Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lenčo,

(webmaster, 21. 8. 2008 0:24)

pokud to nebyl schopen poznat gynekolog na ultrazvuku, obávám se, že po internetu to nepozná už vůbec nikdo. Držím palce, aby to byla dvojčata.

Milado,

(webmaster, 21. 8. 2008 0:19)

půl roku je naprosto nic, většina lidí se snaží mnohem déle. Těhotná už jsi byla, tak alespoň víš, že je vše v pořádku. Miniinterupce má za následek neplodnost jenom velmi vzácně, když vzniknou komplikace, ale to nebyl tvůj případ

Dvojčata?

(Lenča, 20. 8. 2008 20:30)

Ahojky,nedávno jsem semka psala,že se to konečně povedlo a jsem těhotná.Měla jsem hcg 318 a za dva dny se zvýšilo přes 500.Jsem asi tak v 5tt a když jsem byla u doktora,udělal mi ultrazvuk a zjistil,že jsou tam cosi jako váčky.Řekl mi,že se může jednat o jedno mimčo a krevní sraženinu v děloze nebo o dvojčata ... chtěla jsem se zeptat jaká varianta je spíše v úvaze???Ty "tečky" byly stejné a dokonce byly kousíček od sebe.Podle ultrazvuku měli kolem 6mm.Co myslíte?

odpověď

(pro Milada, 20. 8. 2008 20:07)

Ahojky, hlavně by si se měla uklidnit a nemyslet na to pořád... příčina může být hlavně ve tvojí psychice... vím, že je první zkušenost hrozná, ale když na tom budeš psychicky špatně, je to mnohem horší než kdyby jsi měla nějaské problémy, které se dají léčit...

nemohu otehotnet

(kollarova milada, 20. 8. 2008 19:20)

už se snažim pul roku otehotnět a porad nic žiji s partnerem rok a pul porad na to myslim a jsem z toho na nervy psichicky uplně na dně v lednu 2007 jsem sice prodělala miniinterupci vše bylo v poradku tak si myslimze už nikdy neotehotnim to si myslim ja už nevim jak dal prosim pomozte dekuji

Ilčo,

(webmaster, 20. 8. 2008 13:23)

nevím, proč bys po injekci měla mít ovulaci zároveň s menstruací, ale možná špatně chápu tvůj dotaz. Píšeš, že ovulaci máš jednou za 2 měsíce, ale bez vyvolání nedostaneš menstruaci. Pokud normálně nedostaneš menstruaci, tak nemohla proběhnout ani ovulace. Ale, abych to zkrátila, podívej se na článek Bylinky a zkus nějaký ten čajík - bylinky jsou skvělé na srovnání cyklu a obejdeš se i pak i bez injekcí a dalších léků.

Hedo,

(webmaster, 20. 8. 2008 13:15)

s čím chceš pořád radit? Těhotná na 99 procent nejsi, samotná zvýšená bazální teplota vůbec nic neznamená. Pokud si chceš potvrdit to jedno procento, tak zajdi za doktorem,bude to prospěšnější než sem pořád dokola psát dotazy. Těhotenství se po internetu nezjistí!

poraďte prosím...

(Ilča, 20. 8. 2008 11:42)

Hezký den, chtěla jsem se zeptat. Mám nepravidelnou menstruaci a moc chceme mimi... doktorka mi píchá Agolutin na vyvolání menstruace, ale ovulaci to nevyvolává... říkala mi, že to pomůže... má pravdu, když se mi ovulace stejně objeví tak jako vždycky... píchla mi Agolutin 4.8. a teď mám menstruaci, prý dojde o ovulaci během menstruace nebo po hned po menstruaci, má pravdu? Nebo je to jen její názor... poraďte prosím... ovuluji jen jednou za dva měsíce... bez vyvolání menstruaci ani nedostanu...

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 20. 8. 2008 10:45)

Dobrej tak teda tetka uš ničemu nechápu tak já si teda meřím bazální teplotu a mám jý pořád 37,-37,2-37,4 tak teda nevým a uš to trvá 21dní a menstruaci sem mela a tehotenský test sem si delala a vyšel negatyvní tak my prosím nekdo porad te co to asi má bejt a nebo mužu bejt tehotná a na testu se to ješte nechce ukázat moc vám dekuji

pro webmaster

(monika, 20. 8. 2008 9:22)

mockrat vam dekuji za odpoved,uz jsme mimi zkousely a zkouset budeme dal a urcite se merit a delat testybudu i nadale,pak dam urcite vedet,zdali se to povedlo,at pomuzu i ostatnim "zoufalkam" Preji krasny den.Monika

Moniko,

(webmaster, 19. 8. 2008 23:31)

ovulace během menstruace probíhat může a vůbec to není neobvyklý jev! Je skvělé, že jsi to pomocí ovulačních testů a bazální teploty zjistila. Testuj i další měsíc, abys zjistila, jestli se to odehrálo jen výjimečně, nebo je to u tebe pravidlo. Každopádně už víš, kdy musíte souložit, abys otěhotněla - během menstruace. Jsi hezký příklad pro ostatní, jak je důležité sledovat cyklus.

snad?

(monika, 19. 8. 2008 19:28)

dobry vecer,mam jen dotaz...je mozne ze muzu mit ovulaci posledni den menstruace??? UZ se snazime o miminko 10 mesicu a ted se mi objevil ovulacni test uplne pozitivni,kdyz mi konci menstruace.Je to mozne? je mozne mit ovulaci prehozenou do obdobi menstruace? a v obdobi menstruace mam BTT nad 37 az 37,3.Predem moc dekui za odpoved,budu moc rada,protoze me to velmi zajima a snad mi pomuzete,uz jsem zoufala a pritel take,protoze oba mimi strasne chceme...

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 19. 8. 2008 17:10)

Ahojky tak tetka teda nevým teplotu mám, pořád vysokou 37,00 i výce a dneska sem si delala test a byl negatyvní tak jako co pak to má teda znamenat bolýme břicho a potím se jak.....,tak my prosím nekdo vysvetlete co to má bejt dekuji

Ivušo,

(webmaster, 19. 8. 2008 13:08)

ano, může.

Moniko,

(webmaster, 19. 8. 2008 13:04)

to je fakt neobvyklý případ. Nicméně - zařiď se podle ultrazvuku, ten je hlavní. Pokud tam doktorka něco viděla, tak přes to nejede vlak, těhotná jsi. Na krev jsi šla druhý den a ikdyby vajíčko zaniklo, jak tu někdo psal, tak HCG by se do druhého dne z těla nevypařilo a hlavně bys začala krvácet. Na ultrazvuku je něco vidět nejdříve od 5. týdne těhotenství (tzn. týden po očekávané menstruaci), což i odpovídá tomu, že máš týdenní zpoždění. Existují prokazatelné případy, že se HCG v těle ženy objevilo třeba až v 2. měsíci těhotenství. Je to neobvyklé, ale bude to zřejmě taky tvůj případ. Další možností je, že prostě v laboratoři zaměnili výsledky (taky se stává), což můžeš zjistit hned, když si uděláš těhotenský test a uvidíš, jestli ukáže dvě nebo jednu čárku. Předpokládám, že doktorka se s ultrazvukem určitě nemýlila, nicméně musíš za ní zajít co nejdřív znovu, na opakovaný ultrazvuk a hlavně na konzultaci ohledně tvého HCG.

bazální teplota

(ivuša, 19. 8. 2008 12:24)

Mám dotaz ohledně BT. Musí se vždy dostat přes 37°C? Pokud teplota setrvává stále na 36.8 příp. 36,9°C - může to být také počínající těhotenství?

pro Moniku

(daggy24, 19. 8. 2008 12:11)

Po 14dnech od početí může být vidět oplodněné vajíčko v děloze jako malá tečka.Ale každý gynekolog ví,že je to ještě brzy tomu dávat šanci a dělat si naděje,protože asi polovina takových opl. vajíček zanikne.Proto se za pár dní provede další kontrola.Lepší je na gyndu jít týden po vynechání menses a pozitivním testu.Je to pak jistější,že to vydrží.Stejně tak všem říkám,že většina testů je dost spolehlivá a nemůžou za to,že opl.vajíčko zaniká a další test je negativní a přijde menses.Test ukázal,co se ve skutečnosti stalo.
Moniko,je možné,že to opl.vajíčko zaniklo a proto v krvi nebylo HCG,nebo to je brzy a ještě se to zvýší.Odpověď ti dá další ultrazvuk a případné další vyš.HCG.

odpověď

(pro Petra, 19. 8. 2008 11:46)

Zdravím, určitě není důvod panikařit. Panikařit se začímá až po 1roce marném snažení... také se s přítelem 3měsíce snažíme o mimi a nic. Ale rozhodně to není důvod panikařit. Budu vám držet palečky. Určitě se to podaří... mějte se ...

Snažilka

(Petra Fuchsová, 19. 8. 2008 11:39)

Dobrý den,mám 14dcerku a 20měsíčního chlapečka,problémy s otěhotněním jsem ani při jednom něměla.Ted se snažíme ještě o třetí mimi,už 4měsíc,počítám si i ovulaci a pořád nic.....menstruaci mám pravidelně po 28dnech.není to příliš brzy panikařit?poradíte prosím?Moc vám děkuji a přeji krásný den.Petra

odpověď

(pro monika, 19. 8. 2008 11:28)

Ahojky, v krvy je HCG ještě dříve než v moči... Možná na gynekologii viděla jen vajíčko, není možné, aby na ultrazvuku viděla oplodněné vajíčko po 14 dnech- je to prý ještě brzy, ale nevím... tomuhle opravdu nerozumím...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »