Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jak jste to měly vy?

(Dagmar, 8. 12. 2009 16:57)

No tak když už jsem odpovídala Adrianě, tak jsem se rozhodla zeptat se vás co si myslíte... Od července se snažíme o mimi, bezúspěšně. V tomto cyklu jsem měla ovu ted 3.12(dle měření BT), takže jsem dnes 5 den po O. Od včera mě pořád pobolíbvá břicho, jako bych "to" měla dostat. Včera to bylo horší než dnes. Myslíte, že by to mohl být příznak těhu, takhle brzo? Mě se to nezdá, už 4 dny po ovu... Ale nikdy mě to tak nepobolívá. S prvním synem mě břicho taky tak bolelo, ale až mnohem později. Až v době kdy měla MS přijít. Tak nevím co si o tom mám myslet, jestli to je přítnak těhu (ale fakt si myslím, že to je moc brzo?) nebo proč to bolí... No ale snažím si nedělat naděje, abych pak nebyla zase zklamaná. Tak mi prosím písněte co si myslíte, jestli to "už" může být nějaký příznak nebo ne...Já vám pak dám později vědět jak to dopadlooo :-) Díky :-)

pro Adrianu

(Dagmar, 8. 12. 2009 16:42)

Ahoj, je dost možné že budeš maminka :-) Zkus si udělat za dva dny další test, jestli jsi těhulka tak bude čárka silnější. Ahoj a držím pěsti!

NEVIM

(ADRIANA, 8. 12. 2009 16:15)

ahoj holky, mam jeden dotaz,dnes 8.12.jsem mela dostat MS. nedostavilase aspon pro zatim,jen tak jsem si udelata TT a byla tam strasne slaboulinka druha carka, co myslite??? mohla bych byt tehotna? dekuji za odpoved andrianka

..pro Petulu a Andreu

(Hanka, 8. 12. 2009 14:06)

Ahoj holky, jak jsem psala svůj příběh, ještě doplnění..pro Petulu a Andreu.
Mívala jsem po revizi MS jako hodinky, snad na minutu přesně, takže když se mi zpozdila o týden, už jsem dělala TT a oba jsme s manželem viděli ty //. Jenže dopadlo to, jak dopadlo. Jo, možná raný, spontánní potrat, chemické těhu, nevím.. Každopádně jsem byla teď na kontrolním HCG, po týdnu, je skoro nula a doktorka naštestí řekla, že to nebudeme brát jako potrat, ale jen zpožděnou MS, abychom se nestresovali.. A že můžeme začít hned se snažit znovu. Je to částečně otrava, protože čekání na to, zda se povede se zdá nekonečný, ale holt se nedá nic dělat. Psychicky je to už lepší, i když mě dodělalo naprosto sdělení, že brácha čekají druhé.. je to jak zákon schválnosti..:( Jenže vypořádat se s tím musím já sama, nikdo to za mě neudělá.. A ať jsem bulela, jak jsem bulela, ani to nepomáhhá.
Holky držte se, teď se přece musí povést.. přání se maj plnit o vánocích! :-) Mějte se krásně, držím palce!! h

jak jsme k našim dětem přišli

(Milka, 7. 12. 2009 18:54)

Ahoj holky, první dceru jsem čekala v šestnácti. Přišli jsme k ní skoro(teda, ale jenom skoro "jako slepej k houslím). Těhoteství bez problémový. Ničeho nelituji. Na druhou jsme čekali tři roky a máme ji z IUI a udržovaného těhotenství. Teď bychom chtěli ještě brášku (sestřička taky nebude k zahození). Tak uvidíme, jak pak se nám bude dařit. Ovu (mám to potvrzený z ovu-testu) jsem měla minulý týden a tak jsme v očekávání. Všem co se nedáří, do Nového roku přeji, ať se zdárně zadaří.

pro Andreu...

(Petula, 7. 12. 2009 11:41)

..ze začátku jsem to taky nemohla vydržet a dělala testy před menstruací ,ale pokaždý byly negativní a vždycky jsem byla zklamaná a tak jsem si řekla,že to budu dělat jen pokud budu mít zpožděnou menstruaci a ejhle..zpoždění dva dny a tak jsem to zkusila,protože mi bylo i celkově hrozně a byly tam..bylo mi moc krásně ,ale nevěřila jsem tomu..a taky to nevydrželo dlouho..špinění a na to přišla znova ta mrcha červená a bylo po příjemným pocitu..už to zkouším skoro rok,takže bych uvítala už nějaké ty pzitivní výsledky :-)tento týden bude jistě ovulační a tak to zase zkusím a uvidíme zdali nebudeme mít štěstí,takhle před vánocema by to byl moc krásný dárek pro celou rodinu...co ty?kdy čekáš ovu nebo cyklus?

dvě čárky

(AdriSam, 7. 12. 2009 6:59)

Dobré ráno holky, v sobotu jsem si udělala ze srandy test a objevii se na něm 2 čárky... v neděli jsem udělala další, dnes ráno taky a všechny vychází stejně. Snad bude vše ok. Drte mi pěstičky. Přeji hodně štěstíčka!!! Papa

Pro petulu

(Andrea, 4. 12. 2009 16:05)

Ahoj.Je to mozne.Ale uz to neovlivnime.Ja mela taky TT pozitivni a dva a taky jsem to ukazovala Mamce a segre a on ze je to jasne a nakonec nic.Ale proto je mozna lepsi si testy delat trochu pozdeji at pak clovek neni zklamany.Ale na druhou stranku kdo to ma vydrzet???Nevim jak vy ale ja uz zkousim TT tak dva dny pre MS.Nemuzu se proste dockat a chci vedet jestli to klaplo:-).Ale jestli to brzy nevyjde tak to asi hodne poleze do penez:-).Jsem rada ze zde muzu napsat a zaroven si precist i zkusenosti druhych.Mej te se Krasne.

pro Andreu

(Petula, 3. 12. 2009 15:52)

..já si myslím po tom všem co jsem se dočetla,že to není falešné těhotenství,ale nějaký brzký nebo spíš ranný potrat..myslím si,že podle toho co jsem cítila jsem těhotná byla,zvlášt,když mi vynechala menstruace,kterou mám vždy přesně a ten test...byl pozitivní,nekoukala jsem na něj sama ,takže to bylo s jistotou těhotenství ,ale pak jsem to dostala a jak píše Andrea..byla to dost silná menstruace,kterou také tak silnou nemívám,takže ted jen zbývá otázka proč se tak stalo..že by jsme měly slabou dělohu?nechápu proč se tak tomu děje...každý den papkám kyselinu listovou je snad ještě něco na posílení dělohy?

pro Myšku

(Andrea, 30. 11. 2009 21:06)

tak aspon vidim ze v tom nejsem sama.Ale porad si rikam proc ty tehotenske testy ukazaly dve carky???a byly dva a pak dva negativnu :-(.No uz je to jedno.Tak snad priste.Blizi se vanoce a clovek bude mit jine myslen nez plodit a snad to klapne.

Pro Andreu

(Myška, 30. 11. 2009 19:27)

Tak to,co jsi psala jsem měla úplně stejné,prej se tomu říká falešné těhotenství.To je v háji,co?Taky jsem se radovala,že už to bude a ono nic!!!Ale jak se říká,všechno má svůj důvod a čas!!!Ale my si na to počkáme,ne?Dřív jsem se bála,abych v 17neotěhotněla a teď bxch za to byla ráda:-)))))

můj příběh

(Hanka, 30. 11. 2009 17:19)

Ahoj holky, občas sem nakouknu, vždycky zkoumám, co je nového. Na začátku srpna jsem prodělala zamlklý potrat v 8TT, pak se nám za necelé 4 měsíce (od dr jsem měla zákaz na tři měsíce), povedlo zase otěhotnět. V sobotu jsem však začala krvácet, bylo to 14 dní po zmeškané menstruaci.. podle dr v nemocnici to bylo biochemické těhotenství. Měla jsem všechny příznaky, co si člověk dokáže vymyslet, pozitivních pět testů... a přesto nic. Teď čekám na vyšetření své dr a uvidím, co mi řekne. Hrozně se bojím, že budeme muset čekat s otěhotněním/snažením zase 3-6 měsíců. Je mi 31 a nemyslím, že bych měla extra hodně času.. taky nevím, zda už mám nárok na nějaké vyšetření.. bojím se, co bude dál.. bojím se i dalšího otěhotnění, i když miminko si s manželem moc přejeme... :-(

Pro petulu

(Andrea, 30. 11. 2009 16:52)

ahoj petulo.Mela jsem to stejne.Pred minuly vikend jsem si delala TT jeden mi vysel pozitivni pak negativni a pak jsem to dostala ale hrozne silne,Zpozdeni 5 dnu.Priznaky jsem taky mela unava,zvetsena prsa,zily na prsach a protoze uz jsem dvakrat tehotna byla tak jsem si fakt myslela ze jsem.Ale nejak nad tim nepremyslim o treti mimi se snazime zatim kratce tak snad to vyjde.Drzim pesti vsem.Pa

taky netěhotná

(Myška, 29. 11. 2009 22:02)

Taky moc gratuluji a vím,jaký to je,když vám doktor oznámí,že jste těhotná,mě poprve úplně ukápla slza štěstí,když mi to ukázal na ultrazvuku.Je to opravdu nádherný pocit,když víte,že uvnitř vás je něco kus ze mě a z partnera,kterého moc miluji,tak doufám,a věřím,že se to povede a už to bude vše o.k.a tím jsem chtěla říct,že je to pravda,když člověk myslí na něco jiného,,taky to mám vyzkoušené....tak držím palečky,ať to je vše o.k.....

Pro Milagros

(Marcela, 29. 11. 2009 21:08)

Moc gratuluji:-), určitě to bude těhu, ono je to ověřené, pokud se člověk na to vykašle, příjde to samo:-)Já taky řeším problém, MS mám nepravidelnou, měla by tedy přijít kolem středy. Dneska i včera večer jsem udělala test, protože jsem nachlazená (nechtěla jsem se cpát prášky, kdyby to náhodou vyšlo...) a druhá čárka se ukázala veelmi slabá, ale až po limitu. Píchá mě na levém vaječníku občas, tak se taky bojím...nevím jestli to je těhu nebo ne...

druhá čárka

(Milágros, 29. 11. 2009 20:21)

Ahojky všem,
snažíme se s přítele už 14 měsíců a tak jsme dostali doporučení do cenntra reprodukce-gestu, máme tam jít 3.11. Je před Vánoci a doporučení do gestu, prostě jsme se tento měsíc na to totálně vykašlali, žádné počítání, žádné ovulační testy, řešila jsem Vánoce a práci, přítel nějaké trable v práci tak jiné myšlenky nepřišly nějak na mysl. Sice mám velmi neprav.cyklus, měla jsem to dostat 26.11, jelikož mě od čtvrtka pobolívá pravá strana kyčle, budí mě to i ze spaní, tak jsem si v pátek udělala jen informační test....a hned vyskočila i druhá čárka, test levný, obyčejný. Říkála jsem si, že to není možný, myslim, že v době ovulace jsme to ani nezkoušeli. Dnes ráno jsem si udělala kontrolní test znovu, opět druhá čárka tentokrát sitější barva - skoro jako ta testovací čárka. Večer se přidala bolavá prsa a cítím se taková oteklá, nebo nafouklá. Nemůžu tomu uvěřit. Prostě beznaděj vystřídalo štěstí a tak trochu jsme z toho zmatení. Zítra volám doktorce a domluv si termín návštěvy. Předpokládám, že Gest už nemá žádný smysl. Jen chci říci, že emoce a hlavně stres hraje velmi velkou roli. Milé snažilky všem Vám přeji, aby se Vám na testíku ukázala taky druhá čárka a těhotenství bylo v pohodě, aby jste si ho vychutnaly. Teď se jen modlím, aby to nebyl planý poplach a dopadlo vše tak jak má............prostě správně. Mějte se krásně papa.

taky netěhotná

(Myška, 29. 11. 2009 17:13)

Ahoj,taky se mi to stalo,taky příznaky těhotenství,i ta čárka tam byla dobře vidět,ale jako ty jsem to dostala.Až nato,že já beru kapky na čištění od dr.Jonáše,a pak mi bylo vysvětleno,že po všech těch průserech co se mi staly,ty kapky maj za úkol dovést veškerý nemoce a po operacích všechno do konce,takže to bylo nejspíš ztoho.Ale bohužel těhotná ještě nejsem,vlastně se mi to stalo víckrát,ještě než jsem brala ty kapky,jeden dr.říkal,že se ti to může ukázat,když máš nějakou cystu,že tam mají něco podobného.

..netěhotná...

(Petula, 29. 11. 2009 13:24)

..s přítelem se snažíme o mimi už téměř rok..před každou menstruací cítím příznaky,které souvisí s těhotenstvím,ale vždycky ten cyklus dorazil.Až tento měsíc mě překvapil...měla jsem tři dny zpoždění,chtěla jsem vydržet s testem co nejdýl ,ale nevydržela..udělala jsem si test,protože jsem opět cítila jak mě bolí prsa,že jsem ani na břichu nemohla spát,břicho mě píchalo a hlava jak po flámu každý den.Testla jsem a najednou k té jedné čárce přibila ta druhá..byla jsem štastná,ale nevěřila jsme tomu a tak jsem se raději radovala tak nějak potichu...po dvou dnech jsem začla špinit ,dostala jsem strach a test raději zopakovala a na testu ani známka po druhé čárce a druhý den na to jsem to dostala...má někdo stejné zkušenosti?myslím si,že šlo o ranný potrat ,jsem z toho smutná,ale na druhou stranu jsem ráda,že vím,že mám průchodné cesty a že to jde..tak snad příště se zadaří a ta druhá čárka tam už zůstane ..písnětě komu se to už stalo a později otěhotněl...díky

....Nevím

(Myška, 28. 11. 2009 21:52)

Ahoj holky,jen tak jsem sem zabrousila,protože mě nějak pobolívá po pravé straně v podbřišku....tak zkouším hledat,jestli to nejni slepák.No,bohužel my se už s manželem snažíme cca 5let,a během 3let jsem dvakrát potratila a minulý rok jsem byla mimoděložně těhotná,stím že jsem už krvácela do břicha,že to prasklo,takže nějaký pýchnutí v břiše( už mám docela o sebe strach).Protože teď jsme se rozhodly,že to necháme náhodě,jestli se to povede nebo ne.Tak koukám,samosebou jsem zvědavá,jako každá jiná ženská,co to tu píšete,a jestli mi budete moc poradit.mějte se krásně...

žáha

(milena, 28. 11. 2009 16:31)

Nedá mi to, musím se zastat Jany, Ewsík psal, že ihned po milování, jak se šla napít ji pálila žáha, tak to je opravdu divné....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »