Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chci dítě!

(Andrea, 21. 6. 2008 9:08)

Dobrý den, rádi bychom si pořídili s přítelem dítě, ale zatím se nijak intenzivně nesnažíme, bojím se ale sebe samé. Před čtyřmi lety jsem samovolně potratila (až v 5 m) a mám strach aby se to neopakovalo. doktor mě sice ujišťuje, že je zatím vše v pořádku, ale bojím se toho, že právě strach mi nedovolí otěhotnět...

Lenko,

(webmaster, 21. 6. 2008 1:31)

v případě cyst bývá často pozitivní těhotenský test - cysty výsledky testu opravdu zkreslují. Ten tvůj je negativní, což cystu úplně nevylučuje, ale pravděpodobně by se nejednalo o nic vážného. 5 dní po MS může být test klidně negativní ačkoliv je žena těhotná, u každého je v začátcích hladina HCG různá. Stejně tak jako bolest v podbřišku je častým příznakem těhotenství. Ta bolest může být na vaječníku, v rozkroku, v pupíku..prostě všude možně a pořád je to těhotenství. Stejně tak ale stejná bolest může značit infekci, cysty, hormonální problémy. Máš to tak padesát na padesát - držím palce.

Katko.

(webmaster, 21. 6. 2008 1:24)

udělej si test

Luci,

(webmaster, 21. 6. 2008 1:23)

stalo se, že těhotná žena měla ovulaci a znovu počala dítě, takže čekala dvojčata, jedno z nich bylo ale o měsíc mladší. Pár takových případů bylo, ale je to extrémně vzácné. Normálně těhotná žena ovulaci nemá.

Elvíro,

(webmaster, 21. 6. 2008 1:19)

pokračuj v testech, dobrá šance tam určitě je

Lenčo,

(webmaster, 21. 6. 2008 1:18)

ano, šance tam být může

Olino,

(webmaster, 21. 6. 2008 1:16)

tvoje těhotenství je naprosto normální, dítěti totiž začíná pracovat srdce až od 7 tt, takže dřív tam doktor to srdíčko "neuvidí".

vynechání MS a bolest v podbřišku

(Lenka, 20. 6. 2008 11:31)

Dobrý den, již 5 den se nedostavila MS. Test vyšel včera negativně. Mám bolesti v levém podbřišku, silný tlak na vaječník. Může to být příznak těhotenství??? Bojím se, aby nešlo např. o cystu. O mimčo se snažíme. Děkuji.

Můžu být?

(Katka, 20. 6. 2008 8:50)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, už měsíc mě moc bolí prsa a mám je zvětšená a nalitá. MS jsem teď dostala o 5 dní dříve.Mohla bych být těhotná.
Moc by jsme si s manželem přáli miminko. Děkuju

těhotenství a ovulace

(Luci, 20. 6. 2008 0:18)

Dobrý den, ráda bych se zeptala: s manželem se snažíme cca rok o dítě, zatím bez úspěchu. Poslední menzes jsem měla až nezvykle klidný(jindy mám nepředstavitelné bolesti), mám nafouklé bříško s občasným píchnutím, dle včech příruček jsme si vypočetli ovulační dny, pořídili jsme si i ovulační testy. Právě bych měla mět ovulaci a dle testu je výsledek negativní. Těhotenský test je také zatím negativní, mám dotaz, může mět těhotná žena ovulaci? Předem díky za odpověď.

těhotenství a ovulace

(Luci, 20. 6. 2008 0:17)

Dobrý den, ráda bych se zeptala: s manželem se snažíme cca rok o dítě, zatím bez úspěchu. Poslední menzes jsem měla až nezvykle klidný(jindy mám nepředstavitelné bolesti), mám nafouklé bříško s občasným píchnutím, dle včech příruček jsme si vypočetli ovulační dny, pořídili jsme si i ovulační testy. Právě bych měla mět ovulaci a dle testu je výsledek negativní. Těhotenský test je také zatím negativní, mám dotaz, může mět těhotná žena ovulaci? Předem díky za odpověď.

xxx

(katka, 19. 6. 2008 22:35)

Vážený webmastře, ahojky.
chtěla bych tímto smeknout před webmastrem. Každý den to samé a samé, (jsem či nejsem těhotná,pocity na zvracení, závratě,bolesti v podbříšku........) Ty ženské nechodí k dr? Když jim to neukáže test tak jak to máš vědět ty? Každý den dokolečka dokola.Ženské koukněte se na předešlé otázky, furt se to opakuje , určo tam najdete i svou odpověd na Vaší otázku. Webmastře smekááááááááááááám

jsem tehotna

(elvira, 19. 6. 2008 16:35)

Dobry den,

potrebovala bych poradit.S manzelem se snazime o miminko jen pouhe 2 mesice, antikoncepci neberu pres pul roku.Menses jsem mela posledni 21.5. po plodnych dnech co jsme meli pomer mam pocit na zvraceni, navaly horka atd...nikdy se mi neopozdila menses,kdyz uz tak prisla o den drive...Tehotensky tes jsem si delala ale byl negativni.Je sance,ze jsem opravdu tehotna?

dekuji za odpoved

šance

(lenca, 19. 6. 2008 15:17)

Dobrý den, 18-24den cyklu beru 1tbl dufastonu-jinak se menstruace nedostaví.Po této substituci mi chodí pravidelne 26-27 den.Dnes je to 30 a stále nic.Hladina hcg v krvi je však jen 1,2.Mam přesto šanci,že jsem těhotná?děkuji

6tt těhotenství

(olina, 19. 6. 2008 15:16)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zdali je možnost aby bylo ještě vše v pořádku...21.5 jsem byla na ET a výsedek byl že jsem otěhotněla.Včera jsem byla u lékaře,ten mi řekl že děloha je zvětšená,gestační váček je v dutině děložní ale ještě tam nic jiného vidět není.Nabral mi krev a hladina hormonu v 6tt byla 7150jednotek.Mám ještě šanci doufat že se mi tam to srdíčko ukáže??Moc děkuji.

Re: ivf

(webmaster, 18. 6. 2008 14:41)

Normální to je, proč ne. Navíc jsou oba příznaky nejen projevem PMS, ale i počátečního těhotenství

Re:Zpoždění cyklu?

(webmaster, 18. 6. 2008 14:38)

Ještě vyčkej. Každopádně je divné, že máš právě teď plodný hlen. Jsi si jistá, že víš, jak vypadá plodný hlen? Pokud by to opravdu byl on, tak existuje možnost, že máš ovulaci v době kolem MS a ne uprostřed cyklu - někdy se to stává.

Emo,

(webmaster, 18. 6. 2008 14:35)

to je těžké říct - těhotná být samozřejmě můžeš, ale spíš se přikláním k názoru, že to jsou následky HAK - takovéto potíže má většina žen po vysazení, aniž by byly těhotné.

Alice,

(webmaster, 18. 6. 2008 14:32)

těhotná být nemůžeš

Jitko,

(webmaster, 18. 6. 2008 14:31)

těhotná být můžeš, ikdyž tt je stále negativní - někdy se to stává. HCG rychle roste, tak zkus test opakovat třeba za 2 dny. Příští týden doktor bude stoprocentně schopen říct výsledek.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »