Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro petulu

(Andrea, 20. 1. 2010 20:19)

ahoj peto.Ja jsem spinila ale bylo to v dobe kdy uz jsem mela mit MS ale jen lehce rano a pak zase nic.Ale bylo to po velke namaze.Sli jsem zrovna s Manzelem na tezkou turu:-))).Na test je asi jeste brzy ale tak za 2-4 dny bych uz zkusila.Me uz to ukazalo asi 12 den po ovu ale mela jsem tt s citlivosti 10.NO a ja jsem zatim v poho.Jen ta unava tak v poledne spim s mladsi dcerou.Tak jsem zvedava.Uz se tesim na konec pr tydne az pofrcim k doktorovi.Tobe drzim palecky a hned se ozvi!!!!pa

Nove stranky

(Eva, 20. 1. 2010 18:23)

Moni,asi to pujde jenom z Ceska. Taky ziju v cizine, cislo teda ceske nemam, ale pro jistotu jsem to zkousela i z anglickeho a samozrejme nefunguje. Ja si to ale zaridim pres kamaradku v Cechach,urcite to pro me udela.

Nove stranky

(monika, 20. 1. 2010 16:49)

Je skvele,ze jsou tu nove stranky a pravdive pribehy,strasne rada bych se na ne podivala,ale ziji v zahranici,Ceske cislo sice mam,ale nejak mi ta sms nejde poslat,nevite jestli to musim poslat jenom z Ceska?

pro Andreu...

(Petula, 20. 1. 2010 15:43)

ahojky...dneska jsem asi 10 dnů po ovulaci..ráno jsem vstala a ze mě začla týct krev jak kdybych to dostala :-/ufff..vzala jsem si intimku a celý den zase nic...většinou,když takhle začnu špinit tak to pak dostanu,takže si nechci dělat falešný naděje...mám to dostat až za týden..to je asi na test brzy vid?jinak se cítím též unavená,ale nevím jestli je to z tý práce nebo co....nevím...a jak si špinila ty v předchozích těhotenství?tak bych si přála ,aby to vyšlo...co ty?pořád v pohodě?

hlavně klid v mysli

(Eva, 20. 1. 2010 13:08)

Ahoj, zabrousila jsem sem hledajíce nějaké informace, a začetla jsem se do vašich příspěvků. Já už jsem jednou těhotná byla (před 4 lety), bohužel to nezvládlo a ve 13 týdnu jsem potratila. Tato zkušenost člověka srazí až na kolena. Dlouho mi trvalo, než jsem zase vstala a zhruba rok potom, jsme se začali snažit znovu. Nic a pořád nic. Menstruace nepravidelné, doktor mi říkal, že asi teda neovuluju, tak testy, měření teplot, cvičení Mojžíšovou metodou a já nevím co ještě. Hrůza. Teď všichni v mém okolí, těhotný nebo už děti na světě, v rodině, leč patřím mezi nejstarší už jako poslední bez dětí. Okolí vám to dává pěkně sežrat a vás to jen a jen ubíjí. Nakonec když už mi doktor řekl, že to jinak nepůjde, že postoupíme pod plnou lékařskou péči, protože příroda nepřeje, tak já jsem to vnitřně vzdala, že teda se nic nedá dělat. A hups, v pondělí jsem si dělala test a ono to vyšlo !!!! Takže opravdu míněná rada od srdce, i když velmi dobře vím, že to není vůbec jednoduché, myslete jen a jen pozitivně, ono to přece jen vyjde !! Eva

Pro Markétu - MOHLA BYCH BYT TEHU???

(Lucie, 20. 1. 2010 12:47)

Dobrý den,
kdyz se podívate na www.kalkulacka-tehotenska.cz tak tam se dozvíte, že těhotenský test má smysl si udělat až 30.1. s tím, že k oplodnění by došlo 14.1.

Zdravím všechny

(Lucie, 20. 1. 2010 12:22)

Když tady tak pročítám příspěvky, tak si říkám, že i já Vám mám co říci. O miminko jsme se teď už s manželem snažili celý rok. V lednu 2009 jsem vysadila antikoncepci a Noretisteron, který do mě můj bývalý gynekolog cpal 2 krát denně. Tím konečně přestaly mé roční potíže se špiněním a neustálým krvácením. Našla jsem si novou gynekoložku, která mi asi tak po půl roce začala dávat olejové injekce, ale stejně to nepomohlo. Menstruaci jsem stále měla, i když hodně nepravidelnou. Udělala mi nějaká vyšetření a zjistila, že se mi nedovivíjejí vajíčka a když mi dá Ty injekce, tak zase dozraje tak hrozně rychle, že okamžitě odumře. Menstruaci jsem měla naposledy 23.11.2009 a na kontrole 15.12.2009 jsem opět nebyla těhotná. Takže jsem dostala Utrogestan, abych dostala brzy menstruaci, ale ta bohužel nedorazila. Tak jsem si zkusila jen tak těhotenský test a byl pozitivní. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Hned další den jsem šla k paní doktorce a ta mi mé těhotenství potvrdila a řekla, že jsme potomka zplodili s největší pravděpodobností na Štedrý den. Teď si jen přeji, aby vše bylo tak jak má být. A Vám všem chci tímto říct, že vůbec nezoufejte. Buďte hlavně v klidu a pohodě a ve chvíli kdy to budete nejméně čekat se to podaří, tak jako nám.

MOHLA BYCH BYT TEHU???

(MARKETA, 20. 1. 2010 12:16)

AHOJ HOLKY PROSIM NAPISTE MI NEKDO VAS NAZOR,MENSTRUACI JSEM MELA 31 PROSINCE DO 4LEDNA.5LEDNA JSEM MELA POHL.STYK A PAK I 8 A 9 LEDNA. KOLEM 12 LEDNA SE MI ZDALO ZE JSEM MELA OVULACI TAHAVY VYTOK.TED CITIM PICHANI V PODBRISKU.JE MOZNE ABYCH BYLA TEHU???A KDY BY MI TO MOHL TEST UKAZAT??NECHCI CEKAT DO MENSTRUACE,JE MOC BRZO???TEDA JESTLI TAM JE NEJAKA MOZNOST.DEKUJI

Lucko

(monika, 20. 1. 2010 11:20)

A jinak to mas previdelne?zkus si udelat jeste jeden test.Me uz to tet meska 14 dni ale rozhodla jsem se ze si test delat nebudu,proste si netroufam, a v patek mam termin u doktorky.Mam porad takove bolesti v podbrisku ze si myslim ze uz to dostanu ale furt nic,tak jsem zvedava.Chtela jsem se zeptat,vite za jak dlouho se pozna s krve tehotenstvi?

sem snad tehotna?????????

(lucka , 20. 1. 2010 7:44)

dobry den sem snad tehotna test sem si delala ale vubec nic ukazal se negayivni ale menstrulaci sem mela naposled 9.12.2009 a od te doby nic prosim porat te k lekari nemohu nejsem v CESKE republice CO MAM DELAT prosim porat te mi sem zoufala

Pro Lenku

(Linda, 19. 1. 2010 19:28)

..většinou tak za 2 dny...

Pro petulu

(Andrea, 19. 1. 2010 18:53)

Ahoj.Vubec jsem nespinila ale pri prvnim tehotenstvi ano.Ted ne.Priznaky mam jen silenou Unavu,a bolave prsa ale tak nejak jinak.Jako bych mela chripku a nebo byla pretazena.Mam i zily na prsach a ten bily vytok.No a u prvnich dvou tehotenstvich mi bylo hrozne spatne a silene a ted nic tak porad cekam kdy to prijde.Teda doufam ze neprijde.Co ty???

inseminace

(Lenka, 19. 1. 2010 18:19)

Ahoj lidičky.zítra jdu na ultrazvuk vajíček a chci se zeptat za kolik dní po ultrazvuku se chodí na inseminaci.Předem děkuji a prosím za odpověď.Jsem totiž hrozně nervózní.

...pro Andreu

(Petula, 19. 1. 2010 12:17)

...chtěla jsem se Tě zeptat jestli jsi nějak špinila než ses dozvěděla,že jsi těhotná...já obvykle začnu špinit a pak to dostanu:-/takže se toho zase bojím ,že to příjde...a co ty?Jak Ti je?máš nějaké příznaky?

jsem snad tehotna????

(Andrea, 18. 1. 2010 19:31)

Zdenko.Udelej si dalsi tehotensky test.Jinak to asi nezjistis.Pred tydnem mohl byt negativni a ted uz to muze byt jinak.11 dni zpozdeni to uz je dost dlouho to uz pujde na TT poznat.

jsem snad tehotna????

(zdenka, 18. 1. 2010 19:20)

dobry den cetla jsem si prvni priznaky tehotenstvi a nektere s tech pripadu mam menstrulaci jsem nedostala uz 11 dni mam zpozdeni a tehotensky test sem si delala zhruba tak pred tydnem a ukazal se mi negativni tak nevim co mam delat momentalne sem mimo CR prosim porat te dekuji ZDENKA

Pro petulu

(Andrea, 18. 1. 2010 17:55)

jj moc dekuji.Neboj vyjde to.Hlavne ze tam vajicko je a ono to prijde,ten vytok mam taky a presne jak pises citim se porad jak mokra...Jetsli mas citlivejsi TT tak zkus treba ty dva dny pred MS.Ja to taky nevydrzela.Za TT jsem uz dala mailant?-)))Tak jsem rada ze uz to vyslo a ze nebudu utracet.K doktorovi pujdu az tak za 2 tydny drive to stejne nema smysl.tak tesim se jak zase pisnes.Pa pa

..pro Andreu

(Petula, 18. 1. 2010 17:40)

...vážně to je supr,že vám to takhle klaplo,když jste to zkusili prostě jen jednou..my jsme to měli načasovaný dobře..beru totiž ten Clostík je to na tvorbu vajíčka a bylo tam velký a pěkný a tak jsme věděli kdy se na to vrhnout,ale....víš jak to je...už jsem si myslela tolikrát,že je to tu a pak nic...ten bílý výtok mám..je to divný..normálně ho nemívám...a nejednou cítím jak jsem pořád mokrá :-)kéž by to bylo ono..dám vědět...jsem ted jen týden po ovulce (asi) a tak se jen sleduju,i když nechci a čtu si články jako pokaždé s prvními příznaky...
Je fajn,že alspon Tobě se zadařilo a to jste se nesnažili nějak dlouho ;-)držím palce at máš všechno v pohodě a já dám pak hned vědět až začnu testit,ale nevím zatím kdy...před cyklusem mám začít???;-)

Pro petulu

(Andrea, 18. 1. 2010 17:34)

Ahoj Moc dekuji.No ani jsem to necekala.Manzela jsem mela od 30.12.v nemocnici ale jeste den pred tim jsem to stihli.Jediny sex v plodnych dnech a ono to vyslo.Je fakt ze jak clovek na to nemysli tak to klapne.Jinak jsem nemela prinaky jako jindy.Jen bolava prsa a unava ale to jsem si myslela ze to mam z nervu a s detma jsem mela docela honicku.Jinak ten vytok mam taky.Tak treba to u vas taky klaplo :-))).Pak napis!!!Ja to nevydrzela a delala si TT 2 dny pred MS s citlivosti 10 a uz tam byla slaba druha carka.

těhulka

(Alena, 18. 1. 2010 13:44)

Ahojky Holčiny.Psala jsem tady na začátku ledna,že sem brala ten Clostilbegyt a že se mi na těh.testu ukázal slabí proužek a na druhym už nic.Po 14 dnech sem si ho dělala znova a vyšel mi pozitivní a pak znova a znova.tak jsem těhulka!!!Pan doktor mi vzal krev a prý ty hodnoty jsou tam malé ale jsou.jsem tak max.3 týdny.Přeju všem snažilkám at sem jim daří..


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »