Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

co provést dalšího ?

(Antonie, 18. 11. 2008 10:32)

Špatně pochopeno - přítele dost rozčertilo,že na laparoskopii mám jít.Prostě doktor mne na ni hnal skoro hned druhej den..pak jsem se já i přítel těch nformací na webech docela lekli....dost ho jednání doktora naštvalo a myslim že ale psychicky natolik, že se prostě zasek a nechává to náhodě, zda to vyjde do konce roku samo-- neb je vnitřně přesvědčenej,že ano...Ach jo, s chlapama je potíž :-) .Já prostě nevim, co mohu sama dál pro to udělat.Asi to nechám osudu a po novém roce - pokud to nevyjde - změním pravděpodobně lékaře. Mohu já udělat ještě nějaká vyšetření která jsou důležitá ?

Antonie,

(webmaster, 12. 11. 2008 10:35)

já v žádném případě vyšetření laparoskopií nezavrhuji, ale je to operace,tudíž dost náročný zákrok, a tou se opravdu při vyšetření plodnosti nezačíná!Přijde mi taky divné, že přítel by tě radši nechal jít hned na operaci než aby dodal vzorek spermatu. Plodní můžete být oba, ale taky nemusíte, plodnost se totiž může v průběhu života změnit v neplodnost. Proto jsou vyšetřovány i páry, které už děti mají. Na těch stránkách bude jistě odpověď na všechno.

děkuji

(Antonie, 12. 11. 2008 10:17)

Děkuji za odpov´d.Přesto dotaz - proč i Vy vyšetření laparoskopie zavrhujete ? Je mi také jasné, že pokud přítel nendodá odběr tak asi také lékař nemá z čeho vyjít....přsto si /přítel/myslí,že je to u mne stres...neb já jsem před 20lety měla interupci a on má syna..proto si myslí, že plodní jsme oba a je to jen stresové...Navíc jsem včera v nemocnici lékaře potkala a ten mi jasně zopakoval,že zázraky neumí, že vidí, že máme asi dost času a že bez laparoskopie nemíní nic dělat.Přišlo mi to docela arogantní jednání a zvažuji o novém lékaři..neb mi docela nahání strach...Kouknu hned na ty stránky co jste poslal/-a.Děkuji moc.

Antonie,

(webmaster, 10. 11. 2008 18:43)

vše ohledně vyšetření je napsáno tady na stránkách v sekci Neplodnost nebo ještě lepší - zajdi na www.neplodnost.cz . Já už k tomu nemám co dodat - snad jen, že začínat vyšetření plodnosti páru laparoskopií je poněkud mimo mísu, ale to už evidentně víš.

pořád nic..

(antonie, 10. 11. 2008 6:28)

Tak se snažíme a ono pořád nic. Gynekolog mi navrhla laparoskopii,nevěděla jsem co to je,kývla jsem na to a až doma jsem pak na internetu zkoumala co to vlastně obnáší a v podstatě jsem z toho dostala strach.Hormonálně a dle i jeho vyšetření jsem jako teenager i když je mi 38 1/2. Přítelovi jsem dokonce donesla zkumavku na odběr domu,přesto dík stresu..cestování a asi jeho i minimální chuti zkumavka leží nadále doma v zásuvce.Nevím co mám provést, jaké jsou možnosti bez laparoskopie, zda mi doporučujete počkat nebo zda je toto vyšetření v mém věku nutné.Můžete mi napsat – jaké jsou vůbec veškeré možnosti ? Všude na internetu najdu jak co uvařit, který krémy jsou na krásu, ale jaké jsou úplně všechny možnosti oplodnění – tak to nenajdu …  . Problém je,že žiju v cizině a moje angličtina není tak perfektní a o to hůře se na toto téma vůbec s lékařem zde domlouvám.I když jsem v cizině od února, pořád cestujeme, ale konečně si myslím,že jsem aklimatizovaná a cítím se tu skvěle jako doma.Děkuji velice za brzkou odpověď a typ - co má m provést dál... Antonie

tehotensky test

(Karolina, 6. 11. 2008 18:35)

Zdravím chtěla jsem se zeptat s manželem se snažíme mít miminko.Dělala jsem si těhotensky test a testovací proužek tam byl ale velice světli.myslíte že bych mohla být těhotná?

Hanko,

(webmaster, 17. 10. 2008 16:40)

po jednom potratu není žádné vyšetření potřeba, obzvlášť, pokud už máš doma jedno dítko. Přeji hodně štěstí do budoucna

Zamlklý potrat

(Hanka, 15. 10. 2008 13:13)

Dobrý den, v srpnu jsem měla zamlklý potrat v 11tt. Doma už mám tříleté dítě.Teď beru kyselinu listovou, cítím se dobře. Snažíme se opět o miminko, ale mám obavy,abys se to zase neopakovalo.Nemám podstoupit nějaká vyšetření už po jednom potratu? děkuji

pro: Jak otehotnet co nejdříve

(mik, 9. 10. 2008 11:28)

pokud se snažíte otěhotnět již 2 roky a nedaří se,určitě byste toto měla konzultovat se svým gynekologem a absolvovat příslušná odborná vyšetření Vás i Vašeho partnera. Špinění a dřívější menzes nejsou příznakem těhotenství. Pro Váš klid si kupte v lékárně těhotenský test (cca 30,-) a dle návodu jej proveďte.

dovolte mi dotaz

(Anna, 8. 10. 2008 15:43)

Pěkný den, s manželem se snažíme pátý měsíc o miminko a zatím nic. Vím, že se na to nemám soustředit, ale opozdila se mi menstruace a už jsem myslela, že jsem těhotná. Udělala jsem si test a vyšel negativní. 100% jistá jsem si byla proto, že můj cyklus býval pravidelný i po vysazení antikoncepce. Antikoncepci jsem vysadila 9 měsíců před prvním zkoušením o miminko.Nyní se kvůli tomu cítím smutná a nejsem schopná se s tím nijak poprat. Máte prosím nějaký recept na duši jak si pomoct? Ve vašich článcích se objevuje, že přílišné cvičení nepomáhá pohybu spermií atd. .... Patří do častého cvičení i sportování mého muže 5x týdně?
Předem děkuji za odpověď
Anna

mám prozbu

(Jak nejrychlejy otehotnet, 29. 9. 2008 20:46)

Prosím odpový my nekdo dekuji

Jak otehotnet co nejdříve

(mám prozbu, 18. 9. 2008 22:44)

Dobrý den mám prozbyčku já sem dostala o tři dny dříve menzes ale je to takové dyvné já jen špiním a je to takové hnedé a bazalní teplotu mám 37,3 i více mužu bejt tehotná my se o mimi snažíme dva roky dekuji

Martino,

(webmaster, 18. 9. 2008 13:56)

vše tu máš napsáno a 5 měsíců není vůbec žádná dlouhá doba, dnes je normální rok.

poradte

(martina, 16. 9. 2008 10:21)

Dobrý den.Snažíme se s manželem o miminko 5 měsíců a pořád nic. Mohli by jste mi poradit nějaké vitamíny nebo tipy jak lépe otěhotnět? Beru kyselinu listovou,ale nevím jak moc mě to může pomoct. Beru ji už nějakou dobu a pořád nic. Děkuji za odpověď

Měření bazální teploty

(webmaster, 9. 9. 2008 11:02)

Nastuduj si tuto stránku o měření bazálních teplot, určitě najdeš odpověď na svoji otázku
http://merenibt.xf/cz/

Poradte my prosím

(Jak nejrychlejy otehotnet, 8. 9. 2008 20:22)

Dobrý večer mám takou otazku já si meřím každé rano BT a je vysoká 37,4.37,8-37,2 tak já vubec nevým co to má bejt a uš to mám přes mesíc poradte my co to má bejt my se z manželem snažíme uš dva roky o mimi dekuji předem za odpoved sem uš stoho zoufalá

Valerie,

(webmaster, 8. 9. 2008 13:16)

ideální to samozřejmě není, ale v této krátké době (od oplodnění do uhnízdění) platí všechno nebo nic - vajíčko se buď neuchytí nebo ano a bude v pořádku. Ohledně tohoto konkrétního léku bych si ještě promluvila se svým lékařem.

zodag

(Valerie, 6. 9. 2008 12:40)

chtěla bych se zeptat jestli může mít zodag špatný vliv na dítě, než bych zjistila, že jsem těhotná? Musím ho používat denně.
děkuji

Petro,

(webmaster, 28. 8. 2008 20:59)

děkuji :-)

Děkuji ...

(petra, 27. 8. 2008 9:50)

Velice děkuji za rychlou odpověď a vůbec za tyto krásné a troufám si říct, že dokonalé, webové stránky ... přeji mnoho úspěchů.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »