Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsem tehotna?

(Jitka, 7. 3. 2010 11:33)

Ahojky , ja jsem se chtela jen s nekym poradit.Prodelala jsem potrat v lednu, ale plod byl mrtvy uz mesic predtim.Sla jsem na vycisteni a pak prisla MS..vse ok.Ted jsem zjistila, ze jsem tehotna (mela bych zacit 5.tyden), ale prsa necitim.Kdyz jsem potratila, prsa me prestaly bolet..tak mam strach, aby vse bylo v poradku.Ma s tim nekdo zkusenost?Dekuji

Pro Leňu

(Míša, 6. 3. 2010 16:01)

Ahojky.Tak to ti moc budu držet palce.Já mám dneska dostat ms,ale zatím pořád nic.Tak se uvidí.Měj se a určitě pisnu.

PO revizi

(Lejla, 5. 3. 2010 19:39)

Ahojky, tak jsem holky po revizi ( v lednu), doktor mi vyvolal MS a pry uz se muzeme bez problemu snazit.mate ale nejaka zkusenosti s vypoctem plodnych dnu po revizi? doktor mi totiz prvni MS vyvolal a tak nevim.diky

pro míšu

(lenka, 5. 3. 2010 14:37)

ahojky ja jsem ho taky koupila a už jsem ho začala užívat.jestli tím třeba nemyslel vysokou děložní sliznici.já když se zastavil vývoj embrya a byla jsem na utz tak mi řekl doktor že mám sliznici jako mají těhotné.já být na tvém místě tak bych doktorovi zavolala a zeptala bych se.aspon budeš vědět jak to myslel.v dubnu už jedu na vyšetření na kliniku a v květnu se vrhneme na 3 ivf.tak se měj zatím hezky a ahojky.napiš mi občas jak to s tebou vypadá.

Pro Leňu

(Míša, 4. 3. 2010 20:03)

Ahojky.Já mám Femigard koupený taky.Stál 365kč.Objednala sem si ho přes net ze stránky hemann.cz.Došlo mi to za dva dny,ale ještě jsem to nezkoušela.Poslední dobou je mi něják divně.Klesá mi už tak nízký tlak a motá se mi tím hlava.Ale to je jen asi vyvolaný psychicky.Mám totiž těsně před ms.A pochybuju,že bych byla těhu.Pořád přemýšlím,co doktor myslel těma buňkama.Držím palce a ten sirup si určitě kup.

pro míšu

(lenka, 1. 3. 2010 16:59)

ahojky kyselina listová je hlavně na dobrý vývoj embrya.ale užívat se může i před plánovaným miminkem.ted jsem četla v diskuzích že je dobrý přípravek FEMIGARD.je to nějaký sirup na bylinné bázi tak ho chci vyzkoušet.taky držím pěsti at se konečne zadaří.

tehotna nebo ne

(pro veriska, 1. 3. 2010 13:45)

Ahoj, myslím si, že můžeš. I když je to malá pravděpodobnost, ale stává se to. Někdo otěhotní jenom při MS.

tehotna nebo ne

(veriska, 1. 3. 2010 13:09)

Ahoj delaly jsme to pri menstruaci a chtela bych se septat jestly muzu o tehotnet prosim napis te mi nekdo bevuska@seznam.cz dekuji moc

Pro Leňu

(Míša, 27. 2. 2010 14:35)

Ahojky.Já ovulaci poznám i kdybych nechtěla:)Mám tam trochu vlhko:)Víš jak to myslím?Je mi to blbý popisovat.Ale ovu. testy sem zkoušela už na podzim.Uvidíme jestli mi pomůže ta kyselina listová.Držím palce.

Nezkušenost?

(Ká´ta, 27. 2. 2010 13:52)

Ahoj holky, můžu být těhotná i když to do mě přítel neudělal? Vynechala jsem týden antikoncepci.

Pro Veroniku

(Sarka, 26. 2. 2010 21:32)

Ahoj Verco,tehotna byt urcite muzes,ja ted koncim uz 6.mesic a jen tak sem nakukuju obcas.Ja si tenkrat delala teh.test 2 dny pred ocekavanou MS a byl tam taky slaboucky ruzovy prouzek,jestli jsi,tak za 2 az 3 dny musi zesilit a pak kazdym dnem vic.Tak byt tebou zkusim v nedeli nebo v pondeli dalsi a uvidis.Ten vytok mit nemusis,kazda jsme jina.U mne byl prvni priznak uz asi necely tyden po dni D a bylo to caste moceni,takovy jakoby porad tlak na mocak.A taky lehce zaludek na vode ale nezvracela jsem nikdy.Tak drzim pesti a dej vedet jak jsi dopadla.

Těhotná nebo ne???

(Veronika, 26. 2. 2010 18:23)

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, mám 1 den před MS a už asi týden mě bolí prsa, v podbřišku, pocit na zvracení,ale nemám žádný výtok a dneska mi to nedalo, tak jsem si udělala těh.test a tu druhou čárku jsem měla trošku růžovou, ale asi tak za 10 minut, můžu být těhotná? Veronika

pro míšu

(lenka, 25. 2. 2010 20:16)

ahoj míšo.mě je 28.jestli ti můžu poradit kup si ovulační testy.tak si odchytneš ovulaci a zvýšíš šanci.ahoj

tak jsme těhotní

(Lucka, 25. 2. 2010 10:33)

Příznaky ještě před ms, co jsem psala před deseti dny se potvrdily. Teď už se přidalo i lehké nafukování v oblasti podbřišku, nevolnost, výtok, vynechání ms a dneska se mě ukázal test pozitivní takže se objednávám na gyndu. Doufám, že se Vám to holčiny taky povede, my to zkoušeli asi půl roku, i když raději počkám na oficiální výsledky. PA PA

Pro Leňu

(Míša, 24. 2. 2010 22:25)

To nevadí.Jsem 18den cyklu a je mi 21.Začátek března je brzo a to čekám ms.Nezbývá mi než doufat,že nedorazí.A kolik je tobě?

:):)

(lenka, 24. 2. 2010 18:55)

ahoj egie a nezkoušely jste navštívit centrum asistované reprodukce?mi se s manželem snažily rok a půl a bylo to k ničemu.

:):(

(Egie, 24. 2. 2010 18:14)

Ahoj tak my se snažíme už skoro 2roky a teď pořád spím,jím,chodím čůrat a bolí mě prsa a břicho.Jenže žádný výtok, špinění ani mravenčení v bradavkách.Čekám za 4dny MS tak nevím.Budu doufat.Nejhorší je, že my snažilky(aspoň já) si to myslíme každý měsíc...

pro míšu

(lenka, 24. 2. 2010 17:42)

já abych byla upřímná tak fakt nevím.kolikátý jsi den cyklu?kolik máš let?

Pro Leňu

(Míša, 24. 2. 2010 16:55)

Na utz nebylo nic vidět.Neptala.To by mi snad řekl,ne?Ty poslední testy mi vycházely negativně.Vím,že to jde vidět až v ty týdny.Je možný aby to poznal i třeba pohmatem tak brzo?A co si o tom myslíš ty?

odpověd na dotaz

(lenka, 24. 2. 2010 15:48)

ahoj lenuna znám pár holek který měli negativní test a těhotný byly.zajdi si nechat udělat test hcq z krve,ten je nejistější.některé testy nejsou citlivě a pokud jsi na začátku těhotenství tak můžes mít nizkou hladinu hcq a tudíž to test nezdetekuje.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »