Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bazální teplota po Pregnylu

(Alena, 25. 8. 2008 8:10)

Dobrý den, již druhý rok si měřím bazální teplotu, mívám delší cykly (cca 32 - 40 dnů),ale graf je vždy vzorný, v první části cyklu kolem 37 a pak 37,5, což by ovulaci potvrzovalo, ale početí se nám nedaří. Tento měsíc jsem chodila na UZ a když byl folikul velký 15 mm (20. DC), píchli mi Pregnyl a styk měl být časovám na 22. DC. Dnes je to již 25. DC a teplota vůbec nestoupla. Je možné, že po Pregnylu ovulace nenastala, nebo že byla, ale teplota nestoupla? Nebo že ovulace teprve nastane? Bylo mi řečeno, že po Pregnylu k ní dojde nejpozději do 72 hodin. Těšila jsem se, že konečně se nám to, díky Pregnylu, podaří načasovat v tu pravou chvíli a teď jsem z toho rozpačitá. Děkuji za odpověď.

dotaz

(Sabina, 25. 8. 2008 0:30)

Chtěla jsem se jen zeptat může se otěhotnět dva dny před menstruací a jestli ano přijde menstruace nebo ne

Jsem tehotna?

(Marketa, 24. 8. 2008 13:19)

Dobrý den,mám dotaz ohledně bazální teploty.Mám již 15 dní zpoždění ms,dnes ráno jsem si měřila BT a byla dost nízká,36,4,běžnou teplotu po ovulaci mám 36,6.Je možné že bych byla těhotná i s takhle nízkou teplotou,nebo je to jen nějaká hormonální porucha?

nemám ovulaci

(Eva, 24. 8. 2008 8:38)

Dobrý den,
chtěla bych se poradit, před rokem jsem měla mimoděložní těhotenství, kdy mi vzali pravý vejcovod. Od té doby jsem přestala mít menstruaci, po hormonech jsem začala menstr. po 30 dnech, teď mi zase zjistili, že nemám ovulaci, dostala jsem další hormony, ty nepo mohly, zvýšili mi dávku. Není mi po nich dobře, hodně přibírám a mám velké výkyvy nálad. Začala jsem cvičit Mojžíšovou a začnu chodit k psycholožce. Poradíte mi, existují bylinky nebo nějaká jiná léčba když nemám ovulaci a menstruaci? Hormony bych nejraději vydadila..děkuji

Tehotenstvi

(Jaja, 24. 8. 2008 7:37)

Když jsem těhotn,musím mít nějaké příznaky?Nebo Ne?

Utrogestan

(Mara, 23. 8. 2008 22:03)

Nemuzu nejak uskodit embryjkum v deloze pri zavadeni utrogestanu po IVF? Mohu ted uzivat probiotika prbioflora?Dekuji za odp.

ivf

(martina, 23. 8. 2008 20:13)

dobrý den, měla jsem7.8.KET dvou emryí. test na HCG byl 21.8.pozitivní (1025) na ultrazvuku ještě nic nebylo vidět.je to možné.děkuji za odpověď

presto diky

(Dagmar, 23. 8. 2008 17:19)

promin ze jsem te obtezovala ale presto diky neni to lenost ale spis nepozornost

Tehotna?

(Klara, 22. 8. 2008 22:42)

Chtěla bych se zeptat.Mám 11 dní od ET -IVF.Bez špinění,bez krvácení.Užívám utrogestan 4xdenně,prednison a anopiryn.Motá se mi hlava,chce se mi spát a někdy je mi špatně a mám trošku zvětšené prsa a jsou dost citlivé.Může to být příznak těhu,nebo je to od toho utrogestanu? Děkuji za info.

...

(Ilka, 22. 8. 2008 20:08)

Chtěla jsem se zeptat ,je to tak 10-14 dní co mě bolí v podbříšku jako při očekávané menstruace nejvíce na levé straně občas, ale občas i na pravé - ale to méně, také mě asi před týdnem boleli bradavky spíše bych řekla že páleli - byli citlivější, také jsem před 5 možná 6 měla na kalhotkách malinko krve, mylsela jsem si že jsem to dostala ale ono nic, test jsem si dělala včera ráno to už jsem měla druhý den dostat menstruaci ale byl to test od25mIU, chci se zeptat můžu být těhotná nebo ne? jo také mi je na večer občas špatně a motá se mi hlava. mohu být těhotná i když to test nepotvrdil nebo ne předem děkuji za odpověď

prosím poradte!

(Kája, 22. 8. 2008 13:45)

Dobrý den, je to 3 roky co jsem vysadila HA, za tři měsíce jsem otěhotněla, ale bohužel jsme v 11tt zjistili zamlklý potrat, za rok jsem znovu otěhotněla po 3měsíční léčbě orgametrilem, který jsem brala na zkrácení MC. Od začátku těhu jsem brala duphaston na udržení plodu, ale v 6tt opět, zamlklý potrat-letos v únoru. Máme genetické testy mě i mého partnera uplně v pořádku a i mé testy z hematologie na všechno jsou dobré! Snažím se jíst zdravě a přestala jsem i kouřit! Změnila jsem pracovní prostředí a nevím, co ještě bych měla dělat! Gynekolog mi řekl, že se nemám stresovat a máme se snažit dál? Chtěla bych vědět, jaký máte názor?? Děkuji za odpověd!

Leno,

(webmaster, 22. 8. 2008 11:51)

test si můžeš klidně zkusit udělat, předčasné to není. Pokud jdeš ale na krev, tak to není třeba a není to určitě ani dobré. Test by mohl vyjít negativní ačkoliv těhotná jsi a zbytečně se budeš stresovat. Krev ti dá jasnou odpověď, takže bych to ještě ty tři čtyři dny vydržela

Dagmar,

(webmaster, 22. 8. 2008 11:48)

máš to napsané v článku, nechce se mi pořád dokola vypisovat věci, které jsou ostatní líní si přečíst

Olinko,

(webmaster, 22. 8. 2008 11:46)

taková hladina může samozřejmě znamenat těhotenství, ale je příliš nízká na to, aby se potrvrdilo. HCG ale roste velmi rychle, takže další krevní testza pár dnů to rozřeší.

Petiko,

(webmaster, 22. 8. 2008 11:41)

šance na přirozené otěhotnění samozřejmě je, nesmíte se na to ale fixovat. Jak je známo, tak přílišné chtění dost úspěšně blokuje otěhotnění

IVF

(Lena, 21. 8. 2008 23:17)

Dobrý večer.Mám 10 den po ET.Za 4 dny jedu do Caru na krev.Chtěla bych se zeptat,jestli má význam si dělat 12-13 den po ET teh.test,nebo počkat na výsledky z krve.V caru mi neřekli nic o testu,tak se ptám jestli to není předčasné. Děkuji.

kdy jde videt zarodek na ultrazvuku???

(Dagmar, 21. 8. 2008 13:04)

ahoj mam za sebou hormonalni kuru na podporu ovulace. Vcera se mi mela dostavit menstruace ale nedostavila se dnes jsem byla na prohlidce ale doktor na ultrazvuku nic nevidel od soboty do utery jsem slabe spinila ale neboli me prsa a nic jen mam asi chripku??? Kdy jde videt zarodek na ultrazvuku??

TĚHOTNÁ???

(OLINKA, 21. 8. 2008 12:22)

ahoj všem,jen jsem chtěla poradit.byla jsem v nemonici se zánětem močových cest.úplnou náhodou mi zjistili vyšší přítomnost HCG v krvi..tak jsem byla u gyn.a ten mi udělal ultrayvuka řekl že je tam náznak asi 3mm.ale není si prý jistý...můžr už hladina HCG 8,6 znamenat těhotenství?...

Endometrioza

(Petika, 21. 8. 2008 9:01)

Dobré ráno, v květnu mě lékař při diagnostické laparoskopii našel ložiska endometria v křížokyčelní oblasti (v Doglasově prostoru). Nasadil mě Orgametril a Azaliu (abych neotěhotněla).Po včerejší kontrole mě vyšetřil ultrazvukem a nález je prý výborný. Vysadil mě tedy léky a napsal doporučení na imunologii do Podolí. Máme se teď prý snažit přirozenou cestou. V Podolí jsme objednaní na půlku řijna. Myslíte že mám nějakou šanci na "přirozené" otěhotnění hned po vysazení léků? Jsem z toho zoufalá. Pokud se to nepovede budeme muset jít na IVF.

Těhotenství?

(Petra, 21. 8. 2008 7:15)

Zdravím vás a chtěla bych znát váš názor. Poslední menstruaci jsem měla velmi slabou, nejdříve jsem 2 dny špinila, pak den a půl slabě krvácela a pak zase den špinila. Bazální teplotu si neměřím, ale dnes jsem to zkusila. Jsem 6DC a ráno po probuzení jsem naměřila 36,9. Už 4 dny mě bez přestání pálí žáha. Test ještě zkoušet nechci, bojím se zklamání. Při prvním těhotenství jsem taky první měsíc slabě menstruovala. Myslíte, že i teď by mohlo jít o těhotenství?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »