Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro míšu

(elizabeth, 21. 3. 2010 19:50)

děkuju ti moc
.-) muj přítel došel na to, že si tady píšu...a jeho názor byl dobrý :-) je rád, že jste mi začali psát... že se nemám vzdávat..moc ti děkuju :-)

Pro Elizabeth

(Míša, 21. 3. 2010 19:31)

Ahojky.Jsem jeden z případů kdy mi doktoři tvrdili pokaždé a každý něco jinýho a to,že nikdy asi nebudu mít děti.Přešla jsem k doktorovi co se zabývá rizikovým a ten mě poslal na vyšetření.Tam se nic moc nezjistilo.V lednu jsem měla jít na jiné,ale odmítla jsem.Zkoušeli jsme to s přítelem 8 měs a před týdnem mi bylo potvrzeno těhu(5.týden).Pomohlo mi i to,že jsem si řekla že to nebudu řešit a až to příjde,tak to příjde.Hlavně jsem si zakázala říkat,že to nepůjde.A jak vidíš,tak to taky pomohlo.Musíš věřit, i když je to těžký a taky mi pomohly tyto stránky.Takže hodně štěstí a nezoufej:)

Pro Leňu

(Míša, 21. 3. 2010 19:23)

Ahoj Leni.Tak kontrola dopadla dobře.Máme 5 týdnů a 1cm.Za 14 dní jdu znova na kontrolu.Už mám i fotku a je to to nejkrásnější co jsem kdy viděla, i když je to jen černej flek.

pro Elizabeth a Moniku:)

(Petule, 20. 3. 2010 21:31)

...predchozi prispevek mel byt pro Elizabeth, ne pro Moniku:) mam v tom trochu gulas...

pro Moniku

(Petule, 20. 3. 2010 21:30)

Ahoj Monco, s radou najit si lekare s profesionalnejsim pristupem, musim jedine nez souhlasit:) A ze se snazite 3 mesice o miminko? Muzu te uklidnit, ze u zcela zdravych partneru je to celkem bezne, nekdy to trva i rok a je to stale v limitu:) Tak neztracej hlavu a nadeji, smej se na svet a ono to prijde:)

pro moniku

(Elizabeth, 19. 3. 2010 18:47)

díky mony, jsem ráda, že si mi poradila....nemůžu otěhotnět, a začínam mít obavy, že to bude tak jak to říkal doktor....snažíme se o miminko 3 měsíce...a pořád nic....zZAČÍNÁM POMALU STRÁCET NADĚJI... :-(

Elizabeth,

(monika, 19. 3. 2010 12:39)

a proc bys nemohla mit deti?ja bych asi nejdrive zmenila doktora protoze "asi nebudete mit nikdy deti" neni zadna odpoved.Myslim ze po pul roce bys klidne otehotnet mohla.Zkus to konzultovat s jinym lekarem uvidis co ti rekne.Drzim palce.

prosím o radu

(Elizabeth , 19. 3. 2010 4:15)

dobrý večer, narazila jsem tady na tyto ztránky..a hodně mě zaujali..chtěla jsem se zeptat, jestli můžu mít miminko, když jsem před půl rokem prodělala potrat...můj bývalí mě zbil a doktor mi řekl, že už asi nikdy nebudu mít děti..zedka mám nového přítele, a snažíme se o miminko..myslíte, že můžu mít ještě nějaké následky??prosím vás moc o radu...předem vám děkuji..

Pro Leňu

(Míša, 18. 3. 2010 14:45)

Díky moc.Tak zatím žádný problém není a už jsem zvědavá na zítřejší kontrolu.Věřím,že než se vše nachystá po různých vyšetřeních tak to trvá.Budu ti moc držet palce.

pro míšu

(lenka, 17. 3. 2010 20:10)

ahoj míšo tak to je super.utrogestan se bere i u ivf ale já měla duphason můj dr.říkal že je lepší.určitě to bude ok.špinění je v těhotenství normal zvlášt na začátku.jinak já se už psychicky chystám na kliniku.v dubnu jdu na krev a pak naplánovat co a jak tak počítám že v červnu by mohl být transfer když to půjde dobře.je to běh na delší trať vždycky.tak se hlavně opatruj a zase někdy písni.ahojky

pro Leňu

(Míša, 17. 3. 2010 19:39)

Ahoj Leni.Píšu jak sem ti slíbila.V pondělí jsem byla u doktora a mám Utrogestan na udržení.Při prohlídce jsem trochu špinila.No a mám PN.Mimčo nešlo na utz moc vidět,tak mě to trochu vystrašilo a v pátek jdu znova na kontrolu.Tak uvidíme.Ale těhu mi potvrdil.Jak se daří tobě?

Pro Lenku

(Dannie, 17. 3. 2010 18:00)

Tak to jsem moc ráda,já se dost bála.Nikdy jsem vlastně takhle špinění neměla,akorát vlastně asi 2x,ale to už je hodně dlouho,tak mě to vyplašilo.Já se na to snažila i nemyslet,ale pořád to v té hlavě mám a pomalu bych dělala testíky snad každou chvílí.Jinak já Ti také moc držím palečky,ať to v květnu dopadne dobře a mimi se Ti zadaří:)

pro danie

(lenka, 17. 3. 2010 17:56)

špinění fakt nic neznamená,toho se nemusíš bát.já myslela že už se ti ms zpozdila.nejlepší bude pár dní počkat.ale chápu tě znám ty pocity.mě čeká v květnu 3 ivf tak doufám se konečně taky zadaří.držím ti pěsti at ti to vyjde.

Pro Lenku

(Dannie, 17. 3. 2010 17:46)

Ahoj Lenko,mestruaci bych měla dostat přibližně za 2 dny.Ale už nějakou dobu se cítím úplně jinak.A právě už jsem celkem začala bláznit:),že by to konečně mohlo vyjít.Všechny příznaky tomu tak napovídaly,ale teď mě nějak vystrašilo to špinění a začala jsem se bát,že to těhu nebude.Já právě patřím také ke snažilkám a tak jsem svým způsobem nedočkavá,jak to dopadne.Tak jsem si dělala pár testíků a nic.Ale pořád tu naději mám a tvojí odpovědí,se zase trochu zvýšila a moc děkuji:)Zkusím ještě pár dnů počkat a udělám si testík další.Takže se nemusím znepokojovat tím špinením?Ještě jednou moc děkuji za odpověď.

pro dannie

(lenka, 17. 3. 2010 17:33)

ahoj danie jak dlouho máš zpožděnou menses?když se embyo zahnízduje tak spousta holek špiní takže těhu být můžeš.doktor má pravdu na utz jde vidět váček až při hodnotách hcg 2000.někdo má negativní test a pak se zjistí že je těhotná znám pár takových holek.jediný co ti můžu poradit je zatím ještě počkat.nebo si zajdi do laborky a nech si udělat test z krve.

Rada

(Dannie, 17. 3. 2010 17:09)

Ahojky děvčata,opět velmi prosím o radu.Není to tak dlouho,co jsem sem psala ohledně možného těhu.Teď už druhý den špiním,včera nepatrně,dnes v jednu chvíli víc a pak zase nepatrně.Zvýšená teplota se stále drží a vše je tak jak jsem psala předtím.Akorát ta únava mi dává zabrat,byla bych klidně schopná spát celý den a musím bojovat s únavou,abych neusnula.Celkem se začínám obávat,aby v tom nebylo něco jiného než těhu.Já už totiž vůbec nevím.Takové pocity mám snad poprvé v životě,ale zatím vůbec nevím co to přesně je.Testík je stále negativní a když jsem volala lékaři,tak mě odbyl,že stejně nic nepozná a že mám prostě počkat.Ale strašně se bojím,co by to mohlo být,samozřejmě bych byla šťastná,kdyby to dělalo mimi:)Dnes jsem byla i na nákupu a najednou mi bylo špatně,točila se mi hlava a myslela jsem,že omdlím.Jestli máte třeba podobného zkušenosti,budu moc ráda za odpovědi.Děsím je nějakého zdravotního problému,menstruace,ale stále doufám v mimi.Předem moc děkuji za reakce.

pro alču

(lenka, 16. 3. 2010 16:07)

ahoj klidně si můžes zajít do laborky nechat udělat testy na hcg,stojí to kolem 200 až 300kč asi jak kde.

odběr krve jen u gynekologa?

(Alča, 16. 3. 2010 12:46)

Hezký den všem, při čtení fóra mě napadla možná hloupost , nevíte prosím, je možné pro určení případného těho z krve zajít "jen" do laboratoře při poliklinice či nemocnici? Zjistí mi to tam na požádání a za poplatek, anebo musím pouze za svým gynekologem?

pro Martina

(Dotaz, 15. 3. 2010 17:03)

Ahoj Martine, jestli Tvé přítelkyni těhotenské testy vycházejí pozitivně a občas krvácí, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Přeji ať vše dobře dopadne.

Dotaz

(Martin, 15. 3. 2010 16:16)

Ahoj,mé přítelkyni vyšli 4testy poz.ale pořád občas krvácí,většinou jen ráno a jen trochu,taky jí často bolí břicho,už asi 2měsíce nemá pravidelnou ms buď měla krátce nebo naopak dlouho,rád bych věděl jestli je to vše v pořádku,děkuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »