Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...výtok

(Petula, 18. 1. 2010 12:28)

...a ještě něco..jsem týden po ovulaci a připadá mi,že ze mě pořád teče bílí výtok,bez zápachu,ale pořád..nemáte s tím někdo zkušenosti před otěhotněním?

pro Andreu...

(Petula, 18. 1. 2010 11:42)

ahojky...omlouvám se,že jsem tu dlouho nebyla,koukám,že jste tu všichni otěhotněly :-))moc gratuluji!!!Taky bych si přála konečně napsat,že mám pozitivní test,ale třeba tentokrát bude..jsem týden po ovulaci...cítím se jako každý měsíc..bolesti v podbřišku..od žaludku těžko,ale pak to vždycky dostanu,takže uvidíme..každopádně je super,že Ti to vyšlo ;-)

tt minyšel ale slabě

(renat , 18. 1. 2010 11:26)

Ahoj všichni chtěla jsem se zeptat poslední menzes jsem měla 12.12.09 a pořad nic skoušela sem si tt a vyšlo mi že asi ano ale moc slabě byla jsem minuly tyden u lekaře ale nic ještě nepoznal ,mam šilene svědění prsou a pocit vytoku poradimi někdo předem moc dík

Dagmar

(Andrea, 18. 1. 2010 9:53)

Ahoj Dekuji a taky moc gratuluji.Krasna zprava :-))))

poz,test

(Dagmar, 18. 1. 2010 9:10)

Před chvílí mi vyšel pozitivní test, jupííííí :-) Doufám že bude vše v pořádku... Všem vám držím moc a moc palečky!!!

dagmar

(andreo, 17. 1. 2010 18:28)

děkujem a ty se měj taky krásně! a třeba ti tentokrát zle nebude ;-)

Dagmar

(Andrea, 17. 1. 2010 17:49)

Moc dekuji.Dneska jsem si jeste delala projistotu jeden TT a vysel pozitivni.Druha carka je cim dal vic silnejsi.No protivna jsem taky a ja teda mam zatim jeniny priznak.Strasne me boli a jakoby svedi prsa.U predchozich tehu mu byvalo strasne zle tak cekam kdy to prijde ale treba to bude do tretice uplne jine.Drzim vsem palecky.Mej te se krasne.

andreo

(Dagmar, 17. 1. 2010 12:19)

tak to ti moc gratuluju :-) hlavně at je vše jak má být!!! taky ted čekám, má dorazit ms, jsem 32 den. ale u mě je normální ms i 35 den takže mám ještě čas :-) ale necítím žádné příznaky, vůbec nic, ani těhotenské, ani pms, tak uvidíme :-)vlastně jo, jeden příznak tu je, jsem protivná až hrůza :-D ale to já jse vždy když má přijít ms, a v těhotenství jsem taky byla od začátku protivná. takže z toho taky nic usoudit nemůžu.ale doufám,doufám...

Pro petulu

(Andrea, 15. 1. 2010 6:50)

Ahoj Petulo.Co se stebou deje???Naposledy jsi psala kolem vanoc a pak uz ses neozvala.
Pro Jolcu:Ja si taky myslim ze uz by to to ukazalo.Me ted test ukazak dve // dva dny pred MS a to jsem mela tes citlivy 10,Pak jsem si delala v den kdy jsem to mela dostat a zase tam byly dve // a to uz jsem mela citlivost 20.Jeste si udelam jeden a pak uz poficim k doktorovi.Snad bude vse OK.BUde to me treti tehotenstvi tak jsem zvedava.Mej te se.

dášo

(Jolča, 14. 1. 2010 19:43)

Když to nedostanu do neděle,tak si v po skočim na gyndu,zítra tam stejně doktor není,no,ale stále ve skrytu dušičky ještě doufam....asi jako každá,moc si s manželem miminko přejem...

jolčo

(Dagmar, 14. 1. 2010 19:26)

zajdi si k dr at zjistí příčinu vynechání... ;-)

Míšo

(jolča, 14. 1. 2010 13:52)

Ach jo...tak snad příště...

Jolčo

(Míša, 14. 1. 2010 12:56)

Těhotenský test si můžeš udělat,již druhý den po vynechání menstruace!Jestli-že sis ho dělala po pěti dnech vynechání,jak píšeš a byl negativní,tak pravděpodobně bohužel těhotná nejsi.

těhotenství

(jolča, 14. 1. 2010 12:31)

Prosím Vás chtěla bych se zeptat kolik dní po vynechání menstruace by to měl ukázat pozitivní těhotenský test?Dnes sem si ho dělala je to 5 dní po vynechání menstruace a je negativní,myslíte si,že mám ještě šanci být těhotná anebo už by to dávno ukázal...děkuju

ovulace

(marketa, 14. 1. 2010 10:05)

ahoj holky prosim poradte jak dlouho trva ovulace??takovy ten hlenovity vytok?nebo je to tehu??dekuji

moniko

(Dagmar, 13. 1. 2010 22:52)

Záleží na teplotách i jindy, když si změříš jen pár dní tak se z toho nedá nic vyčíst.pro mě třeba jsou tvé teploty vysoké ;-)každá máme jiný teploty.... udělej si test a dej vědět ju? držím palečky

BT v tehotenstvi

(monika, 13. 1. 2010 16:47)

To,ja vim ze to bude nejlepsi,ale ja uz si jich za ten rok udelala tolik ze uz si ani netrofam,bojim se ze tam bude opet jedne carka,ale pokud to pristi tyden nedostanu tak si ho udelam,chtela jsem jen vedet jestli ma nekdo zkusenosti s nizkou BT v tehotenstvi

pro Moniku

(Jarka, 13. 1. 2010 14:25)

Nejlepší bude, když si uděláš těhotenský test :-)

BT poradte

(Monika, 13. 1. 2010 12:12)

Uz ctvrty den mi meska menstruace,merila jsem si bazalni teplotu ktera se ale pohybuje kolem 36,6-36,8 myslite ze i pres tak nizkou teplotu muzu byt tehotna?

jsem konečně těhulka???

(Petra, 10. 1. 2010 10:10)

Ahojky všem snažilkám. 4 měsíce se snažíme s přítelem o miminko. Dělám si ovulační kalendáře, ale i přesto si myslím, že se neumíme správně trefit na den D, nebo spíš na hodinu H. Od začátku roku cítím v bříšku křece, ale 5.1 jsem dostala opět mestruaci, ale křece stále jsou. Víc toho i naspím, jsem stále unavená, a snědla bych na co bych přišla.Menstruaci mám poměrně nepravidelnou, ale poslední tři měsíce ji mám skoro na den (cyklus 42). Je možné, že jsem v poslední ovulaci otěhotněla? pak si ale neumím vysvětlil přesnou menstruaci na den. Poraďte mi prosím cokoliv co zabere. Četla jsem, že hodně pomáhá vit. E.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »