Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HCG

(Hanina, 9. 11. 2009 9:22)

Zdravím všechny snažilky. Snažíme se o mimi už několik měsíců. Mám velmi, ale velmi nepravidelný cyklus 35-60 dnů, jak kdy. O ovulaci ani nemluvím. Dnes mi odběr HCG vyšel 1,38. Mohla bych být těhulinka???

pro Markétu

(Kamila, 7. 11. 2009 8:30)

Ahoj Markét, já tu dlouho nebyla, takže jsem si to přečetla až teď. Je mi to líto, ale nezoufej a chvíli počkej, protože teď po vyčištění není dobré otěhotnět. Já radši počkala půl roku, ale teď se nám to nějak nedaří. Beru druhý měsíc Utrogestan na srovnání a od včerejška zase špiním a to to mám dostat až příští týden ve čtvrtek. Tak nevím, taky sem furt hrozně unavená a stále spím. Snažím se na to nemyslet, ale nějak to nejde. Držím všem palečky, ahoj.

Dotaz

(Maja, 6. 11. 2009 19:11)

Ahoj zdravím všechny.Chci se zeptat,nevím jestli jsem těhotná,ale podle všeho co tady čtu tak možna joooo.Ale nechci si dělat ješte testík,protože mi to prijde brzo.MS mám dostat asi 15.11.Ale posledních 12dnů mě je šíleně špatne.Mám návaly horka a točí se mi hlava a asi 3dny mě dost bolí v podbříšku!Nechutná mi káva i když normálne piju i 3 denně...Děkuji za váš názor....Pa

Pro Pavlu

(Verča, 6. 11. 2009 16:54)

Pavli, děkuji moc za podporu a za Tvůj optimismus!! Já tomu taky věřím!! Už abych byla na tom ultrazvuku a viděla, že je vše v pořádku. // byly velmi dobře viditelné, u obou testů co jsem si dělala. Ale ten doktor mě tak vystrašil, spletl si moje 3 týdny s 8 týdnama a ihned na mě vyhrkl, že mám mimoděložní těhotenství, protože v děloze nic nevidí!! Až pak když mě hrnuly slzy si uvědomil, že nejsem v 8 týdnu a prý je ještě brzy na to aby i na vnitřním ultrazvuku něco viděl. Tak mě to vystrašilo!!

Pro Verču

(Pavla, 6. 11. 2009 12:16)

Nebuj,tehotenske testy byvaji vetsinou spolehlive.Pokud to nebyl jen stin nebo naznak,ale dobre viditelna druha carka/muze byt i slabsi nez kontrolni/,tak jsi tehulka na tuty.Gratuluji a hodne stesti

pozitivní tt

(Verča, 6. 11. 2009 6:59)

Ahojky všichni, psala jsem sem před pár dny, kdy jsem si ještě nebyla těhotenstvím jistá. Menstruace se zatím nedostavila a tt je pozitivní. Dělala jsem si ho dokonce dvakrát a na obou dvou jseu dvě //!!!!! Hned jsem valila ke gynekoložce, ale ta mi zatím těhotenství potvrdit nemohla, ani na ultrazvuku, protože je prý moc brzy a mám přijít za dva týdny. Otěhotnět jsem mohla totiž nejdřív 18.10. a tím pádem jsem ve třetím týdnu. Ale já mám takový strach, co když testy nebyly pravdivé?? Holky, co myslíte???

Velka nejistota

(Katka, 5. 11. 2009 15:50)

Ahoj, chci se zeptat... beru antikoncepci od srpna, kdy jsme se s manzelem brali. V minulem mesici jsem musela jet na tyden na skoleni a tak jsme spolu nebyli, zapomnela jsem si nekolik dni vzit HA. Pak jsem se k tomu ale vratila a myslim, ze vse v poradku. V poslednich dnech byl na skole, kde jsme, ovsem poradny frmol a zapomnela jsem v utery a ve stredu vzit pilulku (v te dobe jsme spolu ovsem styk nemeli). Vlastne ve stredu jsme se k sobe v noci meli a tesne pred tim jsem si uvedomila, ze jsem si HA nevzala, tak jsem si pilulku vzala hned a manzel si k tomu pribral kondom. Vse by melo byt v poradku, jenze chvili pred vyvrcholenim kondom prasknul a tak slo vse dovnitr. Ovsem jsme si to v te chvili neuvedomili, az pozdeji.
Dnes me je od rana moc divne a stridaji se mi navaly horka a zimy, je mi mirne na zvraceni a toci se mi hlava... jsem trochu zmatena... Nevim, na cem jsme. Kdybych ted otehotnela, tak by nam to vubec nevadilo, protoze oba miminko chceme, jen zrovna v tehle chvili by to bylo neocekavane.
Omlouvam se, ze to pisu sem, ale vidim, ze tady je denodenni pohyb. Prosim, poradte.
Diky.

dotaz

(andrea, 5. 11. 2009 13:12)

Dobry den,rada by jsem chtela poradit s pritelem se snazime o mimi mam nepravidelnou menstruaci,byla jsem u gynekolozky s tim a ta mi nasla cystu na pravem vajecniku delala mi testy z krve a vysel ji zvysenej teh.test 34mIU za 4 dny mam jit znavu na krev myslete ze to muze byt tehotenstvi nebo pozitivni test muze ovlivnit cysta dekuji kdyby byla bych na zacatku tehotenstvi

pro Milágros

(Ivana, 5. 11. 2009 11:37)

Ahoj. Nemějte vůbec obavy. V Gestu jsou všichni velmi příjemní. Já před tím měla doktorku, která neprojevovala nejmenší zájem, spíš byla hrubá a jsme s Gestem velmi spokojeni. Přestože nám, po roce snažení, první těhotenství skončilo předčasně, vím, že jsme v Gestu v dobrých rukou. Tak držím palce a hodně štěstí!

Nejistota

(katka, 5. 11. 2009 11:22)

Ahojky, tohle řeší tady hodně holek,ale stejně se zeptám.s přítelem se snažíme o mimi 4. měsíc.dnes mám 9. den zpožděnou MS.test jsem si dělala v pondělí a dnes a oba negativní.tak fakt nevím..příznaky mám jako většina zde motání hlavy, bolest prsou a taky víc jím :o) příde mi ale, že test už by měl něco ukázat..no každopádně díky za každou radu.káťa

Pro Lenulu

(Pavla, 4. 11. 2009 21:21)

Ahojky,ty prsa by jako priznak mohly byt urcite,drzim palecky na patecni test.

neocekavany priznak cehosi

(Lenuna, 4. 11. 2009 20:23)

tak cekam do patku nez si udelat tt, protoze dnes mi jeste nic neukazal, ale hodne se mi zvetsila prsa a tecou mi obcas takove bile kapisky z bradavek, tak nevim, miminko si moc prejeme ale nechceme byt sklamani. holky ja uz nevim, tak strasne moc si to prejeme, myslite, ze tohle neco potvrzuje nebo vyvraci? dekuji

Denisa

(Lála, 4. 11. 2009 19:08)

ANO,JE TO TAK :o)V UTERÝ BUDE 6+0

vysvětlení...

(Denisa, 4. 11. 2009 17:22)

Ahoj holky,můžete mi prosím některá vysvětlit,jak se vlastně počítá těhotenství(jestli to chápu dobře).Když je někdo 5+3 a počítalo se mu to v pátek (5-týdnů a 3-dny), takže za čtyři dny (v úterý)bude v 6tt???

Gest

(Milágros, 4. 11. 2009 14:13)

Ahojky všem nejen snažilkám. Po roce snažení a podstupování jsem dnes byla u lékařky a ta už mi napsala doporučení a postoupila mě do Gestu - centrum registrované reprodukce. Hned jsem volala a první volný termín máme 3.prosince, píšu máme, protože se máme dostavit s přítelem oba. Tak snad nám pomůžou, jsme už dost oba psychicky rozhození. Jinak všem co se snažilkování už vydařilo gratuluju přeju ať je vše v pořádku. Jen tak tiše závidím, ale my se taky dočkáme. Tak se mějte pa.

tak nevím...

(Hanina, 4. 11. 2009 9:59)

Ahojda všem snažilkám a gratulace všem těhulinkám. Chci se jen zeptat. Mám zpoždění MS už 10 dnů, ale test je negativní? Máte nějaká z vás takovou zkušenost?

Pro Lenunu

(Pavla, 3. 11. 2009 21:10)

Ahojky, rozhodne muze ale taky nemusi.Ja mela pozitivni 13 po ovulaci.Zkus vydrzet do patku.Hodne stesti.

jsme? nejsme?

(Lenuna, 3. 11. 2009 18:39)

ahoj, M jsem mela 9.10 a ovu 24.10, bojim se udelat test, nechce si vsugerovavat nejake pocity... kdyz si udelam test, muze uz byt neco znat?

maybe baby??

(Verča, 3. 11. 2009 8:37)

Ahoj holky, tak ovulaci jsem měla 18.10. ( pravidelný cyklus 28 dní již rok ), menstruace měla přijít včera a nepřišla a já moc doufám, že nepříjde ani dalších 9 měsíců!!:-))Cítím se jinak, ale může to být i sugesce. Testy jsem si dělala už dva, jeden 27. a druhej 29.10. ale byly oba negativní. Teď mám strach si udělat další test, aby tam opravdu nebyla jen jedna čárka a všechny mé iluze a naděje se nerozplynuly. Tak čekám. Cítím jakoby předmensruační bolesti, občas, ale jsou jiné a hlavně jsem je cítila i v noci, což se mi obvykle nestává. Moooc bych si přála o pár dní pozdějí napsat, JSEM TĚHOTNÁ:-)))))))) Hodně štěstíčka všem!!pa, Verča

clostilbegyt

(pajka, 2. 11. 2009 9:09)

Ahoj holky, potřebuju poradit . Mam problémi s otěhotněním doktor mi předepsal clostilbegyt prašeky jsem začla brát 21.10 a dobrala 25.10 a asi jsem si za tři dni udála ovulační test a ten vyšel pozityvni tak jsme mely v tom období sex ale po dvou dnech po ovulaci mě začlo bolet v pod bříšku a včerá jsem měla baz. teplotu 36.6 a dnes 36.8. ja jsem si myslela že po ovulaci je teplota nad 37. stupnu. moc prosim o radu jak to vlastně je . Mohla bych být těhotná. Díky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »