Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ultrazvuk

(Martina20, 30. 6. 2008 20:43)

Dobrý podvečer. Několikrát jsem si provedla domácí test na Hcg. Vždy už asi po 5. vyšel pozitivní. Mám zpoždění asi 3 týdny. Byla jsem u doktora a podle výpočtů jsem v 7+0tt. Bohužel nebylo na ultrazvuku vidět nic. Mé menstruace byly nepravidelné. Snažím se o miminko s přítelem už přes dva roky. Myslíte si, že je to normální, když na ultrazvuku není nic vidět? Může se, nedej Biže, jednat o mimoděložní těhotenství??? Děkuji Vám za odpověď

Betko,

(webmaster, 29. 6. 2008 20:14)

menstruace sama o sobě nic neznamená. Některé ženy menstruují i první měsíce těhotenství, malá část dokonce celé těhotenství.

Lucko,

(webmaster, 29. 6. 2008 20:12)

těhotná být můžeš. Co třeba udělat si test?

Pro Petru K.

(webmaster, 29. 6. 2008 20:11)

ovulační proužky většinou fungují takto - začínají slabou čárkou, která přejde náhle v silnou a pak znovu v slabou. Pokud jsi testovala každé 2 dny, tak jsi tu silnou čárku zřejmě propásla - chce to testovat tak 2x denně.

Pro 13-ti letou Petru,

(webmaster, 29. 6. 2008 20:07)

riziko těhotenství je minimální. V lékárně si můžeš koupit těhotenský test, nejlevnější stojí pár korun

Věruš,

(webmaster, 29. 6. 2008 20:06)

touhle dobou už by mělo mít něco vidět i na ultrazvuku, objednej se na prohlídku

Re:poradíte mi??

(webmaster, 29. 6. 2008 20:03)

Lucko, musíš zajít na ultrazvuk, podezření na mimoděložní těhotenství je až tehdy, pokud doktor v děloze nic neuvidí

ujasneni

(betka, 29. 6. 2008 16:50)

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás zeptat, zda žena může být těhotná, když má menstruaci aneb otazka zni: Když dostanu menstruaci, mohu si být 100% jistá, že nejsem těhotná. Děkuji Vám za odpověd.

orgametril a utrogestan

(Lenka, 29. 6. 2008 15:04)

Dobrý den,s přítelem se už nějaký měsíc pokoušíme o miminko a žádné pozitivní výsledky,brala jsem nyní orgametril na oddálení menstruace kvůli dovolené u moře,teď jsem to dostala a končí mi to za tři dny,Doktor mi předepsat utrogestan,prý je to na úpravu mc a na podporu k otěhotnění,má tady někdo s tímto zkušenosti?radi bychom to miminko,ale nedaří se,zkusily jsme všechny rady a nic,děkuji za odpovědi

můžu být těhotná

(Lucka, 28. 6. 2008 19:39)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,již delší dobu snažíme s manželem o miminko. Poslední slabou mensturaci jsem měla 5.6. pak když měla být ovulace, tak všechny testy byly negativní, pak mě začalo bolet v podpříšku, zvětšili se mě prsa, mám citlivé bradavky, zvětšené tmavé okolí bradavek.Mám návaly tepla a stále teplotu přes 37 st.C. Můžu být těhotná? Předem děkuji za odpověď.

ovu testíky

(Petra K., 28. 6. 2008 17:53)

Dobry den,chtěla bych se zeptat na ovu testy,předem díky za odpověď.Tak koupila jsem si 4 ovu testíky,poslední menzes jsem měla 15.6.08 tak jsem zkoušela od pondělí ob den a na všech se mi ukazali slaboulinké čarečky o proti kontrolní byli slabé,ale ani jeden test nebyl s kontrolní čarečkou stejně zbarveny tedy chci tím říct že čarka nebyla tak silná.S přítelem spíme spoulu taky ob den co mi zkončila MS tak poraď te jak na tom sem??Snažíme se už přes 3 měsíce,mam za sebou vyšetření HSG a jsem zdrava a přítel je taky až moc v pořadku.Děkuji za odpověď Petra K.

dotaz

(Petra, 27. 6. 2008 18:43)

Ahojky, chtěla bych poradit, poslední měsíčky jsem měla 21.5.08 a 25.5.08 a od tý doby jsem nebrala prášky.Během toho měsíce jsem měla několikrát přerušovaný pohl. styk a do dnešního dne jsem to ještě nedostala. už týden mám bolesti v podbříšku a taky jsem měla asi tři dny citlivý bradavky. Je možný, že by se jednalo o těhotenství??Dnes ráno tedy 27.6.08 jsem si dělala TT, ale byl negativní. BT jsem měla poslední tři dny 37,1; 36,9 a 37,0. Prosím o radu, Děkuji moc krát

prosím pomoz te jsem v koncích

(petra, 27. 6. 2008 16:19)

dobrý den jsem v koncích.nevím co mám dělat.je mi 13 let a měla jsem sex jenomže nechráněný ale ale né celý skončili jsme to je ště něž vystříkl jenomže se bojím že jsem těhitná je to 3 dny a bolí mě břicho je mi zle a jsem unavená a nedostala jsem ani mënstruaci můžu být teda těhotná strašně se bojím vím že jsem byla hloupá ale vrátit se to nedá a bojím se to říct matce i ostatním pomez te mi prosím jsem zoufalá

NEVÍM

(Věruš, 26. 6. 2008 10:44)

ZDRAVÍM.JSEM 36 DNÍ PO PM.23.6 JSEM SI NECHALA NABRAT KREV.HODNOTA : 9j. COŽ JE ASI MÁLO.DĚLALA JSEM SI TŘI TESTY I DOMA A TEN DRUHÝ PROUŽEK TAM BYL,ALE SLABŠÍ.UŽ ASI ŠÍLÍM.MÁM NABĚHLÁ PRSA,NAFOUKLÉ BŘÍŠKO.PŘEDEM DĚKUJI

Poradíte mi???

(lucka, 25. 6. 2008 19:02)

Zdravím holky,Mám už 20 dní zpoždění,těhu testy mi ukazují negat.,prsa mě bolí a zaplatila jsem si odběry a mám HCG jen 18.Břicho nafouklé,tak nevím. Nemáte některá zkušenost,mám strach,že se jedná o mimod.těhotenství. Děkuji Lúca

Karolíno,

(webmaster, 25. 6. 2008 19:01)

potěším tě, protože manželův spermiogram je s největší pravděpodobností úplně v pořádku. 1) výsledky spermiogramu se někdy diametrálně liší, takže je třeba absolvovat alespoň 3, aby se viděla pravda. Tvůj manžel měla jednou 20% pohyblivých sp., podruhé víc jak 40%, je možné, že potřetí to klidně může být 60, což je bráno jako norma. Ovšem podle nejnovějších norem už je číslo 40% normální, muž s touto hodnotou je tedy normálně plodný! Navíc když k tomu připočteme vysoce nadprůměrný počet spermií tvého manžela, tak opravdu není na místě se obávat o jeho plodnost. Myslím proto, že tvůj manžel má pravdu - měli byste se ještě alespoň nějakou dobu snažit normální cestou. Ať pokračuje v braní vitamínů, minerálů, bylinek. Výborná věc na pohyblivost spermií a jejich kvalitu vůbec je akupunktura a obecně čínská medicína. Horší je to s tvým cyklem, ale i to není tak velký problém. Pokud ti cyklus nesrovnali léky, zkus se dát přírodní a alternativní cestou. Na těchto stránkách najdeš k tomuto tématu dost rad a kdybys potřebovala něco upřesnit, tak zas napiš.

Agáto,

(webmaster, 25. 6. 2008 18:50)

udělej si těhotenský test

Mirko,

(webmaster, 25. 6. 2008 18:49)

cysta sama o sobě v otěhotnění nebrání

Luci,

(webmaster, 25. 6. 2008 18:48)

pokud měl klíště přítel, tak se nákazy plodu obávat nemusíš

Marcelo,

(webmaster, 25. 6. 2008 18:47)

homeopatika jsou určitě dobrý nápad, působí výborně na psychiku. Aby ale měla nějaký účinek, musí být daná na míru zkušeným homeopatem. Ty kupované v lékárně jsou k ničemu, obzvláště v tomto případě.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »