Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zase jedna nezkušená :)

(Bobina, 15. 6. 2010 20:42)

Ahoj holky, potřebovala bych od vás zkušených poradit. Dnes byl očekávaný den MS a ta mrška přišla ale taková nějaká jiná. Polovina dne pouze hnědé špinění a v druhé sice krev ale ne moc a spíš taková jakoby hodně zředěná a světlá. A BT vůbec nezačala klesat a to by měla ne? Já už nevím, miminko by jsme si strašně moc přáli... Mám to brát jako že z toho nic být nemůže, nebo máme ještě nějakou naději, když BT neklesá? Budu moc ráda za odpověď ať už to má být jakkoli... :-)

To Veronika

(Monique, 15. 6. 2010 15:43)

Ahojky, já myslím, že to klidně může být těhu, setkala jsem se s případy, kdy holky otěhotněly v šestinedělí a těhu pak proběhlo v pořádku, jinak pojem šestinedělí se spíše používá v souvislosti s potratem/porodem, mě doktor řekl, že pohl. styk může být po 14 dnech, já jsem dnes 15 dní po revizi a necháváme tomu taky volnej průběh. . . . napiš, jak jsi dopadla :) jinak ještě posílám užitečný odkaz http://otehotneni.podrobneji.cz/otehotneni-po-potratu.aspx ;)

pro Klaru

(borkova, 15. 6. 2010 15:25)

Ahojky, s timhle tedy zadnou zkusenost nemam, ale pokud je krev negativni, myslim, ze tomu se da dost verit, z krve oni to dost verohodne poznaji...myslim:)A co ses dozvedela od doktoru?

Tak nevim

(Klára, 15. 6. 2010 14:14)

Ahojky,tak bych se chtěla zeptat.Měla jsem dostat menstruaci 11.5 ,teď v červnu opět nic,dělala jsem si několik testů a bryli mi i krev a podle té nejsem těhotná,nevíte tedy o co jde?Měla jste to tak některá?Mohl abych být těhotná i když krev.test byl neg.Děkuju z aradu

pro Veroniku

(borkova, 13. 6. 2010 21:40)

Ahoj, ohledne toho otehotneni v sestinedeli... ja ziju v Anglii, tady se na nejaky sestinedeli vubec nehraje... Sama jsem se na to doktora ptala a koukal jako zjara:) Pry muzu delat cokoli se citim, ze zvladnu:) Ja osobne teda revizi neprodelala, vse slo samo hladce... tyden po potratu uz jsem chodila behat prespolni behy:)A kdyz jsem se ptala, kdy muzeme zacit zkouset znova, doktor rekl, ze klidne hned, ale ze mam pocitat s tim, ze to asi tak 2 mesice nepujde...no, spletl se, to se stava:) Hlavne aby to tentokrat dobre dopadlo, clovek uz ma trach... tak hodne stesti i tobe, a vlastne vsem!

pro bořkovou

(veronika, 12. 6. 2010 16:05)

ahoj tak jsem četla tvůj přístěvek a koukam ze jsi otehotnela asi jako ja v sestinedeli vsichni mne rikaj ze to je moc brzi ze jsme mneli pockat nejmin tri mesice ale ja moc chtela byt zaz tehotna a vse prozivat jinak mne nic nebylo ani jsem nekrvacela jen den revize asi tak v uteri znova udelam test jestli carka zesilila tet mne rostou prsa a zaludek jak na vode a boli semtam bricho jak na ms ale to jsem mnela i pri prvnim tehu jak to vypada u tebe mnej se hezky a hodne stesti

pro Veronika

(bořková, 11. 6. 2010 21:42)

Ahoj Veroniko, jestli je druhá čárka slabounká, doporučuje se udělat si další test tak za 2, 3 dny... hladina těhotenského hormonu by se měla každým dnem dvojnásobit, tzn. po pár dnech jistě viditelná dobře. No a potom už jen kontaktovat lékaře a udělat test z krve, to je jistota. Hodně štěstí!

je to vůbec možné?

(bořková, 11. 6. 2010 21:32)

Ahoj všem,
před 5ti týdny jsem v 7. tt těhotenství spontáně potratila, podle lékaře vše proběhlo v pořádku, pravda je, ýe jsem se cítila velice dobře i přes to všechno... Nyní čekám na MS, přitom měřím BT, abych byla trochu v obraze... čekám, měřím, před pár dny pocit zvětšování prsou, dnes pro zajímavost těhotenský test... a na něm dvě čáry jak vrata:) Říkám si, zda je to vůbec možné a modlím se, aby tentokrát bylo vše v pořádku! Vážně nechápu, ale jsem šťastná jako blecha. No, ještě uvidíme, jak se to bude vyvíjet... Přeju všem moc štěstí!!!

těhotenství nebo hormonální porucha??

(ada, 11. 6. 2010 18:57)

Před 7 dny jsem místo ms dostala silné špinění, druhý den už jen velmi slabý růžový výtok, hned jsem si udělala test, ale byl negativní...další jsem si udělala dnes-stále negativní.Nejdříve mě začalo pobolívat v pravém ňadru, potom se přidaly obě bradavky a teď už mě dost bolý obě dvě prsa.
Od poslední ms-když pominu to špinění uběhlo 35 dní. cyklus mám 28 dní. navíc jsem nyní brala 2 měsíce proveru na upravení hormonů...je možné, že mě ty prsa bolí z těch prášků?? první měsíc jsem žádnou bolest nezaznamenala.děkuji

ja tu psala ze jsem to revizi

(veronika, 11. 6. 2010 17:23)

tak jsem si vcera vecir udelala test a byl negativny a rano jsem to zkusila z rani moce a byl slabe pozitivni slaba druha carka ale viditelna tak nevim je to 11 den od pohlavniho styku co myslite je nadeje ze jsem tehotna dekuji veronika

Katce

(Jarka, 11. 6. 2010 14:58)

Katko tak já mám též cystu a tt mi neukázal ani slabou ani žádnou druhou čárku,ale každá ženská je jiná,tak držím pěstičky,pa

dotaz-Katka

(Veve, 10. 6. 2010 13:46)

To Katka: Pokud vím, tak u těhotenských testů píšou, že HCg může být právě zvýšeno i z důvodu právě cysty. Ale když říkáš, že předtím si cystu měla a tt to neukázal...tak by to možné bylo, že si těhotná... chvíli počkej a uvidíš, tak jako tak bych pak pelášila k dr.

Dotaz

(Katka J., 9. 6. 2010 15:41)

Ahoj holky.S přítelem se snažíme o miminko již přes 1,5 roku. Mohla by jste mi některá z Vás prosím poradit?? Dnes mám již 5. den zpoždění a dělala jsem si dnes ráno těh. test a ukázala se mi tam velmi slabá druh čárka, která je viditelná jen z blízka. A asi před 2 dny se mi ukázalo to samé. Myslíte, že bych mohla být těhotná? Ještě jsem zapomněla jestli se to nemohlo objevit, protože mám cystu, ale u dřívějších testů před několika měsíci se mi dvě čárky neukázali. a mám i pocit na zvracení, únavu, bolesti v oblasti podbřížku již asi 14 dní, a někdy je mi i na omdlení a pocit bušení srdce.

pro Veronika

(Milda, 9. 6. 2010 5:41)

Veru,já jsem po dvou revizích,také jsem potratila.Podle toho,co mi říkali v nemocnici a také to tak pak bylo,by jsi měla do 6týdnů od revize dostat menstruaci.Až potom je vhodné mít pohl.styk.Když už dříve,tak alespoň použít kondom.Test si klidně udělej,hcg z předchozího těhu už tam stoproc.nebudeš vidět.Možnost že jsi těhotná tu asi je,ale zkus ten testík a uvidíš.Možná opravdu čekáš na svou první menstruaci od revize,proto to zpoždění.Držím palce a pokud plánujete to zkusit znovu,tak radím až tak po 3měsících,aby jsi byla zcela zahojená.Do té doby se raději chraňte.Napiš jak jsi dopadla

muzu byt tehotna

(veronika, 8. 6. 2010 20:39)

prosim vas ja jsem 15 kvetna prodelala revizi kvuli potratu prvni den sedmeho tydne kvuli hematomu sestinedeli jsme nedodrzeli a 15 a 17 den po revizi probehnul pohlavni skyk a kdyz pocitam den revize jak prvni den menstruace tak by menstruace mnela byt 11 cervna a asi od 4 cervna zacinam pocitovat tehotenske priznaky jako u prvni ho tehotenstvy myslite ze muzu byt tehotna a kdy bych asi mnela udelat tehotensky test aby tam nebylo hcg zpredhoziho tehu dekuji za odpovedi

....

(Lenny, 8. 6. 2010 18:29)

Ahoj holky potřebuji jen jednu věc a to kdo z vás má zkušenosti s alergii na sperma partnera?da se to sice léčit,ale je léčba na 100% učinná?pa

Rada

(Verča, 7. 6. 2010 18:36)

Ahoj holky.prosím Vás o radu.nedostala jsem to neset dní ale test mi ukazuje negativ.napište mi prosim někdo

pro Lenču

(Lenuna, 6. 6. 2010 21:49)

ahoj, tak se omlouvam, ze jsem nenapsala driv,ale v patek mame svatbu a nestiham nic.. jinak ja ani nevim, jak poznam ovu, protoze jsem si par maesicu merila BT (v Gennetu mi rekli at na to kaslu) a ani z toho jsem nic nepoznala, po svatbe jedem na 12 dni na svatebni cestu, tak to berem jako odreagovani, protoze jsem mela ovu testy,ale to je taky zbytecny...tenhhle chlap je muj strazny andel a je to nejlepsi co me potkalo a ja chci mit mimco...ale porad nic,clovek uz ma pak pocit ze jsem k nicemu, jinak pokud bys chtela napsat tak mam mail Lenuna2807@seznam.cz tak se klidne ozvi, snad nam nekdo rekne jak na to a ono to pujde, hodne stesti

pro Martina

(Milda, 5. 6. 2010 8:14)

Jistější budeš,když si uděláš test až po očekávané menstruaci,myslím si,že je to teď ještě brzy.Tak ať ti to dopadne,tak jak si přeješ:-))

bublinky????

(Martina, 4. 6. 2010 10:56)

Chtěla jsem se zeptat, jestli jste nepozorovaly některá z vás - ještě před očekávanou menstruací - takové jakoby "bublinky" v podbříšku? Je to uprostřed, asi tak 5 cm pod pupkem.. včera a dnes mi to dělá každou chvíli... takové jakoby škručení, bublinky.. nevím, jak to mám popsat, nikdy mi to ještě nedělalo. Může to být známka těhotenství???
Jinak bazální teplotu mám přes 37 (dnes 37,2), a MS očekávám za 5 dnů. Test s citlivostí 10 mlU/ml mi ale dnes ukázal jen 1 čárku.
Tak nevím. Takhle citlivý test by asi měl už ukázat 5 dní přes MS dvě čárky, pokud by to těhotenství bylo, ne???? Co myslíte??


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »