Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hodnoty HCG

(Jana, 3. 5. 2008 21:08)

Dobrý den,
moc prosím o Váše názory,jelikož se už 4.rokem snažíme o miminko a jednou jsem si prodělala zamlklé těhotenství.Známá mi řekla že mám pomalý vzestup HCG a že by se mohlo jednat o mimoděložní těhotenství.
25.5.-19,6mlU hcg
28.4.-39,16mlU hcg
02.5.-142,6mlU hcg
myslíte si,že je vzestup v pořádku?
Děkuji strašně moc.
Hezký večer Jana

ket

(xxx, 3. 5. 2008 10:54)

ahoj,psala jsem dotaz do rubriky neplodnost, jsem po ket , není ta rubrika zrušena? nikdo tam neodpovídá

Špinění

(Martina, 3. 5. 2008 9:24)

Přeji hezký den.Chtěla bych se zeptat, pokoušíme se o mimčo, MS mám dostat za dva dny, ale už 4.den špiním a pobolívá mě podbřišek.Nikdy jsem takové problémy neměla, jen při HA, tu už dlouho neberu právě kvůli tomu.Mohou to být poblázněné hormony a ranný počátek těhotenství?Už dítě mám a ten stav mi připadá podobný...Děkuji za odpověď a všechny zdravím :o)

mužu být těhotná

(kiki, 2. 5. 2008 13:17)

dobrý den nedavno jsem si dělala těhu test, a oběvila se mi tam jen slabá čárka, potom sem si ho udělala po druhý a to samí (po pár dní), na obličeji mi vyskakali pupínky, mam takový divný tlak v břiše někdy mi je na omdlení, většinou jsem unavená je možný abych byla těhotna? děkuju za odpověd

Pro Noringu a Natálii

(webmaster, 30. 4. 2008 12:26)

Obě jste měly ultrazvuk poměrně brzy a samozřejmě se může za pár dní všechno obrátit k dobrému nebo taky ne. Víc vám k tomu bohužel nemůžu napsat, nejsem kompetentní stanovovat lékařské diagnózy, to může na základě všech informací jenom váš doktor. U tebe, Noringo, bych byla v klidu, Natálie - u tebe je to mnohem závažnější. Potěším tě snad jen tím, že jsem slyšela o případech, kdy bylo vysoké HCG, v děloze nic vidět nebylo i mnohem později a narodilo se zdravé miminko. Ovšem na druhé straně všechny ty příznaky nasvědčují té mole, takže doktor se správně obává. Držím ti palce.

Lucie,

(webmaster, 30. 4. 2008 12:14)

druhý test by ti po takové době už těhotenství musel ukázat, takže si pro klid duše udělej další a pak už to neřeš

Alice,

(webmaster, 30. 4. 2008 12:12)

těhotná stoprocentně nejsi nejsi

Bazální teplota

(webmaster, 30. 4. 2008 12:07)

Kdo má dotazy ohledně bazálních teplot, prostudujte stránky a klaďtě dotazy na http://merenibt.xf.cz/

těhotná?

(Alice, 30. 4. 2008 9:23)

Ahoj,
poslední prášek antikoncepce z posledního platíčk a jsem si vzala 18.4. 21.4. jsem dostala menstruaci, která trvala 3 dny(do středy). Ve čtvrtek jsem měla nechráněný pohlavní styk. Mohu být těhotná?
Slabě krvácím...špiním,pořád musím na malou.
Děkuji za odpověď .

jak to tedy je?

(Lucie, 29. 4. 2008 13:08)

Dobré odpoledne.. poslední pohlavní styk jsem měla na konci února... v té době jsem brala špatně HA... menstruace se dostavila dvakrát, ale po druhé trvala jen čtyři dny a byla slabá... zkoušela jsem těhotenský test dvakrát, v obou případech byl negativní... slyšela jsem že HA má vliv na výsledek tt... a také znám hodně případů otěhotnění i po několika menstruacích... děkuji moc za Vaše vyjádření..

Mola hydatidosa - ???

(Natalie, 29. 4. 2008 13:03)

Dobry den. Prosim laskave o pomoc. Posledni menstruace jsem mela 19.3. Uz 9.4 jsem mela spoustu pozitivnich testu. Dne 15.4 hladina HCG - 7878, 17.4 - 8308. Dne 22.4 v deloze nic neobjevilo (tento den HCG 10300).Mam dnes 5 tydnu a 6 dni tehotenstvi a v deloze stejne nic nemam. Rikaji mi, ze mimodelozni tehotenstvi je vylouceno z duvodu,ze mam vysokou hladinu HCG a pravdepodobne jde o Molu hydatidosu (jelikoz takova vysoka hladina HCG). Prosim vas o radu. Je-li mozne,ze za tyden uvidime plodove vajicko a bude vsechno vporadku nebo je to spis ta Mola... ?
Dekuji predem za pochopeni.

Je to normální?

(norinqa, 28. 4. 2008 18:31)

Ahojky ,tak jsem tu zas a chci se zeptat,dnes jsem byla po 14 dnech opět na utz,minule ještě nebylo vidět v§bec nic,dnes už tam byla taková..vypadalo to jak dirka,dok´torka to měřila a byla 7 mm,ale nic v ní ,prý by tam měl být tenžloutkový váček,mám přijít zas za týden,to už by tam mělo uvniotř něco být.Tak se chci zeptat,jestli je to normální ,že tam ještě uvnitř nic není vidět,mám strach ,aby tam to mimi bylo,prý se nemusím bát ,že by to bylo mimoděložní,jinak je vše v pořádku,podle utz jsem v 5+0 tt a co když tam nebude ani nic příště?jinak žádné problémy nemám nekrvácím ani nešpiním,jen mě pobolívá maličko v podbřišku,ale to je asi normální a začli mě bolet bradavky.Strašně bych už chtěla mít jistotu ,abych se mohla radovat,že tam mim opravdu je a teď zas čekání.Hodnoty v krvi se mi zvýšili,porvé jsem měla jen 14 a minule už kolem 400.Prosím o radu a případné uklidnění:-))Předem moc děkuji za odpověď!

jsem tehotna

(petra, 28. 4. 2008 17:12)

prd 3tydny jsem mela styk dala jsem si test a objevila se tam slaba cara ale dostala jsem menstrulaci tak nevim ale ta menstrulace byla takova ze jsem jen krvacela kdyz jsem sla na zachod a za 4 dny skoncila

Oplodnenie?

(mamča84, 28. 4. 2008 7:59)

AHojte:-)
Ked som mala ovuláciu,potvrdil mi to ovulačný test.Dnes mám 25deň cyklu(za 3dni by som mala dostatť menzes) a BT sa mi pohybuje stále okolo 36,6 -36,7 .može to byť tehotenstvo?Čo ma dosť znervoznuje,že celý cyklus som nemala teplotu vyššiu ako 36,8,meriam prvý mesaic,možno to nerobím správne a ani nedodržujem rovnaku dobu merania..ale test mi ovuláciu potvrdil..
Ďakujem Vám za odpovede:-)

lucie

(erika, 27. 4. 2008 16:55)

lucie, můžu se zeptat kolik ti je let? už dlouho jsem tak hloupou otázku neslyšela, udělej si test ještě před stykem.

TĚHOTENSKÝ TEST

(Lucie, 26. 4. 2008 22:18)

Chtěla bych se zeptat,kdy mohu užít těhotenský tets?Jestli hned den,nebo 2 po pohlavním styku?Prosím,odpovězte na email:secret.lady@seznam.cz děkuji,velice to spěchá

Bazální teplota 2

(Marketa, 25. 4. 2008 10:32)

Dobrý den co znamená,když jsem celou dobu po ovulaci měla BT max. 37 a včera mi stoupla na 37,5 a dnes klesla na 63,6? Jsem 21. den cyklu.Ovu byla 11.den cyklu.Děkuji předem za odpověď.

Bazální teplota

(Marketa, 24. 4. 2008 19:23)

Dobrý den co znamená,když jsem celou dobu po ovulaci měla BT max. 37 a včera mi stoupla na 37,5? Jsem 20. den cyklu.Ovu byla 11.den cyklu.

Jano,

(webmaster, 23. 4. 2008 18:11)

hodnoty HCG jsou dobrý ukazatel, ale jenom podle nich se nemůže stanovit výsledek. Je potřeba především ultrazvukového vyšetření - tam se od jisté doby spolehlivě poznají dvojčata nebo prázdná děloha v případě mimoděložního těhotenství. Tvoje hodnoty jsou trochu vyšší, ale ne nijak závratně a nic to samo o sobě neznamená.

Veronice,

(webmaster, 23. 4. 2008 18:07)

pokud v 7. týdnu není na ultrazvuku vidět plod, tak jsou tyto možnosti -1. k otěhotnění došlo později, třeba těsně před menstruací.2. jde o mimoděložní těhotenství 3. nastal ranný potrat 4. těhotná nejsi a nikdy jsi nebyla, příčina opožděné menstruace můžou být cysty. Ve všech čtyřech případech by vycházel pozitivní těhotenský test. Doktorka musí pro začátek provést další ultrazvuk a nabrat hodnoty HCG, které můžou dost napovědět


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »