Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žáha a pláč

(Jana, 23. 11. 2009 23:19)

Asi to bude znít jako legrace, ale Tvá otázka jako legrace zní: Pálení žáhy není v tomto případě způsobeno těhotenstvím, páč krkem otěhotnět vážně nejde a jestli pláčeš a tak, tak by se měl manžel naučit, jak na Tebe.. protože pokud nemáš deprese, pak příčinou Tvé citlivosti může být buď chybějící orgasmus nebo premenstruační syndrom. Promiň, já musela.

mohlo by to konečně vyjít????

(Hanka, 23. 11. 2009 22:21)

Ahojky..S manželem se snažíme o mimčo už skoro rok.. Asi před týdnem sem měla tak 3 dny bílý hustý výtok, bolí mě občas prsa, přes týden mě bolí v podbříšku, dostat bych to měla 27.11. ale už od pátku mám silnější,občas i slabší špinění(krvácení-vůbec nevím k čemu bych to měla přirovnat)ale má to tmavou barvu, spíš takovou hlenitou tmavě hnědou... občas mě bolí hlava, v ústech mám občas tzn. jak v polepšovně.. Myslíte si, že bych se mohla konečně dočkat? Můžete mi psát i na mail: Hana.Zmitkova@seznam.cz......Děkuji mockrát za vaše odpovědi..

muzu byt tehotna

(lolitka.25, 23. 11. 2009 17:19)

prosim mela jsem nechraneni pohlavni styk asi tak tyden pred ocekavanou menstruaci.menstruase se mi opozdila ale dostala jsem ji po styku prvni den jen ruzovi hlen dalsi den zas nic pak dva dny hodne tmava a husta krev a pak zas dva dny hodne svetla krev a hlen od te doby caste bolesti hlavi az migreny koceni hlavi az mdloby ctrikrat zvarceni pokazdi v jinou hodinu bolesti prsou a bradavek po bolesti v podbrisku po namaze a pohlavnim styku i slabe krvaceni jen chvilku z bradavek po stisku viteka slabe pruhledna tekutinu jen malo vetci chut kjidlu a zmena chuti hrozna unava a spavost i dehem dne tet se obevil i husci vytok nesvedi po sestnacti dnech od pohlavniho styku kteri byl nechraneni a pritel se udelal do me jsem si udelala test ale dyl negativni mam jeste nadeji ze jsem tehotna dekuji za odpoved muzete odpovidat i na email vergr@centrum.cz

žáha

(ewsik, 23. 11. 2009 17:06)

Ahojky všem snažilkám :) Jenom vám chci napsat - asi 5 dní zpátky jsme se s manželem milovali a téměř ihned po tom, když jsem se šla napít, jsem pocítila pálení žáhy. Na vaši stránku jsem se dostala tak, že jsem si dala do vyhledavače "paleni zahy jako tehotensky priznak" a vyhěhla mi tahle skvělá stránka i s vaší diskusí :) Takže jsem se začetla do všech příspěvků a ráda napíšu, jestli to klapne, nebo nikoliv. K tomu pálení žáhy nutno dodat, že jsem s tím nikdy neměla problémy, proto mě to doslova šokovalo :-D. Pomáhá mi na to troška coly. Jo a taky dost pláču, poslední dobou....Úplná tragédie a ono se vlastně nic neděje....:-D Chudák manžel :-D
Tak uvidíme za 2 týdny :) Mějte se tady zatím hezky a všem moc držím palečky, ať si nadělíme/-te pod stromeček ten nejhezčí dáreček :))

Tehotensky test

(Andrea, 23. 11. 2009 15:05)

to jsem si taky myslela ze kdyz je tam jen slaba carka tak ze to vyslo.Tak jsem si dneska rano udelala test z ranni moci a cekala ze zesili a ono tam nebylo nic.Tak me to prekvapilo.U predchozich dvou tehotenstvi mi jasne vyslo dva dny po meskani MS test pozitivni.Ale nemam ani zadne naznaky ze by mela MS prijit.Jeste jsem si koupila jiny test a za 2 dny to zkusim znovu,Moc dekuji za odpoved.

těhotenský test

(Pro andreu, 23. 11. 2009 14:50)

Ahoj já používala vždy jen mamatest a jsem s ním spokojená,zkus třeba 2-3dny počkat a pak si udělej test znovu,já měla na mamatestu taky slabou čárku a pak postupně tmavla a jsem těhotná,myslím že jsi těhotná ale krátce.držím palce

Tehotensky test

(Andrea, 23. 11. 2009 14:48)

Jeste dodam ze o mimi se snazime.Takze bych rada kdyby to vyslo.Priznaky mam:zvetsena a citliva prsa unava a bazalni teplota neklesa a je porad 37,2-37,5 .Je to mozne ze jsem tehotna???Ty testy me docela popletly.dekuji

Tehotensky test

(Andrea, 23. 11. 2009 14:28)

Ahoj.Zdravim vsechny.Chtela jsem se zeptat jestli mate zkusenost s mamatestem???19.11 mi mela prijit MS a nedosla tak jsem si 21. delala tt s citlivosti 20 a vysel slabounce pozitivni.Vecer jsem si to chtela potvrdit a delala jsem si mamatest a byl negativni.Druhy den vecer jsem se opet testovala(mamatest) a zase slabe pozitivni a rano jsem to jeste zkusila a byl negativni.tak jsem trochu zmatena.Je to mozne????Moc dekuji za odpoved

...

(kikca, 22. 11. 2009 19:58)

ahoj holky, pouzivate nektera hormony clostik a pregnyl? Ja ho mam uz po druhe...poprve to nevyslo,byla jsem z toho nestastnik, ted ho mam podruhe, vcera byl plodny den, dnes me dost boli v podbrisku a mam zacpu, myslite, ze to neco znamena? Diky...

prosim o pomoc

(Bára, 22. 11. 2009 19:11)

dnes vecer jsem si mnerila BT a bila ta 37,2, co to znamena dekuji predem

Pro Lindu

(tina, 22. 11. 2009 17:31)

Ahoj jsem v 5 týdnu a není mi vůbec nic,doufám že to vydrží,kdybych si neudělala test tak ani nevím že jsem těhotná.

Prosím o radu...

(Alenka, 22. 11. 2009 12:31)

kluk se do me neudelal a presto sem "to" nedostala jak je to mozny sakra....:(den po styku sem zvracela abylo mi spatne je mozny ze jsem tehotna?...po jaky dobe si muzu udelat tehotenskej test?

Pro těhotné

(Linda, 22. 11. 2009 10:58)

Může mi napsat nějaká těhule, že neměla vůbec žádné příznaky a přesto byla těhotná?Děkuji

pomoct pls

(Bára, 21. 11. 2009 19:33)

BT jsem si mnerila ale nevym jak se to zapisuje do te tabulky a mne jsem celych 37.0.nevim co znamena ta zvisena teplota predem moc dekuji

pomoct pls

(Bára, 21. 11. 2009 19:13)

pred chvyli jsem si mnerila ale nem jak se to zapisuje mnela jsem 37celich 0 coto znamena predem moct dekuji za odpoved

Pro Báru !!!!!

(Lúca, 21. 11. 2009 1:54)

Baruš, ty jsi dupka. Mně nikdy nebudeš rušit. Ozvi se mi kdykoliv, e-mail: Lucie.D@seznam.cz. Kdykoliv. Lucka

pro Lúca

(Bára, 20. 11. 2009 11:21)

ale pokud bis si chtela popovidat nebo neco potrebovala tak tady mas mi e-mail aAgentka@seznam.cz nebo icq 563-251-970 opravdu pokud budes myt zajem tak se ozvy ja bich nerada optezovala

pro Lúca

(Bára, 20. 11. 2009 10:30)

promin jak kdyz tu pusu otevru nevim kdy prestat a mnoho stesti este jednou se omlouvam uz nebudu rusit dekuji za vse Bára

Pro Báru !!!!!

(Lúca, 19. 11. 2009 23:32)

Baruš, jestli si třeba se mnou chceš psát. mám e - mail: Lucie.D@seznam.cz. Klidně mi napiš, budu ráda. Můžeme si psát a povídat. Lucka

Pro Báru !!!

(Lúca, 19. 11. 2009 20:48)

Baruš, nesmutni, vem si, že já jsem s chlopem 5. let a také nic !!!! Jenže já jsem na to tolik nemyslela, holt práce pro mně byla důležitější. Myslela jsem, že jsem ještě mladá, že mám dost času a vidíš...Já také zatím nevím, jestli jsem nebo nejsem v tom. Nevím, jakou mám přesnou délku cyklu. Někdy je to 29. dní, někdy 28. dní a teď to bylo 26. dní, takže pokud se jedná o 26, MS bych měla dostat dneska, ale raději vydržím do toho 23.11. Taky jsem nachlazená, takže to všechno mi to může ovlivnit, víš? Tak buď statečná.... Přeju ti štěstíčko, ju, Baruško a hezký večer, Lucka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »