Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Báju

(Verča, 26. 4. 2010 12:50)

Ahojky, zkus si znovu udělat těhotenský test, pokud výjde znovu negativně, tak to po týdnu opakuj a pokud i přesto nebude žádná změna, dojdi si na gynekologii, aby ti udělali krevní testy na HCG v krvi. Menstruaci totiž můžeš dostávat i v těhotenství. Není to tak běžné, ale stává se to. Bazální teplota v těchto neplodných dnech by také neměla být takto vysoká, takže být tebou neváhám a skočím si pro ten kouzelný papírek. Budu držet pěstičky. Hodně štěstí.

Co si o tom myslíte?

(Bája, 26. 4. 2010 11:59)

Ahojky,potřebovala bych poradit.Je mi asi už 14 přes celý den na zvracení,bolí mě prsa,ale měla jsem asi před 14 dny menstruaci,asi tak o 4 dny opožděnou,zkoušela jsem test,je negativní.Dnes jsem jen tak na zkoušku změřila bazální teplotu a je 37,7.Tak nevím,jsem blázen nebo je nějaká šance?Jo o mimi se snažíme.

test

(Nikol, 25. 4. 2010 22:43)

Dobrý večer,vzkaz pro pepku,dneska jsem si dělala test jedna čárka je tmavá a ta druhá strašně světlá můžu být těhotná?V út jdu k doktorce,ale pozná tak brzy něco?Jestli teda můžu být.Děkuji moc za odpověd a i za tu předešlou.

pro nikol

(pepka, 25. 4. 2010 20:01)

ahoj plodné dny skutečně existují.jsou zhruba v půlce menstruačního cyklu.jsou asi dva dny po ovulaci.u některých žen je ale ovulace i později třeba až 20 den.zkus si koupit ovulační testy.koupíš je v každé lékárně.u někoho ovulace neprobíhá vůbec.říká se tomu anovulační cyklus.to může být příčina neplodnosti.doporučuji ti zajít ke svému dr.aby tě vyšetřil.nebo taky může být chyba v partnerových spermií.gynekolog může provést partnerovi spermiogram.a aspon budete vědět kde je chyba.

miminko

(Nikol, 25. 4. 2010 8:49)

Dobrý den.CHtěla bych vědět jestli opravdu existují plodné dny,tedy zda můžu otěhotnět kdykoli.Toužím po miminku už vážně dlouho,ale pořád se nic neděje,mám přeci už 30let.Je možné otěhotnět těsně před nebo po menstruaci?Děkuji

poradte prosím

(anonim, 23. 4. 2010 8:24)

ahoj začíná se první den menstruace a nejlepší je hned ráno než vstaneš s postela

Poradte prosim

(Lucie, 22. 4. 2010 12:02)

Ahoj muze mi nekdo poradit jak a kdy se meri bazalni teplota moc diky

jsem tehotna?

(Zuzana, 21. 4. 2010 9:59)

ahoj,delala jsem si trikrat teh. test a ukazal mi ze jsem tehotna,ale byla jsem u doktora a rekl mi ze na sonu nic nevidel. je mozne ze jsem tam sla brzo?

otazka

(Nikol z Ostravy, 20. 4. 2010 10:50)

Ahoj,chtela jsem jse zeptat muze mlada žena mit v prvnim mnesici menstruaci aniž by věděla že je těhotna??Dekuji za odpověd..

Mileno

(Monika, 19. 4. 2010 10:48)

Tak to nejsi sama

ahoj

(milena, 19. 4. 2010 7:59)

jak na to

ahoj

(milena, 19. 4. 2010 7:58)

chcem mit mimino

Pro Moniku

(Sarka, 18. 4. 2010 19:05)

Ahoj Moni,tak si tehotenstvi krasne uzivej a mimi at hezky roste,ja jdu ve stredu na velky ultrazvuk,pocitam ze merime tak 40 cm,hrozne to utika,zvlast ted ke konci.My cekame nejspis chlapecka/podle ultrazvuku/.Tak se mej taky krasne a zase nekdy pisni jak rostete atd.

jednotky

(bara, 15. 4. 2010 14:21)

Ahoj, jak se přepočítávají jednotky HCG? u jednoho testu mi výsledky dali v jednotkách U/l a u druhého testu jednotky IU/l . Jaký je přepočet? Děkuji moc. B.

jednotky

(bara, 15. 4. 2010 14:21)

Ahoj, jak se přepočítávají jednotky HCG? u jednoho testu mi výsledky dali v jednotkách U/l a u druhého testu jednotky IU/l . Jaký je přepočet? Děkuji moc. B.

pro Gabu,

(Monika, 14. 4. 2010 18:51)

ja mam takove priznaky pred MS,nikdy drive jsem to nemivala ale asi poslednich pet mesicu me tak 10 dni pred MS boli prsa a v podbrisku,poprve jsem si myslela ze uz jsem tehotna ale bohuzel jsem to dostala a tet to tak mam pravidelne.Ale ty samozrejme tehotna byt muzes,no nezbyva nic jineho nez cekat,hodne stesti!

Pro Šárku

(Monika, 14. 4. 2010 17:13)

Ahoj Šári, tak dnes potvrzeno a vystaven těhotenský průkaz...je tam jeden/jedna :-) a jsme 142mm ''velcí''.Měj se krásně !

Pro Leňu

(Míša, 14. 4. 2010 15:26)

Ahoj Leni.Už chodíš po doktorech skrz ty testy,co?Držím palce,ať to dobře dopadne.Já se mám zatím dobře.Mimčo roste a už začínám 10týden.Konečně mi je i dobře a nezvracím.Jinak od 6t sem pořád zvracela a nic skoro nejedla.3.5. jdu na vyšetření na vrozený vady.Docela se toho i bojím.Budu ti držet palce a brzo se ozvi jak to s tebou vypadá.

příznaky

(gaba, 14. 4. 2010 13:21)

tento týden bych měla dostat Menstruaci, ale už asi 10 dní mám citlivá až bolestivá prsa, bolí mě v kříži a občas v podbříšku. mohla bych být těhotná? test jsem si zatím nedělala.. nechci plašit

Petro

(Monika, 14. 4. 2010 11:23)

ovulace by mela prit tak za 34-40 hodin muze byt i drive.Ja pregnyl dostala minuly mesic v pondeli a ve stredu rano jsem mela bolesti v podbrisku jako pred menstruaci tak to zrovna probehla ovulace,kazdopadne to nevyslo a ja se chystam na druhou injekci pristi patek.Napis jak to probihalo u tebe.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »