Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

simi

(já a fazolka, 20. 5. 2010 10:26)

ahoj ,tak jak si dopadla? jsi tehu nebo ne? doufam ze to dopadlo pozitivne:) hlavne dej vedet ...

Tyzden po uhniezdeni a negat.test?

(Alexandra, 17. 5. 2010 15:16)

Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci je priskoro ak som si test robila tyzden po predpokladanom uhniezdeni(2.5.2010 v posledny den menstruacie som mala styk a o tyzden 9.-10.5.10 som mala ruzovy vytok aj s trochou svetlej krvi, co si myslim bolo mozne uhniezdenie,nikdy predtym sa mi tak nieco nestalo aj ked som bola nachladena ci mala nepravidelnu mrchu, aj ked pochybujem , ze by som mohla otehotniet na konci menstruacie). Velmi vsak tuzim po babatku a tak som si dnes na obed urobila test , ktory vsak bol negativny:(. Co si myslite? Je priskoro testovat, alebo to asi nebude tehotenstvo?
Dakujem za odpovede

pro Mildu

(bořková, 16. 5. 2010 12:12)

Ahoj,
moc mě mrzí, čím si zase procházíš...já vím, je to k uzoufání. Mě taky paní doktorka pořád říkala, že co se má stát, to se stane, že pokud je něco špatně, je lepší, že si to příroda vyřeší sama...Jenom si člověk přeje, aby už to konečně bylo v pořádku! Moc na vás budu mysle, ať to nakonec v pondělí dopadne co nejlépe...Kdyby tě břicho bolelo, určitě bych jela do nemocnice. Tak hodně štěstí! Moje kamarádka potratila 2x za sebou, ale nakonec se všechno povedlo a teď mají už roční krásnou holčičku:) Tak hodně štěstí!

pro Bořková

(Milda, 14. 5. 2010 14:25)

Ahojky,tak jsem dnes byla u doktorky,ale moc mě nepotěšila.Těhu sice potvrdila,ale moc se jí to nelíbilo.Vzali mi krev a v pondělí mám přijít.Mám prý počítat s nemocnicí a s tím,že se bude opakovat to co minule.Navíc mě začalo bolet břicho a mám náznak špinění.Ach jo,nevím co mám dělat,jestli mám počkat do pondělí nebo jet do špitálu.Břicho mě nebolí pořád,jen chvílema a do toho záda.Pořád doufám,že to ještě bude dobré,naděje tu pořád je.

pro mildu

(bořková, 13. 5. 2010 15:19)

jj, tvuj pribeh jsem cetla...jsem rada, ze mate znovu nadeji, to je super!:)Me taky pani doktorka rikala, ze jsem zdrava a ze si to priroda sama hezky vyresila, takze budeme moci zacit zkouset znovu:) No, zatim si tim nejsem jista, porad trochu truchlim...ale mozna to nevydrzime a vazne do toho pujdem, predtim se povedlo otehotnet na 2. pokus:) Vam drzim moc pesticky, at se malej drzi!!! Urcite napis, az budes po nejake kontrole!!!

pro Bořková

(Milda, 12. 5. 2010 15:21)

Tak to je mi líto,mě se to samé stalo v březnu.Psala jsem před pár dny,že se o mimčo pokusíme znovu v červenci,ale pravděpod.selhala ochrana,protože teď jsem v 6t,snad se to tedy nebude opakovat.Zatím je vše v pořádku.Každopádně držím palečky,aby to vaše příští těhu bylo bez problémů.

Prsa a bolest

(Klara, 12. 5. 2010 13:50)

Ahoj všechny snažilky nebo už těhulky, chci se vás zeptat jaká bolest se pociťuje v začátku těhotenství v prsou.. mam citlivé bradavky a jakoby citím lehku bolest (tlačení ) ze strany u obou prsů. Vyskali mě všude pupínky sem jak jeden velkej bedar+ ty prsa test zatim negativni. Díky

...

(bořková, 12. 5. 2010 12:35)

Ahoj všem statečným:),
psala jsem sem před pár dny, to jsem se ještě těšila na krásné bříško a starosti s vybíráním kočárku a oblečků:) Příroda si ale udělala své a já v 7.tt potratila... nedá se nic dělat, prý je to celkem běžné:( Dnes jsem byla ještě na krevních testech, stále pozorují těhu hormon v krvi, tak uvidíme... a všude kolem samá těhule samozřejmě:)
Všem přeju moc štěstí a síly, pozitivním testem starosti bohužel teprve začínají:( Zdar a sílu!!!

Poděkování

(Simona, 12. 5. 2010 10:20)

Ahoj holky (Nikol, já a fazolka)
chci vam moc poděkovat za rady.Zvedly mi sebevědomý.Menzes mam dostat teď v pondělí 17.5.tak jsem zvědavá.Většinou se mi spozdí o dva-nanejvíš týden.(ale to už se mi dlouho nestalo)Těhotenský test nechám na později, mojí švagrové se ukázaly dvě čárky až po třech týdnech vynechané MS.Zašla bych na krev to se pozná dříve jak s těh.testu.Ale nevím kdy je na to vhodná doba,ale myslím že týden po zpoždění by to šlo.Ovšem teoreticky.Prakticky...kdo ví jak to dopadne.Už 8 den mam tlaky v podbřišku pocit jako když mam dostat MS, také často usnu během dne jsem moc unavená a mám zvýšené teploty.Nachlazená ale nejsem jen ta strašná únava.Často močím (bez bolesti....jsou to jedny z příznaků těhotenství...ale také nemusejí být...)Přeji Vám všem krásný den.

těhotenství a potrat

(Vilma, 11. 5. 2010 9:21)

Ahojky, vaše stránky jsou úžasné. Poprvé jsem si je přočítala před rokem, kdy jsmes přítelem začali plánovat rodinku a všem holkám radím, hlídejte si ovulaci, ale jinak na to zkuste zapomenout. Lehko se to radí, leč hůř provádí, jenom mně to trvalo rok a pak se objevili dvě čárky, byl to nádherný pocit, ale 10 týdnů na to jsme o mimi přišli:-( Teď zvedám hlavu vzhůru a příště to určitě bude lepší (doufám). Poslední rada - pozor na mrkev, nadměrné užívání vitaminu A, škodí vývoji plodu. Já ji jedla pořád, nikdo mi neřekl, že si mám na zákeřnou mrkev dát pozor. Papa a doufám, že budem všechny brzo těhule:-)

simi

(já a fazolka, 9. 5. 2010 22:10)

ahoj, také sme se delší dobu pokoušeli o mimi, ale porad jsem to mela v hlave , tak to neslo ze dne na den jsem rekla dost, a prestala na to myslet nasla jsem si konicka, na ktereho jsem se plne soustredila a hle další menstruace a se neobjevila a na testu mame dve dalnice jak brno. Otehotnela jsem sesty nebo sedmy den po menstruaci.Kazdy muze ovulovat jinak treba na www.maminka.cz si muzes vypocitat kdy mas ovulaci podle zadani posledni mestruce a myslim i cyklu a tam ti to na pul roku vypocita kdy mas plodny nevim zda je to pravdive, ale me to vyslo,, prejeme hodne stesti

Pro Simonu

(Nikol, 9. 5. 2010 18:36)

Ahoj,to co jste napsala je velice zajímavé a možná to taky někdy vyzkouším,ale myslím si,že to žádný efekt mít nebude.Máme doma problém ten,že se snažíme já se na to stále soustředím a nejde to,protože to je psychikou.jsem ale objednaná k doktorce a budeme spolu konzultovat inseminaci a myslím si,že u toho je daleko větší sance.podívejte se na internetu tam píší vše potřebné.Držím palečky.

Jak to mám udělat?

(Simona 29let, 8. 5. 2010 21:40)

Dobrý den,snažíme se o miminko, ale asi marně.S přítelem se vidíme zřídka proto že pracuje mimo náš domov.Domů dojede jen na týden a to ja jsem zrovna 1-2 po menstruci.teď zrovna to vyšlo zase tak, že jsem byla jen jeden den po menstruaci.Všech 7dni jsme se snažili ale podle toho co jsem všude četla tak deset dni po menstruaci jsou dny nepodné.Tak nevím jak to mam udělat.Kamarádka mi řekla že její známá měla také tenhle problém a že si spermie dala do zkumavky a dala je na mrazák.V době plodnych dnů je vytáhla a hodinu nechala v pokojové teplotě a pak si je tam stříkla a byla těhotná.Ovšem to teda nevim zda se tomu dá vůbec věřit.Přítel pracuje daleko já zaním jet nemůžu a dovolenou mu nedají protože nedávno nastoupil.Poradíte mi někdo jak to udělat?Už se některé z Vás stalo, že otěhotněla (některá vaše kamarádka) během 6 a 7 dne po menstruaci??? Děkuji moc za radu.

BT a krvaceni v tehotenstvi

(bořková, 8. 5. 2010 10:14)

Ahoj vsem,

jsem v 6tt+2 a pred par dny se u me objevilo spineni. Doktor me ujistil, ze spineni je bezna vec, ze se neni ceho obavat dokud krev neni cervena. Pred dvema dny krvaceni ale zesililo, krev zcervenala... lekar me tedy posila na ultrazvuk, ale zaroven me pripravil na to, ze by se mohlo jednat o zacatek potaru... Samozrejme mam strach, na ultrazvuk jdu pozitri, co me ale drzi, je, ze krvaceni zase ustalo a navic, BT zustava ve vysokych hodnotach...Nemate zkusenost? Myslim a doufam, ze ukazatel vysoke BT je optimisticky vyhled, ne? Predem dekuji:) a drzim vsem pesticky!

utrogestan

(lena23 , 7. 5. 2010 23:57)

ahoj holky ma nekdo skusenost z utrogestanem s pritelem se snazime uz rok o miminko a nejak nam to nejde a este ktomu mam nepravydelnou menz.. pan doktor mi predepsal utrogestan myslite ze to budu mit ponem pravidelny a jestly je mozne ponem otehotnet prosim poradte mi

Pro Denču

(Egie.DC, 7. 5. 2010 19:43)

Díky za reakci!Budu doufat tak uvidíme.Měj se!

clostilbegyt pro Egie

(Denča, 5. 5. 2010 21:00)

Taky jsem ho brala, ale bolela mě po něm hlava, měla jsem závratě a bylo mi zle. Navíc to bohužel k ničemu nevedlo. Ale na každého to působí jinak, třeba budeš úplně v pohodě.

clostilbegyt

(Egie.DC, 5. 5. 2010 16:45)

Holky chci se Vás zeptat jaké máte zkušenosti s clostibegytem???Díky

Držím palce všem

(Milda, 4. 5. 2010 7:44)

Ahojky,zak jsem zase z5.My jsme se snažili o mimčo téměř rok,je mi již hodně přes 30.Pak jsem měla menší zdrav.potíže se srdíčkem a tlakem,takže jsem se soustředila na to,abych byla zdravá a na mimčo jem přestala myslet.A pak jsem zjistila,že jsem těhu,aniž bych to už čekala.Neradovali jsme se dlouho,bohužel to nedopadlo dobře.Jsem 2měsíce po revizi dělohy a jak to tak vypadá,asi zase těhu.A to jsme chtěli ještě tak raději měsíc počkat,ale selhala pravd.ochrana.Tak snad bude vše dobré a tentokrát už těhotenství dokončím.Držím vám všem palečky,ať vám vše vyjde jak si přejete,já si udělám testík až koncem týdne.

anonym

(pepka, 2. 5. 2010 13:33)

IUI je naprosto bezboletný zákrok.cenu přesně nevím ale její úspěšnost je asi 10 procent u pacientů s kvalitními spermiemi a prokazatelnou ovulací.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »