Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hodnoty HCG

(Jana, 23. 4. 2008 10:40)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se dá podle hodnoty HCG odhadnout zda se jedná o mimoděložní nebo vícečetné těhotenství. 17.den po ET jsem měla hodnotu 1070. Je to vysoká hodnota? Díky

Čípek po konizaci

(Zuzka, 23. 4. 2008 9:01)

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli některá nemáte zkušenost s pozorováním čípku po konizaci. Tento měsíc jsem si začala měřit BT a podle ní ovulace již proběhla, čípek jsem sledovala denně, ale byl pořád tvrdý, tak nevím jestli to není po tom zákroku (byla jsem na něm v roce 2002), navíc jsem ani neměla bílkový hlen. Děti ještě nemám. Za případnou odpověď děkuji.

je pozitivní test stoprocentní

(Veronika D., 23. 4. 2008 7:12)

Dobrý den sem v 7.týdnu moje doktorka na ultrazvuku plod neviděla posílá mě ještě na jeden a straší mě operací že se mi vstřebal plod já sem si udělala test a mám ho pozitivní sem opravdu těhotná moje doktorka mi neumí poradit tak píší vám.Prosím poraďte.Díky.

Věro,

(webmaster, 23. 4. 2008 0:39)

a ty ses nezeptala doktora, co to znamená? A proč ses nezeptala? Tvůj případ je podivný - jednak ve 4.týdnu těhotenství nemůže být na ultrazvuku nic vidět, jednak se zárodek nemůže jen tak vypařit. Mluv s doktorem, jedině ten ti může dát odpověď, na netu ji nenajdeš. To platí i pro ostatní - mluvte s doktory, ptejte se a diskutujte. Není přece normální, aby se někdo vrátil z prohlídky a následně se musel obracet se specifickými dotazy místo na doktora, který zná diagnózu, na někoho anonymního na webu. Takovýchto dotazů tu přibývá a tak se ptám - to se opravdu bojíte doktora zeptat, nebo s vámi doktor odmítá komunikovat nebo jak? Tohle prostě nechápu!

Ach jo, Peťulo..

(webmaster, 22. 4. 2008 22:17)

vždycky jsem v šoku z toho, že je někdo už dost dospělý na sex a hormonální antikoncepci a nedospělý na to, aby si dokázal přečíst obyčejný příbalový leták. Takže si ho pěkně přečti a tam se dozvíš, že jsi chráněná i v týdenní pauze, kdy se prášky neberou. Těhotná samozřejmě za popsané situace absolutně nemůžeš být, to bys skoro trumfla i panenku Marii.

Prázdná děloha v 7.týdnu

(Věra, 22. 4. 2008 22:08)

Prosím poraďte mi sem v 7.týdnu těhotenství a na ultrazvuku byla vidět jen prázdná děloha bez plodu přitom v 4.týdnu těhotenství byl plod na ultrazvuku vidět.mám veliký strach a nevím co se děje moc prosím oradu.Mám přirozené těhotenské potíže bez zvracení a bez krvácení.Veronika.Dudiova@seznam.cz

Lůco,

(webmaster, 22. 4. 2008 22:05)

ve většině případů cysty zmizí a když ne, tak se odstraní laparoskopicky (žádný vaječník ti nevezmou). K otěhotnění si nech odstup pár měsíců.
Mimochodem, dočetla jsem se, že cysty značí mimo jiné špatnou funkci jater (ta nestačí odvádět toxiny z těla). Takže si pohlídej životosprávu a na posílení jater si kup třeba přírodní ostropestřec mariánský. A snaž se víc komunikovat se svým doktorem - na takové otázky by ti měl odpovědět hlavně on.

Jsem těhotná??

(Peťula, 22. 4. 2008 17:55)

Dobrý den.Beru teprve 1.měsíc antikoncepci.Dobrala jsem poslední prášek a do 4 dnu bych měla dostat menstruaci...ale mezi tím jsem spala s přítelem bez kondomu ale aniž by se do mě udělal.Je možné nedostat menstruaci a díky tomu že beru teprvev měsíc prášky???Prosím o radu..Děkuji moc.

cysta

(lůca, 22. 4. 2008 6:46)

Ahojky, tak jsem včera byla u pana doktora, aby mi potvrdil mé vytoužené těhotenství. Bohužel, důvodem mé nedostavené menstruce jsou cysty na pravém vaječníku. Říkal, že cysta je plná krve a nasadil mi 10 injekcí a když to nezmizí, tak se to bude muset vyndat. Chtěla bych se zeptat, jestli se vyndavá jenom ta cysta nebo automaticky se bere i ten vyječník? A za jak dlouho po vyndání té cysty můžu začít těhotnět? Mockrát děkuji za odpověď :)

Lenko,

(webmaster, 21. 4. 2008 21:44)

mohla se ti opozdit ovulace a nastat třeba až v době, kdy měla přijít MS. Pokud si vzpomínám, tak jsi něco takového sama připouštěla podle pozorování čípku. V tom případě je normální, že máš nízké HCG a na ultrazvuku není nic vidět. Za pár dní by pak už mělo být vše jinak. Doktor opravdu nemůže potvrdit těhotenství, pokud je HCG tak moc nízké, to ale neznamená, že nemusíš být těhotná. Na samém začátku těhotenství jsou nízké nebo dokonce žádné hodnoty normální. Co se týče injekce na vyvolání MS, tak nemusíš mít obavu. Pokud bys byla těhotná, tak dítěti absolutně neublíží - medicína s touto možností počítala a proto je injekce naprosto neškodná.

Tak nevím!

(Lenka, 21. 4. 2008 11:33)

Ahoj,moc bych chtěla poděkovat (jistě za nás všechny) opravdu za rychlé a věcné odpovědi, to mě vede k mé druhé otázce.Před časem jsem se dotazovala na čípek,dnes mám trochu jiný dotaz.V pátek jsem byla objednaná na UTZ,vyšel mi jeden pozitivní a jeden negativní test,2 týdny zpožděná menstruace,tak jsem se těšila,že tam doktorka uvidí mrňavou fazoli.Ale ejhle,zdálo se jí spíš žluté tělísko ve vajčníku,tak měla podezření na mimoděložní těhotenství,ale HCG v krvi byl pod 2,což řekla,že je z hlediska lékařského negativní.Teď mám počkat,jestli se nedostaví menstruace,jinak mi jí vyvolají.Nerozumím sice přesně té hladině HCG,ale měla jsem dojem,že takhle nízký by mohl být v začátku těhotenství?Vyvoláním menstruace by případné ranné těhotenství mohlo být ukončeno?Co byste mi poradily?Mohla se mi opozdit menstruace, a pak mohlo dojít k otěhotnění?Stává se toto např.při nějakém onemocnění?Mockrát děkuji a přeji hezký den!

Lůco,

(webmaster, 21. 4. 2008 0:10)

na otěhotnění konizace nemá vliv. Problémem může být to, že při zkrácení čípku je větší riziko potratu. To je ale individuální, záleží, jaký nález jsi zrovna měla ty, kolik tkáně ti odebrali, a tak. Budeš se muset zeptat svého doktora, protože jedině ten na základě informací ti může dát odpověď.

Jsem nebo nejsem?

(Hana, 20. 4. 2008 21:37)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu mít už v 22DC těhu příznaky. Díky za odpověď. H.

Prosím o radu

(Jarka, 20. 4. 2008 11:35)

Poprvé jsem zkoušela z mím přítelem o miminko.Myslíte tedy že týden potom je ještě brzo si udělat test?Děkuji..

děložní čípek

(Lůca, 19. 4. 2008 17:55)

Ahojky, tak jsem tu zase :) Nejdřív bych Ti chtěla poděkovat za bleskovou odpověď - na jiných stránkách to tak není:( Trápí mne ještě jeden problém. Před dvěma lety jsme byla na konizaci děl. čípku. Poležela jsme si týden v nemocnici a výsledky z hystologie byly špatné, ale vše bylo odstraněno. Chtěla bych vědět, zda to bude mít vliv na průběh těhotenství a zda se provádí cyrkláž ? Vůbec nevím, co mne čeká a jaké mám mít obavy. Předem moc moc děkuju :)

Nevím si rady

(Gabča, 18. 4. 2008 23:04)

Ahoj všem.Prosím vás máte někdo zkušenosti jako já?Dneska to je 11 dní,co jsem nedostala menstruaci.Dělala jsem si těhotenský test-nejdřív odpoledne,tam mi vyšla druhá čárka slaboučká,a když jsem si ho dělala druhý den ráno,tak byla jen jedna čárka.Ale menstruaci stále nemám.Stalo se to někomu z vás?A jestli ano,byla jste nakonec těhotná?Děkuji všem za odpovědi.

Cítim česnek

(Nikol, 18. 4. 2008 20:09)

A ještě několik dní pořád cítim česnek nebo co,i když jsem ho v ničem nejedla?

Co se mi děje?

(Nikol, 18. 4. 2008 19:09)

dobrý den,už od včerejška mě bolí jakoby na čípku,postupně se přidala i bolest hlavy,břicha a citlivé bradavky.Jsem tak 3 dni po ovulaci,o dítě se snažíme.Mám bělavý výtok,ale nesvědí,ani nijak nezapáchá.Můžete mi poradit,na gynekologii se mi zatím nechce. Děkuji.

Johano,

(webmaster, 18. 4. 2008 14:16)

jestli jsi vynechala 4 tabletky, tak otěhotnět můžeš. Tvoje příznaky můžou být čistě hormonální, ale určitě si udělej test

Lůco,

(webmaster, 18. 4. 2008 14:13)

spinning v těhotenství škodí a to hodně! Je to jeden z rizikových sportů, protože se při něm přehřívá tělo a tím i děloha (může dojít k potratu). Takže než budeš mít jasno, spinning vynech. Ostatně ti nezbyde nic jiného než čekat nebo si dělat další testy,podle pár příznaků nejde těhotenství diagnostikovat.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »