Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Michaelo,

(webmaster, 30. 5. 2008 17:44)

Ovulace může probíhat zároveň s menstruací, není to sice častý jev, ale možný. Nejlepší způsob jak to zjistit, je zakoupit si ovulační testy.

Je to normální?

(Michaela, 29. 5. 2008 18:27)

Takový choulostivý dotaz,je normální že se v menstruační krvi objevuje hlen jako při ovulaci? Tažný dlouhý,je možné že bych ovulovala během MS? Nikdy jsem to neměla tak se ptám,jestli se třeba nesnažilkujeme ve "špatné" dny?Zkoušeli jsme už všechno zvedání nohou,cvičení,měření BT,různé polohy,prstíkovou metodu a nic nezabralo,jak je to možné? HA jsem přestala brát v lednu.

Antonie,

(webmaster, 22. 5. 2008 17:14)

jestli jsem to správně pochopila, tak o miminko se snažíte pár měsíců. To je opravdu krátká doba na to, aby ses zbytečně stresovala.V tvém věku to pravděpodobně bude trvat dýl, je to normální. Když si pročteš tyto stránky, najdeš spoustu rad, které můžeš aplikovat a jsou tam taky odpovědi na všechny tvoje otázky.

Mimo,

(webmaster, 22. 5. 2008 17:10)

je mi líto, co se stalo s tvojí holčičkou. Snad to příště vyjde..Zkus se držet tady psaných rad a osobně bych ti velice doporučila homeopatika (článek Alternativní medicína). Pokud se ti už dvakrát a za takovýchto dramatických okolností nepodařilo mít dítě, potřebuješ nutně odblokování, což právě svedou homeopatika. Zabrání to tomu, aby se taková nebo podobná věc opakovala i po třetí, navíc homeopatika napomáhají i otěhotnění.

Miminko...

(Mima, 21. 5. 2008 9:09)

Mile maminky a snazilky,vlastne ani nevim jak zacit.Dnes jsem 14dni po porodu, narodila se mi mrtva holcicka :-( , byla jsem v 35tydnu tehotenstvi. V okamziku kdy uz jsme vsichni cekali, ze uz se nic nemuze stat, ze se nam max. holcicka narodi o par dnu driv. Pricinou byla pupecni snura.Cele tehotenstvi probihalo vice-mene v klidu. I kdyz vzhledem k memu veku -je mi 36let a vzhledem k tomu, ze jsem otehotnela mensim zazrakem, byla jsem cele tehotenstvi doma.Zazrakem proto, ze asi pred 8lety,kdy jsem o mimi prisla, pan doktor me nasledne vycistil tak dukladne, ze jsem asi rok nemela menstruaci.Tak dukladne mi oskrabal delozni sliznici.Potom me jiny lekar za pomoci hormon. lecby "dal dohromady".Jen mi zduraznil, ze se muze stat, ze uz mimi nebudu moct mit. Pred par dny me pustili z nemocnice a jak jsme nad tim s manzelem uvazovali, tak nejlepsi lek bude pro nas jen miminko. Precetla jsem si tady vsechny rady a nejen tady, ale patram na netu jak co nejdrive otehotnet. Snad se nam to brzy podari.Pokud mate nejakou dobrou radu, napiste prosim.

jak otěhotnět

(Antonie, 18. 5. 2008 9:55)

Je mi 38,před 20 lety jsem měla interupci a přítel má z býv.manželsví syna, tzn.nejsme - nebo nebyli jsme neplodní.Jsme spolu krátce, intenzivně žijeme spolu jen 3 měsíce, přesto víme, že spolu chceme žít a snažíme se o miminko.Přesto se mi nedaří otěhotnět.Přítel pracuje v cizině a je zde pro mne nové prostředí, teploty okolo 40 C a k tomu jsem asi po om stěhování pořádně nevypla nervíky. Menstruace mi začala hned po přestěhování bláznim, jednou po 14 dnech,pak po 38,teď po 26.Nevím,jakou zvolit techniku, zda měřit bazální teplotu...zda vynechat týden před "možnou"ovulací sex..co vlastně zvolit za taktiku,zda jít k lékaři a nebo tomu nechat ještě čas a nechat vše osudu.Též nevím, zda v takovém věku nemám nejdříve začít nějakým vyšetřením než vůbec začnu o miminku uvažovat - abych předešla případným komplikacím.Poradíte mi prosím?Ještě jsem četla o očkování proti zarděnkám - to musím ???Moc děkuji za každou radu a přeji hezký den.Antonie

Jano,

(webmaster, 5. 5. 2008 17:24)

sojové mléko rozhodně nekonzumovat!

soja

(jana, 5. 5. 2008 16:26)

dobry den, muzete mi prosim poradit jak je to s konzumaci sojoveho mleka ped tehotenstvim? neskodi obsazene fytoestrogeny pro snaze otehotnet? dekuji

Moniko,

(webmaster, 1. 4. 2008 21:34)

očkování proti tetanu v těhotenství není doporučováno, ale neboj se. Takto v ranném stadiu (předpokládám, že jsi těhotenství zjistila co nejdřív)platí všechno nebo nic, pokud by dítě bylo nějak poškozeno, tak by pravděpodobně nastal spontánní potrat. Takže určitě bude v pořádku, navíc tetanovka automaticky neznamená poškození dítěte, to vůbec ne. Konzultuj to ještě s doktorem.

Adélo,

(webmaster, 1. 4. 2008 21:28)

psychika je na tom celém to nejhorší a opravdu může i blokovat otěhotnění. Nejhorší bývají paradoxně první měsíce, pak už člověk trochu otupí. Je dobré se na něco těšit - naplánovat si dovolenou,přestavbu bytu, zapsat se do kurzů, prostě dělat něco, z čeho máme radost a co s miminkem vůbec nesouvisí nebo těhotenství přímo vylučuje (pak se natruc zadaří :-))

Očkování proti tetanu

(Monika, 27. 3. 2008 18:54)

Přeji krásný večer.Mám dotaz.Asi před 3 týdny jsem byla na očkování proti tetanu a 14 dní na to jsem zjistila,že jsem těhotná.Ohrozí to očkování moje miminko??

pocity

(Adéla, 25. 3. 2008 15:00)

Dobrý den,

s přítelem se snažíme už 4 měsícem o miminko. A zatím nic. Myslím si,že je to tím,že mám často náročnou práci, stres atp. A také tím,že po tom hodně toužím. Musím se dost snažit na to nemyslet a nezabývat se tím. Vím,že čím více se na to budu soustředit a upínat tím to bude horší,ale mimko chceme moc. Můžete mi poradit co udělat s psychikou?

Děkuju moc za radu.

Veroniko,

(webmaster, 12. 3. 2008 23:22)

je dobře, že se s manželem chcete tak svědomitě a dlouho dopředu připravit.
1. očkování - nedoporučuje se v těhotenství,ale tak dlouho dopředu je to absolutně v pořádku
2. tvoje problémy s páteří - souvisí s nimi pravděpodobně i migréna (ta je často od krční páteře) - začni co nejdřív cvičit metodu Mojžíšové(podívej na info tady na stránkách), která nejenže pomáhá při otěhotnění, zamezuje dalším srůstům, ale největší procento úspěšnosti má právě při problémech s páteří.
3. Léky - není důvod, proč by léky na alergie a astma měly ublížit miminku, berou je miliony těhotných žen. Každý doktor dobře ví, které léky jsou v těhotenství vhodné a které ne a v případě nutnosti změní stávající za jiný, který neuškodí.
4. dědičnost - existuje samozřejmě riziko, že dítě zdědí astma, alergie i epilepsii. Co se týče epilepsie, tak kopíruji vyjádření jednoho pana doktora
Obecné riziko pro jakýkoliv druh epilepsie u rodiče je pro potomka okolo 6%. Toto číslo statisticky v průměru zahrnuje všechny epilepsie bez ohledu na jejich původ.
Je zřejmé, že pro některé druhy epilepsií (zvláště pro ty získané během života třeba závažným poraněním mozku) je riziko pro potomka mnohem nižší až blížící se 0.
Na druhou stranu existují takzvané "idiopatické generalizované epilepsie", které jsou celkem časté, a kde může být riziko mezi 12-20% pro potomka.
Upřesnit, kam se zhruba konkrétní nemocný zařazuje je možné po důkladném rozebrání průběhu nemoci a případném provedení pomocných vyšetření.
Jak vidíš, riziko není až tak vysoké. Co se týče dědičnosti astmatu a alergií, tak ti doporučuji především začít už dlouho před otěhotněním s co nejzdravější výživou. Další výborná věc jsou homeopatika, kromě toho, že by mohla pomoct přímo tobě zlepšit tvůj zdravotní stav, tak perfektně fungují právě v případech, aby se zamezil dědičný přenos nemocí na dítě. Podívej se na odkaz k homeopatii v sekci Alternativní medicína tady na stránkách, je tam všechno podrobně vysvětleno.
5. genetické testy - vůbec by nebylo naškodu si na ně s manželem zajít, tím spíš, že pokud vám doktor napíše žádanku, testy v tomto případě hradí pojišťovna. Provádějí je třeba zde - www.gennet.cz

nemoci

(Veronika, 12. 3. 2008 12:19)

Dobrý den, chtěli bychom se s manželem nejpozději do roka pokusit o miminko (je mi 25 let, bezdětná a už po 2. operaci srůstů na vaječnících + vřídku na čípku). Poslední operaci jsem absolvolala v prosinci, tj. před čtvrt rokem a lékař mi řekl, že jsem v pořádku a měla bych se o dítě pokusit už v dubnu, ale ještě se chceme na to lépe připravit. Jen máme hrůzu z toho, aby dítě nebylo postižené nebo hodně nemocné. Manžel má od cca 10 let epilepsii a bere léky, od má dětství problémy s klouby - absolvolal několik operací s koleny ještě na základní škole. Zároveň má lehkou vadu na penisu - chodil s tím opět v dětství k lékaři - kůžička je trošku jinak rostlá, domníval se že je to rozštěp, ale není a už neví, jak se tato vada nazývá a dobrovolně s tím už nikam jít nechce (ale to ničemu nevadí). Já mám alergie na seno, lípy, břízy, pyl, trávy, obiloviny, Biseptol atd., také mám středně těžké astma a beru denně inhalátory, také mívám migrény a mám problém s krční páteří a mám esovitou skoliozu. Nyní musím ještě absolvovat očkování proti tetanu a jsem objednaná na očkování proti klíšťové encefalitidě (je-li to možné a neohrozí to do budoucna plod). Prosím co hrozí našemu dítěti? A jak máme postupovat? Budu moct vůbec brát nějaké léky nebo inhalátory, abych dítěti v těhotenství neublížila ještě navíc i lékama, kromě toho, co po nás zdědí? Také by mě zajímalo, kde se provádějí genetické testy, co to vyžaduje vč. finanční stránky a kde je ji možné absolvovat. Mockrát děkuji za odpověď.

Je mi 36 a ráda bych otěhotněla.

(Euka, 15. 1. 2008 12:10)

Tak že si promluvím s ginekoložkou o vyšetření na možné chroby.A také bych chtěla vědět když chodím do práce na 2.30 ráno a ještě jsem na léku Seroqvelu.Neměla bych začít s pořádným spánkem?

Článek 3. část

(webmaster, 31. 12. 2007 0:41)

X-rays and Pregnancy
Unborn children are particularly sensitive to x-rays because their cells are quickly dividing and developing into different types of tissues (ICN Pharmaceuticals, 1997). Depending on the level of exposure, x-rays conducted on pregnant women could potentially lead to miscarriage or defects in unborn children including malformations, reduced growth, or development of cancer later in life. According to the Nuclear Regulatory Commission (NRC), children exposed to 2–6 rads of x-rays in utero have an increased chance of developing cancer (NRC, 1999, Biological Effects of Radiation). However, the March of Dimes has reported that studies found no significant relationship between exposure of pregnant women to 5–10 rads of x–rays and malformations in their children (March of Dimes, September 1997).
The effects of x-rays on unborn children depend upon the period of pregnancy during which the x-ray was conducted. The following table summarizes possible effects of x-ray exposure according to the time of pregnancy at which exposure occurred (NRC, 1999, Biological Effects of Radiation, March of Dimes, September 1997):
Week of Pregnancy Effect
0–1 (pre-implantation) Death of embryo
2–7 (organ development) Malformations, reduced growth, cancer
8–40 (fetal stage) Malformations, reduced growth, cancer, mental retardation
The British Columbia Ministry of Health has estimated exposures received by unborn children after mothers were x-rayed before realizing they were pregnant (British Columbia Ministry of Health, 1999). They found that unborn children are typically exposed to 0.5–1.5 rads following most types of abdominal or lower back x-rays of the mother, and x-rays in distant body parts generally result in exposures that are 10–100 times lower. Again, the NRC considers 2 rads to be the lowest exposure level for possible damage to unborn children (NRC, 1999, Biological Effects of Radiation).
Women who have been x-rayed before realizing they are pregnant should talk to their doctors. All women who are or may be pregnant should inform their doctors, and x-rays should not be conducted unless they are absolutely necessary (Columbia University, 1999). Informing doctors about pregnancy allows them to either postpone the x-rays or to take all necessary precautions to reduce exposure to the unborn child.

Článek 2. část

(webmaster, 31. 12. 2007 0:40)

Description of X-rays
X-rays are a type of high energy ionizing radiation that upon contact with materials cause them to lose electrons and become charged (ionized) (NRC Glossary, 1999). Exposure to x-rays is measured in units of radiation absorbed dose (rad), the amount of radiation absorbed per unit mass of material. Rads are often converted to units of rem by multiplication with quality factors to account for biological damage produced by different forms of radiation. The quality factor for x-rays is 1, so rads and rems are equivalent (NRC 10 CFR 20.1004).
Depending on the dose, exposure to x-rays can result in diminished cell division, damage to genetic material, and damage to unborn children (NRC, 1999, Biological Effects of Radiation). Rapidly developing cells are the most sensitive to x-ray exposure (NRC, 1999, Biological Effects of Radiation). It is important to note that x-rays affect only those body tissues which come into direct contact with the beam (March of Dimes, September 1997). For example, the x-ray of a hand would not result in radiation traveling to the reproductive organs.

Článek 1. část

(webmaster, 31. 12. 2007 0:39)

X-rays are a type of high energy radiation that, depending on the dose, can reduce cell division, damage genetic material, and produce defects in unborn children. Cells that divide quickly are most sensitive to x-ray exposure. Unborn children are particularly sensitive to x-rays because their cells are rapidly dividing and developing into different types of tissue. Exposure of pregnant women to sufficient doses of x-rays could possibly result in miscarriage or damage to unborn children, including malformations or development of cancer later in life. With most x-ray procedures, relatively low levels of radiation are produced. However, as a safety precaution, the use of x-rays in pregnant women should be avoided unless absolutely necessary. Women who receive x-rays before realizing they are pregnant should speak to their doctors. Some pregnant women may be exposed to x-rays in the workplace; therefore, the federal government has established limits to protect unborn children from radiation exposure in work settings.

Rentgen

(webmaster, 31. 12. 2007 0:36)

Dano, upřímně nevím, co mám odpovědět. Strávila jsem půlku večera důkladným čtením informací, abych mohla reagovat na váš dotaz, který je opravdu závažného charakteru. Bohužel mám zato, že jednoznačnou odpověď vám nedá nikdo, názory se totiž rozcházejí. Zatímco jeden doktor tvrdí, že rentgen nemá na dítě žádný vliv, druhý je toho názoru, že může způsobit různé deformace plodu a pozdější mnohem větší riziko rakoviny.Většina doktorů vám asi řekne, že není třeba se znepokojovat. Nezbývá tedy nic jiného než přijmout možné riziko a doufat, že vše dobře dopadne.
Z vyčtených informací bych asi vypíchla toto: co se týče rentgenu zubů, buďte v klidu, záření je malé, daleko od břicha. Mnohem horší je RTG kyčlí a páteře. Kopíruji vám sem jeden anglický článek, který se mi zdál dost ucelený a dobře podaný. V budoucnu ho přeložím a přidám na stránky.

Ohrožení plodu

(Dana Tučková, 28. 12. 2007 13:44)

Dobrý den, prodělala jsem RTG kolen, kyčlí a péteře v 1 den a v tom samém týdnu RTG 2 zubů + anestezi obou 6/ne lokální/ a netušila , že jsem cca 14dnů-3 týdny těhotná. Jaká jsou prosím rizika??Děkuji Tučková


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »