Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ivf

(Petra, 11. 4. 2008 14:26)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.7.4.jsem byla na embryo transferu.Měla jsem prodlouženou kultivaci a zaváděli mi embryjka už jako Blastocysta.Embryoložka říkala,že jsou pěkné.Občas mě pobolívává v podbříšku,dnes jsem dostala výtok,tak mám strach,že je něco v nepořádku.To čekání je strašně deprimující.Když se zavádí Blastocysta,tak je větší naděje na otěhotnění,než při osmibuněčném embryu,nebo to výjde na stejno?Děkuji za odpověd s pozdravem Petra.

ivf

(katka, 11. 4. 2008 14:04)

ahoj, výsledek je negativní, takže se chystám psychicky na KET. Prý mám velké šance ,ale to dr říkal i při IVF tak nevím nevím. Určo pak dám vědět

Larabe,

(webmaster, 11. 4. 2008 12:07)

skvělý, skvělý, jsem fakt ráda! Krásně si to těhotenství užíj!

Katko,

(webmaster, 11. 4. 2008 12:05)

nemocná nejsem,dík za optání, ale nemůžu tu být pořád :-)
O ivf mám jenom kusé informace, tak bych tu nerada psala bláboly. Podívej se na www.emimino.cz, klikni na
Diskuze a Neplodnost. Je tam strašně moc příspěvků o ivf a hlavně od holek, které mají osobní zkušenost. Určitě tam najdeš odpovědi na všechny svoje otázky.
Jinak dneska už máš výsledek, co? Doufám, že pozitivní :-)

Petro Larišová,

(webmaster, 11. 4. 2008 11:59)

proč si jednoduše neuděláš těhotenský test????

Povedlo se

(Larabe, 10. 4. 2008 22:00)

Tak už píšu zase, byla jsem u doktorky ve středu, po vyšetření je vše v pořádku, jsem prý cca 3 a půl týdne těhotná. Takže to dopadlo dobře, děkuju za podporu.

ivf

(katka, 10. 4. 2008 21:40)

ahoj,co je s tebou? nejsi nemocná??

Jsem těhotná?

(Petra Larišová, 9. 4. 2008 1:32)

Dobrý den, od termínu poslední menstruace mám zpoždění zhruba 5-6 dní, nepozoruju na sobě žádné vělké změny, menstruace se nedostavila, tedy zatím, výtok není tak hojný, jak jsem se zde dočetla. Brala jsem od měsíce prosinec do měsíce února Clostylbegyt v dávkování 5-10 den menstruace, 1tbl ráno a 1tbl večer.Antikoncepci jsem vysadila v květnu 2007, snažíme se o miminko od října 2007. Pocity mám takové,jako bych měla menstruaci dostat každým dnem. Pobolívá mě v podbříšku,zvláštní chutě nemám. Vynechání menstruace jsem měla naposledy v říjnu 2OO7, řešil to můj gynekolog aplikací Agolutiny na vyvolání, od té doby nebyl problém. Zajímá mě, jestli je možné, že by se opět vynechání menstruace mohlo stát po neužívání Clostylbegytu. děkuji za odpově´d.

ivf

(katka, 8. 4. 2008 23:42)

díky moc za odpověď. Určo dám vědět. A mám ještě jeden dotaz, poku by to nevyšlo, máme zmražených ještě 5 vajíček, měsíčky bych měla dostat 10.4. takže jak budu mít po měsíčkách, budu čekat na ovulaci, a jak bude ovulace tak bude transfér, nebo jak a kdy to probíhá? teď ještě pořád zavádím 3 x 2 utrogestan, kdy sním mám skončit?

Katko

(webmaster, 8. 4. 2008 23:35)

HCG bys měla mít tou dobou teoreticky něco mezi 3 a 400 jednotkami. Pokud jsi ale měla v pondělí 0,6, tak by to ve čtvrtek mělo být mnohem víc než 3 jednotky, kdybys byla těhotná - HCG roste strašnou rychlostí. Kolik, to ti neřeknu, je to individuální, každopádně by to mělo stačit na potvrzení těhotenství (nebo naopak). Moc ti držím palce, aby jsi byla těhotná a určitě dej vědět, jak to dopadlo.

ivf

(katka, 8. 4. 2008 22:56)

ještě jsem ti chtěla poděkovat za super stránky. chvááááááálííííííííím. díky

ivf

(katka, 8. 4. 2008 22:53)

ahoj, prosím tě jaké HCG bych měla mítpokud by to bylo ok, když v pondělí bylo 0,6. na test půjdu ve čtvrtek, v pátek mám volat dr výsledek TT.

Lenko,

(webmaster, 8. 4. 2008 17:12)

nemáš nižší hodnotu HCG. Den po menstruaci spoustě těhotných žen test neukáže vůbec nic, takže ty patříš k těm šťastlivcům, kteří mají tak brzo alespoň slabou čárku! Ta čárka by měla být čím dál výraznější, takže si test udělej znovu za dva dny a uvidíš. Čípek nic sám o sobě neznamená. Je to jedna z metod, jak zkoumat svůj cyklus, ale má objektivní smysl jenom, když se provádí s dalšími metodami. Na hrozící potrat zapomeň.

Larabe,

(webmaster, 8. 4. 2008 17:05)

ty hodnoty jsou pořád málo, ale alespoň to stoupá. Každopádně doktor to zítra rozsekne, tak sem pak písni, sama jsem zvědavá, jak ti to dopadne. Držím moc palce, aby všechno bylo v pořádku.

Tak uvidíme

(Larabe, 8. 4. 2008 15:50)

Děkuji za radu, hodnota Hcg byla 591 v ten pátek, co jsem psala, v sobotu byl už také pozitivní těhotenský test, který byl v pondělí ještě negativní. V pondělí jsem se tedy nabrala znovu a měla jsem 1846, tedy trojnásobek Hcg, k doktoru jdu zítra, tak jen doufám, že opravdu bude vše v pořádku.

ahoj

(Gabča, 8. 4. 2008 14:23)

v tom testu měl prsty muj přítel.Byl zvjedavý tak taj mě přemluvil.Já chtěla ještě počkat,ale znáte chlapy.

Čípek

(Lenka, 8. 4. 2008 14:06)

Menstruace se po včera 28 dnech nedostavila, test zatím ukazuje jednu silnou a jednu slabou čárku, protože jsem se naučila poznávat ovulaci právě podle děložního čípku, zda je tvrdý nebo měkký, tak jsem se dala do zkoumání, protože mě podle příznaků spíš napadla opožděná ovulace než těhotenství, mám hojný výtok a podstatně větší, měkký čípek, k lékaři jsem objednaná až na 5.5. prý to dřív nemá smysl. Všechny příznaky výše popisované mám, ale to si spíš říkám, že je psychické. Mám strach, jestli tato změna na čípku nemůže svědčit třeba pro blížící se potrat, když mám jen slabou čárku na testu tzn. nižší hodnotu HCG v krvi.

Katko,

(webmaster, 8. 4. 2008 0:08)

to je přesně ten důvod, proč jsem ti předtím napsala, abys alespoň den dva počkala s tím krevním testem. Za to zklamání ti to teda nestálo. Přitom těhotná být klidně můžeš, jenomže je ještě moc brzo. Já bych šla znovu na test 11.4. V pátek bys měla objektivní výsledek na tuty.

Lenko,

(webmaster, 8. 4. 2008 0:00)

uvidíš, buď se špinění zvrtne do regulérní MS nebo ustane. Nezbude ti než čekat do devátého.

Gabčo,

(webmaster, 7. 4. 2008 23:57)

tak to je super, gratuluju k mimču. Sice nechápu, proč sis neudělala test celých 14 dní a pak hned druhý den co sem napíšeš, ale asi jsi k tomu měla dobrý důvod.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »