Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Dagmar...

(Petula, 12. 12. 2009 10:22)

ještě ti teče ta tekutina z bradavek?jakou má barvu a v jakém množství...může to být taky zvýšena hladina hormonů ...

pro Andreu...

(Petula, 12. 12. 2009 10:20)

tak ty už dítka máš :-)tak to je supr..alspon tak nějak nemusíš šílet z toho,když to nepůjde..já jsem byla včera na gyn.a dívala se na mé vajíčka a bylo tam!!!jsem moc ráda,takže dnes mě čeká doma akce na výrobu mimi :-)tak jsem ráda..pak budu zase v očekávání..tak alspon ten měsíc tak nějak nepřejde zkrátka...jinak tu slabou čárku jsem na TT měla taky poprvý!!!říkala jsem to doktrorce a nějak tomu pozornost nevěnovala...tak nevím..nechci na to dál myslet..uvidíme co ted bude..kdy to máš dostat?Jo,ségra mi řekla ,že je těhotná...:-)a to po jednom měsící snažení..myslela jsem ,že mě omyjou..já se snažím rok a nic a ona si jednou ..... a hned je v tom :-)))to snad není možný..samozřejmě jí to přeju,ale už chci taky svojeeeee....:-)

pro petulu a adrianu

(Dagmar, 11. 12. 2009 21:08)

přízpěvek níž je pro vás, otočila jsem jméno a nadpis :-)

dagmar

(pro petulu a adrianu, 11. 12. 2009 21:06)

Péťo, neberu právě vůbec nic. Našla jsem si na netu, že to může být i zvýšenou hladinou prolaktinu. :-/ No tak uvidíme co to je a proč to je. A je moc dobře že na gyn u tebe zjistili v čem je kámen úrazu a bude se to řešit... držím pěsti!

Adko, to je mi líto že testy byly neg, tak budem doufat že ms nedorazí a příští týden už tam // budou! :-) Věřím tomu ;-)

pro dagmer

(adriana, 11. 12. 2009 11:12)

čauky dagmar, tak dneska jsem si delala 2TT a byl nagativni, tak jeste zkusim pockat tyden a pak se uvidi, u me dcery jse mi // čarky ukazali az 6 tydnu, jinak me uz zacali pobolivat prsa a jsou vetsi nez jindy tak uvidime, ja se ti pak jeste ozvu tak zatim pa adrianka

11.10.2009

(Veva, 11. 12. 2009 10:41)

Ahojky.Tak dnes bych byla asi 13 dni po oplodneni.Priznaky mam snad vsechny co jsou,ale dnes rano jsem si delala tt ten nejcitlivejsi 10 a nic :-( MS ma prijit za 5 dni.Myslite ze by i ten nejcitlivejsu test to jeste nemusel ukazat?Hodne lidi rika,ze driv jak ze spozdenou MS nema cenu testy delat!Co myslite? Diky za odpovedi V.

Pro petulu

(Andrea, 10. 12. 2009 18:09)

dekuji.Uvidime pr tyden.Uz se nemuzu dockat.Verim ze to cekani je silene ale vydrz!!!Je mi 31 ale uz doma mam dve princezny 2 a 5 let ale strasne bych chtela jeste jedno mimi.Snazime se zatim kratce takze nemam co narikat.U kazde se to podarilo asi do pul roku tak uvidim.Ale to ze by mi vysel TT pozitivni a nic tak to se mi jeste nestalo.Fakt jsem myslela ze to je na 100%.Ale nastesti jsem to ani manzelovi nerekla(byl zrovna cely vikend v praci)a pak uz prisla MS.Ale je fakt ze ta druha carka bylas slabounka.Petulo drzim palecky a urcite se ozvi!!!ale je super ze ti na gynde aspon prisli v cem to je.To je na dobre ceste.

pro Dagmar...

(Petula, 10. 12. 2009 17:30)

..když jsem brala ultrogestan asi před půl rokem tak jsem taky jednou měla výtok z bradavek..myslela jsem si též co to je,ale bylo to prý z toho ultrogestanu,takže jestli něco bereš tak to může být ono...těhotná být můžeš taky ..četla jsem někde v příznacích,že to někdo taky tak má...takže ...držím palce ;-)

pro petulu

(dagmar, 10. 12. 2009 14:37)

péto, já jsem tu homeopatii brala na jaře. to jsem ještě otěhotnět nechtěla, chtěla jsem si "pouze" srovnat cyklus. po rozebrání mého stavu s homeopatem jsem dostala homeopatiky která jsem brala 5 dní a od té doby mám cyklus pravidelný. Ale platí se to, počítej tak cca 600. jinak na tvou otázku, ještě těhotná nejsem, bohužel :-( snažíme se od července. Ovu jsem měla 3.12. od 4 dne po ovu mě pobolívalo to břicho jak jsem tady psala.. To už nebolí, ale dnes se mi oběvil výtok z prsou tak nevím jestli to je těhu (kéž by) nebo něco jiného. Co jiného by to ještě mohlo být? :-)

...pro Andreu

(Petula, 10. 12. 2009 11:15)

...tak Ti moc držím palce ;-)já jsem byla na gyndě včera a dostala jsem pilulky na podpory tvorby vajíček(nevím jak se ted jmenují)a taky ultrogestan,takže příští měsíc to zkusím s touto podporou,protože při prohlídce nenašla žádné zralé vajíčko k oplodnění :-/takže jdu ještě zítra jestli nějaké nevyrostlo ...takže veškerá snaha bez vajíčka je zbytečná,takže to budu muset vydržet až do příštího měsíce..připadá mi to jako věčnost..je mi 33 let a na mimi pracuji již rok,ale doktorka řekla,že na umělý opodnění mám ještě čas,že to ještě budeme zkoušet ...je pravda,že bych raději otěhotněla přirozenou cestou než přes umělý..tak uvidíme..o víkendu písnu jak jsem dopadla ..jestli to vajíčko tam bude nebo ne....kolik je Tobě a jak dlouho se snažíte?

pro Dagmar

(Petra, 10. 12. 2009 9:15)

Díky za odpověď. Tobě už se to po homeopatii podařilo? Je ta léčba dlouhodobý proces? Jak dlouho to trvá?

Pro petulu

(Andrea, 9. 12. 2009 20:11)

Ahoj Petulo.Jakto ctu tak jsem to meli hodne podobne.Ovu jsem mela asi 8.12.a MS cekam pred vanocema tak uvidime.Treba ten darek vyjde:-).No uz jsem si nakoupila tehu testy tak jsem fakt zvedava.Urco si pisnem jo???Pa

dagmar

(péťě a vevě, 9. 12. 2009 19:51)

péto, jen taková mini zkušenost. taky jsem měla rozházený hormony po vysazení HA, srovnala jsem si je homeopatií a od té doby good. tak si zkus najít v okolí nějakého homeopata? není to tak chemický...

vevo, záleží kdy jsi měla ovu, nebylo na test přece jen brzo? pa holky držím palce!

Příznaky

(Petra, 9. 12. 2009 17:16)

Ahoj, my se s manželem neúspěšně snažíme od července a přesně od té doby mám každý měsíc více něž polovinu z výše uvedených ranných příznaků těhotenství, které jsem nikdy dřív nepociťovala. První měsíce jsem si díky nim byla jistá, že to klaplo, ale teď už jsem si na ně zvykla a jsem proti nim imunní. Už příznaky nesleduju, protože už nevěřím, že se to podaří tak rychle. Doktor mi k tomu nic moc neřekl, proč jsem se tak cítila, a HCG jsem měla negativní, takže potrat to nebyl. Nevíte, zda to můžou být nějaké hormonální výkyvy způsobené tím, že se tělo vyrovnává s 13ti letým náporem h. antikoncepce? Nemáte někdo zkušenost s falešnými těhu.příznaky po vysazení HA? Díky těmto stránkám jsem se dozvěděla, jaký je HA prevít. Žádný doktor mi nikdy neřekl, že bych měla vysadit o něco dřív, než se začneme pokoušet. Tak se teď pokusím dát dohromady kontryhelem a spol. (díky moc za tyhle informace) a snad to půjde. Držím všem palce.

9.12.2009

(Veva, 9. 12. 2009 14:34)

Ahojky.Chci ze zeptat.Strasne me boli prsa nemuzu ani spat jaka je to bolest k tomu me strasne boli bricho jako pri nebo pred MS,strasny sucho v krku a vubec je mi zvlastne.MS mam mit az 16.12.Test jsem si dela asi pred tremi dny ten nejcitlivejsi ale byl negativni.Muzu byt tehotna?? Diky

Poradte prosim

(Paja, 8. 12. 2009 19:45)

Ahoj holky chtěla jsem se zeptat co si myslíte o špíněni... Jsem 9dní po ovu a 6před MS a v neděli jsem začala špinit, no a dneska už krvácím. Je to jako slabá menstruace ale nic mě neboli. Snažíme se o miminko už rok a navíc mam podezření na endometriozu, mam šanci být tehu?

adce ;-)

(Dagmar, 8. 12. 2009 17:28)

20 je prý nejlepší, ty 10 prý někdy ukazují falešně pozitivní, ale osobní zkušenost nemám, jen co jsem se dočetla. ty 20 by měly být schopný ukázat 2-3 dny před ms výsledek. tak věřím že ti to fakt vyšlo a uvidíš za pár dní, určo tam už bude silnější čárka! dej vědět ju? já musím pádit, papa

dagmar

(adriana, 8. 12. 2009 17:23)

no tak to je uzasny kdyz ti klucina dela obrazky po tele. :0) test mam 20 mlU/ml,co myslis? no kdyz mas stejny skusenosti tak na tom asi neco bude.

adrianě :-)

(Dagmar, 8. 12. 2009 17:16)

ještě může být nízké hcg, jak citlivý test máš? najdeš to na krabičce.je tam 10,20 nebo 25 mlU/ml? jak říkám, zkus si ho udělat pozítří z ranní moči a uvidíš ;-) a dej vědět ;-)a po limitu to těhu být může. Věř mi, zrovna po mě maluje fixou živý důkaz :-D

jeste otazka

(adriana, 8. 12. 2009 17:05)

ahoj dagmar, ten test mi tu druhou carecku ukazal az po limitu je sice hodne slabounka ale je tam, a tet jsem se docetla ze i po limitu to muze byt tehotenstvi.tak nevim jsem asi uplne blba. :0)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »