Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pajo,

(webmaster, 13. 7. 2008 2:22)

věřila bych v tomto případě doktorce, nález na ultrazvuku má prostě největší váhu. Hodně testů ukazuje slaboučkou druhou čárku, ačkoliv žena není těhotná. Samozřejmě těhotná být i může, potom ale druhá čárka sílí a to během několika dní.

Ahoj Terdo,

(webmaster, 13. 7. 2008 2:16)

určité množství hormonu máš v těle a je jedno, jestli v moči nebo v krvi - je to pořád stejné množství. U moče je ale problém ten, že je potřeba více času, než se tam "shromáždí"a ty ho změříš testem,čím míň koncentrovaná moč, tím horší výsledek,(proto se doporučuje testovat ráno, někdy ale i to nestačí) takže teoreticky i prakticky dávají krevní testy lepší výsledky. HCG stoupá u každého jinou rychlostí, ale normálně stoupá velice rychle, takže když budeš testovat znovu zítra nebo pozítří, čárka by měla být už silnější. Pokud chceš mít jasný výsledek, tak ti doporučím koupit drahý těhotenský test (třeba Clearblue). Normálně není třeba za tento typ testů vyhazovat peníze, ale pokud se chceš ujistit o druhé čárce, tak je dobrý. Ukazuje totiž hodně jasně - buď tam druhá čárka je a nikdo ji nepřehlídne nebo tam není.

Renato,

(webmaster, 13. 7. 2008 2:01)

pokud byla operace provedena dobře, tak těhotná být nemůžeš. Po internetu těhotenství nikdo nepozná, ale takový těhotenský test by to už dokázal, jen tak mimochodem.

Pro upřesnění

(Terda, 12. 7. 2008 18:36)

(pozitivní a negativní test) Skoro 4 roky jsem nemohla otěhotnět a mé první těhotenství před 3 měsíci zkončilo špatně.Tak si myslím,že má otázka sem patří,nemám strach že jsem těhotná, spíš mám strach,že těhotná nejsem i když bych chtěla,týden je dost dlouhá doba než se dozvím výsledky krve. Dělají mi ale starosti ty nic neříkající testy,2krát jo a pak zase skoro nic :o/ Ted sem si přečetla ten červený tučný text :o) O hormonech a testech je toho tady dost, ale nevím, jestli se něco takového může stát podle citlivosti testu. Taky pořád tápám, jestli ty čísla, myslím tím hodnoty hormonu v krvi, se musejí rovnat také stejnou hodnotou v moči, nebo jestli je to v moči více naředěné. Tím myslím, že v krvi budu mít třeba 100mIU/ml a z moče se to ještě nepozná? Díky

pomozte mi

(paja3, 12. 7. 2008 13:29)

dobrý den, mám takovy problem, pred 6 mesici jsem prestala brat HA, dostala jsem to potom normalne ctyri mesice po sobe, ale pred dvema mesici jsem ji uz nedostala, naposledy jsem ji dostala 6.kvetna byla jsem u doktorky a ta mi tehotenstvi podle ultrazvuku nepotvrdila ale krev mi nebrala,o mesic pozdeji a ted jsem ji mela dostat znova a furt nic, delala jsem si tehotensky testy ale carka mi vysla hodne slabounka ze bych u nektereho mela pouzit lupu, byla jsem opet u doktorky a ta mi rekla ze tehotna nejsem, jen ze mam zvetsenou sliznici ze 4,8 na 7, krev mi ale taky nebrala, prosim poradte mi sem zoufala!!mam zmenit doktorku?a mohla bych byt tehotna?dekuji moc za odpoved

Pozitivní a negativní test

(Terda, 12. 7. 2008 12:56)

Ahoj, udělala jsem si před týdnem dva testy den po sobě s citlivostí 20mIU/ml (test může detekovat hCG hormon i při koncentraci nižší než 20mIU/ml)-tak to tam bylo napsáno, a byli pozitivní, i když slabá čárka. Včera u doktorky mi dělali UZ a řekli, že vidí jen silnou vrstvu sliznice, ale že je ještě brzy byla bych tak ve 4-5 tt, vzali mi krev a pozvali si mě za týden. Tak sem si dnes udělala další test ten byl s citlivostí 25mIU/ml a byla tam čárka, ale tak slabá, že bych na to potřebovala lupu. Nevím jestli by nemohlo jít o zamlklé těhotenství? Nebo nechápu jak rychle ten hormon stoupá?

bojim se že jsem těhotná

(Kristína Macková, 12. 7. 2008 11:26)

Dobrý den,bojim se že jsem těhotná.měla jsem vždy pravidelnou menstruaci a ted mi vynechala.nevim co mám dělat.jsem zoufalá.děkuji mockrát.

podvázané vaječníky

(renata, 11. 7. 2008 20:48)

dobrý den chtěla bych se zeptat asi před pěti rokama sem si dala podvázat vaječníky a chtěla bych se zeptat jestli po tomto zákroku mohu přijít do jiného stavu už dva měsíce jsem to nedostala děkuji za radu a za odpovědˇ

Věruš,

(webmaster, 11. 7. 2008 15:40)

tak to je škoda, že to tak špatně dopadlo..Ale i s jedním vejcovodem se dá v pohodě otěhotnět, tak nevěš hlavu. Na lázně bys nárok mít měla, ale nevím, jestli na plnou nebo částečnou úhradu. Budeš se muset domluvit s doktorkou.

Daryno,

(webmaster, 11. 7. 2008 15:37)

k doktorovi bys měla zajít ať už jsi těhotná nebo ne. Spíš bych to viděla na problém s cyklem po vysazení antikoncepce, a to také musí řešit doktor, pokud chceš otěhotnět. Pokud už těhotná jsi,tak na ultrazvuku už bude případně něco vidět

tak nic:(

(Věruš, 11. 7. 2008 12:58)

Ahoj psala jsem před časem.Na ten ultrazvuj jsem se,ale už nedostala...7.7 jsem si nechala nabrat zase krev na hcg...vásledek:4643j. Takže byla sláva,ale za pár hodin bolest v podbřišku8.7 na gyn.amb ultrazvuk a....mimoděložní těhotnství:(Takže jsem po laparo.chodím jak stařena,ale jsem ráda,že žiju.Chtěla jsem se jen zeptat jestli mám nárok na lázně.Protože mimouše moc chci a protože mi odoperovali i jeden vejcovod tak nechci nic zanedbat.Moje lékařka má dovču a propéuštěcí se se mnou moc nebavila protože dělám prý ve zdravotnictví tak všechno vím.O svém oboru asi ano,ale jinak né.Děkuji moc jsem ráda za vaše stránky

jsm těhotná ?

(Míšana, 11. 7. 2008 10:29)

dobrý den už týden mně bolej prsa tak jsem jsi včera koupila dva těhotenský testya višly mi dvě čárky byla jsem překvapená tak jsem zašla znova do lekárny a koupila zas tři těhoteský testy a višly mi také takže mi vyli 5 těhoteský testy .tak jsem volala memu ginekolovy řekla jsem mu vše tak jse mně zaptal jak dlouho mám spoždění menses a ja týden takže ještě týden musím čekat až mi ginekolog uděla ultrazvuk že by to moc nešlo vydět muís být 10 dní spoždění menses

bolesti v podbříšku

(Daryna, 10. 7. 2008 8:35)

Dobrý den, minulý měsíc jsem přestala brát HA a pokoušíme se s manželem o mimi, tento mesic jsem mela dostat MS 4.7. nebostavila se, ted je to uz 36dní od PM a stále nic, pořád mě bolí v podbříšku jakoby na vaječníkách spíše na pravé straně, střídání píchavé bolesti s bolestmi jako při MS, prsa jsem mela citliva asi jen 3 dny, pak bolest zmizela. Těhotecký test je stale negativní. Nevím zda mam zajít k dr. nebo jeste počkat.Prosím o radu, zda by se mohlo jednat o těhotenství?Děkuji

Jitko,

(webmaster, 9. 7. 2008 23:18)

některé cysty mohou opravdu působit negativně na plodnost. Pokud se neustále tvoří cysta/cysty, znamená to kromě jiného i oslabená játra - bylo by tudíž dobré je nějakým přírodním prostředkem posílit (třeba ostropestřec mariánský). Dále je na cysty dobrý třeba maliník, kontryhel. Podívej se na článek tady na webu Bylinky. Jakýkoliv čaj si vybereš, tak účinek se dostaví. Tvému manželovi doporučuji přípravek Maca - je to rozemletý kořen rostliny macy peruánské a je kromě jiného výborný na mužskou (ale i ženskou)plodnost.

Jarčo,

(webmaster, 9. 7. 2008 23:11)

pokud je druhá čárka slabší, vůbec to nevadí, test je i tak pozitivní. Čárka je v začátcích těhotenství vždycky slabší a postupně sílí. Abys měla jistotu, udělej si ještě jeden test nejlépe jiné značky.

Otázka

(Jarča, 9. 7. 2008 19:13)

Dobrý den,vaše stránka se mi moc líbí.Prosím Vás o radu,s přítelem jsme 3měsíce zkoušely o miminko a zadařilo se??Udělala jsem si těhotenský test a druhá čárka je slabší,jsem těhotná?

k cystě

(Jitka, 9. 7. 2008 18:59)

Ještě jsem zapomněla dodat, že oba s manželem jsme ůplní abstynenti, nekouříme a léky také nebereme žádné.

cysta

(Jitka, 9. 7. 2008 18:43)

Děkuji za vaši odpověď na minulý dotaz. Vejcovody mám průchodné. Chci se zeptat jestli by mohl být problém také v tom, když se mi stále dělá cysta na levém vaječníku?
(V listopadu jsem měla jít na laparoskopickou aperaci, ale těsně před zákrokem zjistili, že cysta 7x5cm praskla-operace se nekonala. A teď mívá ta cysta velikost kolem 4cm.)
Doktor mi akorát řekl, že se tam tvoří kvůli hormonům během ovulace. A ještě prosím o radu jaké bylinky by byli dobré pro nás s manželem.
S pozdravem, a předem děkuji za odpověď.

Jsem těhotná??

(Javor, 9. 7. 2008 16:20)

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, zda-li je možné,abych byla těhotná, když beru HA ( Chloe )již 7 let.Zapomněla jsem si vzít 4 dny tabletu a měla v té době nechráněný pohlavní styk. Bylo to přesně 12 dnů poté, co jsem měla 1. menstruační den. Vím, že je příliš brzy se něco domnívat, nevím, zda-li jsou možné těhotenské příznaky takhle brzy.Na těhotenský test není ještě ten správný čas,menstruaci mám teprve mít, nemám tudíž zatím žádné zpoždění,ale denně mě bolí v podbřišku,podobná bolest jako když to mám dostat, stále chodím na záchod ( obě varianty ) Možná se unáhluji,jen mě zajímá, zda-li jste některá neprožila něco podobného, předem děkuji za příspěvky.

webmaster

(Leeeena, 8. 7. 2008 14:43)

Dekkuji za kontakt a za pomoc!!!!moc si toho vazim kdyz uz jsme si to tak zapiskala.Dnes jsem volat nemohla a jeste nemuzu jsem prac.vytizena mam problem se zamestnanim:(dalsi stres.Spineni jiz ustalo kazdopadne je dobre zajit na to vysetreni.jinak jsem si koupila rebrickovy caj ktery mam pit 3x denne+kys.listova v praskach,mohu tyto dve veci kombinovat?dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »