Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dagmar,

(webmaster, 19. 5. 2009 9:38)

ideální je tak rok, minimálně ale několik měsíců

antikoncepce

(Dagmar, 16. 5. 2009 15:07)

kdy nejdriv otehotnet po vysazeni antikoncepce?

neplodnost

(Jaja, 10. 5. 2009 20:49)

www.dedekkorenar.cz odkaz neplodnost - řešení pomocí bylinkových směsí a čajů
za zkoušku to stojí

Niki,

(webmaster, 5. 5. 2009 12:01)

Kyselinu listovou je určitě lepší brát extra, v běžné stravě ji přijímáme málo, ikdyž máme jinak vyvážený jídelníček.

kyselina listová

(Niki, 29. 4. 2009 17:11)

Ahoj, chystám se otěhotnět. Vím, že se má brát kyselina listová, ale nevím jestli stačí ta ve stravě nebo je třeba ještě ve formě potravinových doplňků.

werýsku,

(webmaster, 28. 4. 2009 11:55)

ideální věk se pořád posouvá nahoru. Dnes se říká, že je to 25 - 29 let.

od a do kolika muze zena rodit??

(werysek-nikuska, 23. 4. 2009 22:13)

ahojik chtela jsem se zeptat jakej je nejlepsi vek pro otehotneni??!dekuju za odpoved

Jiřino,

(webmaster, 21. 4. 2009 11:02)

je to normální. Hodně žen při ovulace lehce špiní/krvácí, nejsi žádná výjimka.

Alenko,

(webmaster, 21. 4. 2009 11:01)

bylinky nekombinuj s léky. V tvém případě se zaměř spíš na psychiku, abys do příštího IVF byla co nejvíce v pohodě.

Simčo,

(webmaster, 21. 4. 2009 10:58)

pokud jsi předtím rok HA nebrala a pak jen měsíc, tak za předpokladu, že tvoje tělo funguje tak jak má, máš šanci vysokou :-)

Romano,

(webmaster, 21. 4. 2009 10:56)

Champix se nesmí v těhoteství užívat!

Mílo,

(webmaster, 21. 4. 2009 10:55)

jasně, každé pětadvacáté, opravím :-)

Dotaz

(Jiřina, 19. 4. 2009 13:57)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, snažíme se o miminko, ale když mám ovulaci, tak po 6 hod. po styku mám lehký krvavý výtok.Nevim, zda je to normální.V jiném období to nemám.

Jak dál??

(Alena, 14. 4. 2009 9:57)

Když to tady všechno čtu je mi smutno a připojuji i svůj nelehký osud.Mám zdravého pětiletého chlapečka,kterého máme z inseminace.Přirozenou metodou se nám nedařilo otěhotnět a pokus vyšel hned na poprvé - malý zázrak.Teď se již tři roky snažíme o další miminko a zcela neúspěšně.Mám za sebou leparoskopii,výsledek - neprůchpdnost jednoho vejcovodu,jinak vše o.k.Byli jsme na dvou pokusech IVF, první bez úspěchu, druhý byl úspěšný a chytla se obě embria.Protože jsem po císřském řezu,lékař mi doporičil redukci jednoho plodu, kterou jsem podstoupila.Vše vypadalo v pořádku,ale v 17.týdnu mi praskla plodová voda a následoval potrat,prý zaviněný infekcí.Bylo to hodně bolestivé nejen pro mě,ale i pro celou rodinu.Lékaři nařídili nejméně 1/2 roční pauzu.Mám a měla jsem velké problémi s menstuací,která je velmi slabá,spíše špinění - 2-3 dny- mám nízký nárůst sliznice a problémy s ovulací.Asi 3 měsíce po potratu jsem vždy v půlce cyklu cítila silné bolesti v podbřišku a tak si dělala ovulační testy a ovulaci měla a nečekaně v lednu (asi půl roku po potratu) jsem dokonce měla pozitivní těhotenský test,ale v 6 týdnu jsem odkrvácela.Měla jsem radost,že se to povedlo a věřím,že se snad miminka ještě někdy dočkám,ale mé problémy přetrvávají stále.Téměř nemám menstruaci a ovulaci už také ne.Teď mi ještě našli sníženou fci štítné žlázy a nasadili 3 měsíční léčbu a až poté by byl možný další pokus IVF.Těšila jsem se, že na jaře už bueme moc mimčo zkusit a teď se to zase posouvá :-( chtěla bych poradit, jestli můžu pít nějaké bylinkové čaje - kontryhel a pod., užívat třeba Drmek..??? pomůže mi to? V současné době užívám kysl.listovou, Tardyferon na krev a léky na štítnou žlázu. Poradíte mi prosím??? Děkuji

antikoncepce

(SIMČA, 6. 4. 2009 17:15)

chtěla bych se zeptat,jaká je šance že otěhotním,když jsem HA brala 2 roky,pak jsem ji na rok vysadila-jenže teď jsem ji zas začala brát,sice jen měsíc a s přítelem jsme se rozhodli,že by jsme chtěli miminko.je šance,že když jsme dobrala prvni měsíc a pak po mens.dalsi den jsme se do toho pustili,že otěhotním?

Champix

(Romana, 5. 4. 2009 15:16)

Mohu se zeptat,jaký může mít vliv na otěhotnění lék Champix?Je to lék na odvykání kouření se zatím velmi pozitivním účinkem

Utrogestan

(klára, 2. 4. 2009 10:03)

tak musím opravit svůj dotaz či komentář, 37DC se dostavila normální menstruace, takže růžový výtok už jistě patřil k ní. Jen mě zaráží, různé výpočty ovulace pi délce cyklu 34 vycházejí na dvacátý den cyklu a já mám utrogestan užívat od 16tého dne.Takže ovulace nemůže s největší pravděpodobností proběhnout před nasazením utr. K zjištění ovulace jinými metodami než výpočtem jsem se zatím neuchýlila, ráda nechám něco přírodě. Né z lenosti či jiných výmluv, nechci se otěhotněním zabývat od rána do večera! Nebo radíte začít měřit BT, či sledovat hlenči čípek?

Divné počty

(Míla, 1. 4. 2009 1:33)

Hezký den, chci se zeptat, jak rozumět číslům v odstavci o genetických vyšetřeních. Píšete, že pravděpodobnost 1:25 znamená, že postižené bude každé čtvrté dítě. Nepatří tam snad každé pětadvacáté? Tak aspoň já chápu tu informaci 1:25.

Dotaz

(Klára, 31. 3. 2009 19:50)

Dobrý den,brala jsem první měsíc utogestan dle paní doktorky 16/10/2 , který prý zkráti můj delší cyklus(34)Dozvěděla jsem se zde,že může napomoci otěhotnění, ale u mě se stalo cosi neobvyklého. Co jsem začala brát utrogestan, vše jakoby směřovalo k menstruaci, nateklá zvětšena prsa, píchání v podbřišku až k pánevní kosti (na straně břicha), ale menstruace nepřichází, těhotenské testy(30DC, 34DC) jsou negativní. 36DC za velkého tlaku v podbřišku, mám doslova narůžovělý výtok či hlen- to je menstruace? Ovlivnil ji takto utrogestan?

alkohol pri ovulaci a hormony

(lenka, 23. 3. 2009 12:35)

Jak velkou roli hraje alkohol u zeny v dobe ovulace a po ni ??? Muze to omezit oplodneni ??? Muze to mit nejake nasledky??
Nyni jsem brala prvni mesic Clomid od 3.dne po menstruaci 5 dni a od 16-25 dne jsem brala Duphaston. Opet jsem dostala menstruaci.Den pred ni jsem mela strasne krece, ze jsem se svijela na zemi.Lekarka mi doporucila Clomid nyni nebrat, pouze Duphaston.
Jak silne, ucinne jsou tyto leky? Jak dlouho je vubec mohu brat? (bohuzel jsem v cizine a nemohu tak perfektne komunikovat na toto tema s lekarkou).
dekuji Lenka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »