Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muzu byt tehotna?

(Alice, 18. 6. 2008 12:35)

Dobrý den,

prosim Vás mam dotaz, nevim, zda mohu rict,ze jsem mela styk se svym pritelem,kdyz jsme se jen mazlili a on me prejizdel penisem klitoris. Mel ho vlhky.(kdyz to reknu hnusne,tak vystrikl mimo me).Můj nazor je,ze kdyz neni s penisem vevnitr meho tela a "jeho tekutinu" do me neda,tak nemohu byt prece tehotna, je moje domnenka spravna? Prosim poradte mi.Dekuji

poraďte

(Ema, 18. 6. 2008 11:12)

Dobrý den,
16.května jsem dostala naposledy menstruaci po 7letém vysazení HA Gracial a po 10 dnech se objevilo špinění, které trvalo tak 2 dny. Teď čekám už 5 den a stále nic. Těhotenský test jsem si dělala a také nic. Myslíte si, že to může být ještě následek užívání HA nebo bych mohla být těhotná - což bych si přála? Takové ty bolesti v břiše pozoruji už asi 14 dní teď dokonce sem tam takové píchnutí jednou na pravé pak na levé straně, které po chvilce přejde. No, musím ještě asi pár dní počkat a uvidím. Díky za odpoveď

Zpoždění cyklu ?

(Dana, 18. 6. 2008 10:00)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená, když v den očekávané menses, se místo toho objeví typický a hojný plodný hlen, břicho mě bolí jen občas spíše tam kde je močový měchýř a občas píchne, měřila jsem si poslední 3 dny BT a měla jsem 37, 36.9 a dnes tj. 33 DC 36.8. Mám si udělat test nebo ještě vyčkat ? Cyklus mívám 28-32 dní.

Můžu být těhotná?

(Jitka, 17. 6. 2008 14:36)

Dobrý den,
chci se zeptat, už 9 dní mám zpoždění a testy jsou negativní.MS mám nepravidelnou. V dubnu jsem jí měla za 30 dní a v květnu za 26 dní, počítala jsem těch 9 dní zpoždění od těch 26 dní. Už pět dní, den co den je mi špatně od žaludku,občas mě pobolívá v podbřišku, ale jinak než na MS, motá se mi hlava, trpím nechutenstvím, mám zvýšenou teplot a jsem unavená. Můžu i přesto být těhotná?
Na gynekologii jdu až příští čtvrtek, to už by mělo být něco vidět, že?

Předem děkuji za odpověď.
Jitka

ivf

(dana, 17. 6. 2008 7:42)

Dobrý den, prosím Vás můžete mi odpovědět na dotaz.
Jsem 4 den po embryotransferu.Aplikovali mi dvě emprya po 5 denní kultivaci. Zatím mám ale příznaky jako vždycky před menstruací. Bolesti zad a prsou.Je to normální?

Dano,

(webmaster, 16. 6. 2008 19:52)

možné to klidně je, 11. den je ještě dost brzy

inseminace

(dana, 16. 6. 2008 19:25)

Dobrý den, jsem 11 den po inseminaci. Nyní mám tlaky v podbříšku jako před menstruací. 8 den jsem měla slabou 2. čárku na tt, což bylo bohužel nejspíše ovlivněno hormonální injekcí, kterou jsem před inseminací dostala. Nyní už tt negativní. Je možné, že by se na tt ještě druhá čárka objevila? Děkuji mockrát za odpověď. Danča

Lucko,

(webmaster, 16. 6. 2008 18:42)

nezbyde ti než čekat. Neuvádíš, jak dlouho můžeš být těhotná. Dřívější a přesnější výsledky než těh. test může dát krevní test.

dotaz

(lucka, 16. 6. 2008 17:46)

ahojik chtěla jsem se zeptat mam všechny tady ty přiznaky těhotenství ale test mi vychatí negativne mužete mi pomoct jak zjistim že jsem opravdu těhotna??? děkuju moc lucka

Dájo,

(webmaster, 16. 6. 2008 0:15)

především si neodpustím poznámku, že jsi se zachovala nesmírně nezodpovědně. Po každém potratu je třeba dodržet šestinedělí bez koupání a hlavně bez SEXU. Nevěřím, že tě o tom doktor neinformoval. Toto doporučení není pro legraci, v době po potratu máš totiž a) zvýšené riziko zavlečení infekce, takže fakt, že jste to "nevydrželi" bys klidně mohla zaplatit neplodností b) tělo potřebuje čas pro regeneraci a obnovení děložní sliznice a kdybys nedejbože otěhotněla krátce na to znovu, je velká pravděpodobnost, že znovu potratíš
K tvé otázce - menstruace se znovu obnovuje zhruba po 6, 7 týdnech po potratu. Takže podle dat, která uvádíš, je prakticky vyloučeno, abys byla těhotná. Naštěstí.

Martino,

(webmaster, 15. 6. 2008 23:57)

těhotná být samozřejmě za těchto okolností můžeš, ale jak správně píšeš - na test je ještě brzy.
Jinak k ovulaci - většina žen při ní nemá žádné bolesti a vůbec o ní neví, je to normální. Ovšem každá žena by měla při ní mít výtok - ne hustý, ale naopak řídký, který se táhne jako syrový vaječný bílek. Takový výtok je velice důležitý, protože spermie v něm nehynou jako v hustém výtoku a pomáhá jim dostat se k vajíčku. Být tebou, pokud tento měsíc neotěhotníš, začni pozorovat víc svoje tělo v době ovulace. Podívej se na článek Trochu techniky, je tam podrobný návod co a jak. Pokud by jsi totiž neměla onen ovulační výtok, snižuje to tvoje šance na otěhotnění a taky to může být známka toho, že vůbec ovulaci nemáš. Což je běžný případ po vynechání HAK. Oba problémy jsou celkem snadno řešitelné, ale musíš o nich nejdřív vědět.

Míšo,

(webmaster, 15. 6. 2008 23:46)

neplodné dny se jmenují neplodné proto, že v tu dobu nejsi plodná, tudíž nemůžeš otěhotnět. Zpravidla bývají v druhé polovině cyklu, ale pozor-každá žena to má jinak a někdo má plodné dny třeba před menstruací nebo dokonce během ní.

Jarko,

(webmaster, 15. 6. 2008 23:44)

s jedním průchodným vejcovodem otěhotnět klidně můžeš i bez nutnosti laparoskopie. Procenta jsou velice orientační, někdo neotěhotní léta s oběma zdravými vejcovody, někdo hned první měsíc s jedním. Hodně štěstí

Marcelo,

(webmaster, 15. 6. 2008 23:40)

Duphaston neovlivňuje výsledek těhotenského testu. Budeš s největší pravděpodobností těhotná, na což ukazuje i ta zesilující se čárka na testu.

TĚHOTENSKÝ TEST A DUPHASTON

(MARCEL, 15. 6. 2008 19:50)

DOBRÝ DEN,MÁM OTÁZKU PROSÍM,JE MOŽNÉ ŽE UŽÍVÁNÍ DUPHASTONU UKÁŽE TEST JAKO POZITIVNÍ,NEBO JSEM TŠĚHOTNÁ,ČÁRKA SE KAŽDÝM DNEM ZESILUJE.DÍKY ZA ODPOVĚD,JSEM DOCELA JAK NA TRNÍ.

Jsem opravdu tehotna!!!

(Veronika, 15. 6. 2008 19:49)

Za mesic mi bude 16 let.....a bohuzel v breznu jsem zjistila ze jsem tehotna....vim ze je to hodne brzo...chci si to nechat a z prvni interupce mam strach protoze uz bych nemusela mit nikdy deti...moc se na nej tesim ja i muj pritel...termin mam v prosinci....a holky ktere se boji otehotnet tak se nebojte je to prekrasny poocit kdyz si vas nekdo hicka..!

MOŽNOST BÝT TĚHOTNÁ??

(Jarka, 15. 6. 2008 17:59)

Mam od gynekologa potvrzeno že mam neprůchodný levý vejcovod z HSG vyšetření, je to dva měsíce co mi to řekl. Můj gynekolog mi řekl že teď mam normální cestou možnost otěhotnění 30%.Myslíte že je možné že by se to povedlo i bez toho že bych musela někam do CARu, na laparoskopii?!! Jsem to totiž třetí den nedostala, a ve čtvrtek mě začaly pobolívat prsa, a mam furt pocit jako že jsem to dostala.Ale s těmi prsy, to mívám každý měsíc, že se mi hned po ovulaci stanou citlivími.Ale tenhle měsíc je to fakt jiné. Jsem zvědavá, zítra si jdu koupit těhotenstký test.

neplodné dny..

(Míša, 15. 6. 2008 14:49)

Chtěla jsem se zeptat,jestli se může otěhotnět i v neplodné dny..

Ovulace - těhotenství

(Martina, 15. 6. 2008 11:31)

:o) ještě jen doplnění k mé otázce: nikdy jsem na sobě ovulaci nepozorovala, tedy bolesti v podbříšku, výtoky... vždy byla nenápadná, ale tento měsíc se to nedá přehlédnout, i proto jsem se rozhodla raději se zeptat. HA neberu již od unora. Hezký den Martina

Ovulace - těhotenství

(Martina, 15. 6. 2008 11:26)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je mozne abych byla tehotna? Jsem samozřejmě nedočkavá jako všechny snažilky :o) PM 27.5.2008 po 32 denní cyklu, průměrně mám cyklus nyní tak 30dní. Přítel pracuje v zahraničí a vidíme se pouze o víkendech a pohlavní styk jsme měli naposledy 7.6 ,8.6. a 9.6, tj dnes asi sedmý, osmý nebo devátý den po případném oplodnění... Ovulaci jsem nijak nesledovala, dle výpočtu jsem ji měla mít cca 10.6. Dnes 15.6. mám již druhý den všechny příznaky, které popisujete v článku,hustý výtok, pobolívání v podbříšku, unava, pocity na omdlení... OD včerejšího rána mám hustý bílý výtok, říkám si tedy, zdali to není teprve ona ovulace? Co myslíte? Test si dělat nechci nebot vím ,že i kdybych byla těhotná, ted bude negativní. Děkuji za radu a děkuji za super stránky!
Martina


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »