Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Lindu

(Milli, 29. 1. 2010 22:13)

Ahoj, já mívám hlen (bílkový, tahavý) tak dva až čtyři dny před pozitivním ovu testem. V době ovulace ovulace jsem jsem velmi vlhká. Nevím, jestli to tak má být, ale u mmne to tak funguje. Testy používám tři měsíce a ovu mám pokaždý jiný den ( jednou 15., pak 13. a teď naposledy až 20. den). Musíš to zkoušet dokud ti nevyjde pozitivní.

Ovulační testy

(Linda, 29. 1. 2010 19:40)

Je možné,abych neměla ovulaci,a přitom jsem sledovala hlen v ovulačním období?Ovulační testy-3ks-testovala jsem každý den-vyšly negativně.(dodržovala jsem návod a 2hod před testem nepila,ale předtím dost..)Děkuji za odpověď!

Pro petulu

(Andrea, 29. 1. 2010 11:13)

Ahoj Petulo.Tak jak to u tebe vypada???Uz si testovala???Ja jsem byla ve stredu u Dr a potvrdil mi tehotenstvi.5-6 tyden.No a nevolnosti taky dorazily.Je mi silene blbe.A porad jen spim jeste ze je zima a jsem zavreni doma.Tak napis !!!pa pa

Pro Dasu

(Andrea, 28. 1. 2010 17:53)

Slaba carka???No u me to vyslo,Delala jsem si TT dva dny pred MS a byly uplne slaboulinka.Pak v den MS a to uz byla silnejsi a pak zase za tri dny a to uz byla krasne videt.Vse v limitu.a vcera jsem byla u Dr a je to tam.Jsem tehotna:-))).Pokud carka zesiluje tak si myslim ze ti to vyslo.Drzim palce.

Negativni TT

(Monika, 28. 1. 2010 17:11)

uz jsem to psala v ankete prvnich priznaku,kouknete na www.modrykonik.cz (negativni test a prece tehu)je tam o tom diskuze.Taky jsem cetla ze ani krevni testy na uplnem pocatku tehotenstvi nemusi byt uplne stoprocentni.

Pro Lenku

(Petra, 28. 1. 2010 15:58)

No pokud máš za sebou nechráněný styk, opožděnou menstruaci atd., tak těhotná být vážně můžeš. Testy jsou mnohdy dost neprůkazný, holky doporučují Mamatest coby nejlepší a nejpřesnější. Jestli váháš, skoč si na krev, tam ti to řeknou na 100%.

pomoc

(lenka, 28. 1. 2010 14:37)

ahoj chtela sem se zeptat mam vsechny priznaky tehotenství ale kdyz si udelam test tak mam jenom jednu carku,moje maminka to mela stejne jak ja a ukazalo ji to ze je tehotna az kdyz byla ve tretim mesici myslite ze sem tehotna.chci jit k doktorovi ale je mi 17 a nevim jak by sem to rekla rodine dekuji

pro Renátu

(Dáša, 28. 1. 2010 13:59)

Díky za radu, no já to zatím beru spíš pesimisticky, jak říkáš lepší se radši neradovat. Rozhodla jsem se třetí test už nezkoušet a radši to nechat tak, ono co kdyby to bylo a potom odešlo s MS, která má o víkednu dorazit. Doufám, že nám to brzo vyjde:)

pro Dášu

(Renáta , 28. 1. 2010 9:33)

Ahoj po své skušenosti uš tomu nevěřím ja měla taky stejny tt jako ty uplně slabou čarku dokonce na 5těhotenskych testech a to jsem nenzes neměla 14dní a tak jsem šla k lekaři a vzal mi krev a taky nic nezjistil dal mi injekci a já to dostala ,taky jsem se moc těšila na mimi tak že byt tebou moc se ještě neraduj a vyčkej ať nejsí sklamam jako já Renáta

ČASTÉ MOČENÍ

(NIKOLA, 27. 1. 2010 20:06)

AHOJ HOLKY CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JSEM V 16+5 TÝDNU A MAM ČASTÉ MOČENI A BOLESTI JAKO KDYBYCH MĚLA DOSTAT MĚSÍČKY!!! V JAKEJ MĚSÍCI BY UŽ ZJISTILI CO BUDU MIÍT?? DĚKUJI NIKOLA

Slabá čárka

(Dáša, 27. 1. 2010 19:41)

Čau holky, jaký máte názor na "slabší čárku"? Mám cca 3 dny do MS, nevydržela jsem a zkusila 2 těhul testy (každý jiný, né z ranní moči) a objevila se tam u obou druhá / v limitu, ale o dost slabší..Snažíme se první měsíc, nemůže vysledek něco zkreslit? Bojím se začít radovat,že jde o falešnou pozitivitu, máte s tím někdo zkušenost? Dííík

pro Lenku

(Šárka, 26. 1. 2010 15:09)

Ahoj Leni znám jedny prášky jsou volně prodejné v lékarně asi za 170kč ale otěhotnění ti to nezajistí jmenuji se calibrum bybyplan jsou to vitamíny pro planovaé těhotenství v přibalovím letáku píšou že jsou tam vitamíny které pomahája vajíčku se uhnízdit taky je beru

nepolodnost

(Šárka, 26. 1. 2010 15:03)

Já se snažím už 3 roky o miminko

pro Lucii

(Renáta , 25. 1. 2010 16:57)

Ahoj Lucko tak 24.1 jsem dostala menstruaci jsem z toho neštastna protože jsem se moc těšila na miminko ,ale nedovedu si to představit proč mi 5tt vyšlo sice slabe ale vyšlo ale doktor nic nepoznal a vkrví take nic ještě nebylo da se vubec věřit tt jsem z toho moc špatna a mimčo chci strašně moc mam sice uš doma dvě ale na to se těšim uplně nejvíc a takové problemy jsem nikdy neměla

Nikol

(Šárka, 25. 1. 2010 13:06)

ahoj nejspíš bylo ještě brzy a neměla jsi dost hcg v moči nebo byl špatný test udělej si noví nějakej lepší a když bude pořád negativní zajdi ke gynekologovi možná jsi nastydla tak se ti to opožduje nebo to může být možná nějakým zánětem nebo si sterilní a budeš mít menstruaci malo kdy na to budes brat pasky a pichnou ti injekci a by jsi to dostala

zdravotní potíže

(Šárka, 25. 1. 2010 12:58)

moje zdravotní problémy nejsou takoví jako říkaji doktoři nepruchodnost vejcovodu srusty sterilita a podobně,ale jsou spíš méně známe a bojím se,že s tím nepujde nic udělat.Mám levý vaječník zvětšený a praví mám něčím oblepený a slepený takže je nejspíš neprůchodný.A zkrácený menstruační ciklus tak že ani nevím jestli mam ovulaci.Můžu jít na operacina to zprůchodnění toho pravího vaječníku ale myslím si že je to zbytečný když s tím levím zvětšeným nepůjde udělat nic

zdravotní potíže

(Šárka, 25. 1. 2010 12:48)

ahoj holky často se ptáme i sami sebe proč zrovna já nemůžu otěhotnět i já se sama sebe ptám několikrát deně .Většinou to bývají zdravotní potíže i já je mam a chtěla bych se vás zepata jaké jsou vaše zdravotní problémy chtěla bych vědět jestli je ještě někdo kdo má ten samí problém jako já dík

Nadeje

(Daniela, 24. 1. 2010 21:19)

Ahoj holky, taky se chci podelit o svou zkusenost. My se taky snazime uz skoro dva a pul roku, nikdy jsem si nechtela pripustit, ze prave my bychom mohli mit problemy. Manzel prozatim odmitl jit na vysetreni a ja stale pocitala, jak starnu a bezi nam cas. Moji blizci pratele maji spoustu deti, kazdou chvili pribude nejaka tehulka. Tezko se mi chodi do jejich spolecnosti, protoze se pak vracim domu rozhozena. Minuly mesic jsme se stehovali. Byla jsem tak znicena, ze jsem uplne pozapomela na nase trapeni. A pak se to stalo - neprisli mesicky a na testu dve carky. Vubec tomu nemuzu uverit. V case, kdy jsme se vubec nesnazili a byli totalne vycerpani, to mozna vyslo. Uz dva tydny jsem objednana k doktorovi. To cekani je nekonecne. Moc bych si prala, aby to vyslo. Moje nadeje je najednou tak ziva.. Moc preju vsem, aby nestraceli nadeji. J.

Lenko,

(Monika, 24. 1. 2010 15:49)

kdyby nejake prasky existovaly,tak tyhle stranky nepotrebujeme,protoze by jsme uz byly vsechny davno tehotne.

....

(Nikol, 23. 1. 2010 21:05)

Teda 17 listopadu


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »