Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Šárku

(Monika, 1. 4. 2010 18:22)

tak další test dopadl jak jsem předpokládala:-), spodní čárka je ve stejné baravné kvalitě jako ta prví:-) 14.4. jdu na prohlídku...juchůůů už se moc těším :-)Tak ti držím palečky abys měla hladký porod :-)

Bazální teplota - kdy ovulace?

(Sasi, 1. 4. 2010 17:30)

Ahoj, můžete mi někdo poradit, zda dle mých bazálních teplot proběhla ovulace a kdy? Zatím se v tom učím a nevím si rady. Měřila jsem zatím jen únor a březen a v únoru mi to tam nějak nesedí - ty teploty. Březen jinak ok. Nevím tedy, jestli můžu mít anovulační cykly ob měsíc? Zadám únor: MS od 6.-9.2., teploty měřeny od 13.2.: 36,2, 36,7, 36,1, 36,7, 36,8, 36,8, 36,8, 36,8, 36,8, 37. 36,8, 37, 36,8, 36,9, 37,2, 37,1 37,2, 37,2, MS cyklus mívám po 25 či 26-ti dnech. Ale dle grafu na fertilityfriend mi vyšlo, že ovulace byla pravděpodobně až 21. den cyklu?! čili při teplotě 36,9?! Je to možné, nebo nastala dřív? Dle mého teploty okolo 36,8 už jsou součástí druhé fáze, nebo se mýlím? V druhém cyklu měření mi program vygeneroval, že ovulace proběhla 13 den dle teplot, jde o to, ž v první fázi mám teplotu občas vysokou třeba jednou 36,8, jinak spíš 35,5 a 36,6, v druhé fázi se mi v březnu pohybují ok 36,8 a 36,9 a pak střídavě 37 a 37,1. Jde mi o to, že bych ráda věděla, kdy proběhla ovulace v únoru. Může někdo odpovědět, prosím? Díky.
Děkuji.

Může to být těhotenství

(jana, 1. 4. 2010 16:10)

dodrý den.Mám takový dotaz."Už"4měsíce se s manželem snažíme o první miminko a nic.tento měsíc,ale už 5tý den pozoruji bolest v podbřišku(jako před menstruací)a také mi občas není dobře.TTjsem si dělala a nebyl jeden na některém nic na některých slaboulinkatá /,ale po limitu.nevydržela jsem to a zašla si na krev,jako samoplátce.Z výsledků jsem nic nevyčetla.můj Dr.řekl že tyto hodnoty jsou pro něj negativní.Víc mi ktomu neřekl....ale já stále doufám.Měla jsem tam tuším 0-30lU/l...můžete mi prosím alespoń vy odpovědět co tyto hodnoty tedy značí?V normě(netěhotná)nebo nějaká šance???Jsem zoufalá:-(Děkuji za odpověď

budu tehotna?

(lenka, 31. 3. 2010 21:54)

Dobry den muzu se vas zeptat jestli by mi nekdo nemohl poradit.Jednou jsem byla tehotna v patnacti a byla jsem na potrate a tet mi je 18 a snazim jse mit druhe.Nevim ale jak mam otehotnet skousim toporat a porat se mi nedari otehotnit muzu byt tehotna?

15 let Těhu

(PRO TERKU, 31. 3. 2010 16:29)

Aho Terezko.. ja jsem tohle měla ve Tvém věku také... mamina na mě byla velmi neprijemna a urazena.. po zhruba 7 dnech mi davala obleceni po braskach.. a hned ji to preslo , bohuzel ale ja nebyla pripravena a nebyl moment proto mít baby.. kazdopadne pockej.. pokud si to chces nechat , mamina ti ve vsem casem rada pomuze...drzim pesti ..L.

Prosba

(Pro Katku, 31. 3. 2010 16:25)

Ahoj katko.. tohle může být přiznak jak pro těhu , ale nekdy se stava , že i MS vyvola chute k jídlu a tve bolesti... kazdopadne pockej zda dorazí MS pokud ne , poté ccr po3 dnech si udelej TT... držím pěsti. L.

TT po 4 týdnech

(Lenka, 31. 3. 2010 13:53)

Ahoj, jsem zhruba ve 4 týdnu a už mám dvě čárky na TT, zítra jdu na krev na gynekologii,ale na každém testu se objevuje výsledek jako positivní.
i když druhá čárka je slabá, ale pravdu se 100% dozvím zítra.

Prosba

(Katka, 30. 3. 2010 22:08)

Ahojky holky, mam prozbicku dneska jsem si delala test byl negativni.. Nevim co to je ale strasne me boli prsa,svedi me,boli mi v podbrisku jak kdybych mela dostat menstruaci a sem tam naky nevolnosti a nazvraceni, vcera jsem dostala takovou chut na zavinace a pak jsem si na to dala mliko nevim co to bylo :) nemate s tim nekdo naky zkusenosti? Co by to mohlo byt.dekuji za odpoved

Ještě jednou pro Terku

(Katka, 29. 3. 2010 17:57)

Bolest břicha,podbřišku být může,ale jen jednorázově.....pak už je to nebezpečné

Pro Martinu

(Katka, 29. 3. 2010 17:26)

Ahoj Martino,já si taky pořád dělala TT ale že jsem těhotná se mi ukázalo až v 11 týdnu.Gynekoložka mi říkala,že závisí na množství hcg,tak nezoufej:-)

Pro Terku

(Katka, 29. 3. 2010 17:22)

No bolesti prsou jsou normální,ale v podbřišku určitě ne.Mimochodem maminku to určitě brzy přejde a ráda Ti se vším pomůže uvidíš.Já otěhotněla v sedmnácti....tak vím o čem mluvím

pro terku

(lena, 28. 3. 2010 20:28)

bolesti v prsou a podbřišku jsou v těhotenství úplně normální.ale jestli tě trápí více problénů zeptej se raději svého gynekologa ten ti vše vysvětlí.

Poraďte mi, prosím

(Terka, 28. 3. 2010 16:38)

Dobrý den. Je mi 15 let a jsem těhotná - ve třetím měsíci. Moje máma mi teď nechce poradit, protože mě kvůli tomu nesnáší, takže se jdu zeptat sem... Je normální, že mě strašně bolí prsa a mám křeče v podbříšku? A taky mám žlutý výtok...

Předem, díky.

pro Evika

(Kačka M. 27let, 27. 3. 2010 17:50)

Ahojky,já asi vím co prožíváš já čeklala 3 roky než jsem otěhotněla.Po dvou letech jsem přešla k jinému gynekologovi a on mi nasadil léčbu hormony a řekl že by mě za rok objednal do Prahy na vyšetření,jak fungujou vaječníky a tu průchodnost.Ms jsem měla pravidelně maximálně ten den spoždění,ale každopádně jsem furt se hlídala skoumala a ted vím,že jsem to neměla dělat.Dost lidí si měří teplotu,ovulační dny a já ani jednou to neudělala.Prostě jsem si řekla,že až to příjde,tak to příjde.Najednou jsme začli makat na baráku a byli jiný starosti a najednou si říkám já už mám skoro 14 dní zpoždění a byla jsem pořád ospalá tak hned ráno jsem si udělala test a byli tam dvě krásné čárky.Takže doporučuju nemyslet na to a ono to samo příjde.Nebýt ve stresu ale v pohodě.Doktor ti určitě nějakou léčbu poradí,pokud tě nepošle na vyšetření.Já už začínám 4.měsíc a je to nádherný pocit i když ty nevolnosti jsou na nic.Tak přeju hodně moc štestí:-)

eviku

(jarka, 27. 3. 2010 17:47)

ahojky,měla jsem také ten problém a zkusila jsem podle rad tady si podložit zadeček polštářema a musím uznat že to pomáhá,sperma ze mě nevyteká,také se s manželem snažíme,držím palce ahoj

odpovězte mi prosím

(evik, 27. 3. 2010 15:30)

Ahojky holky.S přítelem se snažíme o miminko už od července loňského roku a stále nic(vím, že je to zatím krátká doba) ale mám takovou otázku na kterou je mi trapné ptát se někoho z očí do očí: po styku se snažím ležet co nejdéle můžu, ale stejně ze mě vždy sperma celé vyteče a já nevím jestli není zde ten problém byla bych moc ráda kdyby jste některá na mou otázku reagovala. Děkuji.

pro janu

(lenka, 27. 3. 2010 10:21)

ahoj jani určitě si zajdi ke svému doktorovi at ti udělá kompletní vyšetření,utz,hladinu hormonů atd.chyba může být i v partnerovi.můj manžel měl v 25 letech dítě,dnes je mu 32 a spermiogram je katastrofální,jediná šance na dítě je ivf.doporučovala bych vyšetření i partnera.dělá to každý gynekolog.stačí donést z domu spermie.takže chyba nemusí být jen u tebe.je taky možný že máš anovulační cykly ale to se dá spravit lékama.

pro Janu

(Petule, 27. 3. 2010 9:29)

Ahoj Jano, nemaluj hned certy na zed, nekdy to proste trva dele! Nevim, jak hodne jsi informovana o tom, co se vlastne deje v tvem tele behem tveho cyklu, ale kdyz si uvedomis, ze vajicko je pripraveno na oplodneni pouze 1 ci 2 dny a to je jeste ovlivneno dalsi spoustou vlivu, clovek se pak prestane divit, ze to lehce nekomu trva i rok:) V prvni rade bych si zjistila, kdyz mas ovulaci (napriklad merenim bazalni teploty),i kdyz to je trosku dlouhodobejsi zalezitost na vypozorovani. Urcite bych vyhledala odbornika, neber to hned tak, ze ti budou sdelovat jen spatne zpravy, urcite se budou snazit pomoci...Hodne stesti!

poradte mi prosim

(Jana, 27. 3. 2010 5:52)

Ahojky všem,chtěla bych se zeptat,zhruba 2 roky uz neberu HA,předtím jsem měla 3 roky partnera poslední rok jsme spolu spali bez HA,tet mam druhý vážný vztah který už trvá rok a půl a se současným partnerem spolu spíme taky bez HA,ale miminko stále nepřichází,můj současný partner už dítě má takže plodný logicky je,tudíž je problém určitě ve mě,doktorovy jsem se stím nesvěřovala,bojím se odpovědi,je mi 21 let nemám se s tímhle problémem komu svěřit,kamarádkám se tohle téma moc nezamlouvá,pořád mi říkají že jsem ještě mladá,to samí mi říkají rodiče,mamka třeba ví jak moc chci miminko,vlastně to ví celé moje okolí,z každé strany slyším jiné názory,někdo mi říká:čím víc chceš dítě tím mín to nejde,potom že moc kouřim,že se stresuju,že stímhle partnerem dítě mít nemůžu a s jiným bych mít mohla,tohle mi říkají moji znamý a myslím si že jsou to jen řeči,já zase přemýšlím nad tím že přítelovy je 32 a to sperma tím věkem je třeba už nekvalitní nebo že opravdu některým ženám se povede otěhotnět až třeba za 3 roky,noo já prostě nevím,mám opravdu strach že děti mít nikdy nebudu.Školu jsem dodělala,mám stálou práci,byt máme,finančně jsme na tom celkem dobře tak proč se mi děje tohle.Věřím že jsou tady určitě zkušené ženy a poradí mi prosím,chtěla bych vědět jak se dozvím co nejrychleji jestli jsem plodná nebo ne?Zkoušela jsem hledat různě na internetu jaká vyšetření bych měla podstoupit abych věděla svojí plodnost,ale nikdy jsem se nedopátrala. Propadla bych se do země kdybych děti mít nemohla,pro ženu to musí být strašná podpásovka když jí život nedá děti,neumím si to vůbec představit kdybych měla vozit kočárky svým kamarádkám,dívat se na ty seriály a filmy o rodinách a přitom nemohla mít svoje vlastní děti,ta žena si pak musí připadát méněcenná a partner jí nakonec potom opustí,takže vás prosím všechny žádám o jakékoliv rady prosíím,byly byste strašně moc hodnoučký kdyby jste si našli maličkou chvilku a napsali mi mooc prosím. Jana

Poradte

(Deniss, 25. 3. 2010 19:55)

Ahoj, chtěla bych se zeptat dělala jsem si test jeden mi vyšel se slabou čarkou pozitivní a chtela jsem si udelat druhy jako pojistku , ale ten vyšel negativni,nebo carka byla az tak slabounka , že opravdu nebyla videt :) jen pres svetlo se objevil prouzek trochu zabarveny . Uz pár dní mam urcite priznaky a hlavne jsem opravdu jina více statna, klidna a vyrovnaa a jako by jista ze tehotna jsem . Jen tedy opravdu nevim jestli je to spise psychicky:)? nemate stímto nejaké zkusenosti? Velmi děkuji za kazdou radu moc si mimi prejeme:)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »