Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kláro,

(webmaster, 7. 4. 2008 23:53)

možnost to je, četla jsem, že některé ženy tohle mají hned po oplodnění. Je to ale spíš výjimka, většinou tyhle bolesti začnou až před očekávanou ms. Takže radši na nic nespoléhej.

ivf

(katka, 7. 4. 2008 20:26)

ahoj, tak jsem dnes byla na tom HCG. Hodnota 0,6. takže skoro nic, tak jsem hned letěla ke známému gyn tak ten mě uklidnoval,že to vůbec nic neznamená,že mám ještě pár dní počkat. Že to je u každé ženské jinak, tak mi dodal trochu optimismu. Jinak jak jsem dostala ten výsledek tak ihned slzy v očích. Kdy by se to podle tebe už zjistit? transfér byl 28.3 . Díky moc

Lehké krvácení?

(Lenka 29let, 7. 4. 2008 19:37)

Překlep špiním od 5.4. cca 3dny (a né od 19.4. :o))

Lehké krvácení?

(Lenka 29let, 7. 4. 2008 19:25)

Dobrý den, dočetla jsem se, že prvním příznakem otěhotnění může být i lehké krvácení, já mám menstruaci hodně nepravidelnou (takže i výpočet plodných dní není na 100%), poslední menstruaci jsem měla 15.3. a ovulaci cca 26.3.(pokoušeli jsme se o mimčo). 9.4.bych měla dostat menstruaci, ale špiním už 19.4 slabě, tak nevím zda je příznak otěhotnění nebo začínající menstruace. Chtěla bych se zeptat, protože test si můžu udělat až 11.4., jak dlouho může přetrvávat takové lehké krvácení při otěhotnění? PS:taktéž mám nateklá, bolavá prsa, křeče a bolesti jako před menstruací, bolesti zad, před krvácením i hustější výtok-růžové barvy.Děkuji moc za odpověd

ahoj

(Gabča, 7. 4. 2008 16:52)

Dík za odpověď.Dnes jsem si dělala test a vyšel pozitivně to znamená,že jsem těhotná,Ale dík

Tlak v podbřišku

(Klára, 7. 4. 2008 15:57)

Dobrý den, dělá mi starost tlak který mám v podbřišku už 4 dny. Nejvíc ten tlak cítím, když sedím. Pokud si lehnu, tak to není tak cítit. Připadá mi to jako by se mi v podbřišku něco rozpínalo. Před týdnem jsem byla u gynekologa a jsem v pořádku, žádná cysta ani zánět. 4.4 jsem měla ovulaci a 18.4 mám dostat MS. S manželem se snažíme o miminko, mohlo by být cítit to, že se mi podařilo otěhotnět? Děkuji za odpověď.

Majko,

(webmaster, 7. 4. 2008 15:09)

Důvodů může být hodně. Pokud se to stalo jednou, tak si s tím nedělej hlavu, nic to neznamená.

Menstruace

(Majka, 7. 4. 2008 12:46)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je normální,když jsem měla nejdříve 6 dní spožděnou menst,potom jsem dva dny menstruaci měla,jeden den ne a večer jsem měla teplotu a další den už jsem zase začínala slabě krvácet. Může to být nějaká hormonální porucha,nebo čím to je? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Katko,

(webmaster, 7. 4. 2008 0:24)

to záleží, kdy se začne vylučovat HCG, je to strašně individuální v tak časném termínu. Můžeš mít nula jednotek stejně jako třeba 400 a v obou případech být těhotná. Já bych s tím krevním testem počkala ještě alespoň den dva, to už by byla veliká šance na pravdivý výsledek a určitě bys ty dva dny ještě přežila :-)

ivf

(katka, 6. 4. 2008 23:19)

jaká hodnota by mi zítra měla vyjít pokud by to bylo ok? oslední měsíčky 14.3 pak stimulace 25.3 odběr vajíček 28.3 transfér vajíček. Dííííííííííky moc za odpověď

ivf

(katka, 6. 4. 2008 23:16)

díky za odpověď. I můj pan dr mi napsal do papírů 11.4 - těhotenský test. Zítra bych chtěla jako samoplátce jít test HCG mělo by to jít už poznat? To čekání je šílené

Katko,

(webmaster, 6. 4. 2008 22:53)

test si udělej tak 11.4. Dřív by to nemělo smysl.

Gabčo,

(webmaster, 6. 4. 2008 22:50)

spíš než těhotenství bych to viděla na rozbouřené hormony po vysazení antikoncepce. Běžná záležitost se všemi příznaky, které popisuješ. Může trvat i pár měsíců, než se všechno srovná.

ivf

(katka, 6. 4. 2008 19:47)

oprava - transfer byl 28.3 né 8.3 blbě jsem to napsala

ivf

(katka, 6. 4. 2008 19:45)

ahojte všichni. jsem po ivf. 8.3 mi zaváděli 2 vajíčka, můžete mi poradit za jak dlouho by se ukázalo na tt těhotenství? jsem z toho čekání na nervy. strašně mě bolí prsa, mám zvýšenou teplotu, bolesti jako by zítra měla přijít mens. Díky moc za odpověď

můžu byt těhotná

(Gabča, 6. 4. 2008 17:49)

Dobrý den před měsícem jsem přestala brát HA nyní jsem to již 14 dní nedostala.Mám zvýšenou horečku 37,2 a bolí mě bradavky neustále chodím na záchod.Občas se mi motá hlava když vztávam.Děkuji za odpověď

Petro,

(webmaster, 6. 4. 2008 1:05)

sice spodní hranice, ale v normálu. Ostatně teď už budou výsledky zase úplně jiné, takže nemá cenu spekulovat nad něčím, co bylo a už neplatí. Příště se zeptej rovnou doktorky, pokud by ale ta měla pochybnosti, tak by ses to určitě dozvěděla.
Jinak přeju hezké těhotenství.

Pro Norigu

(webmaster, 6. 4. 2008 0:58)

Těhotná být můžeš, po 4 dnech vynechání je úplně normální, že test vychází negativně. Testuj dál, jinou odpověď ti dát nemůžu.

Pro Larabe

(webmaster, 6. 4. 2008 0:55)

Ty hodnoty jsou opravdu málo. Důvodů může být víc - 1. cysty, jak zmiňovali kolegové 2. mimoděložní těhotenství 3. normální těhotenství s tím, že patříš k malé skupině žen, které mají nízké HCG nebo jsi měla později ovulaci a jsi těhotná kratší dobu, než si myslíš. Každopádně další rozbor krve je určitě potřebný, stejně tak bych neotálela s vyšetřením, kde se můžou poznat jak ty cysty, tak vyloučit mimoděložní těhotenství. Nízké HCG je taky spojeno s určitým rizikem potratu, takže bych opravdu neotálela a šla urychleně na prohlídku.

hCG v krvi

(Petra, 5. 4. 2008 18:30)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem těhotná a měla bych být tak okolo 6-7tt když jsem byla asi 4 dny po zpožděné ms na krvi tak jsem měla 143IU/l a za 7dní jsem měla 1.000 IU/l myslíte,že je to v pořádku?Nestoupá mi to pomalu?Ale jinak je mi docela dost špatně.A souhlasím s tím co píšete nahoře (s příznakama před ms - měla jsem snad všechny) :D Děkuji moc


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »