Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsem těhotná nebo něco jiného?

(Johana, 18. 4. 2008 13:23)

Dobrý den,již asi pátým rokem beru horm.antikoncepci(nejdříve pramino,nyní Logest),párkrát jsem si vzala jednu tabletku se spožděním,ale vše v pořádku.Asi před měsícem jsem omylem vynechala tak 4 tbl.(byl pak pohl.styk),teď už mě několik dní pobolívá prso-jen jedno a občas,jsem více spavá,někdy mám i pocit naštvanoti(bez důvodu :o) ),častokrát mě bolí hlava a pobolívá mě v podbřišku,teplotu mám zvýšenou/+- 37,5 .Také mám tak půl měsíce výtok(nesvědí,s jemným zápachem),teď jsem však začla špinit-ještě jsem ale nedobrala horm.antikonc.(zbývá tak 6 dní).Nikdy před tím jsem tyto problémy před menstruací neměla,tak přemejšlím,zda nejsem těhotná?Děkuji moc za radu!!!!

Jsem těhotná?

(lůca, 18. 4. 2008 13:03)

Ahojky. Dnes je to přesně 7 dní, co nedorazila menstruace. Minulý měsíc se mi zpozdila o dva dny a v říjnu 2007 jsem vysadila antikoncepci. Testy mi vycházejí negativně. Žádné příznaky těhotenství nemám. Cítím se spíš, jako by se měla dostavit menstruace a pociťuji silnější až křečovitější bolest v podbřišku. Vychází ze mne gelovitý čirý hlen, který je častější a větší než v době mé ovulace.Nevím tedy zda se může jednat o těhotenství nebo o zpožděnou menstruaci. Pokud se jedná o těhotenství, chtěla bych vědět, zda může plodu uškodit, když pravidelně 3x týdně chodím na sponning. Předem moc moc děkuji.
Pomozte:(

(Lenča, 18. 4. 2008 0:00)

ahoj,s přítelem se snažíme o miminko a já už jsem s té dlouhodobé snahy zoufalá:(nemám pravidelnou menstruaci nedokáži si proto přesně vypočítat ovulaci:(poraďte mi prosím jak na to:(s přítelem si miminko moc přejeme....prosím pište své rady,cokolik na muj email Marakova.l@seznam.cz mockrát vám předem děkuji,budu vděčná za každou radu kterou mmi poskytnete.Hezký den Lenča

Noringo,

(webmaster, 17. 4. 2008 20:37)

těhotná určitě jsi. Jde o to, že pokud je to na hraně, doktoři z opatrnosti radši neřeknou, že jsi těhotná - je to pochopitelné. Nicméně nevidím důvod, proč bys za těhle okolností nebyla těhotná. I výsledek na hraně je dobrý výsledek, navíc ty testy, nemáš menstruaci..Myslím a doufám, že můžeš začít nakupovat oblečky :-)

Aleno,

(webmaster, 17. 4. 2008 20:32)

všechno máš napsáno v článku Antikoncepce a její vysazení.

Klárko,

(webmaster, 17. 4. 2008 20:30)

to je škoda. Tak snad příští měsíc :-)

weroniko a natálie

(webmaster, 17. 4. 2008 20:29)

jednoduše se podívejte na tabulku v tomto článku. Víc než je napsáno v tabulce vám k hodnotám HCG nikdo neřekne

krevní testy

(norinqa, 17. 4. 2008 18:46)

Dobrý den,tak jsem tu po delší době zas a prosím o radu.Dnes mám 16 den zpožděnou menses.A testíky mi od 14dne zpoždění vycházejí konečně pozitivně.14 den zpoždění jsem testila ráno hned 2xza sebou abych měla jistotu ,oba testíky vyšli s dvěma čárkami,ta druhá byla na obou stejná slabá růžová ,ale viditelná.Pak jsem si dělala testík,včera odpol.to byl 15 den zpoždění vylši mi opět // ta druhá už silnější než předtím a poslední testík jsem dělala dnes ráno opět byli // a ta druhá byla zas o něco silnější,už byla pěkně vidět .Vúterý jsem byla na gyndě.|Doktorka ještě nic na ultrazvuku neviděla,vzali mi krev,dnes jsem volala na výsledky a bylo mi řečeno ,že to je neznatelně pozitivní,takže nám to zas nic neřekne,mám si přijít znova na krev v úterý!Chci se zeptat,jestli to teda je těhu,i když to je zatím asi na hranici.Myslím ,že k početí muselo dojít nějak těsně před tím než měla přijít menses a pro to mi to ze začátku vycházeli negativní testy.Co my\slíte?Říkámsi,že přece nemůžou ukázat 4 testy falešní pozitivní výsledek,byli to všechno mamatesty.Předem děkuji za odpověď.Jsem z toho už zoufalá.

Odpověd - Otazka

(Alena, 17. 4. 2008 18:09)


Aleno, (webmaster, 16. 04. 2008 20:04)

co dělat s čím?? V případě, že chybí vaječník, ten druhý přebere jeho funkci. S otěhotněním nejsou problémy. Že někdo neotěhotněl po čtyřech měsících snažení - to neotěhotní drtivá většina žen a spíš bys měla být ráda, protože se ti alespoň před těhotenstvím vyčistí tělo od toho dryáku, který nazýváme hormonální antikoncepce. .............................. Děkuji a kdy by sme mohli se snažit až se mi to vyčisti (menstruaci mam už normal)Jak a kdy teda nato.Děkuji

Rust hCG !!!

(Natalie, 17. 4. 2008 15:55)

Dobry den. Prosim o radu. Jak uz jsem rikala 16.den po oplozeni jsem mela hladinu hCG v krvi 7878, dneske je 18.den po oplozeni a mam 8308. Nikdo mi nemuze vysvetlit,kteremu tydni tehotenstvi tato cisla odpovidaji. A proc ten rust za 2 dny takovej malej,jestli hladina musi zdvojnasobit. Predem dekuji.

trpeliva

(Klarka, 17. 4. 2008 15:05)

tak ms se dnes dostavila... nevadi... za 14 dnu je dalsi ovu
,-)

Hcg

(weronika, 17. 4. 2008 14:38)

Ahojky chtěla jsem se zeptat první den od vynechání menstr. jsem si udělala těh.test byl slabě pozitivní.tak jsem si skočila na krev a měla jsem v krvi 44 U/I snad jsem to napsala správně.tak jsem šla k doktorce a ta na ultrazvuku nic neviděla že je brzy.Chci se zeptat na názor ohledně hodnoty HCG děkuju

jasne

(Klarka, 17. 4. 2008 0:06)

dam vedet jak to tenhle mesic dopadne, kdyztak si testiky schovam na priste, nevis jak dlouho trva nez prijdou? penizky sem jim poslala dnes vecer. no doufam ze pokud ma ms prijit tak driv nez testy ,-)

Klobouk dolů

(webmaster, 16. 4. 2008 23:56)

před tím, jakou máš trpělivost. Týden bych teda čekat nedokázala :-) Každopádně držím palce, abys byla těhotná a ozvi se, jak to dopadlo.

ja vim

(Klarka, 16. 4. 2008 23:32)

ja vim, znas to.... do ted sem byla v klidu a uz zas blbnu, minulej mesic to zpozdeni a sem si slibila ze na to proste nebudu myslet driv jak po tydnu meskani... obednala sme si testy z tveho odkazu..tak bud prijde ms nebo otestuju az prijdou, dekuju za trpelivost

Klárko,

(webmaster, 16. 4. 2008 22:36)

to fakt nedokážu říct, jenom podle hlenu se nic nepozná. A tykej mi, je to lepší :-)

zpozdeni

(Klarka, 16. 4. 2008 21:19)

prosim zodpovedet jeste jeden dotaz, jak sem psala mam zpozdeni 4dny a hlen bily, kouskovity a po par sekundach na prstech lepkavy, dokazete z toho posoudit zda se dostavi MS nebo uz ne?

Antikoncepce

(webmaster, 16. 4. 2008 20:57)

Myslím, že dobrý doktor, který se i po studiu medicíny dál vzdělává, moc dobře o každém riziku HA ví. Ale HA je samozřejmě dobrý byznys.

antikoncepce

(klara, 16. 4. 2008 20:43)

no vseobecne se prosazuje nazor ze HA je bez rizika...ba naopak... jak je prospesna... tvrdi to snad vsichni gynekologove... v televizi, na plagatech u lekare.. nevim jestli sou o tom doktori fakt presvedceni nebo tak dobre zaplaceni ... a uz vubec nevim kde je pravda

Klárko,

(webmaster, 16. 4. 2008 20:30)

hodně doktorů HA doporučuje, takže ten tvůj není výjimka. Strašná věc je ta, že předepisují antikoncepci, aniž by ženu upozornili na rizika. A dost doktorů ani o některých rizicích neví.
Každopádně měl tvůj dr. pravdu v tom, že potvrdit těhotenství jde s jistotou až na ultrazvuku.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »