Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Dablika

(Evulka, 1. 1. 2010 18:32)

Ahojky, me se po prvnim diteti stavalo,ze jsem vzdycky pred MS mela bolesti takove, ze bez Brufenu ani na krok.ale s prichodem druheho miminka se to upravilo. Ted cekame jeste vytouzene treti miminko (i kdyz tedy kazda zenska to zna,do porodu se ji moc nechce) ale manzel me premluvil. Pisu ti to ale proto,ze jsem v dobe ocekavani MS zadne priznaky taky nemela, no a uz je tomu skoro tri mesice :-) kazde telo je ale jine, takze na to bych moc nespolehala. spis dej na BZ teplotu, ta by ti, pokud jsi tehotna, nemela klesnout pod 37, i kdyby se to treba na TT jeste neukazalo. Teplotu si ale musis merit hned rano, pred aktivitou a v naprostem klidu. teplotu si zapisuj a uvidis :-) drzim pesticky :-)

hormonální profil?

(nikky, 1. 1. 2010 17:21)

Ahojky holky, potřebovala bych poradit. Mám jít k dr. na krev kvůli hormonálnímu profilu. Dnes jsem dostala menstruaci, a tak by to vycházelo pěkně na pondělí. Ale problém je v tom, že nevím jestli ještě budu menstr.mít. Mívám jí tak 3 max.4dny a pak už jen třeba den špiním. Chci se zeptat jestli na krev můžu jít,kdybych už jen špinila?? A musím jít nalačno?? Zapomněla jsem se zeptat dr. Moc díky za odpověď. Nikky

Žádné příznaky MS

(dablik, 1. 1. 2010 17:21)

Ahoky.Dneska mi měla dorazit MS,ale někdy se mi o dva dny příchod lišil,tak ji očekám ještě kolem třetího.Už asi od července se mi stává,že když má MS přijít,tak už dva týdny předem mám nějaké příznaky.Nevolnost,bolení břicha a ledvin,prsou a nebo bradavek.Tento měsíc ale nic.Jsem bez sebemenšího příznaku.Chci se tedy zeptat,jestli se vám to už některé stalo.Jinak se s manželem pokoušíme o miminko

Pro petulu

(Andrea, 1. 1. 2010 0:41)

Ahoj Petulo.Kazdy den se divam jestli uz nepise.Tak co se u vas deje???Nebo nedeje???Ja se nemam moc dobre.Manzela mam v nemocnici takze posledni den v roce jsem stravila sama.Jsem na Vas zvedava.Hned napis!!!Jinak vsem preji hodne stesti.zdravi a pohody v novem roce.A at se kazdemu splni vytouzene prani :-))).

Pro Madeleine

(Linda, 27. 12. 2009 22:09)

moc děkuji za odpověď.
je to už víc jak měsíc a půl tedy od poslední MS a pořád nic, zvracím, dráždí mě pachy a nepatrně se mi vydouvá bříško:-) prsa mám nateklá, a mám takový hustý bělavý výtok. 4.1.jdu na první ultrazvuk,tak mi držte holky palečky :-)

Pre Lindu a Lucku

(madeleine, 26. 12. 2009 20:58)

Ahoj holky, co sa tehu testov tyka, moj prvy test vysiel tiez velmi "rozpacito", druha ciarka bola skor tien a tiez bola viditelna len ked ste sa poriadne na nu pozreli, niekto by povedal , ze tam ani nie je. no a o dva dni uz bola slaboruzova ale uz velmi dobre viditelna a to na dvoch roznych testoch sucasne.ale to len po tyzni omeskania MS, takze Linda, ak tam bol co i len tien, tehotna si, pockaj tri dni, test zopakuj a uvidis:-)lucka, skus si urobit test o par dni, vyckaj, aj ked viem, ze to teraz bude straaasne tazke..inak, my sme pekne viditelne "dve ciarky" dostali od jeziska pod stromcek. tak vam zelam, aby ste zazili podobny uzasny pocit.drzim palce vsetkym buducim mamickam!

Mamavit

(Luckar, 26. 12. 2009 15:43)

Ještě připisuji: Zapoměla jsem napsat,že mě docela dost bolí prsa a mám takové nateklé bradavky,uprostřed bílé.

Mamavit

(Luckar, 26. 12. 2009 15:39)

Dobrý den!Chtěla bych se optat:pokoušíme se o miminko, jsou to asi 2 měsíce co neberu antikoncepci. 11. prosince jsem si udělala test,protože mi cca týden nebylo po ráno vubec dobře od žaludku.poslední menstruaci jsem měla od 1.listopadu a to jen asi 3 dny,pokaždé mi to trvá týden.Test vyšel že jsem těhotná,zašla jsem k doktorovi a ten podle ultrazvuku řekl že tam nic nevidí a krevní test řekl že těhotná nejsem.Je to 14 dní od návštěvy lékaře, a je to 14 dní, co jsem měla dostat menstruaci a nedostala vubec.Jem mě tak jako vždy bolí a píchá v podbříšku. Udělala jsem si asi 5 testů,každý jiný a všechny vyšly že jsem těhotná. Je možné,aby výsledek testu ovlivnil doplněk stravy Mamavit?Jsem těhotná?Moc děkuji za odpověď a přeji hezké svátky.Lucka

Pro Lucku

(Monika, 23. 12. 2009 8:44)

Ahoj! Ano, je možné že jsi těhotná. Mě vyšel pozitivní test až 14 dní po vynechání MS!!! Takže když jsem po pozitivním testu došla k dr, tak už jsem byla v 5. týdnu. Nyní jsem 16+5 a vše ok. Udělej si test dýl, nebo si kup citlivější na HCG. Držím palečky. Byl by to krásný dárek pod stromeček!!!

Negativní test

(Lucka, 21. 12. 2009 12:28)

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Před pěti dny jsem měla dostat menstruaci, nedostala. Snažíme se o mimi, ale těhotenský test mi vyšel negativní. Menstruaci mám vždy pravidelně. Stává se často, že testy vyjdou negativní a přesto jde o těhotenství? Jaký den je nejvhodnější pro testování? Děkuji moc za odpověd.

Negativní test

(Lucka, 21. 12. 2009 12:28)

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Před pěti dny jsem měla dostat menstruaci, nedostala. Snažíme se o mimi, ale těhotenský test mi vyšel negativní. Menstruaci mám vždy pravidelně. Stává se často, že testy vyjdou negativní a přesto jde o těhotenství? Jaký den je nejvhodnější pro testování? Děkuji moc za odpověd.

Jak je to tedy?

(Linda, 21. 12. 2009 10:10)

Dobrý den, prosím moc po odpověď. chtěla bych se zeptat, posledni MS jsem mela 11.11. od te doby nic. byla jsem 22.11. na sonu a doktor mi rekl,ze se mi zatim pry vajecniky "flakaji". ze mam plodne dny ale potvrdil, na sonu videt ctyri dutinky jak rikal. tento cyklus jsem mela ale zrovna 36denni, takze jsem si vypocitala plodne dny a nechala tomu volny prubeh. sousterdili jsme se s pritelem na Vanoce a tesili se na pohodu. kdyz mela prijit ocekavana MS udelala jsem si Mamatest. vysel negativni. Dnes, tedy po deseti dnech spozdeni jsem si udelala dalsi a vysel zase negativni. zadne tlaky v brisku nemam, zadne signalizace k MS nejsou, tak se ptam, mate nekdo skusenosti s tim,ze mu test vysel negativni a tehulka opravdu byla? ta druha carka na testu totiz byla videt jen,kdyz se na ni zamerite,jinak ne :-( dekuju moc za odpovedi.

Pro Hanku

(Myška, 20. 12. 2009 21:17)

Ahoj Hani,šance je tam veliká,!!A ty víš určitě,že máš pryč i vaječník?Protože oni při mimoděložním těhu berou jen vejcovod.Napíšu to asi takhle,mám kamarádku,která před rokem a půl měla taky mimoděložní těhotenství a teď má doma měsíční holčičku.A druhá známá prodělala mimoděložní těhu jako já,je to zhruba 14měsíců a teď je 10týden těhotná!!!Hani,ale určitě by to chtělo lázně!!!!Tvůj doktor by ti je měl nabídnout,ale určo jeď!!!!!

...

(Dagmar, 18. 12. 2009 19:45)

Ahoj holky, tak včera dorazila MS. Tak sem z toho smutná, ale aspon jsem si dnes zašla na gyn, vzali mi krev na hormonální profil a mezi svátky si zavolám jak to dopadlo. Další ovu bude na začátku roku, tak třeba to vyjde :-). Po nedávné zkušenosti s tou bulkou v prsu si říkám, že se nic neděje, hlavně že jsme zdraví...

Pro Kristynu

(Linda, 18. 12. 2009 15:59)

Tvůj gynekolog Ti udělá hormonální profil-vezme krev, tj. vše. A ještě ultrazvuk.

...

(kristyna, 18. 12. 2009 14:11)

ahoj, prosim muze mi nekdo poradit...uz nejakou dobu se snazime o mimi, pritel byl min.tyden na spůermiogramu, dopadl mu dobre...ja bych take chtela jit na nejake vystreni podrobne, muze mi nekdo poradit kam, jestli mate zkusenost? Kdyz budu volat do CARu, budou chtit oba, jenze ja zatim jen potrebuji me vysetreni, existuje neco takoveho, kam nemusi ihned oba, ale pouze ja? Ke vsemu me stalo dost premahani, aby si udelal ten spermiogram, nedokazu si predstavit, ze hi budu tlacit na nejake sezeni :( diky za odpovedi, pa

Pro Haninu

(Monika, 17. 12. 2009 16:58)

Ahoj Hani, je mi moc líto, že ti to nedopadlo dobře... Ale neboj, i s jedním vaječníkem to jde. Moje máma s tím měla veliké problémy, snažili se o mě 5 let, byla na operacích, v lázních atd. Pak jí jeden doktor řek, ať se přestanou snažit, že už nemůže mít děti. A ejhle! První styk a byla těhotná!!! Holky, psychika dělá strašně moc!!!! Všem moooooc držím palečky!!!!!

Pro Haninu

(Kačka, 17. 12. 2009 14:16)

Ahojky je mi moc líto tvé sitace, ale chci se zeptat, zda kromě pozitivního testu, jsi měla i normální těhotenské příznaky, bolest břicha, bolest prsou, bílý výtok,nevolnosti, nebo tak něco. Mám také slabé dvě čárky a na všech diskuzích čtu o tom jak se holky radují a pak je to mimoděložní těhotenství.

Pro petulu

(Andrea, 17. 12. 2009 11:58)

No jo ale vy to zkousite uz pres rok tak se nedivim ze jsi pak rozhozena.Ja mam vysazenou Mirenu teprve dva mesice a vim ze u obou holek jsem do pul roku otehotnela tak jsem zatim v klidu.Ale to vis ze jsem doufala.Ale je to fakt jsem usetrena cekani a dam si nejake to vinko ted kdyz docela prituhlo.Tak za 10 dni bude zase dalsi zkouseni:-).Urci se ozvu a budu koukat co je tady noveho.Mej se moc krasne a drzim pesti.

pro Andreu

(Petula, 17. 12. 2009 11:37)

:-( tak to mě moc mrzí,že jsi to dostala...já vždycky ,když to pak dostanu je mi hrozně psychicky,ale pak za den nebo dva je to lepší a těším se na novou ovu a s ním další zkoušení..tak jsi to dostala alspon dřív a můžeš to zkoušet dřív než,aby jsi čekala a byla v planý naději jako jsme byly v minulém měsíci obě..takže to ber zase z té druho stránky a můžeš si dát na vánoce a na silvestra něco dobrého k pití ;-)já to mám dostat kolem toho 26.12.takže na silvestra už budu taky vědět jak jsem na tom ;-):-)
Jinak u sebe žádné změny nezaznamenávám,taky by to asi bylo trošku brzy,když jsme na to vlítli v neděli :-)tak popřeju alspon fajn náladu a hlavu vzhůru..máš přeci jenom už nějaký dítka a to další brzy přijde ;-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »