Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak otehotnet co nejdříve

(Hedvika, 25. 7. 2008 11:51)

Dobrý den všem my máme takovej problém my bychom chtely ješte dítko ale nejde nám to já beru 5mesíců CLOSTILBEGYN a nic a manžel byl umého doktora na spermiogramu a je to vše pořádku tak nevým proč nám to teda nejde tak nám prosím nekdo porat te co máme delat my nechcem na umelé oplodnení a já bych chtela otehotnet ješte tento mesíc dekujem předem

Snažilka

(Petra Č., 25. 7. 2008 9:55)

Dobrý den, snažíme se už přes dva roky o dítě. Asi před třemi měsíci jsem to naše snažení začala řešit se svou doktorkou. Nasadila mi Proveru od 21.dne cyklu. Donedávna všechno šlapalo jako hodinky, ale v tomto cyklu jsem nejistá a nevím co dělat. Protože v 18. dnu cyklu jsem začala špinit a trvalo to 3 dny. Nevím jestli se jednalo o předběžnou menstruaci. Nevím jestli si mám vzít Proveru. Myslíte, že by to mohlo už konečně něco znamenat? Děkuji mockrát!

můžu hned otěhotnět???

(Šarlota, 21. 7. 2008 10:49)

dobrý den, chtěla bych se zeptat jak velká je šance ihned otěhotnět poté, co jsem přestala brát HA(minerva), kterou jsem brala 4 roky. Chtěli bychom aby se to povedlo co nejdřív. děkuji za odpověď.

jsem tehotna??

(kateřina, 19. 7. 2008 21:18)

dobry vecer potrebovala bych poradit jestli nahodou nejsem v jinem stavu mela sem posledni dobou stresy a rodinne problemy atak sem si parkrat zapomela vzit pilulku.mam natekla prsa a krvacim jenze moje gynekolozka ma dlouhou cekaci lhutu nez by me objednala prosim poradte mi delala sem si i test ale nikdy mi nevysel spise se tam nic neukazalo dekuji mockrat katerina.

vaječníky podvázané

(Renata, 18. 7. 2008 23:10)

Já vím že existuje test já jsem se jen chtěla zeptat jestli by to mohlo být možné abych byla v jiné stavu

TEHOTENSTVÍ

(HANKA, 18. 7. 2008 20:14)

Dobrý den,poslední menstruaci jsem dostala 21.6.08 a trvala jen tři dny jindy trvá sedum dní a byla hodně slabá,včera 17.7.08 jsem si odpoledne dělala tehotenský test a byl pozitivní opakovala jsem i dnes ráno a zase pozitivní menstruaci jsem měla dostat dnes,ale nic,mám zvětšená a hodně bolestívá prsa po zmáčknutí bradavek mi z nich po kapičkách vitéká čirá tekutina,mám i tvrdé břicho a nejde zatáhnout a asi už tak týden mám menší zácpu chtěla jsem se zeptat zda by mohlo jít o tehotenství a zda je možné aby byl test pozitivní den před očekávanou menstruací.Děkuji mockrát za odpověd

Pomoc

(Vanessa, 17. 7. 2008 20:05)

20.5 jsem mela nechraneny styk, 10.7 jsem zacala brat poprve antikoncepci, posledni tyden me denodenne boli bricho, mam zacpu, toci se mi hlava a dela se mi na brisku takova ta tmava cara, prosim pomozte mi. Neznamena to nic? Momentalne jsem v Americe, na Floride, a k lekari do cech se dostnu az za mesic. Co mam delat prosim.

Ahoj Leny,

(Jitulle, 17. 7. 2008 12:58)

obávám se, že nejsem schopna popsat pozici mého čípku. Nikdy předtím jsem ho nestudovala, tudíž nemohu říct, zda ho mám vepředu, popř. vzadu. Pěkný den

Jitulle

(Leny, 16. 7. 2008 18:49)

hezky den preji,jelikoz ja mam priznaky stejne a k tomu se pridava jeste bolest bradavek a bolesti hlavy je to pravdepodobne ze jsi,ja si delala taky test ktery prokazal ze nejsem...i ja bych rada znala odpoved,ale nikdo mi ji ted neda,pockej az jeste par dni i ja jsme nedockava:)muzu se zeptat v jake poloze mas cipek??zda ho mas vzadu a malinky nebo vepredu a velky???

Jedná se o příznaky těhotenství?!

(Jitulle, 16. 7. 2008 18:35)

Dobrý den,
chtěla bych se informovat o mých příznacích, tedy jestli se jedná o příznaky ooč.těh.. Od prvního nechráněného styku mám bolesti v podbříšku, neustálé časté močení a bazální teplota ukazuje stále nad 37´C. Jaká je pravděpodobnost, že bych mohla být těhotná? Těhotenský test mi dnes ukázal, že je negativní.Do MS mi zbývají 3 dny, ale jsem strašlivě nedočkavá... Prosím, napište Váš názor. Moc děkuji a přeji příjemný den

delozni cipek

(Leeeeena, 16. 7. 2008 18:28)

dobry den,mam dulezity dotaz,muze mi dat nekdo odpoved na to jak ma byt polohovan delozni cipek v samem zacatku tehotenstvi?zda ma byt v zadu a malinky a uzavreny,nebo vepredu dlouhy,tvrdy nebo mekky?snazime se o miminko pokud s tim ma nekdo zkusenosti odpovezte prosiiiiiiiiiiiiiim,dekuji

Dobrá zpráva

(Jarka, 15. 7. 2008 17:21)

Dnes jsem byla u gynekologa a potvrdil se pozityvní těhotenský test,čekám jedno miminko.Chci Vám ženy říct že Vám všem držím palečky at se Vám zadaří jako u nás..pa

Jsem těhotná?

(Anna, 15. 7. 2008 15:03)

Dobrý den.Mám takový dotaz.Můžu otěhotnět, i když beru pravidelně HA?Spala jsem s klukem před 14 dny. Po týdnu mě začala bolet prsa, i bradavky mam citlivé. Jiné příznaky nemam. Za 6 dní mam dostat menstruaci. Ale měla jsem nedobraných 8 prášku z platíčka a od té doby mě už ty prsa bolí..Poradte prosím.Děkuji

Zapomenutá tabletka

(Marie, 15. 7. 2008 8:57)

Dobrý den moc prosím poraďte mi. Beru HA Pramino, každý den v 20:00 hodin večer, ale včera v pondělí večer při braní tmavě-modré tablety číslo 19. jsem zjistila že jsem si nevzala v neděli večer tmavě-modrou tabletu číslo 18. a tak jsem si vzala dvě najednou. Potřebuji vědět zda jsem mohla otěhotnět, když jsem v neděli odpoledne a v pondelí ráno měla pohlavní styk. Prosím o odpověď jsem z toho zoufalá. Děkuji mockrát. Marie

pravdepodobnost mozneho tehohenstvi

(Adela, 14. 7. 2008 15:34)

Ahoj, potrebuji poradit. HA beru s prestavkami asi 9 let. Posledni mestruaci jsem mela 13.6. a podle pravidelnosti cyklu pri brani antikoncepce jsem ji mela dostat 11.07. prasky jsem ale pred mesicem vysadila a 11.7. jsme se pokouseli poprve milovat bez ochrany a kdy pritel do me vyvrcholil.(pritel pracuje v zahranici a nemame moznost ridit se podle ovulace...)Do dneska(14.7) jsem nedostala menstruaci a tehotenske testy jsou negativni. Jaka je pravdepodobnost otehotneni? Dekuji

Webmaster

(Leeeena, 14. 7. 2008 14:49)

Dobry den zase mam plno otazek.Jsem zklamana nedavno nez jsem psala vam se svym problemem psala jsem jedne doktorce,ta mi ale moc nadeji na miminko podle vseho nedava:(zneni:Co se týče nasazení Utrogestanu. Ano. Váš doktor má pravdu, Utrogestan jako gestagen je doporučován na posilnění otěhotnění. Jeho nasazení má ale jedno velké ale. Všechyn gestageny by se měly užívat až po ovulaci. Pokud by byl nasazen předčasně, tak zbytečně jen rozhodí cyklu, po vysazení těchto léků sice budete pravidelně krvácet, ale miminko stejně nebude. Mohu se zeptat co je na tom pravdy?doktor mi doporucil prvni den menstruace odpocet 17 dni a mam to brat dvakrat denne po dobu deseti dnu.Ja uz vazne nevim,nyni budu chodik ke stalemu doktorovi na polikliniku Mazurská a nevim zda se s nim domluvit zda mi rekne to same ci neco jineho:(nevim co delat,dekuji za opoved Leeeena

míšo,

(webmaster, 13. 7. 2008 21:51)

nepíšeš, kdy máš ovulaci, takže předpokládat jestli teď můžeš nebo nemůžeš být těhotná fakt nejde. Prsa atd jsou i typické příznaky PMS. Test si udělej nejdříve až v den očekávané menstruace, dřív to nemá moc smysl

Terdo,

(webmaster, 13. 7. 2008 21:46)

testy většinou neukazují druhou slabou čárku, mám ozkoušený všechny, co u nás existují. Nejhorší jsou ty nejlacinější, protože barva se občas rozpívá a vypadá to jak slabá čárka. Na Clearblue bych se dost spolehla, i co jsem slyšela, jestli jsi tam měla druhou čárku, byť slaboučkou, tak těhotná s největší pravděpodobností budeš. Ikdyž ruku do ohně na to dát nemůžu :-)

mohu být těhotná?

(míša, 13. 7. 2008 20:20)

Vím,že tu ptá každá,ale já musím taky :)
Poslední menstruaci jsem měla 24.6. a těsně po jejím skončením jsem měla s manželem styk. Příští týden očekávám Ms,kterou dostávám pravidelně,ale už od min.týdne mám nateklá a bolestivá prsa,jsem unavená, mám bílý výtok,prostě skoro vše by nasvědčovala těhotenství. dnes jsem si dělala test tj. po 14 dnech a je neg. mohlo by to i přesto ještě značit těhotenství a test bylo brzy? Miminko si manželem moc přejeme. děkuji

Clearblue

(Terda, 13. 7. 2008 11:27)

Clearblue sem si dělala v úterý odpoledne, čárka tam taky byla, ale jak od mikrotužky, a včera z ranní moče, to byl mamatest byl proužek tak slabounký, že je vidět opravdu nepatrně.. Spíš mi to přijde, že z toho nic nebude, což mě dost mrzí. Ale nechápu, proč tedy některé testy ukazují slabý druhý proužek, když ten test musí reagovat na ten hcg hormon. Žádnou cystu mi nenašli a prášky na plodnost taky neberu, tak proč prodávájí něco, co nás akorát vyplaší a kor ty, co s tim maji problémy a pak přijde akorát zklamání.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »