Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj:)

(Těhule, 28. 11. 2009 8:34)

Ahoj, tak si to tady čtu a chtěla bych napsat všem, co se snaží otěhotnět, že čím míň na to budete myslet, tím větší máte šanci!!!!já jsem jen tak ze srandy prolistovávala stránky s radami,jak otěhotnět a myslím, že se mi to povedlo díky tomu, že jsem si z toho dělala ,srandu" a díky jednomu kroku, který zní sice srandovně, ale za zkoušku nic nedáte,ne?:) po vyvrcholení vašeho přítele/manžela ho pošlete třeba na záchod a vy si v klidu lehněte na záda a dejte nohy nahoru i s bříškem, jakoby jste chtěly udělat svíčku..chvilku tak vydržte/resp.co nejdýl a trošku tomu pomožte tak, že zaveďte prstíky,jakoby jste zaváděly tampon, prostě co nejdál, aby jste se co nejvíc otevřely:) joooo...a hlavně si dopřejte orgasmus!!!!!:)
A co se týče příznaků, tak s tou žáhou naprosto souhlasím a příspěvek o tom, že krkem se nedá otěhotnět byl opravdu dost nezralý a trpaný. Jinak..já jsem měla snad všechny příznaky, hlavně mě dost bolelo bříško,až jsem se bála,aby bylo vše ok..ale zase..musíte myslet pozitivně!!!no..žáha mě občas pálí i teď (2.měsíc těhotenství) a špatně mi taky bývá..prostě všechno,co je tady napsáno platí:) takže chválím kvalitu stránek-hlavně obsah a všem moc držím pěsti:)

lol

(lucie, 27. 11. 2009 20:21)

Prosim holky, poradte. V patek mi dr.pichnul pregnyl...snazeni bylo so, ne, po....ja trubka samozrejme nevydrzela a udelala si dnes test...vysel negativni...myslite, ze ten vysledek nemuzu brat vazne??? Prosim odpovezte, uz jsem nestastna, kazdou menstruaci obrecim a jsem blbka, ze jsem si ho vubec delala :(((

NEPLODNOST

(MONIKA, 27. 11. 2009 15:52)

VIM ZE DOKTORI ZACNOU NEPLODNOST RESIT AZ PO ROCE A JELIKOZ SE ME TEN ROK UZ BLIZI ZAJMALO BY ME CO ME CEKA A JAKE JSOU VASE ZKUSENOSTI.TAKY UZ TU NEKDO PSAL ZE DOSTAL INJEKCI NEBO PRASKY NA SILNEJSI OVULACI MUZETE MI O TOM NAPSAT NECO VIC?

Tehotensky test

(Andrea, 27. 11. 2009 8:07)

Ahoj Holky.Psala jsem 23.v pondeli.Na stridacku jsem mela pozitivni a negativni tt.No a v utery jsem to dostala.Silene silne takove uz dloho nepamatuji.Tak snad priste to vyjde.Jo a jake pouzivate tt???Myslim znacku?Mamatestu uz neverim.Vsem moc drzim pesti.pa pa Andrea.

Janě z 23.11.09

(Lúca, 26. 11. 2009 22:10)

Jano, myslíš si že paní ti napsala, že sexovali krkem, jak jsi ji odepsala ty, že krkem neotěhotní? Napsala nám, že 5 dní po..., ucítila pálení žáhy. Pokud jsi taková trapka, tak nás nečti. Možná tě nebudeme znervózňovat a ty nebudeš smolit nás. Pokud ty už máš mimi, a nebo jsi natolk zkušená, tak se nauč asertivitě. Pa Lúca

Pro Lolitku

(Lúca, 26. 11. 2009 22:01)

Sluníčko, jen chci upřesnit mou první odpověď. Už několikrát jsem měla stejné příznaky, jako ty. I ty prsa. Také se mi stává, že si vytlačím tekutinku. Je mi zle, chce se mi spinkat, jsem šíleně náladová..., jenom, víš, po tolika měsících už jsem na tom trošku jinak. Vem si, že mám 1 den po MS a stále mám velikánská prsa a bolí mně a mám si snad hned myslet, že jsem v tom, i když jsem měla MS? To by musel být zázrak. Kuřátko, obrň se a nemysli na to tolik, ono to přece jednou musí vyjít. Nekontroluj se tolik a uvidíš. Ani nevíš, jak já vám všem holkám přeji to štěstí!!!!!!!!!!!!!!! To mimi !!!!!!!!!!!!!!

Pro lolitku

(Lúca, 26. 11. 2009 21:48)

Promiň, přeju ti aby ano, ale podle mně těhu nejsi...promiň

AdriSam

(pro Milágros, 26. 11. 2009 13:35)

Milágros,
já jsem brala 7 let Triregol - taky velmi silnou antikoncepci a poslední rok Yasminelle - velmi šetrnou antikoncepci. První měsíc mi bývalo dost zle... absence antikoncepce na mě měla špatný vliv. Většina kamarádek se po vysazení cítí mnohem lépe, u mě to bylo přesně naopak. Teď už je to naštěstí v pohodě. Většina kamrádek otěhotněla hned první měsíc po vysazení. Děkuji za odpověď, brzy asi zajdu do lékárny a koupím si ovu test... Přeji hodně štěstí!!!

pro Adrisam

(Milágros, 26. 11. 2009 13:17)

Adrisam já vysadila antikoncepci už před 14 měsíci a dodnes těhotná zatím bohužel nejsem. Brala jsem diane-35, což jak jsem se dozvěděla je pěkně silná antikoncepce. Záleží prý i na podílu hormonů v té antikoncepci. Už mi dělali testy na hormony, na to jestli mám ovulaci, přítel byl na vyšetření také a vše nám dopadlo dobře. Jediný problém mám s velmi nepravidelným cyklem jednou je to 31dní pak zase třeba i 39dní.
Ze začátku jsem si dělala ovulační testy, prý fungují podobně jako těhotenské sledují určitý hormon v těle, ale to ti vysvětlí v letáku. Teď už Ovulaci dokážu celkem dobře rozpoznat, ani mě tak nepíchá v podbřišku jako spíš takový tlak. Pravidelně si zapisuji cyklus, ovulaci do menst.kalendáře. Ovulaci mám skoro pravidelně 15 den cyklu. Teď už jsme dostali doporučení od lékařky k vyšetření do speciálního centra – gest. Tam půjdeme příští týden tak uvidíme. Všem přeji, aby se zadařilo, mohl by to být krásný dáreček k Vánocům. Mějte se pa.

AdriSam

(Holky poraďte mi..., 26. 11. 2009 12:17)

Ahoj holky,
je mi 23 let a s maželem se snažíme o miminko. Antikoncepci jsem přestala brat začátkem října. Teď je to druhý měsíc bez A. Antikoncepci jsem brala od 15 let (tedy 8let). Chtěla bych vědět, jestli se u vás nějakým způsobem projevuje ovlulace (píchání v podbříšku). Za jak dlouho se Vám povedlo otěhotnět po vysazení A? Můžete mi prosím vysvětlit jak funguje ovulační test? Písněte mi, budu ráda, moc se mi tahle diskuze líbí. papa a hodně štěstí ve snažení... papa AdriSam

emmo

(Jarka, 26. 11. 2009 7:46)

Emmo, já s tím zušenost nemám, pry to bývá, ale zřídka. Kamarádka mé mámy měla už tři děti, měla menses a až ve čtvrtym měsíci to nedostala a zjistila, že už je tak dlouho těhotná až u lékaře. Byla z toho vykulená. Taková zkušená mamina a nepoznala vůbec nic. Neměla ani žádný příznaky. Nevím, možná kdyby si udělala test, tak by jí to ukázal, přesto že měla menses. AHoj

menstruace v tehotenstvi (?)

(emma, 25. 11. 2009 13:29)

Ahoj holky, sem tam jsem se docetla, ze neni az tak neobvykle, kdyz zena v prvnich mesicich tehotenstvi menstruuje... Ma nektera z vas s timto zkusenost? A pokud ano, lisila se nejak menstruace v tehotenstvi od te "bezne"? (Napr. byla kratsi, slabsi, silnejsi...?)Diky za odpoved.

Ahoj holky

(Jarka, 25. 11. 2009 10:06)

Já se snažím 2 roky a dnes mám spoždění 5 dní, já si ještě nědělala test, protože se bojím, že bude negativní. Bolí mě trochu prsa a moc píchá v břiše asi tak 5cm pod pupíkem vlevo. Já už tomu nechci věřit v lednu jsem měla jít na IVF. Modlim se ať to vyjde, už je to dlouho.
Mějte se.

ovulácia

(Radka, 24. 11. 2009 17:04)

Dobrý deň,
S manželom sa snažíme o bábätko a pravidelne si robím ovulačné testy. Vždy sa ovulácia preukáže na teste najprv slabým druhým prúžkom a na druhý deň je prúžok už silný, až pokiaľ ovulácia neskončí (cca 2 dni). Tento mesiac však bol jeden deň slabý prúžok, druhý deň slabší a ďalší deň už žiadny. Chcela by som sa preto opýtať, či je možné, že sa ovulácia ukončila z dôvodu oplodnenia.. neviem či by mohlo oplodnenie vajíčka takto ovplyvniť vylučovanie daného hormónu pri ovulácii. A z tohto dôvodu bol výsledok ovulačného testu takýto.
Je to možno iba zbytočná nádej, ale každopádne odpoveď poteší :)
S pozdravom
Radka

pálení žáhy

(Monča, 24. 11. 2009 13:55)

Četla jsem rozhovor s jednou českou herečkou (teď si nevzpomenu na jméno) a tu ráno po milování s partnerem pálila žáha. Maminka se jí hned ptala, jestli není těhotná, no a ono jo!!! Takže možné je všechno!

bazální teplota

(Verča, 24. 11. 2009 12:23)

Očekávám menstruaci, mám už 3 dny zpoždění, test mi vyšel dnes negativní. Četla jsem tu ty bazální teploty.. změřila jsem si ji, mám 37,7. Ale když jsem si ji neměřila pravidelně dřív, tak je to asi nanic, že? když nemůžu srovnávat, jestli mi vylezla nahoru nebo ne. I když jsem se tu dočetla, že když je žena těhu, tak je ta baz. teplota zvýšená, a když má přijít mestruace, tak se snižuje. Ale podle mě je 37,7 docela vysoká, ne? co myslíte? Tak snad to vyjde.. :-)

Jano,

(webmaster, 24. 11. 2009 1:04)

tvůj příspěvek z 23.19 hod. je víc než trapný. Normálně se vám sem nemíchám, ale tohle mi teda nedá. Doufám, že se tu do budoucna udrží slušnost a pohoda.

zimnice?

(Verča, 24. 11. 2009 0:18)

V poslední době mám nepravidelný cyklus,většinou menstruaci dostávám hodně brzy - po 23 až 25 dnech. Dnes je to už 27 den, zatím stále nic, je mi už dva dny stále zima (přestože je v bytě teplo, topíme ostošest :-))), bolí mě hlava a mám pořád hroznej hlad. Taky mě občas píchá na pravé straně podbříška.. Myslíte, že můžu být těhotná? :-) Miminko sice zatím cíleně neplánujeme, ale měli bychom radost.

lolitka.25

(Jana, 23. 11. 2009 23:26)

Pomenstruační syndrom.. i to bývá. Hlavu vzhůru, příští měsíc to snad vyjde. Držím pěsti. Zní to namyšleně, ale už mě nebaví mazat med kolem pusy.

bara: prosim o pomoc

(Jana, 23. 11. 2009 23:23)

BT se měří ráno, nebo alespoň po 2 hodinách v klidovém stavu, nejlépe spánku. Aby měření mělo efekt, mělo by být opakované. 37,2 ve večerních hodinách tedy nic moc.. do rána Ti klesne, věř mi.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »