Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pregnyl

(PETRA, 13. 4. 2010 19:06)

Holky, chtěla jsem se Vás zeptat na jednu věc. Včera mi Dr. píchla pregnyl, ale já se zapoměla zeptat, za jak dlouho bude ovulace. Prosím poradíte mi? Děkuji

někdy druhá čárka je a někdy ne....

(Martina, 12. 4. 2010 15:09)

Dělala jsem si test cca 12 dní po předpokládaném dnu otěhotnění, vyšla jen jedna čárka, ale když jsem se po několika hodinách na test náhodou koukla, byla tam slaboulinkatá druhá čárka, ale fakt skoro neviditelná. Tak jsem si udělala druhý den test znova a to samé se opakovalo.. druhá čárka ale fakt jakoby neviditelná. Pak jsem si dělala test další den ráno a večer test a už tam tu druhou čárku nevidím.. :-( Tak nevím, co si mám myslet..? MS čekám asi za 4 až 5 dní... - takže na test je brzy. Ale pokud bych otěhotněla, tak to nebylo ve dnech předpokládané ovulace , ale o několik dní dřív..
NEstalo se vám to taky někomu, že někdy na testu čárka druhá vidět byla (i když slaboulinká), a někdy ne (oba dva testy od stejné firmy).
Martina

lena

(denisek, 11. 4. 2010 22:48)

děkuji moc aspon trochu jsem klidnější zitra jdu na krev rano, tak jsem zvedava jak to dopadne . NA JEDNU stranu se tesim a na drunou mam strach jako mala holka ktera se boji doktora. Spise ma strach z negativni odpovedi. Dam hned vedet...

pro nicole

(jaja, 11. 4. 2010 15:01)

Mám naprosto totožné příznaky jako nicole s tim rozdílem, že už jsem si v rozestupu jednoho a pak 2 dní dělala těh.testy (celkem tedy 3) a pokaždé vyšla slabá druhá čárka. Takže dnes koupím ještě jeden a co nejdřív jdu na krev. První test jsem dělala ještě den dva před očekávanou MS....tak nevím, jsem na vážkách....

nicole

(pepka, 11. 4. 2010 10:28)

tak jediný co ti můžu poradit je trpělivost,počkat jestli nepřijde ms a pak si udělat test nebo zajít k doktorovi na krev.

pepka

(nicole , 10. 4. 2010 23:29)

ahojky diky za odpoved , nedelala mam tyden pred ms byl by negativni :(

pro nicole

(pepka, 10. 4. 2010 21:42)

nicole a dělala sis těhotenský test?

hallo prosim odpovezte :)

(nicole, 10. 4. 2010 20:11)

ahoj uz dlouho se snazime o miminko ted je mi kazdy den blbe, boli me hlava a casto se mi chce zvracet ale nikdy se nic nestalo , citim se hodne nafouhla tak ze me moje bricho nejde ani kousek zastrcit .. bazalni teplotu ma nad 37 kazdy den ... mohla bych byt tehotna ?? prosim odpovezte moc bych si to prala .. dekuji moc :)

sos

(lena, 10. 4. 2010 12:59)

ahoj denisku,prvně je důležitý jak dlouho máš zpoždění ms,u každé ženy je to jinak,moje švagrová měla testy negativní a na utz bylo vidět mimi.někomu se hcg vstřebává do moči míň.spíše bych počkala na vyšetření z krve tam je to přesnější.vím že to čekání je nekonečný a hrozný ale stejně se ted nic jiného nedá dělat.špinění bývá v těhu celekm běžné.držím pěsti a´t ti to vyjde.

štěstí poklad

(Věra, 10. 4. 2010 10:40)

Už jsme tady psaly mnohokrát,ale nikdy nám nikdo neodpověděl ani neporadil,ale už to nevadí,protože čekáme naše miminko a všem ,kteří touží po děťátku tak jako mi jsme toužily,aby se Vám to už podařilo stejně jako nám.Teď už jsme nejšťastnější na světě.

sos

(denisek, 9. 4. 2010 22:38)
Mám strach
9.4.2010 14:51:35
Už asi 14 dní si dělám testy. Vždy na každěm testu vyjde slaba čárka, opravdu pomalu ale velmi pomalu silý. Před temi 14 dni byla jako duch a ted je videt trochu více a je naruzovela, ale opravdu málo. Mám hrozný strach že se muze jednat o mimodelozni tehotenství. V ponděli jdu na krev a pak uvidíme dále. Nejak velké bolesti zase nemám.Ake jak jsem cetla ani nemusi být.Tak jsem se chtela zeptat v jakém týdnu tehotenství by uz mela byt vídet silnejsí carka. Je to hrozné cekaní plný strachu.Nekonečny!Jinak menstruaci jsem mela v terminu, ale strasne divnou slabší spineni pak dva dny normalni menstruace,slbei nez obvykle a pak den spineni. (jinak nejaky priznaky tt mám)

pro míšu

(lenka, 9. 4. 2010 20:33)

ahoj míšo tak jak se daří co mimísek drží se dobře?

Pro Moniku

(Sarka, 8. 4. 2010 10:10)

Ahoj Moni,tak to moc gratuluju a preju hezke a pohodove tehotenstvi.Termin mam za 10 tydnu,uz abych to mela vse za sebou.Ahoj a at mimi hezky roste.

Můžu být těhotná?

(Vendulka, 7. 4. 2010 14:02)

Ahojky,už rok a čtvrt se pokoušíme s přítelem o mimčo.Teď 4 dny před (ne)očekávanou menstruací mám dost citlivá prsa. Od 05.04. mám zvýšenou teplotu 37,2 a dneska mi bylo trochu nevolno. O prodlouženém víkendu jsem se moc nevyspala,protože mě budila bolest zad a prsou.Na testík je ještě brzy,asi by mi nic neukázal.Myslíte, že bych mohla být těhotná? Miminko si moc přejeme :-) Díky za odpověď!

prosim poradte mi

(sarah, 5. 4. 2010 19:16)

dobry den menstruacia mi meska 4 dni ,ale uz od prveho dna ako som ju mala dostat ma bolelo brucho,pichalo v podbrusku ako inokedy v prvy den menstruacie okrem toho to je jedine co ma doteraz nebolievala a teraz hej su krize, ale krvacanie sa akosi nedostavilo.Moze sa jednat o tehotenstvo???

Jedná se o těhu?????????????

(snehule, 4. 4. 2010 21:19)

Ahojky chtěla jsem se zeptat jestly se muže jednat o těhu,u měsíčku mám zpoždění 5dní,pobolivá mě v podbříšku a mam pocit jak že jsem nafoukla,sem tam v prsou citím tlak a palení,boly mě kříže.Moc děkují za odpověd

prosim poradte mi

(Nikola, 4. 4. 2010 13:42)

dobry den snazim se otehotnet 5ty mesic ted mam vsechny priznaky co jsou napsane nahore ale chtela bych se zeptat na tu bazalni teplotu mam 37.5 ale driv to bylo 36 a moje teplota vubec neklesa .. mohly by jste mi nekdo napsat jestli to neco znamena?? mela bych byt v tom asi 10 dni a mam tyden a pul do menstruace takze testy by nefungovaly ... diky

tepota

(nikoloa, 3. 4. 2010 20:03)

dobry den snazim se otehotnet 5ty mesic ted mam vsechny priznaky co jsou napsane nahore ale chtela bych se zeptat na tu bazalni teplotu mam 37.5 ale driv to bylo 36 a moje teplota vubec neklesa .. mohly by jste mi nekdo napsat jestli to neco znamena?? mela bych byt v tom asi 10 dni a mam tyden a pul do menstruace takze testy by nefungovaly ... diky

prosim poradte mi

(vanesa, 3. 4. 2010 12:24)

dodrý den.Mám takový dotaz. nevim jestli muzu bejt tehotna i kdyz sem mela tt negativni menz sem mela naposledy 27.1 mam bolesti podbriskem bolej me prsa a taky porad zvracim bila sem u sviho lekare ale ten me nikam nechce poslad delat mi akurad tehotenskej test a ten bil negativni asi tak pred mesicem nejsem ted v cechach tady jsou ty dochtori na nic nechtej me poslad ani na ginekologii ani name nesahnou mislite si ze muzu bejt tehotna mimi bych si strasne prala ale bojim se zeto muze bejt i neco jineho prosim poradte mi

Všem moc děkuju... :)

(Terka, 2. 4. 2010 15:51)

Ahoj. Jsem ta 15ti letá Terka. Byla jsem u své gynekoložky a bolesti břicha jsou normální, i ty křeče... Ale díky! :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »