Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Těhotenský test

(Hana, 29. 2. 2008 16:26)

Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte zkušenosti s tím, zda tehotenský test ukáže těhotenství i v 15 týdnu těhotenství, když už hladina hcg klesá. Děkuji.

Těhotenství

(Petra, 27. 2. 2008 10:57)

Všechny Vás zdravím a ráda bych se zeptala na Váš názor.S přítelem se snažíme o miminko od 7 / 2006. V listopadu 2006 provedena laparoskopie, vše v pořádku a průchodné..V roce 2007 v srpnu zjištěn Precancer ( prednádor na děložním čípku), v září vypáleno, odstraně, další cytolog. testy v listopadu v pořádku. Můj gynekolog navrhl počkat a zkoušet do nového roku, také nic. Letos v lednu jsme se zaregistrovali do Centra asist.reprodukce, testy na Prolaktin a štítnou žlázu - vše v pořádku.Tento týden v pondělí přišla schválená žádost na stimulační léky ( IVF metoda), ale bohužel jak jsem spočítala, menstruace se měla dostavit minulé úterý. Do dnšního dne menstruce není, mám nateklé bříško, zvýšenou teplotu, v ústech divně sucho, bolesti v zádech...Od menzesu je to dnes 31 dní? Zítra jdu na odběr krve a uvidíme...Dnes jsem ještě udělala těhotenský test, je negativní. Setkal jste se někdo s těmito příznaky? Ta teplota mě znepokojuje..a bolesti bříška jako před menstruací....Děkuji všem a přeji život bez problémů...Peťula

Deniso,

(webmaster, 25. 2. 2008 23:07)

u Renaty šlo o týden po možném oplodnění, u vás o skoro 3 týdny - v tom je rozdíl. Navíc vynechání menstruace ani nateklá prsa nemusí značit těhotenství, ale třeba hormonální problém. Šance je ale vždycky, u vás konkrétně tak půl na půl. 18 dní od početí by měl krevní test těhotenství zjistit, ovšem výjimky existují a je jich dost, soudě podle toho, co jsem se dočetla na různých diskuzích. Navíc se klidně mohlo stát, že u vás ovulace neproběhla uprostřed cyklu (ačkoliv je pravidelný), ale i mnohem později - proto je test zatím negativní. Zkuste po týdnu opakovat a nemusíte znovu chodit na krev - HCG roste velice rychle, takže obyčejný těhotenský test z lékárny postačí.

Dotaz

(Denisa, 25. 2. 2008 16:36)

Dobrý den, v jedné z vašich odpovědí jsem se dočetla že ani krevní testy nemohou na 100% potvrdit ranné stádium těhotenství. Mám již 4 dny zpoždění a týden bolavá a nateklá prsa z kterých mi vytéká mlezivo. Jak jsem se dočetla je to hlavní příznak těhotenství. Dnes jsem byla na krevních testech a byly negativní. Myslíte že je tu šance že za pár dní vyjdou pozitivně?
Děkuji

Pořád moc nechápu tvůj dotaz..

(webmaster, 20. 2. 2008 22:47)

Vyšel ti pozitivní test z krve i moči, tabulkově máš HCG v normě, doktor potvrdil těhotenství ultrazvukem (nejspolehlivější způsob) a ty pořád nevíš, jestli jsi těhotná? Samozřejmě, že jsi, gratuluju. Lékaři asi nedošlo, že když řekne jenom, že vidí váček, tak si to někdo nespojí s těhotenstvím. Příště mu řekni, aby mluvil přímočařeji a pokud budeš mít pochybnosti, tak se ptej - toho doktora. Hezký průběh těhotenství a ještě jednou gratulace.

moje HCG poradte

(Lucia, 20. 2. 2008 21:19)

lekar mi robil uSG videl tam tekutinku a vacok nic blizsie nepovedal, odorbal krv na HCG je 0,50, zevraj od 0,20 je poztivita tak neviem, dakujem

Lucio,

(webmaster, 20. 2. 2008 17:19)

nepochopila jsem tvůj dotaz, zkus ho formulovat ještě jednou. Jednak nevím, co je to 050, takové číslo neexistuje, přidej alespoń někde desetinou čárku. Pokud sis dělala jenom těhotenský test, tak jak víš hodnoty tvého HCG? Pokud sis nechala dělat krevní test, tak ti snad doktor řekl, jestli jsi těhotná nebo nejsi?

poradte aj mne

(Lucia, 20. 2. 2008 14:25)

som tehotna a moje HCG je 050 prečo? nieco sa stalo, som vlastne ethotna, tehotensky test mi vysiel pozitivny dakujem

Ahoj Renato,

(webmaster, 8. 2. 2008 13:44)

HCG se objeví v krvi a moči ženy až po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Problém je ten, že u každé ženy trvá uhnízdění vajíčka různě dlouho. Jeden týden je vážně úplně spodní hranice,kdy lze něco zjistit, takže ikdyž by krevní test vyšel negativně, těhotná být klidně můžeš. Je mi líto, ale asi ti nezbývá než to risknout nebo zrušit operaci. Byl by takový problém ji přesunout na později?

Rychlost krevního testu HCG

(Renata, 8. 2. 2008 10:21)

Dobrý den, ráda bych věděla, jak rychle se objeví hormon HCG v krvi. Je to pro mě velice důležité vědět, neboť mám jít příští týden 14.2. 2008 na operaci křečových žil a potřebuji zjistit, zda nejsem náhodou těhotná. Problém je však v tom, že tento týden 5.2.2008 jsem měla styk, byl to zrovna den mé ovulace a chtěla bych jít přesně za týden v úterý dne 12.2.2008 na krevní test, zda nejsem těhotná. Pokud bych byla, operaci bych přerušila, neboť bych nechtěla uškodit plodu. Mám však strach, že se HCG v krvi tak rychle (během 7 dní) neobjeví. Prosím o radu, jsem z toho zoufalá. Děkuji mockrát.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123