Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

všem

(Jitka, 27. 10. 2009 15:15)

Ahoj holky, našla jsem tyto stránky a přečtení těchto příspěvků mi dodalo hodně optimismu. My se snažíme 3/4 roku, v létě jsem měla zamlklý potrat v 5tt. Tak se snažíme dál a doufáme, že se to podaří. Je moc fajn si přečíst, že někomu to trvá i déle :-) Už mi občas přepadají hrozný depky, jako že nejsem normální, že to nejde atak. Ale manžel mi vždy vyvede z omylu ;-)
Tak nám držte palečky, ať ta MS už teď nepřijde :-)

mám šanci?

(Lucie, 27. 10. 2009 13:33)

Ahojky všem snažilkám:-)
Už (pro někoho "jen") 6 měsíců se snažíme o druhé mimi a zatím stále nic, ikdyž....... před sedmi dny jsem měla dostat menstruaci a do dnešního dne pořád nic. Testy už jsem si dělala 3, vždy z ranní moči a všechny se ukázaly jako negativní. Myslíte, že je ještě šance, že těhotná jsem.
MS mívám pravidelnou, na den přesně...
Mějte se Lucie

dotaz

(liza, 27. 10. 2009 12:59)

před měsicem sem měla velkí bolesti v oblasti podbříška a už 2 roky mám potíže s močákem trpěla sem dlouho bolestmi při čurání a zničeho nic zmizeli dnes se mi zničeho nic udělalo nevolno..a to zvracení únava mám skleněné očí a bolej mi záda a přišerně mám těžkí nohy pozejtří du na kontrolu k doktorovi a tak nevim co se dozvim je možné že čekam miminko?

Pro Radku

(Marcela, 27. 10. 2009 8:10)

Určitě to je Radko možné!!!!!!!!!!!!!Gratuluji. Já poslední menses 30.9.,ovu 16.10. Zítra bych si chtěla udělat test, ale mám strach, že tam ty dvě // nebudou:-(...A ani žádné příznaky nepozoruji, spíš jenom zácpa, ale víc nic...tak mi držte palečky:-)

poděkování

(Lenuna, 26. 10. 2009 20:58)

chtela bych podekovat Pavle za vycerpavajici odpoved. dekuju moc , a hlavne i autorum techto webovek.. clovek tu najde vse co potrebuje...
takze doufam, ze diky temto webovkam bude vic deticek :-) dekuji

Pro Radku

(Pavla, 26. 10. 2009 18:03)

Urcite to mozne je.Ja mela posledni ms 21.9. a slaba carka se mi objevila 16.10.,to znamena 26.cyklu/mam cyklus 29 dni/.Hodne stesti.

Snad už...

(Radka, 26. 10. 2009 14:35)

Ahojky!K prvním známkám těhotenství.Omimi se snažíme už 7 měsíců.Poslední menzes jsem měla 28.9.,ovulace proběhla13.10.,asi 5 dní mám zvýšenou teplotu 37.2,mám zvětšená,citlivá prsa,únava,změny nálad,časté močení.Včera jsem se testla ikdyž je to brzy,ale objevily se 2 čárky,jedna slabá,ale byla tam :-),teď jen doufám,že vše bude v pořádku.Je možné aby test ukázal tak brzy těhoteství?Radka

pro Marcelu

(Hanina, 26. 10. 2009 13:48)

Chjo.... testík udělám zítra

Pro Haninu

(Marcela, 26. 10. 2009 13:38)

To záleží na tom, jak vypadají teploty celý cyklus, z jedné teploty bohužel se nedá udělat nějaký závěr. Obecně platí pravidlo, že 17 zvýšenýcg teplot znamená těhu, ale Ty musíš vědět, jestli je u Tebe 36.8 zvýšená teplota...A testík neděláš?

bazálka

(Hanina, 26. 10. 2009 9:52)

ahojda, potřebuju radu. Bazální teplota v počátku těhotenství... měla jsem mít MS a nedostavila se. bazální teplota se drží na 36,8. Myslíte, že by to mohlo být těhotenství?

Negativní test

(Alena, 26. 10. 2009 9:40)

Ahoj holky, zpozdila se mi menstruace, mívám ji vždycky přesně za 28 dní, tak jsem si dva dny po vynechání udělala test. Vyšel negativní. Samozřejmě, že jsem byla smutná, ale na této diskuzi jsem zjistila, že to nemám vzdávat a test ještě zopakovat. Naděje umírá poslední :)

pro bb12345

(petra, 26. 10. 2009 9:15)

ahoj tak takhle jsem to měla přesně já,zpoždění,zvětšení prsou,zvracení,a takový tlak v podbříšku,chození na záchod i večer jsem lítala.byla jsem si na 90% jistá že jsem těhu,ale bohužel,testy mi vyšli negativně.je fakt že i tu menstruaci jsem měla jen 2dny,no spíš špinění,tak jsem si řekla že počkám na další MS,tu jsem taky dostala.tu jsem měla už 5dní,ale taky slabou.Takže jak píšu přiznaky jsem měla dost velký,ale pak bohužel zklamání.furt jsem doufala,kolikrát člověk čte že ženský normálně do 3měsíce menstruovali,a pak až zjistili těhu,nejlepší by bylo kdyby si zkusila test:-)

Pro Lenunu

(Pavla, 25. 10. 2009 22:13)

Ahojky,je to dost individualni.Nekdo ma test pozitivni uz par dni pred ocekavanou ms,nekdo den nebo dva po a nekdo treba i tyden a vice po ocekavane ms.Moje vlastni zkusenost je ta,ze jedno tehu 2 dny po ocekavane ms slaboulinkata carecka a ve druhem tehu celkem dobre viditelna carka uz 2 dny pred ms.Obecne plati,ze nema cenu delat test drive nez tak 12 dni po oplozeni,9 dni zhruba trva uhnizdeni vajicka,drive nez po uhnizdeni neni mozne hcg na testu zachytit.Pokud jste se snazilkovali tento vikend,test bych zkusila tak kolem 4.5.listopadu.Muze uz se neco ukazat,ale taky nemusi.nekomu to trva dele nez se hcg v moci obevi v takovem mnozstvi aby ho test zachytil.Jinak ja tehu priznaky pocitovala uz 4 dny po snazilkovani,byl to tlak v podbrisku jako na ms a velice caste nutkani na malou.Ostatni jako prsa atd. se dostavili az kolem terminu ms.Hodne stesti,drzim palecky.

jsme? nejsme?

(Lenuna, 25. 10. 2009 20:49)

tento vikend jsem mela ovu,na rodine jsme pracovali,ale ted jsem v takove te nejistote,povedlo, nebo nepovedlo se nam to? vim, co pisou v testech, mam jich doma spoustu, ale kdy uz mam nejaky pouzit? holky chapete... kdy muzu pouzit prvni test abych vedela, jak jsme na tom?dekuju... hodne stesti a miminek vsem

pro Jarku

(Máca, 24. 10. 2009 7:38)

Ahoj Jaruš a jak dlouho se snažíte?mi teprve krátce,ale já si myslela že to po druhý pujde dobře protože jsem v poho,tak snad to nebude trvat zase 3 roky už taky nejsem žádný zajíc bylo mi 33.Ale žádné problémy nemám a při ovulaci mi bolí po straně,takže ji nemůžu minout a když jsem po prvá nemohla otěh. tak byl i přítel na vyšetření a řekli mu že je to hodně dobrý,ale to se prý může změnit,ale dnes bych ho tam asi nedostala,když už máme jedno,tak musím věřit že se to povede:-)

ahoj

(Jarka, 23. 10. 2009 13:32)

Přesně jak Máco píšeš, úplně s tebou souhlasím a vím jak ti je, pořád si řikám nebudu se nervovat, nebudu na to myslet, ale nejde to. Chceme to oba, no jsme jak králíci :)) a nic. Držim ti palce, ono ti to vyjde. Moje starší kamarádka 36let teď porodila 2.kluka. Nešlo jí to půl roku a vyšilovala, brečela, já si řikala co bych měla říkat já. Já to nikomu neřekla, nechci aby se mě ptali no a nakonec po půl roce, nic nebrala, jen čekala na ovu a jen během ní. No mi pořád i sleduju ovu a nic. Asi je to i o tý psichice, nejhorší když kolem tebe všichni rodí a jsou těhotný. Já jim to moc přeju, ale já si připadám zbytečná. No musime to překonat. Mějte se všichni moc hezky.

všem

(marcy, 23. 10. 2009 10:05)

ahojky my se snažili 3 měsíce a ted nám končí 21 týden.... :). 2 čárky se objevily asi 3 dny po vynechání..je to krásný pocit nosit v sobě toho malého človíčka i když mi bylo skoro 4 měsíce neustále dost špatně,shodila jsem 7 kilo a ted se váha zastavila..moc vám všem přeju at to výjde Marcy

Máca

(ahoj holky, 23. 10. 2009 9:18)

ahoj všem my se snažili 3 roky taky oba v pořádku,brala jse Ultrogestan i Clostilbegit a nic nepomohlo.Nakonec se to povedlo bez prášků.To tělo si dělá co chce!!Teď by jsme chtěli druhé a zase se nedařía to si myslím že dnes jsem docela v pohodě přeci jenom už jedno mám tak už to neberu jako takovou tragedii,ale jasně že mě to mrzí.Vždy když vidím všelijaké sociály,které by mohly být těhotné snad 2krát do roka,ale jsou holt jednodušší a vůbec o tom nepřemýšlí,nebo feťačky,tělo zhuntovaný a jde jim to.My se moříme vitamínama životosprávou a jsme relativně zdraví a nic a nebo dlouhé čekání...ale já se dočkala po dlouhých 3 letech,tak vy se určo taky dočkáte,ale je to psycho a kdo to nezažil tak to nepochopí a ty řeči že se na to nesmí myslet to radí jen ten,kdo to nezažil.Mě asi pomohla léčitelka kterou jsem tenkrát navštívila(hlavně psychicky)vždy když jsem od ní šla tak mě bylo fajn a po 3 návštěvách jsem otěhotněla.Ale teď doufám a hlavně věřim tomu že se to podaří normálně..tak se držte ahoj

ahoj holky

(Jarka, 23. 10. 2009 8:30)

Ahoj všem, jsem tu po několikáté, ale nikdy jsem nic nenapsala. My se snažíme 2roky. Všechny vyšetření máme, jsem úplně zdraví. Zítra očekávám M. Doufám....... Je to hrozný, nějak jsem už na dně. Všem nám držim palečky, aby jsme to zvládli. Ono to jednou přijde. Je prýma číst, že se to někomu povedlo. Mějte se moc hezky.

pro Luccíka a Moniku

(Milágros, 22. 10. 2009 17:44)

Holky moc děkuju za odpověď a za vaše pěstičky, jsem klidnější. M jsem doposud nedostala, ale test zatím dělat nebudu ještě počkám. K příznakům se ještě přidala náladovost a plačtivost, stačí mi prkotina a hned mě to rozhodí. Jestli to takhle půjde dál, tak si s semnou můj přítel užije....hahaha. Doufám, že ms nedorazí. Holčiny, vám ostatním snažilkam držím pěstičky, aby už to vyšlo. Ahojky M.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »