Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Milli

(Lucka, 4. 2. 2010 14:01)

děkuju, právě to je jedna z věcí proč bych miminko fakt chtěla, je mi 26, a to si myslim je čas akorát na mimi a nejen na těchto stránkách, ale i v mém okolí mají už stejně staré kamarádky a známé docela problémy. Mohla bych jít na potrat ale co když už to potom s nějakým jiným partnerem nepůjde a já si budu vyčítat, že už jsem mohla mít dítě??? Přemýšlela jsem o tom a je asi horší nemoct mít dítě než být s dítětem sama. Rozhodla jsem se, že si prcka nechám, mám termín 13.10.2010, teĎ to bude na příteli jak se k tomu postaví, ale nebudu ho do ničeho nutit, já to totiž zvládnu!!! :)))

Pro Evicku Tehotensky Test

(Andrea, 4. 2. 2010 10:53)

Evi zkus TT s Citlivosti 10 ja si koupila pres net Těhotenské testy Wondfo a ten mi slaboulinkou carku ukazal 2 dny pred MS.A byla to pravda.Drzim palce.

Jsem nebo nejsem těhotná

(Dominika, 4. 2. 2010 9:53)

Dobrý den,BT mi neklesá už 14 dní v kuse a nedostala jsem to už 10 dní je možné,že bych byla těhotná?Děkuji

Pro Šárku

(Lenulka, 3. 2. 2010 21:54)

Ahoj Šárko.Píšeš tady,že jsou vitamíny na uhnízdění vajíček.Neslouží taky náhodou i na udržení??? A může je brát, ikdyž jsem měla inseminaci a beru utrogestan??Nevíš,jestli se to náhodou nebude nějak komplikovat.Díky za odpověď.

pro Lucku

(Milli, 3. 2. 2010 20:49)

ahoj Lucko, před sedmnácti lety jsem řešila podobnou situaci. Otěhotněla jsem v šestnácti. Přítelovi ( dnes manžel) bylo tehdy osmnáct. Chtěl, abych podstoupila potrat, protože to chtěli jeho rodiče. Já si mimčo chtěla nechat, ale k vůli přítelovi jsem váhala. Byly to nejhorší chvíle mého života. Už jsem se nikdy tak nenabrečela. Nakonec jsem se rozhodla, si mimčo nechat i kdyby jsme se měli rozejít a být na to sama. A jak to dopadlo? Nakonec se vše v dobré obrátilo. Byla svatba. Narodila se nám nádherná dcera. O šest let později druhá ( po třech letech snažení, po druhém pokusu IUI). A nyní zkoušíme třetí dítko. Pořád se milujeme, co víc si přát. Hlavně ti chci říct, že to hlavní rozhodnutí záleží jen a jen na tobě. Nejdříve si zkus tady na těchto stránkách přečíst, jak je těžké otěhotnět. Jak je těžké zdárně dítě donosit a porodit. Zkus si o tom ještě jednou s přítelem v klidu promluvit. Ono to těm našim chlapům, někdy déle trvá, než si zvyknou na tu myšlenku, že by měli být tátou. Hlavně si to pořádně rozmysly (ať tak, či onak), ať jednou svého rozhodnutí nelituješ. Přejí Ti, aby Ti to dobře dopadlo, tak jako nám.

co dělat

(Lucka, 3. 2. 2010 17:54)

nazdar, co byste mi poradili, když jsem se dostala do hrozný situace, zjistila jsem, že jsem těhotná, můj přítel tvrdil, že by mu to nevadilo a teď když jsem mu řekla, že je to teda natuty tak říká, že rodinu ani děti nechce, jsem úplně na dně, na miminko se těším, ale nevím jestli ho chci i když tak příjdu o přítele a budu na vše sama...

pro Ladu

(Milli, 3. 2. 2010 16:00)

ahoj Lado, myslím si, že by jsi mohla. A kdyby to nevyšlo,zkus si koupit ovu testy, ty ti přesněji řeknou, kdy ovulace proběhne. Zas tak drahé nejsou. Já si kupuji 5 ks za 199,- Kč.

co si myslíte vy, co máte zkušenost?

(Veronika, 3. 2. 2010 13:49)

ahoj,
jsem úplný začátečník, poslední MS 9.1., během víkendu kdy byla ovulace jsme s přítelem důkladně pracovali :))), už tak pět dní mám divné pnutí v podbřišku, bolavá prsa, lehké nechutenství, je možné že bych mohla být těhotná? a je vůbec možný takhle brzo vnímat nějaké příznaky? jinak dodám, že s menstruací jsem nikdy neměla problémy, vždy bezbolestně načas,takže bych to nepřisuzovala blížící se MS. uvidíme o víkendu, mám svátek, tak se ráno asi vyčůráme na papírek :), předem dík za vaše názory a zkušenosti PS: jestli budou // tak budu skákat do stropu, to by byl dáreček

Evicko,

(monika, 3. 2. 2010 10:38)

samozrejme ze muzes otehotnet kdyz jsi byla v bazenu,navic na druhy den.Ma kamaradka sexovala ve vane a ma krasnou holcicku

těhotenský test

(Evička, 3. 2. 2010 2:00)

Ahojky,
snažíme se s přítelem o miminko už 8měsíců.Tento měsíc jsem ale řekla,že už ovulaci počítat nebudu a nebudeme na to ani myslet..Byli jsme zrovna na horách a druhý den po sexu šli do bazénu.Až doma jsem zjistila,že jsem měla akorát ovulaci.Myslíte si že se to v bazénu nevypláchlo?
Cítím se nějak jinak a myslím,že už bych mohla být,ale nevím zda jsem si to nevsugerovala.
Nemáte někdo typ na citlivý těhotenský test co by to už mohl poznat?Menstruaci mám dostat až mezi 6-11.2 jelikož ji mám nepravidelnou..Co myslíte??

PORAD TE

(LADA, 2. 2. 2010 22:07)

Zdravim všechny holčiny, měla bych jednu otazečku, MS jsem mela 9.1.2010. plodne dny s ovulaci byli 20-25.1.2010.mazleni bylo jen 20 a pak az 24, co myslite mohla bych otehotne kdyz jsme se milovali jen tyhle dva dny? dekuju za odpoved.

pro dablika

(Milli, 2. 2. 2010 15:17)

Ahojda, MS mám taky dostat ve čtvrtek a taky mi je blivno, ale nepotím se. Ještě mě občas píchá v podbřišku. Tak nevím. Dřív jsem to nemívala, ale od října, od vysazení antikoncepce to občas mívám.

Nevolnost před MS

(dablik, 2. 2. 2010 14:49)

chci se zeptat,míváte před menstruací nevolnost?MS mám dostat ve čtvrtek a už od soboty mi je každé ráno špatně od žaludku,chvilku i silný pocit na zvracení,potim se.Pak ale během asi hoďky mi už je po zbytek dne dobře.

Daso,

(Monika, 2. 2. 2010 10:02)

Tak to ti gratuluji,jinak az od pateho tydne to doktorka uvidi na ultrzvuku jinak to drive nema cenu.ale muze ti to potvrdit krvi.Skus vydrzet co nejdyl,i kdyz se to asi neda ze?

Do třetice...

(Dáša, 1. 2. 2010 19:39)

Ahojky, tak jsem to zkusila a na testu jsou stejné dvě tlustice, jako na obrázku náhoře:) MS vynechává už 3 dny, tak doufám, že to bude všechno v pořádku:) Chci se zeptat, za jak dlouho má cenu objednat se k doktorce, kdy něco uvidí? Moc díky za podporu a za ty pěsti:D Všem snažilkám přeju co nejdřív //:)

slabé krvácení

(Petra, 1. 2. 2010 15:57)

Ahoj, chtěla jsem se vás zkušenějších zeptat: celý týden mě bolí levé prso, bradavku mám téměř tvrdou a vůbec se ho nemohu dotknout, na prsu není nic vidět, ale bolí jako modřina. Pravé prso pobolívá méně. Začalo mě píchat v podbříšku a do toho se mi spustilo lehounké krvácení..je spíše hnědoučké barvy a vložku vůbec nepotřebuji. To vše se mi děje týden před menstruací. Pravdou je, že se snažíme o miminko. Test se však jeví jako negativní. Děkuji za odpovědi.

Pro Dasu

(Andrea, 1. 2. 2010 10:33)

Ahoj.neni zac a drzim pesti.Urcite se ozvi,Jestli tam budou dve // tak to bude jasne.

Pro Andreu

(Dáša, 31. 1. 2010 21:00)

Ahoj Andreo, děkuju za podporu, taky doufám, že to vyšlo, dneska je to druhý "zpožděný" den MS. Prsa mě bolí jako blázen, k tomu sem tam "loupá" v břiše, no ještě se nechci radovat:) Zítra doběhnu pro posledí "závěrečný těhul test" a pokud to bude pozitivní, tak objednám na gyndu a snad to doktorka potrvrdí:) Gratuluju k Tvému mimi přeju hlavně zdravíčko:) Písnu pak jak to dopadlo, tak držte palce:)

Pro petulu

(Andrea, 30. 1. 2010 20:07)

Ahoj Petko.Moc dekuji.Vyrizena jsem ale snad to brzy skonci.A pak uz si to budu uzivat.No ja mela takhle silnou menstruaci kdyz jsem vysadila antikoncepci(mela jsem zavedenoi Mirenu)ale jen jeden mesic a to jsem myslela ze je po me.To jsem nikdy nezazila.Asi to bude tim Clostikem.To jsou nejake Hormony ne???Ale ted byla ma kamaradka co taky chce otehotnet u gynekologa a ten ji rekl ze kdyz ma tak silnou a bolestivou MS tak to je znameni ze Ovuluje a ze je vse jak ma byt.Tak treba je to dobre.

pro Andreu

(Petula, 30. 1. 2010 10:50)

ahojky Andreo,opravdu gratuluji k těhotenství..sice jsi vyřízená a pořád spíš ,ale snad to pak zase přejde a budeš se radovat z očekávaného mimi :-)a já?opět nic :-(a co ještě k tomu...brala jsem první měsíc ten Clostík na podporu ovulace..nevím ,jestli je to nějaká spojitost,ale dostala jsem takovou menstruaci,kterou jsem ještě nezažila...když ti řeknu,že jsem protekla během půl hodiny úplně durch tak mi ani nebudeš věřit...a to jsem nebyla doma!byla jsem autem venku..přijela jsem domu úplně zesláblá..strašně jsem moc jsem krvácela...stalo se ti to někdy?bojím se dál ten lék užívat...strašně po mimi toužím,ale takovou situaci nesmím už zažít...doslova jsem ztrácela vědomí a kdyby tu nebyl můj přítel,který se o mě staral tak nevím :-/takže opět nic pozitivního...na gyndu jdu za týden tak jsem zvědavá co mi na to řekne,ale s práškama končím...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »