam pocit,ze mam nepravidelnou menstruaci.Pohybuje se mi to od 25-28dni.Takze ani nevim den ovulace.Slysela jsem ze by se nemelo soulozit kazdy den,ze jsou pak jeho spermie slabe.Je to pravda?Ale znate chlapi,kdyz mu to tak vysvetlim tak se rozcili ze je to hloupost.A chtel by kazdy den..Myslite ze mam jeste cas?Po styku mam i polstar pod zadkem a cekam 30min.Ruzne metody zkousime a nic.Zkouseli jsme i 14denni pauzu a take nic..poradite mi dekuji

Moniko,

(webmaster, 8. 7. 2009 23:01)

na dotaz o zeleném čaji jsem nedávno odpovídala v sekci Strava, tak na to mrkni :-)

Zelený čaj

(Monika, 5. 7. 2009 11:01)

Dobrý den, myslíte že škodí i zelený čaj? Zatím jsem nikde nenašla ani zmínku o jeho škodlivosti, právě naopak.
Děkuji za Vaší odpoveď a prima stránky.

stále nic

(verca, 25. 6. 2009 10:21)

Dobrý den já a muj manžel máme taky velké problémi snažíme se o mimčo už rok a pul a stále nic vyzkoušeli jsme vše kromě umělého oplodnění poradte prosím děkuji

Evo,

(webmaster, 11. 6. 2009 23:50)

navštivte lékaře a mezitím zkuste nějaké rady uvedené na těchto stránkách.

JAK OTĚHOTNĚT

(eva, 5. 6. 2009 13:37)

ahoj mam s přítelem ditě 3 roky a již po jeho narození jsme chtěli mít další ,ale bohužel se nam to nejak nepovedlo .JAK A CO MAME PROTO UDĚLAT

nebojte se děvčata, ono to přijde

(Hanka, 26. 5. 2009 12:32)

Chci všem ženám říct, že důležité pro otěhotnění je psychická pohoda, ne se stresovat při prvním neúspěchu. Věřte, že jednou se štěstí unaví a sedne na vás.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »