Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Míša, 5. 6. 2008 16:12)

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat i když mám dostat menstruaci až za 3-4 dny tak mám bolesti v podbřišku jako když už mám dostat měsíšky a dost mě bolí prsa.Prsa mě bolí často před menstr. ale břicho ne.Je šance že bych mohla být těhotná? Snažíme se o dítě už pět let a nic.Těhotenský test si už nekupuji protože jsem pak stejně zklamaná.Moc děkuji za odpověď. Michaela

Jsem nebo ne? Už fakt nevím

(ZZZJanaZZZ, 5. 6. 2008 13:43)

Zdravím, s manželem chceme moc mimi už pět let. Máme za sebou 2x IUI a 2x ICSI(ET)(mezí samozřejmě spousta jiných vyšetření a naládovala jsem už do sebe tuny hormonů) a teď čekám na výsledky z hematologie jestli je tohle v pořádku. Nicméně jsem před dvěma měsíci začala cvičit metodu Ludlily Mojžíšové ( a k tomu jsem si koupila i nějaký vytamíny) na uvolnění pánevního dna. A teď mám dva dny zpoždění mentruace (jinak nemám pravidelný menzes) a cítím se tak strašně unavená, je mi na zvracení a bolí mě prsa a cítím občasné řezání v podbříšku a nejvíc se bojím doma udělat těhotenský test, že dopadne negatyvně.

Poradíte?

(Irena, 4. 6. 2008 20:36)

Zdravím,a rovnou se obracím o radu.Už přes deset měsíců se snažíme s přítelem o miminko a stále se nám nedaří.Jsem už dva roky po konizaci děložního čípku.Chodím na pravidelné kontroly a vše je v pořádku.Vím že bych se měla zeptat asi lékařů,ale jak gynekolog,tak onkolog mě vždy tak stresují,že se nedovedu na nic zeptat.Vyzkoušeli jsme všechny rady kdo nám co dal,polohy,plodné dny,odjed na pár dní nesoustředit se na to,prostě vše co se dá.
Chtěla bych Vás tedy poprosit o nějakou radu co dělat dál.Předem děkuji Irena

jsem těhotná?:-)

(Barča, 4. 6. 2008 8:08)

19.5.jsem měla poslední soulož s mojím přítelem.od té doy jsem nedostala ani menstruaci a když jsem šla na krev jeslti jsem těhotná tak mi to ukázalo hranici 5.myslíte že bych už konečně mohla otěhotnět?

Martino,

(webmaster, 3. 6. 2008 12:14)

moc nechápu tvůj dotaz a styl, kterým tvůj přítel funguje. Údajně kvůli stresu není v době tvé ovulace schopen sexu, ale do nádobky by klidně ejakuloval. Promiň, ale zdá se mi to přitažené za vlasy a jeho stres určitě nezmírní až mu tu nádobku podáš. Tu metodu, jak zmiňuješ, samozřejmě použít lze. Jinak žena může otěhotnět, pokud má pohlavní styk i několik dní před ovulací, protože spermie v těle ženy dokáží přežít několik dní a na vajíčko počkat. Někde se uvádí, že největší šance na oplodnění je při pohlavním styku 5 dní před ovulací. Takže tímto směrem by ses měla vydat - směřovat sex na dobu, kdy je vlastně ještě "brzo" a přítel nic netuší.

Lucie2,

(webmaster, 3. 6. 2008 12:03)

v dnešní době je rok čekání na těhotenství brán jako normální. K lékaři na vyšetření se chodí až po roce neúspěšného snažení.7 měsíců tedy vůbec nic neznamená, je to normální. S vyšetřením ještě počkejte.

Lucie,

(webmaster, 3. 6. 2008 12:00)

záleží, kdy znovu otěhotněla, o tom se nezmiňuješ. Ale teoreticky to možné je.

Lolo,

(webmaster, 3. 6. 2008 11:56)

těhotná být můžeš, že test neukazuje dvě čárky 2 dny po vynechání je celkem běžná věc

Chceme miminko

(Lucie, 2. 6. 2008 19:54)

Dobrý den, mám dotaz. S manžele plánujeme miminko. V listopadu 2007 jsem vysadila HA a od té doby se snažíme, přiznám se, že jsem ze začátku jsem si myslela, že žena může otěhotnět kdykoliv během cyklu, teď už vím, že tomu tak není. Bude do už sedmý měsíc co se pokoušíme o mimi a stále nic. Chtěla jsem vědět kdy bychom měli s manželem zajít k mému lékaři, aby manželovi a potom případně mě udělal nějaké testy. Jak dlouho máme ještě čekat, nebo je sedm měsíců normální doba, protože mě to přijde jako věčnost. Děkuji

je to vůbec možné

(Lucie, 2. 6. 2008 14:08)

mám dotaz, je možné aby žena po ranném potratu (aniž by o něm věděla, asi 4tt) byla znovu těhotná...nevím jak to vysvětlit...Moje sestra byla těhotná byla ve 4tt a měsíc a půl na to přišla s tím, že mimi zamřelo aniž by to věděla a mezitím znovu otěhotněla.....Je to možné? Už mi totiž příjde,že si naschvál vymýšlí, jen aby mi ublížila snažíme se o mimi už 3 roky!!!

Mimi

(Lola, 2. 6. 2008 0:07)

Ahojky, gyklus mám pravidelný jako hodinky, přesně po 28 dnech. Už mám dva dny zpoždění, TT byl negativní. Je možné, že jsem těhotná a na test je ještě brzy?? Mimi si moc přejeme :)Menstruaci jsem měla dostat 31.5. ráno a poslední styk byl 17.5.. Děkuji

děkuji za odpověď,

(Martina, 30. 5. 2008 23:24)

ale fakt bych chtěla vědět, na co jsem se ptala. Já vím, že je to na hlavu ten dotaz, ale věřte mi, přítel je extrémně citlivý, přesně ví, kdy ovuluji, vycítí to asi ze mně, i když o tom nemluvím. Například v době mistrovství v hokeji by se klidně obešel bez sexu, no a já kdyby nebyly plodné dny, tak třeba taky. Opravdu ho záměrně nestresuju. Jsme už vystreslí oba, strašně po mimču toužíme, ač se snažíme žít i jinými věcmi..Tak prosím o tu odpověď. Má i uvolněná žena vliv na oplodnění nebo ne?

Martino,

(webmaster, 30. 5. 2008 17:39)

nejlepší je v tomto případě partnerovi neříkat podrobnosti o cyklu, pak se to obejde bez selhání.

Dančo,

(webmaster, 30. 5. 2008 17:35)

týden po potratu otěhotnět v žádném případě nemůžeš. Test ti vychází pozitivní, protože HCG v těle ještě přetrvává z minulého těhotenství

Oplodnění

(Martina, 30. 5. 2008 9:44)


Dobrý den, mám intimní dotaz. Je mi 39 let a již rok s přítelem jedeme sexuální život hlavně podle ovutestů. Kdo zná, ví. V době ovu již 3 cykly přítel selhal. Vůbec mu to nezazlívám. Muži, výkon atd... Ale, slyšela jsem, že si některé páry pomáhají jinak. Muž ejakuluje do nádobky, a žena si sperma zavede stříkačkou. A mimo ovu si dál užívají spontánní sex. Ale já mám obavy, zda tento způsob není méně kvalitní?? Zcela jistě ani já při této metodě nebudu uvolněná. Prosím o vyjádření odborníka. Velice děkuji.Ps. Mám za sebou jeden potrat raný a jeden zamlklý v 11.t.t., tak už ztrácím nadhled.

těhotensky test

(danča(30.5.2008. 2:15), 30. 5. 2008 2:21)

dobry večer vam přeju.už jsem tady znova potřebuju vedět jestli se da hned po potartu otěhotnět je to možny prosim vas????? vit že jsem potratila a tomu je skoro 3 tydny a včera jsem si udělala těhotensky test ktery mi ukazal dvě čari jedna je uplině ružova a druha je takova slabši ružova. těd vubec nevim jestli jsem opravu těhotna nebo mi to tam v krivi a moči zustalo to minuly těhotestvi HCG ????? nechci si dělat falešny naději ale doufam a modlim se panu bohu abych byla opravdu těhotna. prosim vas napišt mi co nejdřiv jsem stoho hrozně zoufala.děkuju vam moc.

Martino,

(webmaster, 29. 5. 2008 15:50)

velikost gestačního váčku, kterou uvádíš, je na 5. týden naprosto normální. Nevím, podle čeho usuzuješ, že je to málo. Není. Záleží také na konkrétním dni v onom pátém týdnu, jiné rozměry budeš mít na začátku týdne a jiné na konci.

Lusie,

(webmaster, 29. 5. 2008 15:45)

malé riziko tam je, ale záleží hodně na tom, který den cyklu se to stalo - jestli jsi měla plodné dny.

Žaneto,

(webmaster, 29. 5. 2008 15:42)

pokud tomu dobře rozumím, tak jsi měla pohlavní styk ještě předtím, než jsi platíčko dobrala. V tom případě být těhotná nemůžeš. Pro klid duše si můžeš udělat těhotenský test, stojí pár korun a koupíš ho v každé lékárně. Bojíš se ale zbytečně.

Iris

(Andrea, 29. 5. 2008 2:08)

No comment


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »