Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím o radu!

(norinqa, 5. 4. 2008 11:20)

Dobrý den,potřebovala bych poradit.S manželem se od listopadu 2007 snažíme o druhé miminko,menstruaci mám i povysazení prášků pravidelnou,přijde mi většinou přesně ten den,nebo hned v noci.A teď nic.Měla jsem to dostat 1.4 to je už 4 dny a pořád nic,ani žádný náznak ,většinou jsem už cítila bolesti břicha a věděla ,že to dostanu.Teď mě občas ´bolí v podbřišku,ale ne na menstruaci,tak nějak jinak občas mě tam píchne,nejvíc večer a taky mě delší dobu bolí záda,ale nevím jestli by to mohlo být tím.Jinak žádné příznaky těhotenství nemám ,ani bolavá prsa nic,ale to jsem neměla ani při prvním těhotenství.Dělala jsem si 2x test a oba byli negativní ,naposledy jsem testovala včera ráno.Je mi to divné vzhledem k tomu,žemám menstruaci ,tak přesnou a nezpožduje se mi.Mohlo by se jednat o těhotenství?Jsem z toho čekání už na nervy,když nevím na čem jsem.Předem moc děkuji za odpověď.

Doufám

(Larabe, 5. 4. 2008 6:13)

Dobrý den, možná hloupý dotaz, ale přesto. Dělám v nemocnici, s manželem se o miminko snažíme už skoro rok. Včera jsem si v práci, po 14ti dnech vynechání menstruace nabrala Hcg, vyšlo mi 591. Bylo by to tedy velmi ranné stádium těhotenství?? Dělala jsem si před čtyřmi dny těhotenský test a byl negativní. V pondělí se skusim nabrat znovu, jestli se bude hladina zvedat. V práci mě strašili, že by to mohla být třeba jen cysta, že je to málo. Moc děkuji za odpověď.

pro webmaster

(Dita, 2. 4. 2008 14:17)

děkuju,děkuju,děkuju,ani nevíte jak se mi ulevilo.Bylo mi strašně.

Dito,

(webmaster, 2. 4. 2008 14:09)

podívej se v článku na této stránce na tabulku hodnot HCG. Tvoje hodnoty nepatří sice k nejvyšším, ale jsou úplně v normálu! Těhotná určitě jsi (ostatně ti to potvrdila doktorka). S nižším HCG můžou být spojené komplikace (třeba určité riziko potratu), proto se tvoje doktorka preventivně znepokojuje, je to tvoje 4. ivf, tak zřejmě proto, u někoho jiného by to vůbec nebrala v potaz. Někdo má prostě hodně nízké hodnoty a vůbec nic to neznamená. Navíc ty tvoje jsou v normálu, jak můžeš vidět v tabulce. Takže gratuluju k mimču a ničeho se neboj.

Pro Markétu

(Eva, 2. 4. 2008 13:19)

Milá Markéto, to že vám klesla teplota nemusí nutně znamenat, že nejste těhotná. Koukněte na www.merenibt.xf.cz/tehotenstvi.html ,jsou tam pěkně popsány i ty vyjímky v bazálních teplotách. Ale pokud to týdne nedostanete menstruaci, ani se těhotenství neprokáže na těh.testu z moče, tak určitě navštivte svého doktora, ať vám udělá odběry. Dtřím pěsti. S pozdravem Eva

Hcg

(Dita, 2. 4. 2008 13:15)

Dobrý den,jsem po ivf(14.3.2008)dle p.doktorky i těh.testu jsem těhotná,ale p.doktorce dělají starost mé hodnoty HCG.Dne 26.3 jsem měla hodnotu 70(nevím jednotky)a 31.3.(18.den po ivf)prý nemám ani 1000.Je vše v pořádku?Prosím dejte mi nějaké vysvětlení s.doktorkou se uvidím až za týden je to 4.pokus a poslední) .Děkuji

Můžu dostat menstruaci?

(Marketa, 2. 4. 2008 9:10)

Nyní moje BT klesla na 36,8. Znamena to, ze dostanu menstruaci?

pro Terču a ostatní

(webmaster, 1. 4. 2008 23:02)

Stačí si přečíst tuto stránku, což by vám mělo ušetřit některé dotazy. Způsob, jak poznat těhotenství, je kromě návštěvy doktora jediný - udělat si těhotenský test. A za pár dní další a další. Na dálku a po internetu vám nikdo těhotenství podle pár nicneříkajících příznaků potvrdit nemůže.

Jitko,

(webmaster, 1. 4. 2008 22:47)

pozitivní test může být bohužel i z jiného důvodu než těhotenství - třeba cysty nebo léky. Pokud ale doktor nic neviděl na ultrazvuku 8 dní po menstruaci, tak to je celkem možné a ještě to těhotenství nevylučuje - mohla jsi mít třeba pozdější ovulaci. Zajdi třeba za týden ještě na jeden ultrazvuk a budeš mít jasno.

Simoně

(webmaster, 1. 4. 2008 21:53)

Změň především doktora, je to hlupák a hrubián. Nemá právo do tebe cpát tyto varianty, notabene, když on sám má možnost se o nich přesvědčit a evidentně pro to nic neudělal. Ty varianty jsou samozřejmě reálné, ale stačí aby ti udělal ultrazvuk kvůli cystám a vyloučil jednu možnost. Podle HCG v krvi může mít alespoň orientační představu, jestli jde o mimoděložní nebo prodělaný potrat. Navíc - pokud nic na ultrazvuku zatím neviděl, měl by tě pozvat co nejdřív na další, aby bylo těhotenství potvrzeno nebo vyvráceno. Pokud nic z toho neudělal, tak bych okamžitě změnila doktora. Těhotná být klidně můžeš, tak držím palce

Pro Markétu

(Eva, 1. 4. 2008 20:50)

Milá Markétko. Žádné předčasné smutky...!Těhotenstký test nemusí být 100%, ovlivňu je ho spoustu faktorů. Může se ukázat falešně negativní, tj. že těhotná jste a dvě čárky prostě nejsou. Zkuste to znovu, třeba pozítří. Nebo pokud se vám nechce čekat, tak jděte za svým lékařem a on vám to zjistí z krve. Lze to určit z odběru dříve a přesněji než na testu. Držím pěsti. Dejte vědět. Eva

Byl negativní

(Marketa, 1. 4. 2008 17:06)

Dnes ráno jsem si test dělala a byl negativní,trochu mě to zarazilo. Nedokážu si to vysvětlit a také jsem samozřejmě zklamaná.

Pro Markétu

(Eva, 1. 4. 2008 15:57)

Milá Markéto, tak to je (pokud máte pravidelné cykly), dost velká pravděpodobnost, že jste těhotná. Určitě si udělejte těhotenský test, nejlépe do jde vidět z první raní moče. A mě se osvědčily ty dražší testy (nad 50Kč), myslí že jsou přesnější. Na testu by se mělo těhotenství už bezproblémů prokázat. Mějte se pěkně a držím pěsti.

Jsem těhotná?

(Marketa, 1. 4. 2008 12:24)

Dobrý den,za jak dlouho se objeví Hcg v moči? Mám již 4. den spoždění mens. Bazální teplota se pohybuje mezi 37,2 - 37,4, kromě toho mam i jiné příznaky, jsem unavená, bolí mě prsa, občas mě píchne v podbřišku a mam divné chutě, jim věci, které mi nikdy nechutnaly. Mohu být těhotná? Jsem po vynechání antikoncepce nuvaringu, PM byla od 1 do 8 března. Předem děkuji za odpověď.

Pro Terču

(Lucinka, 31. 3. 2008 17:50)

Teri test z krve ti to ukáže mnohem dřív než test z moči!!

falesna pozitivita

(petra, 31. 3. 2008 16:18)

Chtela jsem se pridad se svou zkusenosti ohledne "druheho slabouckeho prouzku nekolik hodin po limitu" Myslela jsem si vzhledem k nevolnostem coz se pozdeji ukazalo jako strevni chripka ze mohu byt tehotna. Po utraceni majlantu za tehotenske testy jsem zjistila, ze temer na vsech se po par hodinach od provedeni objevi slaboucka druha carka. Nedalo mi to a test jsem zopakovala s moci meho dvouleteho syna. Ta druha carka se tam do druheho dne objevila take, tak neco na tom tvrzeni na krabicce ze po 10 minutach se ma te
St vyhodit a nezkoumat neco bude, takze jen tolik k mym poznatkum :-).

Jsem těhotná ?

(Terča, 31. 3. 2008 10:47)

Omlouvám se né 16dní,ale zda jsem těhotná , ale zda vůbec jsem , test ukázal , že ANO . A ty krevní testy to prokáží za jak dlouho? Díky

Jsem těhotná ?

(Terča, 31. 3. 2008 10:35)

Ahoj, chci se zeptat za jak dlouho se ukáže na ultrazvuku těhotenství?A kdy se to zjistí po krevním testu? Od poslední menstruace, jsem to nedostala 40dní, pravidelně jsem to měla po 24dnech , takže je možné.... " že jsem tedy 16dní těhotná"? :)Díky

Dotaz

(Radka, 29. 3. 2008 20:49)

Dobrý den,
chtěla jsem se jen zeptat,zda by jste mi mohli poradit. Zdržela se mi týden menstruace(pokaždé to mám pravidelně),vždy mě před ní bolí břicho a prsa,tento měsíc nic. Od začátku týdne jsem měla zvýšenou teplotu kolem 36,8-37°C,občas bych si během dne zdřímla,bolí mě hrozně nohy a záda,občas mě píchne v podbříšku, mám lesklé oči a dnes chodím každou čtvrt hodku na záchod.Dělala jsem si i dva testy,ale oba mi vyšli negativně. Jinak s přítelem jsme měli styk jednou asi před třemi a jednou před dvěma týdny,vždy chvíli bez kondomu a pak s. Antikoncepci neberu. Myslíte,že bych mohla čekat miminko? Děkuji moc za odpověď

Můžu být těhotná?

(Jitka, 29. 3. 2008 14:50)

Dobrý den, 3dny před začátkem MS jsem si dělala těhotenské testy, které mi ukázaly v testovacím poli slabou čárku. Ms jsem dostala 20.3, ale slabou. Testy jsem si dělala i po MS a jsou stále slabě pozitivní. 28.3 jsem byla u lékaře a ten na UTZ nic neviděl. Krev mi nebral a rovnou mi řekl, že těhotná nejsem. Jenže ty testy mám pořád slabě pozitivní, je mi každý den na zvracení, na hrudníku a prsou mi jdou vidět žíly, které mi nikdy tak vidět nebyly. Je možné i přes to, že doktor na UTZ nic neviděl abych byla těhotná? Pokud ne, tak jak je možné, že mám stále pozitivní testy od 3 různých značek. Děkuji za odpověď.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »