Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Děložní čípek

(Jitka, 1. 9. 2008 19:24)

Ahoj,
od dubna se snažíme o naše druhé miminko a stále nic. :o( Jelikož jsme se o první dcerku pokoušeli 8 měsíců, tak se stále uklidňuji, že máme "čas".
Minulý měsíc jsem začala zjišťovat polohu a změny děložního čípku a podle toho určit plodné a neplodné dny. Měla bych dotaz...jak vypadá děložní čípek před MS, popřípadě krátce po MS a jak v těhoteství? Slyšela jsem, že po MS by měl být dlouhý a tvrdý, což teda nemám....ale právě by mě zajímalo jak je to s čípkem v těhu (krátký/dlouhý, tvrdý/měkký, daleko/blízko,....)
Předem moc děkuji Jitka

Rok a půl a stále nic

(KARIN, 1. 9. 2008 18:08)

Ahojky,už rok apůl s přítelem spím bez HA a stále nic!Hlídám si plodné dny a taky nic,polohy vše mám vyzkoušený,a nic!Říká se že to může být i psychyckého rázu,ale já jsem v pohodě,je pravda to,že jsem měla 3 cysty na vaječníkách a stoho teda jeden mi byl odstraněn laparoskopicky.Moje gynekoložka mi před měsícem řelka ,že důvod proč to nejde bylo to,že mohu mít srůsty na vaječníku,ale já se cítim fajn výtoky nemám MS mám celkem pravidelnou bolesti taky nepocituji,tak nefíím!!!!po té operaci jsem 1 rok a 4 měs.tak mi porád!!!!papa a všem držim palečky

ne a ne otehotnet

(monika, 1. 9. 2008 17:25)

uz rok se snazime o mimi a nic.menst.mam dva dny a pak uz jenom spinim.14dni me boleli bradavky ze jsem si na ne nemohla ani sahnout brisko mam nafoukle.kolikrat mam pekne boleni leveho vajecniku nevim jak dal.a tak moc chceme mimi.poradte diky

podle doktora bezvysetreni netehotenstvi

(monickaglassova, 1. 9. 2008 13:57)

dobry den takze kazdy mesic to dostavam 7. ale v cervenci sem to nedostala a prislo to az 15.cervence a slabe byla jsem u doktora ten me ani neprohledl a rekl ze test na kterem je jedna plna carka adruha slabsi je negativni. v srpnu to same nerozumim tomu o dite se snazime uz rok a ja tomu nerozumim rekne mi nekdo jak to je?

Jano,

(webmaster, 31. 8. 2008 23:53)

otěhotnět se dá bez problému s i s jedním průchodným vejcovodem a otočenou dělohou. Určitě bych se alespoň pár měsíců pokoušela o otěhotnění bez vyšetření, jak se jednou tento kolotoč rozjede, tak je to opravdu dost náročné na psychiku. Dejte si limit třeba půl roku.

Jak na to?

(Jana, 31. 8. 2008 0:15)

Dobry den. Nedavno jsem byla u gynekologa ktery mi zjistil ze jsem nekdy davno prodelala zanet a tudiz pravy vejcovod je nepruchodny a ma deloha je otocena dozadu (ne moc ale pry mohu mit problemy s otehotnenim). Nicmene, potvrdil ze levy je OK a ma zasobu vajicek. Tak a ted k jadru veci. Abych pravdu rekla, nikdy jsem se netrapila ze bych mohla byt bezdetna, jelikoz jsem studovala a venovala se spise kariere (ziji venku). Jenze clovek mini a Panbuh meni. Pred mesicem jsem se vdala, dodelali jsme dum a samozrejme to na mne prislo (je mi 34 let, manzel je 10 let starsi). Jsme spolu 8 let a praktikovali jsem prerusovanou souloz bez ochrany a presto jsem nikdy neotehotnela. Az po navsteve gynekologa jsem si uvedomila, ze by mohl byt problem. Myslite si, ze mam jit rovnou na vysetreni anebo se stale pokouset prirozenou cestou? Ma menzes je presne na den a tudiz trosku nechapu jak pravy vejcovod muze byt nepruchodny, kdyz pravidelne spinim. I presto si uvedomuji ze clovek se musi snazit byt psychicky v pohode a posledni co chci je aby se manzel citil jako na 'baterky' nebo 'robot'. Dekuji Vam predem za odpoved.
Jana

Dík

(Andělína, 30. 8. 2008 22:32)

Za krásný článek. Uklidnil mě a čtu si ho pořád dokola...

Renato

(webmaster, 29. 8. 2008 15:20)

tak to dej určitě vědět, jak to dopadlo a jestli Jonáš zafungoval. Pěsti držíme :-))

jsem konečně těhotná?

(Renata, 29. 8. 2008 13:41)

Zapomněla jsem ještě dodat, že jsme s manželem měli pohlavní styk přesně v termínu, který jsem si vypočítala podle Jonášovi metody. Tak uvidíme, jestli to vyšlo, do týdne bych měla dostat měsíčky... Držte mi pěsti :-)

Hanko,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:51)

špinění samo o sobě nemusí nic znamenat.Normální sice není, ale stává se. Stejně tak ještě nemusí nic znamenat negativní test. Ale spíš se smiřuj s tou horší eventualitou a držím palce na příště.

Piti

(webmaster, 29. 8. 2008 12:45)

návod je na těchto stránkách

Sisko,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:44)

hlen a čípek - dost individuální, ale zpravidla - hlen hustý, bílý, velké množství, čípek uzavřený a vysoko posazený

Renato,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:41)

to se těžko odhadne po internetu, těhotná být samozřejmě můžeš.

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 28. 8. 2008 22:25)

Dobrý večer já bych se jen optala na to že me bolý břicho a mám bolesti v zádech a mám BT pořád zvýšenou 37,2a uš to trvá asi mesíc a delala jsem si tehotenský test a byl negatyvní tak co to asi může bejt jo a chodím strašne moc často čurat mám pocit že mám plnej močák a vyčurám sotva male štamprdle prosím porat te

Rok se snazime o miminko

(Piti, 28. 8. 2008 21:08)

Rok se snazime o miminko a ne a ne se to podarit,poradte mi co mam delat,prosim.

IVF

(Hanka, 28. 8. 2008 19:59)

Dobrý den, jsem po IVF a dnes po 14 dnech po transferu embryí jsem si udělala test a byl negativní. Týden po transferu jsem začala lehce špinit, spíš takový hnědý výtok. Je špinění normální??? Samozřejmě, že jsem jednu čárku na testu obrečela a příjde mi, že se mi svět zhroutil.
Děkuji Hanka

Čípek a hlen běhěm cyklu

(Siska, 28. 8. 2008 14:14)

Dobrý den, velmi Vás poprosím o radu. S manželem se snažíme o druhé miminko. Jelikož měření bazální teploty s naší dračicí nepřipadá v úvahu, snažím se tedy orientovat podle hlenu a velikosti čípku. Chtěla jsem se zeptat, jaký hlen by byl v případě těhotenství a jak by vypadal čípek. Jsem v 22 dni cyklu, a ráno mám čípek veliký a v poledne zase téměř žádný. Hlen mám poslední týden takový mírně zakalený, kluzký a mírně tažný. Velmi děkuji za odpověď Siska

Janě

(Barča, 28. 8. 2008 14:10)

S tím jsem počítala, ale Ha jsem vysadila už v lednu a to mi přijde jako dost dlouhá doba....
Ale co jsem se tak pídila, tak to bude asi zpoždění způsobené tím Norethisteronem:-(

Barči

(Jana, 28. 8. 2008 14:01)

Ještě chvíli vyčkej. Po vysazení HA to občas s menstruací zamává. Někdo otěhotní hned v dalším cyklu, někdo za 2 roky. Nenechej se odradit, pokud to tentokrát nevýjde.

Těhotenství nebo rozházený cyklus?

(Barča, 28. 8. 2008 13:39)

Ještě jsem zapomněla dodat, že mám stále buď čirý nebospíš bělavý výtok bez zápachu, který je většinou těsně po MS...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »