Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Petule

(Dr., 15. 3. 2010 15:30)

jojo.. ja uz ze vsech tech clanku mam v hlave dobrej gulas... ted jsem objednana ve ctvrtek k doktorce ( jinne) , která to tam nebude snad mít jako muj doktor , tam to vypadala jak 1. svetové vlace , nacinni jak pro voly.. tak jsem zvedava co mi rekne , jen doufam , ze tady neblaznim s tehu a pritom muzu mit neco s vajecniky... pac MS mam vzdy perfektni a ted nikde nic..ikdyz me popichava v podbrisku.. achhhjooo... :D

Vynechani MS

(pavlina, 15. 3. 2010 8:22)

posledni menstruaci jsem měla 20.12.2009.před měsicem jsm byla na gyn.a pano doktorka mi řekla že jse asi těhotna 3 tydny a nalez 3mm.neni to nějak malo

pro Dr.

(Petule, 14. 3. 2010 22:26)

...tak to me mrzi, ze krev neukazala:( Ja bych holt vyckala, co se bude dit, ale chapu, ze cloveka cekat nebavi:( Sama jsem jak prastena, nekde si prectu, co mohou byt prvni priznaky a uz mam pocit, ze se to na me hodi...a co jsme se o mimco pokusili zatim jen jednou a do MS mam stale 2 tydny:) Proste blazinec... tak doufam, ze se co nevidet nejakej ten prcek objevi, u vsech, kdo si preji:) Hodne stesti vsem!

Menstruace

(Lola, 14. 3. 2010 21:34)

dobry den,rada bych se zeptala, jsem v lednu po revizi delohy, doktor mi vyvolal MS,ta prisla 1.3. do 5.3. pry se uz nemusime chranit a mimi by mohlo prijit podle doktora. milovali jsme se s pritelem casto, citila jsem tlaky v levem a stridave pravem vajecniku,takze ovulace asi probiha, nebo probehla.i kdyz tedy u posledniho tehotenstvi jsem otehotnela az na konci cyklu. nicmene, ted jsem zacala velmi, velmi slabe spinit.tak se chci zeptat, je mate nekdo zkusenosti s tim,ze by jste spinily kdyz se vajicko zahnizduje? dekuji moc.

Pro Dr.

(Dannie, 14. 3. 2010 21:31)

Moc Ti děkuji za odpověď:)Já se právě nějakou dobu snažila na to nemyslet,i když také byla chvíle,když jsem nad tím zase začala bádat:)Já jsem právě ty testíky zkoušela a nic,a myslela jsem si,že mimi nebude,ale je asi pravda,že je na to ještě brzy.Ale moc mě potěšilo,že jsi napsala,že by to opravdu třeba mohlo být.Budu se to snažit vypustit z hlvy,i když to jde těžko a uvidíme,ale moc Ti děkuji za odpověď:)A jak jsi psala,že patříš také mezi snažilky,tak samozřejmě také přeji,aby jsi brzy čekala mimi:)Zatím ahojky a ještě jednou děkuji:)

Pro Dannie

(Dr., 14. 3. 2010 19:44)

Ahoj snažiko :) ... nemám moc zkušeností , ale nějaké přeci. Co se týče Tvého problému si nejříve upřesni , zda-li není nějaká vsugerace u tebe , jak to tak nekdy byva u snazilek. Tvé bolesti a pocity naznačují těhotenství , ale jak si psala máš 5 dnu před MS a to je moc brzo jak na nějaké zavery ci testy. Já na tvem miste bych to nyní vypustila z hlavy , cim vic budes tapat , tak se budes motat do kola , vim jak se ted citis , taky patrim do snazilek , proste vyckej zda-li Tvá MS dorazi..pokud ne , pockej tolik dnu , kolik ti trva MS normalne , a pote zkousej testy. Pokud budes chtit jeste neco... budu se snažiti ti pomoci... Pa

Miminko?

(Dannie, 14. 3. 2010 18:35)

Ahojky,je to už pár dnů,co jsem psala,ale bohužel mi nikdo na to neodpověděl:( a tak píši znova.Je to už několik dnů,co jsem začala mít najednou jiné pocity.Motání hlavy,pocity na zvracení,zezačátku nechutenství a teď už jím normálně,ale strašně se ženu za sladkým.Měla jsem i zvláštní bolesti podbřiška,skoro podobné jako před menstruací,ale někdy horší,někdy jen píchnutí.A ta bolest někdy střílela do zad.Až do těch mě trápí jen píchání v podbřišku(ty velké bolesti ustaly),pocity na zvracení a také najednou lehce zvětšená,žilnatá prsa,která někdy svědí.Dokonce už ani nemám chuť,třeba na víno,které jsem si občas dávala.Měsíčky bych měla mít cca za 5 dnů,ale stále moc doufám,že budu těhu,protože také patřím mezi ty snažilky:)Navíc se cítím,jakoby šťastnější a neustále vysmátá:)S přítelem jsme se milovali ve dnech špinění,protože gyndař říkal,že bych možná v této době otěhotnět mohla.Co myslíte?Stále se obávám,že přijdou měsíčky a mimi zase nebude:(Jinak testy jsou zatím negativní a zkoušela jsem jich několik.Pokud by se stalo,tak by to bylo cca od početí 18 dnů.Předem moc děkuji a prosím vás,pokud možno za nějakou odpověď.

hodnota hcg

(lenka, 14. 3. 2010 15:47)

ahoj jandíku tvoje hodnota odpovídá 5-6 týdnu těhotenství.

Hodnota HCG

(Jandik, 14. 3. 2010 10:30)

Krásný den všem o miminko se snažíme dlouhou dobu,ve čtvrtek jsem byla na odběru krve a byla mi naměřená hodnota 1475 HCG.Moc vás prosím kolikátému týdnu to odpovídá?Děkuju všem staršně moc a přeji krásný den

Pro Petule

(Dr., 14. 3. 2010 8:45)

Ahoj.. psala jsem ti ze jdu na krev... kazdopadne doktor nic nenasel , ja jsem 5 dni po stále nepřicházející MS , doktor nic nenasel , krev negativne , testy nagativne a ja nikdy spozdení neměla. Je to 14 dnu po ovu , takze nevim co mám tak nějak dělat..

H.A. a tehotenstvi

(Petule, 13. 3. 2010 22:07)

Zdravim, pravidelne sleduji, co se tu deje... pan doktor Uzel rika, ze HA na tehotenstvi ci vyvjoj prcka vliv nema, a podle me on vi, co rika:) Tuhle jsem to nekde studovala na jeho strankach...
Mimochodem, pred par dny jsem psala, ze mam pichani v podbrisku potom, co jsme se snazili o otehotneni a nekdo z vas tu psal, ze to ma taky a ze by mel jit na kontrolu... Jak to dopadlo?

H.,A.,

(Veronika, 13. 3. 2010 20:05)

Já si to myslela vždycky taky, ale tady jsem se dočetla, že otěhotnění po krátkém vysazení h.a. může mít vliv na poruchy v hování atd .. :-( Takže děkuju za uklidnění a už se tím nebudu zabývat :-) Všem pokoušejícím se budoucím maminkám přeju hodně hodně stěstí .-)

Je vse ok?

(anna, 13. 3. 2010 19:06)

Chtela bych se vas zeptat, mela bych byt v 6tt, hodnoty hcg jsou 3252, ale nemam zadne priznaky, natoz, aby jsem citila pnuti v prsou..je vse v poradku?ma s tim nekdo zkusenosti?diky moc

Pro Veroniku

(H.,A., 13. 3. 2010 15:10)

Večo , kdyby HA měla vliv na početí .. tak pochybuji o tom , že by ji ženy používali.. nejsem sice doktor , ale mam spoustu přátel , co vysadili HA po několika letech a mají baječné a zdravé děti !!! Ubec se tím posímtě nezabívej... genetika vytvaří problem... :) Pa

H.A.

(Veronika, 13. 3. 2010 13:40)

Na budoucí početí jsem tak ani nemyslela, ale jak jsem četla na těchto stránkách tak spíše na vývoj dítěte :-( Každopádně i tak moc děkuji za odpověď. A jinak ha beru již nějakých 11 let s občasnými předstávkami a brala jsem Triregol, což je třífázová ha.

H. A.

(Pro Veroniku, 13. 3. 2010 11:10)

Ahoj Veroniko , co já vím , tak HA nemá liv na budoucí početí. Možná bude chtít trochu času pro početí , jelikož HA musí z těla odejít celá , zaleží na tom jak dlouho si jí také brala a typ. Také tělu chvíli potrvá aby pochopilo co po něm žádáš , samozdřejme početí může přijít ihned a nebo jak píši par měců na tom musíte (ne povinost - ale zabava ) pracovat.
HA pokud ji nebereš při těhotenství (min.možnost) tak vliv nemá.

antikoncepce a těhotenství

(Veronika, 12. 3. 2010 20:47)

Dobrý den,
před týdnem jsem vysadila antikoncepci a již se pokoušíme s přítelem o miminko. Na Vašich stránkách jsem se ale dočetla o škodlivosti antikoncepce o které ( myslím až takové ) nevěděla. Opravdu má takový vliv na vývoj dítětě? Mám z toho celkem obavy.Děkuji za odpověď

Těhotná či ne?

(Janča, 12. 3. 2010 16:11)

Jo jo, už jsem si tam volala, před měsícem jsem musela ze zdravotních důvodů přestat brát prášky a teď tohle, myslela jsem, jestli to taky nemůže být důvod, že jsem to ještě nedostala, no uvidím.

pro Janču

(těhotná či ne?, 12. 3. 2010 12:18)

Ahoj Jančo, být tebou zašla bych si na gynekologii k Dr.

Bazální teplota

(Dr., 12. 3. 2010 10:36)

Ahojky, Tu Bt jsem měla úplně stejnou. A přesto jsem těhu. Záleží na tom jakou jsi ji měla před tím. Jestli jsi si ji začala měřit těsně před MS, tak z toho nic nevyčteš.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »