Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

obava

(Lucka, 9. 1. 2010 21:45)

Dobrý den...chtěla jsem se optat,měla jsem spožděnou menstruaci 10dní a tak jsem si koupila těhotenský test...oba mi vyšli,že jsem těhotná,bolí mě prsa,únava,bolí mě hlava,cítím jako bych měla zvýšenou horečku,bolí mě ledviny,ale den po testech jsem začla krvácet,je to tmavá krev,jiná než normálně a hustá,ale krvácím míň než při klasické menstruaci....bojím se,že tím,že jsem začla krvácet,tak,že jsem potratila...ale i přez to,že krvácím a míň než normálně,tak ty příznaky těhotenství mám stále...bolí mě hlava,ůnava,bolení prsou....potratila jsem a nebo je to krvácení normální?Odepiště mi prosím na e-mail:Lucka6@atlas.cz.Děkuji

19 den po transferu

(Lenka Bambulka, 9. 1. 2010 11:07)

Dnes je to 19 den po transferu, test vysel pozitivni, ale klinika nas stale napina, nebot na UZ se mame dostavit az za 14 dni. Strach je asi z toho, aby se nejednalo o falesne tehotenstvi. Uzivame stale Prednison, Estrofem a Agolutin. Posilam take odkaz na foto teh. testu z poslednich dnu. 5.1. to bylo 15 dni po transferu..

http://nasebaby.unas.cz/tehotensky-test.jpg

Diano

(Monika, 8. 1. 2010 13:07)

A to je jako vse co ti po trech letech rekl?Tak to bych asi nejdrive zmenila doktora.

tehotenství

(diana, 7. 1. 2010 22:05)

zdravim vsechny holčiny mam problem 3rok se snažime ale stale nic dr, říká žetochce čas prosim poratemi jak spoznám ovulačni dni vite mam to jen tři dny atak prosim pomoctemi at to poznam dekuji vsem za otpovět sem tu poprvi dekuji moc diana

dablikovi a elle

(dagmar, 6. 1. 2010 22:11)

dabliku, já jo. třeba sladký, normálně ho moc nejím ale před ms se ho můžu "užrat" ;-)

ellčo, s těmi krevními testy nevím jak, ale řeknu ti mou zkušenost. já jsem si s malým dělala test až 36 den, a jen, že mě donutila kámoška. ani mě nenapadlo že bych mohla být těhotná. čárka tam byla mega silná tak jsem si řekla proboha, jak dlouho už jsem těhotná, že mě to nenapadlo dřív :-D pořád jsem si říkala že mám zas jen opožděno... no a u dr nebylo nic vidět, jen bublinka prázdná a dr mi řekla, že je to těhu tak 3-4tt starý, takže mimi mělo tak týden-dva. proto nešel vidět. nevím jak jsem měla hladinu hcg, ale na utz určo nemusí být ještě nic vidět... držím palce!

chuť k jídlu před MS

(dablik, 6. 1. 2010 20:50)

Ahoj holky.Chci se zeptat,jestli máte taky některá před MS strašné chutě k jídlu

Andere

(ZUza, 6. 1. 2010 16:27)

tak v tom pripade gratuluju! jsi tehulka, i slaba carka je totiz pozitivni vysledek :-)

mam 2 slabe carky

(andrea, 6. 1. 2010 14:21)

muze te mi poradit nevite jestli jsem tehotna kdys jsem si delala na jednou 2 testy a mam tam tu dolni carku moc vydet a tu druhou slabauckou?

MOc prosim o radu :-(

(Ella, 6. 1. 2010 14:05)

Dobry den snazilky, prosim hrozne moc o radu. Posledni menstruaci po (47 dnech) jsem mela 11.11.2009, 26.11. jsem byla na ultrazvuku u gynekologa a ten mi rekl,ze se plodne dny blizi,jen nebudou v terminu, ze mi vajecniky pracuji pomalu (prodelala jsem tezke zanety). Dalsi menstruace se do dnesniho dne nedostavila, 4.1. jsem byla u gynekologa, s tim, ze mam opozdenou MS. udelal mi ultrazvuk,ale na nem jeste nebylo nic videt, tehotensky test doma mi nevysel a tak mi doktor udelal krevni testy. Nasadil mi hormony Utrogestan s tim,ze jelikoz nevime poradne,kdy plodne dny prisly, hormony mi bud umozni odmenstruovat a nebo tehotenstvi, ktere bude zrejme cerstve jen podpori. Hormony mi nic nespustily a vysledky krve byly 28. Doktor mi ale rekl,ze se jedna nejspis o potrat. Dnes, 6.1. jsem si udelala tehotensky test z moci, ktery si myslim,ze by v pripade potratu uz nemel nic ukazovat, jelikoz jsem si koupila ten nejmene citlivy test schvalne. Jenze najednou tam ta carka je zretelna a silna! Myslite, ze se mohlo stat,ze je mimi vazne hrozne mlade a ze na ultrazvuku proto byt videt nemohlo a ze hladina hcg mi teprve stoupa?

Alene

(Monika, 4. 1. 2010 14:04)

To se mi taky stalo pred par mesicy ze jsem vyhodila test,za par dni se podivala znovu a byla tam carka,pak jsem si test udelala znovu a byl negativni,tehotna jsem nebyla.Takze si myslim,ze pokud ti pak oba testy nevysli,tak asi tehotna nejsi.Jinak mam taky takove stavy,nekdy probehne menstruace bez problemu a nekdy mam priznaky(bolesti v podbrisku,napeti v prsou,unava)ze si myslim ze uz to vyslo a ono zase nic.Ja uz se v tom svem tele vubec nevyznam.

clostilbegyt

(nikky, 4. 1. 2010 10:25)

díky za odpověď,Alited. Na krev jsem šla ikdyž menstr.skoro nemám-Dr.jsem to říkala. A on že mi ji stejně veme. Tak odpoledne budu mít výsledky. Ikdyž přesto mi předepsal Clostilbegyt. Máte s tím někdo zkušenosti?? Pomohlo to někomu k otěhotnění??

pro Nikky

(Alited, 3. 1. 2010 22:51)

Nevim, jestli si to ještě přečteš, ale normálně na tu krev jdi. Nejde o to, jak dlouho MS trvá nebo jak silně krvácíš, ale o to, že prvním dnem MS začíná celý cyklus a 3. den bývají hladiny hormonů nejvyšší. Mnoho štěstí :-)

otěhotnění???

(Alena, 3. 1. 2010 17:58)

Ahojky holky.mám k vám dotaz.mám za sebou jedno otěhotnění a uspěšné a ted spřítelem planujem druhý.nedávno jsem si dělala test a zapoměla sem ho vyhodit.Po delší době(asi týden)sem ho našla a byly tam dvě čárečky a ta druhá byla slabounká,tak sem si udělala další a byl negativní.za pár dní sem si udělala další a taky nic.tak nevím.Do menzesu mám čas ještě týden,beru Clostilbegyt na ovulaci.zdá se mi to tedy divné,mám i zvětšené prsa a bolí mě bradavky.nemuže to být těma hormonama?děkuji za odpověd

otehotneni bez ejakuace

(Katka, 3. 1. 2010 15:34)

Je mozne otehotnet i bez toho aby se partner udelal?Slyselajsem ze i pri erekci muze byt tekutina ktera obsahuje spermie.

jsem zoufala

(adrianka, 3. 1. 2010 12:08)

ahoj holky, mam problem MS jsem mela dostat 8.12, ale nic, testy mi ukazuji ze tehotna nejsem, doktor mi dal injekci na zpusteni mesicku, ta prisla ale jen spineni a bylo to dva dny, no a vcera jsem zase zacala spinit a vecer uz zase nic, nevite cim to je? dekuji

těhotenství

(Lenka, 2. 1. 2010 20:53)

mám dotaz,jsem na konci 4tt těhotenství a od včera mi začly bolesti v kříži a pořád mám tlaky v podbřišku jako před MS,myslíte,že je to normální?
děkuji

Dablikovi

(Evulka, 2. 1. 2010 18:29)

6 minutek :-) drzim pesticky

Děkuju

(dablik, 1. 1. 2010 20:15)

Jo a ještě jenom,jak dlouho ji měříš?:)

Dablikovi

(Evulka, 1. 1. 2010 20:03)

neni to hloupa otazka :-) , merim si to klasickym, ten je podle me nejpresnejsi. teplomer se pry zavede bud do vaginy a nebo konecniku, nekdo rika,ze i pod jazykem by to melo byt presne.

Evulko

(dablik, 1. 1. 2010 18:45)

Děkuji a měříš si ji normálnim teploměrem?Já vim,blbá otázka,ale nikdy jsem se o to nějak nezajímala,až teď:)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »