Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Elizabeth

(Míša, 23. 3. 2010 17:49)

Ahojky.Můj to taky tehdy zjistil,že si tu píšu a taky mi to schvaloval.Je to určitá psychická podpora na dálku:)Neděkuj.Není za co.Tak hodně štěstí.

Pro Leňu

(Míša, 23. 3. 2010 17:46)

Nevím jestli ten dotaz z prací patřil mě:),ale v práci už nejsem.Mám od minulého týdne neschopenku.A děkuju.Budu ti hodně držet palce,aby vám to vyšlo taky.

hcg

(lena, 23. 3. 2010 14:38)

ahoj utrogestan v žádném případě neovlivní hodnotu hcg

negativní TT

(Martina, 23. 3. 2010 14:20)

Dobrý den, já měla poslední menstruaci 15.2., ovulace byla myslím 2.3., a těhotenské testy jsou pořád negativní. Mám doma dvě dcery, u první jsem měla // ještě před termínem menstruace, u druhé jsem si byla téměř jistá, že jsem těhotná den po početí, druhá čárka se mi taky ukázala hned nějak po termínu menstruace. Teď si taky myslím, že těhotná můžu být, ale testy pořád nic...

Povzbuzení pro všechny

(Petra, 23. 3. 2010 10:56)

Ahoj všem, snažili jsme se s manželem neúspěšně 7 měsíců a pak jsem začala pít bylinkové čaje "ke zdárnému početí" a "podle Ludmily Mojžíšové", které jsem našla na těchto stránkách v sekci bylinky. Asi po měsíci užívání jsem si tu přečetla o drmku a přidala jsem drmek do čaje od L.Mojžíšové (zhruba stejné množství jako ostatních bylinek). Teď jsou to dva měsíce, co jsem to pila s drmkem a před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná. :-)))) Hurááá. Nevím, jestli je to těmi bylinkami, ale jsem přesvědčená, že nám k těm vysněným dvěma čárkám aspoň trochu pomohly. :-))) Doporučuji!!! Za zkoušku to rozhodně stojí.
… Jo a druhá čárka se mi na testu objevila (velice slaboučká) až týden po vynechání MS, do té doby byly všechny testy negativní. Ale teď už to mám potvrzené i z krve, takže pochyby už nejsou. Přeju všem pevné nervy a ať se vám brzy váš velký sen splní. .. a díky moc těmto stránkám za pomoc, pevně doufám, že už vaši pomoc nebudu dál potřebovat :-) P

HCG???

(Hanka, 23. 3. 2010 7:53)

mám otázku. Může užívání utrogestanu ovlivnit hladinu HCG v krvi?

zpoždění?

(Tyrisa, 22. 3. 2010 23:08)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,vysadila jsem antikoncepci,menstruaci jsem dostala 19.2.,4.3 jsem byla na prohlídce u gynekologa,kde mi bylo řečeno,že mám ovulaci.6.3. jsem měla styk.Teď mám třetí den zpoždění,test byl negativní,mám čekat menstruaci,nebo dělat další test později?Za 16 dní po styku by měl něco ukázat,nebo je to brzy?Děkuji za odpověď.

boužel nic-nedá se nic dělat :-(

(Mišel, 22. 3. 2010 20:51)

Já si myslím že to byl ten samovolnej potrat :-( A su s toho celá špatná..... tak strašně moc sem se těšila na toho mrňouska malinkatýho :-(

Pro Léňu

(Mišel, 22. 3. 2010 18:34)

Právě že strašně moooc!!!!!!!!!!

pro míšu

(lenka, 22. 3. 2010 18:05)

míšo hlavně klid.já být tebou zavolám okamžitě doktorovi.krvácíš hodně moc nebo spíše jednorázovka?

Pro Lenku

(Mišel, 22. 3. 2010 17:49)

Ty jo je mě to trapný ale dneska jsem byla na velké a jak jsem tlačila tak mě začalo píchat v břichu a v zápětí jsem to dostala... co to má znamenat???????? Je možný že samovolnej potrat???????

Prosí o radu

(Veronika, 22. 3. 2010 17:06)

Dobrý den,už 8 měsíců se s přítelem snažíme o miminko,ale stále se nedaří.Tenhle měsíc mam sice spoždění,ale bolí mě furt břicho a prsa,takže to asi zase nic nebude.prosím o radu.děkuji.

co myslíte?

(Jarka, 22. 3. 2010 16:27)

dobrý den všem,co jste tady,měla bych dotaz,možná hloupý,ale budu vděčná za každou odpověd.Dělala jsem si těhotenský test a je ta druhá čárka slabá,spíše jen stín,měsíčky mám dostat až 1.4. vím je to brzy,ale třeba máte někdo tu zkušenost také,myslíte že by to mohlo být těhu?děkuji za odpovědi

pro míšu

(lenka, 22. 3. 2010 15:51)

tak to je fajn míšo že je vše tak jak má být.tak zhruba za 3 týdny budeš mít i srdíčko.tak se opatruj a měj se moc hezky.v práci už určo nejsi ne?

ANO nebo NE ????

(Mišel, 22. 3. 2010 9:42)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat jestli se dá poznat už těhotenství... Už se s přítelem snažíme 2 roky.Měla jsem menzes dostat 16.3 a dnes jsme 22.3 to je 6 dní a pořád nic dělala jsem si už 2 testy a ukázaly negativní,ale občas mě bolí v podbřišku cítím tlak a bolest v prsech...Tak nevím jestli jěstě počkat nebo jít na gyndu a případně na vyvolání...Napište děkuji

pro míšu

(elizabeth, 21. 3. 2010 19:50)

děkuju ti moc
.-) muj přítel došel na to, že si tady píšu...a jeho názor byl dobrý :-) je rád, že jste mi začali psát... že se nemám vzdávat..moc ti děkuju :-)

Pro Elizabeth

(Míša, 21. 3. 2010 19:31)

Ahojky.Jsem jeden z případů kdy mi doktoři tvrdili pokaždé a každý něco jinýho a to,že nikdy asi nebudu mít děti.Přešla jsem k doktorovi co se zabývá rizikovým a ten mě poslal na vyšetření.Tam se nic moc nezjistilo.V lednu jsem měla jít na jiné,ale odmítla jsem.Zkoušeli jsme to s přítelem 8 měs a před týdnem mi bylo potvrzeno těhu(5.týden).Pomohlo mi i to,že jsem si řekla že to nebudu řešit a až to příjde,tak to příjde.Hlavně jsem si zakázala říkat,že to nepůjde.A jak vidíš,tak to taky pomohlo.Musíš věřit, i když je to těžký a taky mi pomohly tyto stránky.Takže hodně štěstí a nezoufej:)

Pro Leňu

(Míša, 21. 3. 2010 19:23)

Ahoj Leni.Tak kontrola dopadla dobře.Máme 5 týdnů a 1cm.Za 14 dní jdu znova na kontrolu.Už mám i fotku a je to to nejkrásnější co jsem kdy viděla, i když je to jen černej flek.

pro Elizabeth a Moniku:)

(Petule, 20. 3. 2010 21:31)

...predchozi prispevek mel byt pro Elizabeth, ne pro Moniku:) mam v tom trochu gulas...

pro Moniku

(Petule, 20. 3. 2010 21:30)

Ahoj Monco, s radou najit si lekare s profesionalnejsim pristupem, musim jedine nez souhlasit:) A ze se snazite 3 mesice o miminko? Muzu te uklidnit, ze u zcela zdravych partneru je to celkem bezne, nekdy to trva i rok a je to stale v limitu:) Tak neztracej hlavu a nadeji, smej se na svet a ono to prijde:)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »